چهارمین کانادایی در چین به اعدام محکوم شد

در حالی که کمتر از ۲۴ ساعت پیش یک شهروند کانادایی به جرم تولید و نگهداری مواد مخدر در چین حکم اعدام گرفت امروز جمعه نیز دادگاهی در فوشان واقع در استان گواندونگ در جنوب چین یک تبعه دیگر کانادا را به جرمی مشابه به اعدام محکوم کرد.

 

به گزارش ایرنا در حکم دادگاه فوشان آمده است علاوه بر این شهروند کانادایی – چینی که «یی جیان هوی» نام دارد یک شهروند چینی نیز به اعدام و چهار نفر دیگر هم به حبس های تقریبا طولانی مدت محکوم شده‌اند.

 

«وانگ ون بین»  سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز گذشته /پنجشنبه/ در یک کنفرانس خبری روزانه در پکن گفت: جرایم مواد مخدر در چین بسیار جدی است و همه در مقابل قانون برابر هستند.

 

وی با اشاره به اینکه مقامات مربوطه طبق قانون و به طور مستقل رسیدگی به این پرونده ها را بر عهده داشته اند افزود که  فکر نمی کند این امر تأثیری در روابط چین و کانادا داشته باشد.

 

این شهروند کانادایی – چینی چهارمین فردی است که از سال ۲۰۱۸ (زمانی که خانم «منگ وانجو» مدیر ارشد مالی هواوی چین در کانادا دستگیر شد) به دلیل تهیه و نگهداری مواد مخدر در چین به اعدام محکوم می شود.

 

خانم منگ در سال ۲۰۱۸ به درخواست آمریکا در فرودگاه ونکوور توسط پلیس کانادا بازداشت شد وی متهم به نقض تحریم های آمریکا بوده و واشنگتن استرداد این شهروند چینی را تقاضا کرده است.

 

چین به شدت به بازداشت این شهروند خود تاخته و فرآیند استرداد احتمالی او به آمریکا را “اقدامی سیاسی” توصیف کرده است.

 

پیش از این  «شو وی هونگ»،   «رابرت لوید شلنبرگ» و «فان وی» به جرم تولید و نگهداری مواد مخدر در چین به مرگ محکوم شده‌اند.

 

غیر از این چهار شهروند کانادایی، «مایکل اسپاور» تاجر و «مایکل کوریگ» دیپلمات سابق نیز به اتهام «به خطر انداختن امنیت ملی چین» در زندان هستند.

مخالفت چین با قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

ما با اعمال فشار از سوی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل مخالفیم. تمامی ملزومات قطعنامه ۲۲۳۱(قطعنامه مرتبط با توافق هسته‌ای ایران) از جمله مقررات تحریم تسلیحاتی کاملا اجرا شده اند

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, سازمان ملل, شرق آسیا, مذاکرات اتمی

گاردین؛ «احساسات ضدچینی برای لاپوشانی شکست غرب درمقابل کرونا اوج گرفت»

روزنامه گاردین روز دوشنبه مقاله‌ای با عنوان «احساسات ضد چینی برای لاپوشانی شکست غرب در مقابل کرونا اوج گرفت» از ریچارد هرتون سردبیر مجله لنست منتشر کرد.

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, جهان غرب, چین, مقاله

رادیو چین؛ سرقت نفت سوریه توسط آمریکا با سوءاستفاده از بحران ۹ ساله

بر همگان روشن است آمریکا که نیروهای نظامی خود را به بهانه دفاع از میادین نفتی به آن مناطق کنترل مسلح کردهای سوریه اعزام کرده، به دنبال سود نفتی و تداوم حضور خود در سوریه است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, فقر

۱۱۰ روز بدون فوت از کرونا؛ چین چگونه بیماران را درمان می‌کند؟

در حالی که گزارش‌ها حاکی از شیوع موج دوم کرونا در چین و سراسر جهان است تجزیه و تحلیل آمارهای این کشور نشان می‌دهد در ۱۱۰ روز گذشته هیچ‌کسی به دلیل ابتلا به کرونا در چین جان خود را از دست نداده است موضوعی که بیانگر یافتن روشی برای درمان بیماران کرونا در چین است.

ادامه »

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا, گزارش