چین و سوریه توافقنامه همکاری اقتصادی امضا کردند

چین و سوریه در زمینه‌های اقتصادی و فنی توافقنامه همکاری امضا کردند.

 

به گزارش ایرنا، روزنامه الوطن سوریه امروز (یکشنبه) نوشت: این توافقنامه همکاری دیروز پس از نشست وزرای امورخارجه دو کشور به امضای «عماد الصابونی» رئیس سازمان برنامه ریزی و همکاری بین المللی سوریه به نمایندگی از دولت این کشور و «وونگ بی‌آئو» سفیر چین در دمشق به نمایندگی از دولت کشورش امضا شد.

 

بر اساس این گزارش، در جریان انعقاد این توافقنامه که با حضور وزرای امور خارجه دو کشور انجام شد، همچنین قرارداد سند دریافت اولین محموله کمک‌های غذایی چین به سوریه به امضای «خالد حبوباتی» رئیس سازمان هلال احمر سوریه و سفیر چین در دمشق رسید.

 

در دیدار «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین با «فیصل مقداد» وزیر امور خارجه سوریه درباره مسائل سیاسی و اقتصادی همچنین همکاری بین دو کشور در موضوعات مورد علاقه دو کشور  بحث و گفت و گو شد.

 

در این دیدار وزیر امور خارجه سوریه  با بررسی محورهای همکاری‌های مشترک دو کشور از جمله در زمینه مبارزه با تروریسم، توسعه اقتصادی و هماهنگی سیاسی در مجامع بین‌المللی و رد تحریم‌های یک جانبه علیه دو کشور از سوی دولت سوریه و مردم این کشور از چین بخاطر حمایت دمشق در زمینه‌های مختلف قدردانی کرد.

 

فیصل مقداد با اشاره به اینکه سوریه و چین به تازگی  ۶۵ سالگی برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را جشن گرفته‌اند، تاکید کرد که این روابط روز به روز عمیق‌تر و بهتر می‌شود.

 

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین نیز با بیان اینکه همکاری و اقدام‌های حمایتی بین دو کشور از سابقه تاریخی برخوردار است، گفت: دو طرف از زمان برقراری روابط دیپلماتیک به آن پایبند بوده‌اند.

 

وی با تاکید بر اینکه چین به احترام به حاکمیت سوریه، استقلال و تمامیت ارضی این کشور پایبند است، اظهار داشت که در مرحله بعدی شاهد تقویت همکاری بین سوریه و چین خواهیم بود بگونه‌ای که توانایی دو کشور را برای رویارویی با چالش‌های موجود تقویت می‌کند.

 

«عماد الصابونی» رئیس سازمان برنامه ریزی و همکاری بین‌الملل سوریه نیز در نشست،  چشم‌انداز همکاری اقتصادی بین سوریه و چین را تشریح کرد و گفت که دو طرف در حال آماده‌سازی زمینه برگزاری نشست کمیته همکاری مشترک چین و سوریه هستند.

 

و  «وانگ یی» وزیر امورخارجه چین دیروز (شنبه) همزمان با برگزاری مراسم تحلیف «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه وارد فرودگاه بین‌المللی دمشق شد و از سوی «فیصل مقداد» همتای سوری خود مورد استقبال قرار گرفت.

 

این اولین سفر یک مقام ارشد چین به سوریه از سال ۲۰۱۱ پس از اغاز جنگ تروریست‌ها علیه مردم این کشور است.

آمریکا باید در حضور نظامی خود در سراسر خاورمیانه تجدیدنظر کند

“همزمان با تامل روی پایان جنگ بیهوده، طولانی و پرهزینه آمریکا در افغانستان، سیاستمداران لازم است مجدداً به منافع ملی ایالات متحده در جاهای دیگر بپردازند و نظامیان آمریکایی را از خاورمیانه به خانه برگردانند.”

ادامه

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, حضور نظامی, حقوق بشر, خاورمیانه, سوریه, عراق, عربستان سعودی, مداخله نظامی, مکزیک, یمن

۷۵ تا۸۰ درصد واکسن‌های وارداتی به کشور از چین است

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران که چین اظهار داشت: اگر کشتی ایرانی در یک بندر پهلو بگیرد، بندر و اپراتور آن با تحریم‌های آمریکا مواجه می‌شوند. شرکت‌های نفتی که در چین وجود دارند بنگاه‌های تجاری هستند و مسائل سیاسی را به مسائل تجاری ترجیح نمی‌دهند.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, شرق آسیا

هشدار اساتید اقتصاد به رییسی!/ در آستانه وقوع یک شرایط تورمی غیرقابل کنترل هستیم

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان سخنران این نشست،‌ گفت؛ بر اساس بررسی‌های انجام شده در مجلس، بیش از سه چهارم مابه‌التفاوت قیمت ارز، به شکل رانت و فساد در کشور توزیع شده است.

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, گزارش