کره جنوبی مدعی ورود جنگنده‌های روسی و چینی به حریم هوایی خود شد

همزمان با گشت زنی مشترک هوایی روسیه و چین بر فراز دریای چین جنوبی، ارتش کره جنوبی ادعا کرد ۴ هواپیمای جنگنده چینی و ۴ هواپیمای نظامی روسیه بدون اطلاع قبلی وارد حریم هوایی آن کشور شدند. به گزارش روز سه شنبه ایرنا، وزارت دفاع چین اعلام کرد چین روز سه شنبه یک گشت زنی ... کره جنوبی مدعی ورود جنگنده‌های روسی و چینی به حریم هوایی خود شد

ادامه

جهان, چین, خبر, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی

وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

وزیر دفاع چین از آمریکا خواست صادقانه رفتار کند و هرگونه تشدید تنش و تقابل بین دو طرف را «فاجعه‌ای غیرقابل تحمل» برای جهان اعلام کرد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت دفاع چین، «لی شانگفو» در سخنرانی خود در نشست امنیتی «شانگری-لا» در سنگاپور خاطرنشان کرد: چین واحد باید تشکیل شود و این ... وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

ادامه

آمریکا, اقیانوسیه, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, صلح

چین: ورود هواپیمای تجسسی آمریکا به منطقه رزمایش باعث تقابل نظامی شد

ارتش چین با صدور بیانیه‌ای ورود هواپیمای تجسسی آمریکا به منطقه رزمایش این کشور را دلیل تقابل نظامی هفته گذشته میان طرفین خواند. به گزارش تله تریدر، ارتش آزادی بخش خلق چین امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد رویارویی که هفته گذشته در دریای چین جنوبی رخ داد به دلیل ورود یک هواپیمای تجسسی ... چین: ورود هواپیمای تجسسی آمریکا به منطقه رزمایش باعث تقابل نظامی شد

ادامه

آمریکا, بیانیه, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

واکنش برلین به خبر جذب خلبان‌های سابق آلمانی توسط چین

بوریس پیستوریوس وزیر دفاع آلمان در واکنش به انتشار گزارشی در مورد جذب خلبانان سابق آلمانی توسط چین، خواستار توقف این اقدام از سوی پکن شد. به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، پیستوریوس روز شنبه از چین خواست تا به خدمت گرفتن خلبان‌های سابق ارتش آلمان برای آموزش دادن به نیروهای خود را متوقف کند. ... واکنش برلین به خبر جذب خلبان‌های سابق آلمانی توسط چین

ادامه

آلمان, جهان, چین, خبر, سنگاپور, شرق آسیا, ناتو

رزمناو چین سد راه ناو متجاوز آمریکایی شد

رسانه‌ها از رصد دقیق ناوهای آمریکا توسط ناوهای چین و نزدیک شدن یکی از آن‌ها به رزمناو آمریکا خبر دادند. به گزارش خبرگزاری فارس، به دنبال تردد غیرمعمول رزمناوهای آمریکا و کانادا در تنگه تایوان، یک کشتی جنگی چین در فاصله ۱۵۰ یاردی با ناوشکن آمریکایی «یواس‌اس چانگ هون» قرار گرفت. وبگاه کانادایی «گلوبال نیوز» ... رزمناو چین سد راه ناو متجاوز آمریکایی شد

ادامه

آمریکا, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, کانادا, گزارش

چین نسبت به “تراژدی به سبک اوکراین” در آسیا هشدار داد

وزیر امور خارجه چین به ویتنام گفت که بحران اوکراین یک برهه مهم برای این دو کشور است که در کنار هم و با توجه به “لطمات ناشی از استراتژی هند – اقیانوسیه آمریکا” می‌توانند در صلح منطقه‌ای مشارکت کنند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از وب‌سایت ساوت چاینا مورنینگ پست، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین پنج‌شنبه در تماسی تلفنی با «بوی تان سون» همتای ویتنامی خود گفت، مساله اوکراین بار دیگر موجب شد تا کشورهای آسیایی متوجه شوند که حفظ صلح و ثبات گرانبهاست و مخالفت نکردن با تقابل گروهی به خطرات بی‌پایانی منجر خواهد شد.

