تلاش پشت‌پرده آمریکا برای جلوگیری از آشتی ترکیه و سوریه

نشریه انگلیسی خبر داد آمریکا به دلیل عدم تمایل برای خارج‌کردن نیروهای خود از شمال شرق سوریه، به تلاش‌های بغداد برای میانجی‌گیری در مذاکرات ترکیه و سوریه بی‌اعتنایی می‌کند. به گزارش ایسنا، مقامات آمریکایی در دیدار با دیپلمات ارشد عراقی به آشتی ترکیه و سوریه پرداختند. ۲ مقام سابق آمریکایی و یک مقام کنونی عرب ... تلاش پشت‌پرده آمریکا برای جلوگیری از آشتی ترکیه و سوریه

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, انگلیس, ایران, ترکیه, تروریسم, خاورمیانه, خلیج فارس, روسیه, ٰژئوپلیتیک, سوریه, عراق, عربستان سعودی, فلسطین, گزارش

بلومبرگ: سازمان شانگ‌های، ‌رقیبی خطرناک برای ناتو خواهد بود

تارنمای «بلومبرگ» با اشاره به مزیت‌های اقتصادی، ‌سیاسی و ژئوپلیتیکی سازمان همکاری شانگ‌های در برابر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، نسبت به قدرت گرفتن این سازمان در برابر غرب و به ویژه آمریکا هشدار داد. به گزارش روز جمعه ایرنا، مقاله نویس بلومبرگ با اشاره به نشست این ماه (۱۳ و ۱۴ تیر) سران سازمان ... بلومبرگ: سازمان شانگ‌های، ‌رقیبی خطرناک برای ناتو خواهد بود

ادامه

آمریکا, اروپای مرکزی, اورآسیا, اوکراین, تحلیل, ترانس آتلانتیک, ترکیه, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, ٰژئوپلیتیک, سیاسی, شانگ‌های, عربستان سعودی, غرب, قرقیزستان, قزاقستان, ناتو

حمله پهپادی مهیب ارتش یمن به قلب تل‌آویو

پس از عبور یک پهپاد از سامانه‌های راداری اسرائیل و برخورد با ساختمانی در نزدیکی سفارت آمریکا در تل آویو حداقل یک نفر کشته و ۶ نفر دیگر زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، منابع عبری از وقوع یک انفجار در نزدیکی سفارت آمریکا در تل آویو خبر می‌دهند. بر این ... حمله پهپادی مهیب ارتش یمن به قلب تل‌آویو

ادامه

آمریکا, اسراییل, جنوب غرب آسیا, خاورمیانه, خبر, فلسطین, فیلم, یمن

تحلیلگر سابق سیا در مورد پیامد‌های افتتاح دفتر ناتو در خاورمیانه هشدار داد

لری جانسون تحلیلگر سابق سیا گفت: ائتلاف آتلانتیک شمالی (ناتو) دفتر جدیدی در خاورمیانه افتتاح کرده است، زیرا علاقه‌مند به راه انداختن یک درگیری مسلحانه جدید است. به گزارش باشگاه خبرنگاران: جانسون که در کانال ژئوپلیتیکال ترندز یوتیوب صحبت می‌کرد، گفت: ائتلاف ناتو در ماموریت خود در اوکراین شکست خورده است. به همین دلیل، ناتو ... تحلیلگر سابق سیا در مورد پیامد‌های افتتاح دفتر ناتو در خاورمیانه هشدار داد

ادامه

آمریکا, اوکراین, تحلیل, تنش‌زایی, جنگ سرد, خاورمیانه, روسیه, ٰژئوپلیتیک, شرق اروپا, ناتو

اعلام آمادگی سازمان آزادی‌بخش فلسطین برای شرکت در مذاکرات گروه‌های فلسطینی در چین

سازمان آزادی‌بخش فلسطین (فتح) برای مشارکت در گفت‌وگوهای گروه‌های فلسطینی که قرار است در چین با هدف پایان دادن به اختلاف و انقسام این گروه‌ها برگزار شود، اعلام آمادگی کرد. به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، جنبش فتح برای مشارکت در گفت‌وگوهای گروه‌های فلسطینی که قرار است در چین با هدف پایان دادن ... اعلام آمادگی سازمان آزادی‌بخش فلسطین برای شرکت در مذاکرات گروه‌های فلسطینی در چین

ادامه

اسراییل, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, سازمان آزادی‌یخش فلسطین, شرق آسیا, منافع ملی

کارشناسان آمریکایی: واشنگتن مانع فشار جهانی بر بن‌سلمان است

شماری از کارشناسان آمریکایی در مصاحبه با خبرگزاری شینهوا تاکید کرده اند آمریکا بزرگترین مانع فشارهای جهانی بر دولت بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در پرونده قتل خاشقچی است.

