نماینده پارلمان: فرانسه‌ای که در نسل‌کشی شریک است، فرانسه ما نیست + فیلم

نماینده حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» که پس از به اهتزاز درآوردن پرچم فلسطین در روز سه‌شنبه در مجمع ملی به مدت ۱۵ روز از فعالیت‌ منع شد، این حکم را شایسته یک رژیم استبدادی دانست و گفت که این فرانسه ما نیست. به گزارش ایسنا، «سباستین دلوگو» نماینده حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» که به تحریک علیه مجمع ... نماینده پارلمان: فرانسه‌ای که در نسل‌کشی شریک است، فرانسه ما نیست + فیلم

ادامه

استبداد, استعمار, جهان, صلح, غرب اروپا, فرانسه, فلسطین, فیلم, گزارش, نسل‌کشی

نخست‌وزیر ایرلند: کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسیم

نخست‌وزیر ایرلند رسما اعلام کرد کشورش کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسد. به گزارش ایسنا، نخست‌وزیر ایرلند امروز چهارشنبه، به رسمیت شناختن کشور فلسطین را اعلام کرد. «سیمون هریس» نخست‌وزیر ایرلند گفت: امروز ایرلند، نروژ و اسپانیا اعلام می‌کنند که کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند. امروز، یک روز تاریخی و مهم است. ما از کشورهای ... نخست‌وزیر ایرلند: کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسیم

ادامه

اسپانیا, اسلوونی, ایرلند, خاورمیانه, خبر, غرب اروپا, فلسطین, مالت, نروژ

راهکارهای «ث ژ ت» برای تأمین منافع صنفی – رفاهی کارگران و زحمتکشان فرانسه

دبیر ملی سندیکای “ث ژ ت”، سوفی بینه، نقشه راه این اتحادیه سراسری را تا پایان تابستان ۲۰۲۴ با حضور رسانه‌ها معرفی کرد. فدراسیون بهداشت “ث ژ ت” به‌طور‌هم‌زمان نمایندگانی از تمام بیمارستان‌های فرانسه گردهم آورد تا مبارزات اجتماعی گسترده‌ای را برنامه‌ریزی کند. برنامه روشن است، دبیر ملی سندیکای “ث ژ ت” در مصاحبه با ... راهکارهای «ث ژ ت» برای تأمین منافع صنفی – رفاهی کارگران و زحمتکشان فرانسه

ادامه

جهان, حقوق بشر, درمان, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فرانسه, کشاورزی, مبارزه طبقاتی, معیشت, مقاله, همبستگی

فرانسه محموله جدیدی از موشک‌های ” آستر” به اوکراین ارسال می‌کند

سباستین لکورنو وزیر دفاع فرانسه سه‌شنبه شب اعلام کرد که پاریس محموله جدیدی از موشک‌های زمین به هوای «آستر» در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، لکورنو در یک جلسه استماع در پارلمان فرانسه با اشاره به لزوم «رهگیری موشک‌های روسیه که کی‌یف را هدف قرار می‌دهند» اظهار کرد: دستور ... فرانسه محموله جدیدی از موشک‌های ” آستر” به اوکراین ارسال می‌کند

ادامه

اوکراین, ایتالیا, تنش‌زایی, جنگ نیابتی, جهان, چین, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب اروپا, فرانسه

رئیس سنای فرانسه؛ ارتباط ماکرون با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است

رئیس سنای فرانسه به صورت آشکارا از رهبری ماکرون انتقاد کرد و گفت که ارتباط او با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است. به گزارش ایسنا، «ژرار لارشه» رئیس سنای فرانسه در مصاحبه‌ای با روزنامه لاتریبون گفت: «واقعا ناامید کننده است. ارتباط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با واقعیت قطع شده است.» ... رئیس سنای فرانسه؛ ارتباط ماکرون با واقعیت و نگرانی‌های روزمره مردم فرانسه قطع شده است

ادامه

تحلیل, جهان, حقوق بشر, غرب اروپا, فرانسه, گزارش

کاتالونیا دوشنبه هفته آینده از اسپانیا جدا شده و دولت مستقل تشکیل می‌دهد.

به گزارش رویترز، «میریا بویا» نماینده پارلمان ایالت کاتالونیا اعلام کرد این منطقه روز دوشنبه هفته آینده اعلام استقلال می‌کند.

 

بویا افزود کاتالونیا پس از جلسه پارلمان روز دوشنبه، استقلال خود از دولت مرکزی اسپانیا را اعلام می‌کند.

 

وی تاکید کرد: «می‌دانیم که ممکن است با محرومیت‌های شغلی و دستگیری مواجه شویم، اما برای این مساله آمادگی داریم.»

 

این درحالی است که «کارلوس پوجدمان» رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا نیز سه‌شنبه گفته بود، این منطقه طی روزهای آینده اعلام استقلال خواهد کرد.

 

پوجدمان گفته بود کاتالونیا به دنبال مذاکره با دولت مرکزی اسپانیا بود اما رفتار مادرید نشان داد این مساله امکان‌پذیر نیست.

 

روز یکشنبه گذشته در منطقه کاتالونیا با مرکزیت شهر بارسلون همه‌‌پرسی استقلال برگزار شد، اما دولت مرکزی اسپانیا کوشید تا از برگزاری آن جلوگیری کند. مقام‌های محلی می گویند، نزدیک به ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان در این همه پرسی به استقلال این منطقه رأی مثبت داده‌اند.

