آسیا تایمز؛ آمریکا قادر به مقابله با نفوذ چین و روسیه در آسیای مرکزی نیست

جنگ در اوکراین بر نفوذ آمریکا در جهان تأثیر گذاشت؛ در شرایطی که واشنگتن همچنان حمایت خود را از جنگ‌ها، مسلح‌سازی و اعمال تحریم‌ها علیه روسیه از طریق متحدانش متمرکز می‌کند که نتایج منفی در پرونده‌های مختلف از جمله نفوذ واشنگتن در خاورمیانه را به همراه داشته است. این تأثیر منفی دولت جو بایدن، رئیس ... آسیا تایمز؛ آمریکا قادر به مقابله با نفوذ چین و روسیه در آسیای مرکزی نیست

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, آمریکای شمالی, افغانستان, اندونزی, اوکراین, برزیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, غرب, گروه ۷, مقاله, هندوستان, ویتنام

اندیشکده آمریکایی؛ روند دلار زدایی در جهان توقف ناپذیر است

اندیشکده‌ای در آمریکا اعلام کرد روند دلار زدایی در جهان توقف ناپذیر و برتری بی چون و چرای واشنگتن در جهان در حال محو شدن است.  اندیشکده ریسپانسیبل استیتکرافت مستقر در واشنگتن دی سی آمریکا هشدار داد: برتری بی چون و چرای آمریکا در جهان در حال محو شدن است. حتی اگر کشور‌های جهان در ... اندیشکده آمریکایی؛ روند دلار زدایی در جهان توقف ناپذیر است

ادامه

آمریکا, اقتصادی, ایران, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه

مخالفت ماکرون با گسترش ناتو به آسیا

روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد، رئیس‌ جمهوری فرانسه با طرح افتتاح دفتر نمایندگی ناتو در ژاپن مخالفت کرده و استدلال می‌کند که این بلوک نظامی نباید فراتر از آتلانتیک شمالی پیش برود. به گزارش ایسنا، هشت منبع آگاه در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال تایمز اظهار کردند که مخالفت امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با تاسیس دفتر ... مخالفت ماکرون با گسترش ناتو به آسیا

ادامه

آسیا, آمریکا, آمریکای شمالی, اقیانوسیه, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, ژئوپلیتیک, ژاپن, سنگاپور, فرانسه, ناتو

دیپلمات اسبق آمریکا؛ مداخله مستقیم ناتو هم دولت اوکراین را نجات نمی‌دهد

دیپلمات اسبق آمریکایی بر این باور است که رژیم کی‌یف با حملات اخیر به منطقه بلگورود روسیه، صرفا به‌دنبال واکنش عجولانه مسکو و در نتیجه مداخله مستقیم ناتو بوده است. به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، جیم جاتراس، دیپلمات و مشاور اسبق سیاست خارجی آمریکا معتقد است که دولت ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، ... دیپلمات اسبق آمریکا؛ مداخله مستقیم ناتو هم دولت اوکراین را نجات نمی‌دهد

ادامه

آمریکا, انگلستان, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, صلح, ناتو

وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

وزیر دفاع چین از آمریکا خواست صادقانه رفتار کند و هرگونه تشدید تنش و تقابل بین دو طرف را «فاجعه‌ای غیرقابل تحمل» برای جهان اعلام کرد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت دفاع چین، «لی شانگفو» در سخنرانی خود در نشست امنیتی «شانگری-لا» در سنگاپور خاطرنشان کرد: چین واحد باید تشکیل شود و این ... وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

ادامه

آمریکا, اقیانوسیه, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, صلح

چین؛ «تحریم‌ها زندگی مردم کشورهای در حال توسعه را سخت کرده‌اند»

چین درخواست برای لغو تحریم‌های یکجانبه را تشدید کرده و تلاش برای ترویج یک طرح ابتکاری امنیت جهانی را که می‌گوید از تئوری‌های غربی بهتر است، افزایش داده است.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از وبسایت روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در مقاله‌ای نوشت، تحریم‌ها هرج و مرج بیشتری ایجاد می‌کنند.

 

وانگ در روزنامه «خلق» که سخنگوی حزب کمونیست چین محسوب می‌شود، این ارزیابی را به عنوان بخشی از گسترش طرح ابتکاری امنیت جهانی مطرح کرد که رئیس‌جمهوری چین روز پنجشنبه در نشست مجمع «بوآئو آسیا» از آن حمایت کرد و گفت که از «نظریه امنیت ژئوپولتیک غرب برتر است.»

 

در این مجمع، شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین گفت کشورش با جدایی مخالف است و خواستار توقف اثرات جانبی «شدید و منفی» تصمیمات سیاسی و همچنین ایجاد ثبات در زنجیره تامین جهانی شد.

 

پکن که با فشارهای فزاینده‌ای از سوی آمریکا مواجه است، تلاش می‌کند تا دستور کار جهانی واشنگتن را به چالش کشیده و روابطش با همسایگانش را تحکیم کند و از آن‌ها می‌خواهد در کنار آمریکا نایستند.

