کارشناس نظامی عراقی: ترکیه و عربستان در انتقال ابوبکر البغدادی به لیبی ناکام ماندند

یک کارشناس نظامی عراقی افشا کرد که ترکیه و عربستان در طرح خود برای انتقال ‘ابوبکر البغدادی’ سرکرده گروه تروریستی داعش از موصل به لیبی ناکام ماندند.

 

به نوشته پایگاه خبری عراقی المعلومه، صفا الاعسم افزود: طرح این دو کشور فراری دادن ابوبکر البغدادی از طریق گشودن خطوطی که نیروهای الحشد الشعبی از آن دور هستند در بعشیقه، الرطبه و کرکوک برای انتقال سرکرده گروه تروریستی – تکفیری داعش از استان نینوا به لیبی بود.

 

به گفته الاعسم، ترکیه و عربستان با کمک برخی از کشورهای عربی قصد داشتند که سرکرده داعش را از طریق گشودن گذرگاه کرکوک- موصل وارد مرزهای ترکیه کنند و یا از طریق گذرگاه القائم و الرطبه به سمت دیرالزور سوریه و سپس به ترکیه منتقل و از ترکیه به لیبی انتقال دهند.

 

وی افزود: عناصر داعش می دانند که امکان خارج کردن ‘ابوبکر البغدادی’ از طریق شهرستان ‘تلعفر’ به رقه در روزهای آینده وجود ندارد چرا که نیروهای الحشد الشعبی در محور جنوبی در نزدیکی ‘البعاج’ حضور دارند و نیز پرواز گسترده هواپیماهای روسیه در مرزهای عراق و سوریه مانع از تحقق این طرح می شود.

 

الاعسم تاکید کرد که گروه تروریستی داعش هم اکنون به دنبال راه خروج و گذرگاهی برای عبور از مرزهای عراق به سوریه و انتقال سرکرده داعش به ترکیه برای فرار به کشور لیبی یا کشورهای دیگر است.

 

یک سخنگوی گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق دوشنبه شب گفته بود که وظیفه آزادسازی شهر تلعفر در غرب موصل به این گروه محول شده است.

 

پیشتر منابع آگاه در استان نینوا گزارش دادند که سرکرده داعش و همراهانش در منطقه ‘الغابات’ موصل هدف حمله هوایی قرار گرفتند که ‘ابوبکر البغدادی’ جان سالم به در برد.

 

نیروهای عراقی از آغاز عملیات آزادسازی موصل تا کنون ۷۴ روستا، شهرک و منطقه را از دست تروریست های داعش آزاد کرده و دستکم ۷۷۲ تروریست را به هلاکت رسانده اند.

 

انتظار می رود این عملیات که با وجود مشارکت حدود ۳۰ هزار نیروی دولتی و مبارزان قبایل سنی و پیشمرگه های کرد از دوشنبه گذشته (۲۶ مهرماه) آغاز شده، هفته ها یا حتی ماه ها به طول بینجامد. گفته می شود چهار تا هشت هزار داعشی در موصل و اطراف آن مستقر هستند.
ایرنا