 

کارلوس پوجدمان در پاسخ به پرسشی درباره دخالت حکومت اسپانیا و این که دولت مرکزی کنترل منطقه کاتالونیا را دست بگیرد، گفته است: «چنین اقدامی، یک اشتباه خواهد بود که همه چیز را تغییر خواهد داد.»

 

این در حالی است که که «فیلیپ ششم» پادشاه اسپانیا، روز سه‌شنبه رهبران منطقه کاتالونیا را متهم کرد که با زیر پا گذاشتن اصول دموکراتیک باعث چند دستگی در بین مردم کاتالونیا شده‌اند.

 

پادشاه اسپانیا در یک برنامه تلویزیونی زنده رهبران منطقه کاتالونیا را به عدم وفاداری به دولت و حکومت اسپانیا متهم کرد.

 

دولت مرکزی اسپانیا می‌گوید همه‌پرسی بر خلاف قانون اساسی اسپانیا است؛ قانونی که در پی مرگ فرانکو، واپسین دیکتاتور آن کشور، در سال ۱۹۸۷ به تصویب رسید.

 

در روز سه‌شنبه همچنین صدها هزار نفر در اعتراض به «خشونت» پلیس در روز همه‌پرسی استقلال این منطقه در شهر بارسلون دست به راهپیمایی زدند.

 

خبرگزاری فرانسه می گوید، حدود ۳۰۰ هزار تظاهر کننده در خیابان های بارسلون خواستار «خروج نیروهای اشغالگر» شدند و اعلام کردند که «خیابان ها همیشه به ما تعلق دارد».

 

این در حالی است که به دنبال فراخوان اتحادیه‌های کارگری و گروه‌های هوادار استقلال کاتالونیا، ایستگاه‌های مترو در بارسلون تعطیل شدند و کارگران دست از کار کشیدند.

 

مقام‌های محلی در کاتالونیا می گویند، بیش از ۷۰ درصد از کارگران به فراخوان اعتصاب پاسخ مثبت دادند.

 

پیش از این،‌ دانشگاه‌های بارسلون، موزه هنر معاصر این شهر و حتی باشگاه فوتبال بارسلونا اعلام کرده‌ بودند که به اعتصاب سراسری می‌پیوندند.

ایلنا

تجمع فعالان حقوق زنان در ترکیه در اعتراض به “قانون مفتی”

فعالان زن در ترکیه در اعتراض به طرح قانونی برای رسمیت بخشیدن به ثبت ازدواج توسط مفتی‌ها، در برابر پارلمان این کشور تجمع کردند. به گفته آنان، این طرح در صورت تصویب شدن سوءاستفاده جنسی و ازدواج کودکان را امکان‌پذیر می‌کند.   شمار زیادی از فمینیست‌ها و فعالان حقوق زنان در ترکیه روز چهارشنبه (۱۲ ... تجمع فعالان حقوق زنان در ترکیه در اعتراض به “قانون مفتی”

ادامه

ترکیه, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان

احتمال بروز عوارض تتو تا ۱۵ سال بعد!

به نقل از تلگراف،یک زن ۳۰ ساله استرالیایی پس از احساس درد و ایجاد توده در زیر بغل خود و ترس از ابتلا به سرطان به بیمارستان مراجعه کرد.   پزشکان در بیمارستان سلطنتی پرینس آلفرد در سیدنی طی یک عمل جراحی این بافت را برداشتند.   کارشناسان پس از سئوال از بیمار درباره انجام ... احتمال بروز عوارض تتو تا ۱۵ سال بعد!

ادامه

استرالیا, انگلستان, جهان, خبر, دانش

رئیس‌جمهوری فرانسه باید به‌جنایت‌‌های کشورش در الجزایر اعتراف کند

«اولیوی لوکور گراند مزون» استاد دانشگاه فرانسوی تصریح کرد که «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه که در زمان نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری ، استعمار فرانسه را جنایت ضدبشریت دانسته است، اکنون نیز باید به عنوان یک مقام رسمی به این امر اعتراف کند.   به نقل از خبرگزاری رسمی الجزایر(واج) این استاد دانشگاه تاکید ... رئیس‌جمهوری فرانسه باید به‌جنایت‌‌های کشورش در الجزایر اعتراف کند

ادامه

الجزایر, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر, فرانسه

در محکومیت خشونت پلیس اسپانیا؛ کاتالونیا امروز شاهد اعتصاب سراسری است

به گزارش خبرگزاری فرانسه، درگیری‌ها و تنش‌های خشونت آمیز در جریان برگزاری رفراندوم استقلال کاتالونیا از اسپانیا که البته با پیروزی مردم این منطقه در همه‌پرسی همراه شد، باعث خشم مردم شده و آنها امروز قصد دارند تا اعتصاب سراسری برگزار و این خشونت‌ها را محکوم کنند. درگیری‌ها در کاتالونیا بیش از ۹۰۰ مجروح برجای ... در محکومیت خشونت پلیس اسپانیا؛ کاتالونیا امروز شاهد اعتصاب سراسری است

ادامه

اسپانیا, جهان, خبر