هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ارتش چین روز چهارشنبه از رصد یک هواپیمای گشت دریایی آمریکا بر فراز تنگه تایوان و هشدار به آن خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، ارتش چین روز چهارشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور به یک هواپیمای گشت نیروی دریایی آمریکا که بر فراز تنگه تایوان پرواز می‌کرد، هشدار دادند. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ... هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, چین, شرق آسیا, صلح, گزارش, هندو پاسیفیک

دیدار شی جین‌پینگ با روسای شورای اروپا و کمیسیون اتحادیه اروپا

«شی جین‌‌پینگ» رئیس جمهوری خلق چین روز پنج‌شنبه ۷ دسامبر/۱۶ آذر در هتل ملی «دیائو یوتای» با «شارل میشل» رئیس شورای اروپا و «اورزولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که برای حضور در بیست و چهارمین نشست رهبران چین و اتحادیه اروپا در چین به سر می‌‌برند، دیدار کرد. به گزارش رادیو بین‌المللی ... دیدار شی جین‌پینگ با روسای شورای اروپا و کمیسیون اتحادیه اروپا

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اوکراین, جهان, چین, خاورمیانه, سازمان ملل, شرق آسیا, صلح, گزارش

چین یک ماهواره با هدف آزمایش فناوری “اینترنت ماهواره‌ای” پرتاب کرد

چین یک ماهواره آزمایشی جدید از مرکز پرتاب ماهواره Xichang در استان سیچوان در جنوب غربی چین به فضا فرستاد. به گزارش رادیو بین‌المللی چین؛ ساعت سه و ۲۴ دقیقه بامداد روز چهارشنبه ششم دسامبر به وقت محلی، ماهواره آزمایشی فناوری اینترنت ماهواره‌ای چین با موشک حامل «جیه لونگ ۳» از مرکز پرتاب ماهواره «تای ... چین یک ماهواره با هدف آزمایش فناوری “اینترنت ماهواره‌ای” پرتاب کرد

ادامه

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا

ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

یک ماهواره سنجش از راه دور مصری از پایگاه فضایی جیو چوان در شمال غربی چین به فضا پرتاپ و با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، یک ماهواره سنجش از راه دور متعلق به دولت مصر با نام (MISRSAT-۲) امروز (دوشنبه ۱۳ آذر) به فضا پرتاب ... ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

ادامه

چین, خبر, شرق آسیا, کشاورزی, مصر

صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

درحالیکه صنعت دفاعی آمریکا به علل مختلف ازجمله کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین و اسرائیل با چالش‌هایی مواجه شده، این کشور در چنین شرایطی بین منگنه افزایش قدرت نظامی چین و روسیه گرفتار شده است. به گزارش ایرنا، نشریه آمریکایی «پولیتیکو» با استناد به یک نسخه پیش‌نویس از استراتژی جدید صنعتی دفاع ملی آمریکا گزارش داد، ... صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

ادامه

اسراییل, اوکراین, تایوان, جنگ سرد, خاورمیانه, شرق آفریقا, شرق اروپا, فلسطین

چین: بریتانیا حق دخالت در امور هنگ کنگ را ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین به بریتانیا هشدار داد که حق دخالت در امور هنگ کنگ که جزو امور داخلی چین محسوب می‌شود را ندارد.

 

به گزارش ایرنا «جائو لی جیان» امروز چهارشنبه در واکنش به اظهارات مداخله جویانه مقامات بریتانیا از جمله وزیر خارجه و نخست‌وزیر این کشور گفت که بریتانیا  صلاحیت نظارت بر هنگ کنگ را ندارد و هر گونه تهدید برای ثبات و شکوفایی شهر از نیروهای خارجی ناشی می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه چین مراتب اعتراض خود را به انگلستان ابلاغ کرده است گفت: ما به انگلستان توصیه می‌کنیم فوراً دست از چنین اقداماتی بردارد و با کنار گذاشتن تفکرات استعماری و جنگ سرد، حقیقت بازگشت هنگ کنگ به خاک چین را بپذیرد و به آن احترام بگذارد.

 

این مقام وزارت خارجه چین اظهار کرد: دفاع از امنیت کشور شرط مقدماتی برای موجودیت و توسعه یک کشور و همچنین کلیدی‌‌ترین و اصلی‌ترین بخش از حق حاکمیت ارضی هر کشوری است محوریت مذاکرات چین وانگلستان و بیانیه مشترک دو کشور، احیای حق حاکمیت چین بر هنگ کنگ بوده است و تصویب قانون امنیت ملی در رابطه با هنگ کنگ نیز از جمله حقوق مسلم حاکمیتی چین بر هنگ کنگ به شمار می‌رود.

