روسیه: آمریکا عامل افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه، حضور نظامی آمریکا و دخالت در امور شبه‌جزیره کره را عامل افزایش تنش‌ها در این منطقه اعلام کرد. به گزارش روز جمعه ایرنا از تاس، «ماریا زاخاروا» در گفت‌وگو با رسانه‌ها خاطرنشان کرد: برای کاهش تنش‌ها در شبه جزیره کره، لازم است آمریکا آرایش نظامی تهاجمی خود را متوقف کند. وی ... روسیه: آمریکا عامل افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره است

ادامه

آمریکا, استرالیا, تحریم, حضور نظامی, روسیه, ژاپن, سازمان ملل, شبه جزیره کره, کره جنوبی, کره شمالی

سقوط یک فروند هواپیمای نظامی آمریکا در ژاپن

رسانه‌های ژاپنی از سقوط یک فروند هواپیمای نظامی چند منظوره وی-۲۲ اوسپری ارتش آمریکا در نزدیکی جزیره یاکوشیما، خبر دادند. به گزارش ایرنا به نقل شبکه تلویزیونی ام بی سی ژاپن، یک فروند هواپیمای نظامی چند منظوره وی-۲۲ اوسپری ارتش آمریکا امروز (چهارشنبه هشتم آذر) با هشت سرنشین خود در نزدیکی جزیره «یاکوشیما» ژاپن، سقوط ... سقوط یک فروند هواپیمای نظامی آمریکا در ژاپن

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, استرالیا, جهان, خبر, ژاپن, شرق آسیا

چین بر سر پیمان آکوس، هشدار هسته‌ای داد

نماینده پکن در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که جامعه بین‌المللی باید به «خطرات اشاعه هسته‌ای» ناشی از توافق سه‌جانبه «آکوس» میان ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا رسیدگی کند. به گزارش ایسنا، «لی سونگ» نماینده چین روز جمعه در سخنانی در مقابل شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، استدلال کرد که توافق آکوس (AUKUS) «در ... چین بر سر پیمان آکوس، هشدار هسته‌ای داد

ادامه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, آسیا, آمریکا, استرالیا, اقیانوسیه, اکوس, انگلیس, جنگ سرد, جهان, چین, سازمان ملل

نشست اپک بدون توافق درباره غزه و اوکراین پایان یافت

رهبران کشورهای کرانه اقیانوس آرام پس از پایان نشست دو روزه «اپک»، نتوانستند بر سر مسائلی مانند جنگ اوکراین و غزه به توافق برسند و به ارائه طرح‌هایی برای اصلاح سازمان تجارت جهانی اکتفا کردند. به گزارش ایسنا، ۲۱ کشور حاضر در «سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا–پاسفیک» موسوم به «اَپک» در بیانیه پایانی نشست دو روزه ... نشست اپک بدون توافق درباره غزه و اوکراین پایان یافت

ادامه

آپک, آسیا پاسیفیک, آمریکا, استرالیا, اقتصادی, اندونزی, اوکراین, بیانیه, تایلند, تایوان, جهان, چین, روسیه, ژئوپلیتیک, ژاپن, شیلی, فلسطین, کره جنوبی, ویتنام

چین؛«فرماندهی سازمان ملل» حاصل جنگ سرد بوده و منسوخ شده است

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای وزارت خارجه چین، مائو نینگ سه‌شنبه در کنفرانسی خبری اظهار کرد: فرماندهی سازمان ملل محصول جنگ سرد بوده و هیچ بنیان حقوقی ندارد و منسوخ شده است. وی با اشاره به جلسه روز سه‌شنبه فرماندهان آمریکا، کره جنوبی و سایر کشورهای مشارکت‌کننده در این فرماندهی گفت: این کشورها ... چین؛«فرماندهی سازمان ملل» حاصل جنگ سرد بوده و منسوخ شده است

ادامه

آمریکا, استرالیا, تایلند, تحلیل, ترکیه, جنگ سرد, چین, سازمان ملل, شبه جزیره کره, صلح, فرانسه, کانادا, کره جنوبی, کره شمالی, کلمبیا, نروژ

چین دلیل اصلیِ امنیتیِ تغییر قوانین سرمایه‌گذاری خارجی استرالیا

استرالیا بزرگترین تغییر قوانین سرمایه‌گذاری خارجی‌اش ظرف تقریبا ۵۰ سال گذشته را به‌نمایش گذاشت که این تغییرات شامل اعمال قدرت بیشتر برای محروم کردن مشاغلی که امنیت ملی این کشور را به‌خطر می‌اندازد، می‌شود.

 

به گزارش تارنمای خبری شبکه الجزیره، «جاش فرایدنبرگ» وزیر خزانه داری استرالیا با اشاره به لزوم برقراری توازن میان امنیت ملی و اقتصادی، اعلام کرد که درخواست همه سرمایه گذاران خارجی برای ارائه پیشنهاد برای دارایی های حساس، صرف نظر از حجم معامله و اینکه خریدار، خصوصی یا دولتی است، با نظارت بیشتری روبه رو خواهد شد.