 

تنش‌ها میان آمریکا و چین با حمله روسیه به اوکراین تشدید شد. واشنگتن پکن را تهدید کرده که به دلیل امتناع از محکوم کردن این حمله، هدف تحریم‌های مضاعف قرار خواهد گرفت.

 

اما چین، روسیه را یک شریک جامع استراتژیک خوانده و متعهد شده است تا به تجارت معمول خود با این کشور ادامه دهد.

 

وانگ یی در مقاله خود نوشت: در حال حاضر، تجدید قوای اقتصاد جهانی همچنان کند پیش می‌رود و فشار تورمی مدام افزایش می‌یابد. بحران‌های متعددی از جمله مالی، تجارت، انرژی، غذا، صنعت و زنجیره تامین یکی پس از دیگری پدید می‌آیند.

 

وانگ با بیان اینکه تعداد کمی از کشورها، تحریم‌هایی یکجانبه وضع کرده‌اند، گفت: آن‌ها توسعه اقتصاد و تکنولوژی در دیگر کشورها را سرکوب و مهار کرده و زندگی مردم کشورهای در حال توسعه را سخت کرده‌اند.

 

وزیر خارجه چین ادامه داد: تمامی کشورهای جهان در یک کشتی بزرگ و به مقصدی یکسان حرکت می‌کنند. اگر می‌خواهند از دریاهای طوفانی عبور کرده و به آینده‌ای روشن برسند، باید در یک کشتی همکاری کنند. نباید کسی را به دریا انداخت.

 

از زمان آغاز جنگی اقتصادی در ۲۰۱۸ توسط دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن تلاش‌هایش برای بی نیازی از چین را افزایش داده است.

 

جو بایدن، رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا نیز سیاستی مقابله‌ای و رقابتی علیه چین اتخاذ کرده و با تلاش برای مهار رشد تکنولوژی این کشور، آن را یک «رقیب استراتژیک» نامیده است.

 

واشنگتن همچنین یک استراتژی هند – اقیانوس آرام را برای منزوی کردن چین اتخاذ کرده و با انگلیس و استرالیا یک اتحاد جدید امنیتی (موسوم به آکوس) شکل داده است.

 

وانگ گفت هر «ذهنیت جنگ سرد» و تشکیل «بلوک قدرت» باید منسوخ شده و به حق حاکمیت ملت‌های مختلف احترام گذاشته شود.

 

او گفت: تاریخ مکررا به ما هشدار داده است که خوداتکایی و زور گفتن به ضعیفان دلیل آشوب و هرج و مرج هستند. در مواجهه با جهانی که به سرعت در حال تغییر است، ما باید با تجاوز سلطه‌طلبانه به حق حاکمیت مخالفت کرده و برابری و استقلال حاکمیتی خود را حفظ کرده و حامی حقوق برابر، فرصت‌های برابر و قوانین برابر برای همه کشورها باشیم.

 

او گفت، نمی‌شود به قیمت ناامنی کشورهای دیگر، در یک کشور امنیت ایجاد کرد و امنیت منطقه‌ای هم با تقویت یا گسترش بلوک‌های نظامی تضمین نمی‌شود.

 

وانگ گفت: جامعه بین‌المللی باید یکصدا از تلاش‌هایی که به حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران‌ها منجر می‌شود حمایت کرده و با هر قدرتی که آتش‌بیار معرکه بوده و مانع گفت‌وگوهای صلح است، مقابله کند.

سایه سنگین ناتو بر فنلاند، همزمان با تصمیم گیری این کشور درباره عضویت در ناتو

ورود کشتی‌های جنگی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) به یکی از بنادر فنلاند، در شرایطی که این کشور درباره  عضویت در ناتو تصمیم خواهد گرفت.

ادامه

اوکراین, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, خبر, سوئد, شمال اروپا, فنلاند, ناتو

گاردین؛ هدف امریکا گرفتن توان نظامی روسیه است

اظهارات اخیر مقامات آمریکا درباره هدف جنگ نیابتی این کشور در مناقشه اوکراین، حاکی از آن است که واشنگتن و ناتو می‌خواهند قوای نظامی روسیه را تضعیف کنند.

ادامه

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحریم, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, روسیه, شرق اروپا, لهستان, مقاله, ناتو

ترکیه عبور ناوهای جنگی از تنگه‌های «بسفر» و «داردانل» را ممنوع کرد

آنکارا پیش‌تر در اقدامی دیگر ضمن هماهنگی با مسکو، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای نظامی روسیه اعزامی به سوریه بسته اعلام کرد.

ادامه

اتحاد شوروی, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, اوکراین, ترکیه, جنگ سرد, جهان, حضور نظامی, روسیه, سوریه, شرق اروپا, ناتو

لاوروف: جنگ هسته‌ای برای روسیه غیرقابل قبول است

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به فقدان وجود یک کانال ارتباطی قابل اعتماد بین مسکو و واشنگتن، گفت: آمریکا و ناتو که علناً خود را «مهره اصلی» در عرصه جهانی می‌دانند، سعی دارند خط دفاعی” پیمان آتلانتیک شمالی را به منطقه دریای چین جنوبی انتقال دهند.

ادامه

اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اروپا, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, انگلستان, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, ناتو