 

جائو ادامه داد: همراه بازگشت حق حاکمیت هنگ کنگ به چین در سال ۱۹۹۷ میلادی، حقوق و وظایف مورد اشاره در بیانیه مشترک چین و انگلستان به اجرا در آمده است هیچ کلمه یا ماده در بیانیه مشترک چین و انگلستان وجود ندارد که پس از بازگشت هنگ کنگ به خاک چین به آن کشور مسئولیتی را در قبال این منطقه واگذار کرده باشد پس از بازگشت هنگ کنگ به چین، هر گونه حق حاکمیت ارضی، مدیریتی و نظارتی نسبت به هنگ کنگ از انگلستان سلب شده است به این ترتیب، انگلستان حق ندارد به بهانه توافقنامه مشترک دو کشور در مورد امور هنگ کنگ اظهار نظر و یا در امور داخلی چین دخالت کند.

 

جائو لی جیان تاکید کرد: تنها درصورت تضمین امنیت کشور، اجرای یک کشور دو نظام میسر خواهد بود و شکوفایی و ثبات هنگ کنگ محقق می‌شود قانون امنیت ملی تنها در مورد آن عده اندک از اقداماتی که مخل امنیت کشور خواهد بود به کار خواهد رفت و در سایر موارد خودمختاری، حقوق و آزادی‌های شهروندان هنگ کنگ و همین طور سرمایه گذاران خارجی نه تنها به همان شکل سابق حفظ خواهد شد بلکه این اقدام با کمک به اجرای بهتر سیاست یک کشور دو نظام باعث شکوفایی و ثبات بیشتر هنگ کنگ نیز خواهد شد.

 

“بوریس جانسون” نخست وزیر بریتانیا در تازه ترین اظهارات خود گفته بود اگر چین قوانین امنیتی جدیدی را در مورد هنگ‌کنگ اعمال کند، بریتانیا هم با تغییر قوانین مهاجرتی خود، راه میلیون‌ها هنگ‌کنگی را برای دریافت اجازه کار و اقامت در بریتانیا هموار خواهد کرد.

 

کنگره ملی خلق چین روز پنجشنبه سوم خرداد با قاطعیت تمام و با ۲۸۷۸ رای موافق در مقابل یک رای مخالف و ۶ رای ممتنع، لایحه امنیت ملی هنگ کنگ را با هدف مقابله با استقلال، براندازی، تروریسم و ‌دخالت های خارجی در این منطقه تصویب کرد.

 

تصویب این قطعنامه بدین معنا است که کنگره ملی خلق چین اجازه دارد تا قانونی را پیشنهاد و ارایه کند که بر اساس آن با جدایی طلبان، براندازان، تروریست ها و دسیسه گران همکار با دولت های ذی نفوذ خارجی در هنگ کنگ، مقابله می شود.

 

چین پیش از این نیز به آمریکا هشدار داده است که هرگونه تلاش این کشور برای ضربه زدن به منافع پکن با “واکنش قاطع” روبرو خواهد شد وزارت خارجه چین با این هشدار از تصمیم آمریکا برای بازنگری در “روابط ویژه” واشنگتن با هنگ کنگ انتقاد کرد.

کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

درحالی که غرب تلاش می‌کرد از طریق فرافکنی و بازی‌های رسانه‌ای چین را متهم و مسئول شیوع کرونا جلوه دهد٬ کارشناسان با ارائه مدارکی معتقد بودند که این ویروس ساخت آمریکاست.

ادامه

امریکا, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, مقاله

مخالفت سوریه با دخالت‌های خارجی در امور چین

یک مسؤول وزارت خارجه سوریه با اشاره به حمایت دمشق از تصمیم مجلس نمایندگان خلق چین برای تصویب قانونی جهت بهبود ساختار راهکارهای قانونی و اجرایی هنگ کنگ تاکید کرد، دمشق با دخالت‌های خارجی در امور چین به ویژه دخالت‌های آمریکا و دیگر کشورهای غربی مخالف است.

ادامه

امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا

ترامپ: واشنگتن رابطه با سازمان بهداشت جهانی را قطع می‌کند

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در کنفرانس خبری گفت که سازمان بهداشت جهانی تحت کنترل چین بوده و واشنگتن روابط خود با سازمان بهداشت جهانی را قطع می‌کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, سازمان بهداشت جهانی, شرق آسیا