 

به گزارش ایرنا؛ وی افزود: فناوری در حال تحول و رشد بوده و وضعیت ژئوپلیتیکی ما پیچیده تر شده است. در حقیقت در سراسر جهان، دولت ها شاهد این هستند که سرمایه گذاری خارجی نه صرفا برای اهداف تجاری که برای اهداف استراتژیک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

براساس این اصلاح عمده قوانین کشوری، به وزیر خزانه داری استرالیا قدرتی برای تغییر یا تحمیل شرایط سرمایه گذاری و معامله اعطا می شود.

 

فرایدنبرگ به جزئیات کامل بخش هایی که هدف این تغییرات قرار می گیرند، اشاره ای نکرد. قرار است در هفته های آتی، شرح این تغییرات در اختیار عموم قرار گیرد.

 

وی در عین حال گفت که دامنه مشاغلی که احتمالا مشمول مقررات جدید می شوند، شامل شرکت های مخابراتی، شرکت های انرژی، زنجیره تامین دفاعی و مشاغلی است که اطلاعات حساس و مهم برای دفاع و امنیت ملی استرالیا را جمع آوری و ذخیره می کنند و تحت مالکیت خود دارند.

 

این تغییرات، به طور موثری باعث سخت تر شدن مقررات سرمایه گذاری خارجی می شود تا از فروش زیر قیمت دارایی ها در جریان بحران کرونا جلوگیری به عمل آید.

 

طبق قوانین فعلی، اکثر سرمایه گذاری های خصوصی کمتر از ۲۷۵ میلیون دلار استرالیا (۱۹۱ میلیون دلار) غربالگری و انتخاب نمی شوند، در حالی که آستانه برای شرکت هایی از کشورهایی چون چین است که با استرالیا توافقنامه های تجارت آزاد دارند، ۱.۲ میلیون دلار استرالیا (۸۴۰ میلیون دلار) است.اما آستانه برای شرکت های دولتی، صفر است.

 

فرایدنبرگ به هنگام اعلام این بازبینی، اشاره دقیقی به چین یا کشور دیگری نکرد، اما دولت چین در گذشته نگرانی هایی را با استرالیا درمورد تغییر در قوانین سرمایه گذاری خارجی مطرح کرده بود.

 

شرکت های چینی از سرمایه گذاران اصلی در منابع، کشاورزی و املاک استرالیا بوده اند.

 

چین از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹، در فهرست کشورهای تامین کننده بزرگترین منابع سرمایه گذاری خارجی در استرالیا، از مقام دوم به مقام پنجم تنزل یافت. آمریکا در مقام نخست این فهرست قرار داشت و پس از آن کانادا، سنگاپور و ژاپن بوده اند. سرمایه گذاری چین در استرالیا در سال ۲۰۱۹ به میزان تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافت و به ۱۳.۱ میلیارد دلار استرالیا (۸.۴ میلیارد دلار) رسید.

 

مناسبات اقتصادی چین و استرالیا در ماه های اخیر رو به تیرگی گذاشته است.

 

درخواست استرالیا برای تحقیقات مستقل در مورد منشا شیوع ویروس کرونا، چین را خشمگین کرده است.

 

چین در واکنش به این مساله، واردات گوشت از چهار کشتارگاه استرالیایی را به دلایل «فنی» ممنوع کرد و ماه گذشته پس از تحقیق، بر بیش از ۸۰ درصد از محصول جو استرالیا نیز تعرفه وضع کرد.

پکن: نمی‌گذاریم آمریکا، سازمان ملل را گرو بگیرد

وزارت خارجه چین امروز جمعه از آمادگی کشورش برای اتخاذ تدابیر لازم علیه آمریکا در صورت ادامه مداخلات ایالات متحده در امور داخلی هنگ‌کنگ هشدار داد.

ادامه

استرالیا, المان, امریکا, انگلستان, تحریم, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا

«گاردین»؛ استرالیا ادعای آمریکا درباره ساخته شدن کرونا در آزمایشگاه‌های چین را رد کرد

دولت استرالیا فرضیه آزمایشگاهی بودن ویروس کرونا را رد کرد و گفت مطرح شدن چنین فرضیه‌هایی راه را برای انجام تحقیقات مستقل در خصوص منشأ این ویروس دشوار می‌کند.

ادامه

استرالیا, امریکا, انگلستان, جهان, چین, خبر, کانادا, نیوزلند

کرونا، دادگاه استرداد آسانژ به آمریکا را به تعویق انداخت

دادگاه استرداد جولیان آسانژ بنیان‌گذار تارنمای افشاگر ویکی‌لیکس به آمریکا، به دلیل بحران همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ به ۲ نوامبر (۱۲ آبان) موکول شد.

ادامه

استرالیا, افغانستان, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, خبر رسانی, سیاسی, غرب اروپا, ویکی‌لیکس