 

ایالات متحده و اروپا از چین بابت خودداری از جنگ نامیدن حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه انتقاد می‌کنند. چین در عوض از “نگرانی‌های امنیتی منطقی” روسیه حمایت کرده و آمریکا و ناتو را به تحریک درگیری متهم کرده است.

 

مثل چین، ویتنام هم یکی از بیش از ۳۰ کشوری بود که از به قطعنامه سازمان ملل در محکومیت روسیه بابت حمله‌اش به اوکراین رای ممتنع داد. ویتنام همچنین در معرض وعده‌های آمریکاست که به تقویت مناسباتش با هانوی و دیگر کشورهای این منطقه به عنوان بخشی از استراتژی هند – اقیانوسیه که فوریه منتشر شد، وعده داده است.

 

براساس بیانیه وزارت خارجه چین، وانگ یی گفت: ایالات متحده برای ایجاد تنش منطقه‌ای و تحریک رویارویی از طریق پیشبرد استراتژی هند – اقیانوسیه تلاش کرده است. این عمیقا به توسعه مسالمت‌آمیز در این منطقه که به سختی به دست آمده است، لطمه می‌زند و همکاری منطقه‌ای را که آسه‌آن را در هسته خود دارد، از بین می‌برد. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که ذهنیت جنگ سرد به این منطقه بازگردد و تراژدی اوکراین در پیرامون ما تکرار شود.

 

براساس این بیانیه، وزیر خارجه ویتنام از نقش چین در تسهیل مذاکرات صلح برای پایان دادن به این درگیری استقبال  کرد و گفت شباهت‌هایی در مواضع آنها وجود دارد. او همچنین برای ادامه ارتباط در خصوص این مساله ابراز تمایل کرد.

 

در تماس روز پنجشنبه، وانگ یی همچنین گفت که چین به تامین واکسن‌های کووید-۱۹ برای ویتنام ادامه می‌دهد و تمایلش را برای بیشتر شدن خدمات ریلی بین مرزی ابراز داشت.

 

وانگ یی همچنین بار دیگر بر امضای یک منشور اخلاقی مرتبط با دریای چین جنوبی تاکید کرد. او گفت که وضعیت در دریای چین جنوبی “با تلاش‌های مشترک چین و کشورهای آسه‌آن به طور کلی ثابت است” و “برخی از نیروهای خارج از این منطقه با انگیزه‌های نهان” را متهم کرد که خواستار وضعیت بی‌ثبات در این مسیر آبی هستند.

 

در همین حال وزارت دفاع آمریکا نسبت به رفتارهای چین خصوصا یک پیمان امنیتی احتمالی میان چین و جزایر سلیمان ابراز نگرانی کرده و گفته است که چنین چیزی در را به روی توسعه نیروهای ارتش چین در این کشور اقیانوسیه باز می‌کند.

 

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: به اعتقاد ما امضای چنین توافقی ممکن است موجب افزایش بی‌ثباتی درون جزایر سلیمان شود و یک نگرانی بی‌سابقه برای منطقه وسیع‌تر جزایر اقیانوس آرام به وجود آورد. آشکارا ما نگران این هستیم.

زورآزمایی اقتصادی چین و آمریکا وارد مرحله حساس شده است

یک نشریه آمریکایی با اذعان به اینکه تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه به بهانه تحولات اوکراین باعث تسریع روند جداشدگی مسیر اقتصادی چین و آمریکا از یکدیگر خواهد شد، نوشت که چین اکنون در حال ارزیابی مجدد قدرت اقتصادی غرب است.

ادامه

افریقای جنوبی, اقتصادی, امریکا, اوکراین, ایدئولوژیک, برزیل, تحریم, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, عربستان سعودی, غرب, مقاله, هندوستان

مبادلات هند با روسیه، استراتژی انرژی بایدن را «بی‌اثر» کرده است

وبگاه «اویل‌پرایس» در مقاله‌ای به بررسی استراتژی انرژی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در قبال روسیه بابت حمله این کشور به اوکراین پرداخته و متذکر شده است که «عدم همراهی هند» با آمریکا باعث بی‌اثر شدن راهبرد بایدن شده است.

ادامه

اسیا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جنوب آسیا, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, روسیه, سازمان ملل, شرق آسیا, شرق اروپا, هندوستان