 

‘وایان وایت’ از مسئولان سابق وزارت خارجه آمریکا در گفت و گو با این رسانه بر این باور است که واشنگتن به عربستان برای پیشبرد سیاست هایش در منطقه خاورمیانه و برای مقابله با ایران نیاز دارد.

 

او خاطر نشان کرد آمریکا هر امتیازی لازم باشد به عربستان می دهد تا بتواند سیاست هایش را در ارتباط با ایران به پیش ببرد و برای همین در موضوع قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار مخالف آل سعود تلاش می کند تا روابط دو جانبه مخدوش نشود.

 

وی تاکید کرد که آمریکا راهبردی توام با فشارهای همه جانبه برای ایران تدوین کرده است و نمی خواهد که این موضوع تحت تاثیر پرونده قتل قرار گیرد و به عربستان برای پیشبرد این برنامه نیاز دارد و مایل نیست در اتحادش با ریاض خللی بوجود بیاید.

 

این کارشناس آمریکایی تصریح کرد که آمریکا برای پیشبرد برنامه فشار بر ایران در همه زمینه ها بیش از هر زمان دیگری به عربستان نیاز دارد و می خواهد این کشور کماکان ایفاگر نقش مهمی در خاورمیانه و در این زمینه باشد.

 

‘دیوید پولاک’ محقق موسسه واشنگتن در سیاست های خاور نزدیک نیز می گوید: آمریکا نمی تواند و نمی خواهد اجازه دهد که پرونده قتل خاشقچی روابطش با عربستان را تیره کند زیرا برای به انزوا کشاندن ایران و افزودن بر فشارهای بی امان بر تهران، به ریاض نیاز مبرم دارد.

 

وی گفت که آمریکا به دنبال تامین منافع خود در خاورمیانه است و نمی خواهد این منطقه را رها کند و از طرف دیگر به دنبال فشارهای فزاینده بر ایران است و در این شرایط نمی گذارد تا این پرونده چندان در روابط با عربستان تاثیر بگذارد.

 

‘فورد اوکونل’ از تدوین کنندگان راهبردهای جمهوریخواهان نیز به شینهوا گفت که دنیا در انتظار اقداماتی از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا است و اگر اقدامی نشود کشورهای دیگر نیز نگاه متفاوتی به واشنگتن خواهند داشت.

 

این کارشناسان می گویند در حال حاضر اقداماتی بسیار جزیی در ارتباط با فشار بر عربستان از سوی آمریکا اتخاذ شده است که به هیچوجه با سنگینی جرم مطابقت ندارد و باید دید در ادامه دولت ترامپ چه خواهد کرد تا بتواند نظر جامعه بین المللی را جلب کند اما به نظر می رسد که آمریکا تمایل ندارد روابطش با ریاض از اساس دستخوش تحول شود.

ایرنا

خشم آمریکا از تقویت روابط اقتصادی اسرائیل و چین

آمریکا از تقویت روابط اقتصادی اسرائیل با چین به شدت خشمگین است. این در حالی است که اکنون جنگی اقتصادی میان چین و آمریکا درگرفته و واشنگتن نگران است بازنده نبرد اقتصادی با پکن باشد.

ادامه

اسراییل, امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا

عطوان؛ واکنش مسکو و دمشق به‌حمله اسرائیل ویرانگر و زلزله‌وار خواهد بود

عبدالباری عطوان در مطلبی در رای الیوم آورده است: می‌توان گفت که بدون تردید هفته جاری شاید سرآغازی برای زورگویی‌های آمریکا و اسرائیل با هم باشد.

ادامه

اسراییل, امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه

عطوان: ناتو عربی اعلام جنگ فرقه‌ای جدید در منطقه است

روزنامه فرامنطقه ای ‘رأی الیوم’ در یادداشتی روز دوشنبه با انتقاد از تشکیل ائتلاف موسوم به «ناتو عربی»، نوشت: تشکیل ائتلاف جدید به معنای اعلام آغاز جنگ های مذهبی و فرقه‌ای جدید در منطقه خاورمیانه و اجرای طرح اسرائیل خواهد بود.

ادامه

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق, عربستان سعودی, عمان, فلسطین, قطر, لیبی, مقاله, یمن