لاوروف: ناتو باید منحل می‌شد

وزیر امور خارجه روسیه گفت: بسیاری از کارشناسان معتقدند که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) باید پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و فسخ پیمان ورشو، منحل می‌شد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف روز چهارشنبه در نشستی با موضوع حل و فصل مسئله اوکراین که با حضور مقام های ارشد ... لاوروف: ناتو باید منحل می‌شد

ادامه

اروپا, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جنگ نیابتی, روسیه, شرق اروپا, غرب, لهستان, ناتو

ادعای خبرگزاری یونهاپ درباره سفر کارشناسان روس به کره شمالی

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی ادعا کرد هیاتی از کارشناسان روسی به کره شمالی سفر کرده‌اند تا به توسعه ماهواره جاسوسی این کشور کمک کنند. به گزارش ایسنا، این خبرگزاری کره جنوبی به نقل از منبع ناشناسی که «یک مقام دفاعی ارشد» توصیف کرد، مدعی شد هیات کارشناسان روسی بعد از آنکه «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور ... ادعای خبرگزاری یونهاپ درباره سفر کارشناسان روس به کره شمالی

ادامه

جنگ سرد, جهان, دانش, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, کره شمالی, گزارش

هواپیمای فضایی چین یک شیء مرموز را در مدار زمین رها کرد

یک شیء ناشناخته که توسط هواپیمای فضایی چین به مدار راه یافته، می‌تواند یک زیرماهواره یا سخت‌افزار ناخواسته باشد که پیش از خروج هواپیما از مدار و بازگشت آن به زمین رها شده است. به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد هواپیمای فضایی چین که نامش فاش نشده، یک شیء دیگر را به فضا پرتاب کرده ... هواپیمای فضایی چین یک شیء مرموز را در مدار زمین رها کرد

ادامه

آمریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

مدودف: حمله آمریکا به روسیه آغاز جنگ جهانی خواهد بود

معاون شورای امنیت روسیه در واکنش به تهدید غرب نسبت به حمله هسته‌ای روسیه به اوکراین، گفت حمله آمریکا به مواضع روسیه نقطه آغاز جنگ جهانی خواهد بود. به گزارش ایسنا، «دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت روسیه در واکنش به اظهارات یک مقام لهستانی مبنی بر حمله آمریکا به مسکو در صورت حمله هسته‌ای روسیه ... مدودف: حمله آمریکا به روسیه آغاز جنگ جهانی خواهد بود

ادامه

آمریکا, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب, لهستان

هشدار کره شمالی به واشنگتن و سئول نسبت نقض حاکمیت این کشور

کره شمالی همسایه جنوبی خود و آمریکا را به انجام جاسوسی هوایی بیشتر در اطراف شبه جزیره متهم کرد و هشدار داد واشنگتن و سئول خط قرمز‌ها را رد نکنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کره شمالی امروز یکشنبه همسایه جنوبی خود و آمریکا را به انجام جاسوسی هوایی بیشتر در اطراف شبه جزیره متهم کرد ... هشدار کره شمالی به واشنگتن و سئول نسبت نقض حاکمیت این کشور

ادامه

آمریکا, تنش‌زایی, جنگ سرد, جهان, خبر, شبه جزیره کره, کره جنوبی, کره شمالی

چین، تایوان را به جنگ تهدید کرد

وزارت دفاع چین به جریان های جدایی طلب تایوان و کشورهایی که در امور داخلی پکن مداخله می کنند هشدار داد که هرگونه تلاش برای خدشه دار کردن تمامیت ارضی چین را با جنگ پاسخ خواهد داد.

 

به گزارش مهر به نقل از رویترز، چین امروز پنجشنبه به تایوان هشدار داد که «جدایی طلبی مترادف جنگ است» و اقدامات نیروهای مسلح چین نیز پاسخی است به فعالیت‌های تحریک آمیز و مداخله‌جویانه کشورهای خارجی.

 

به گفته «وو کیان» (Wu Qian) سخنگوی وزارت دفاع چین، تایوان بخشی جدایی ناپذیر از این کشور است و فعالیت‌های نظامی که در تنگه تایوان انجام می‌شود؛ در راستای حراست از تمامیت ارضی چین قابل ارزیابی است.

 

اشاره وی به پرواز همزمان ۱۲ جنگنده و بمب‌افکن هسته‌ای چین در حریم هوایی تایوان است که روز شنبه رخ داد.

 

هشدار وی خطاب به جریان‌های جدایی طلب تایوان و مداخله جویان خارجی در حالی است که ناوگروه تهاجمی «تئودور روزولت» آمریکا وارد آبراه راهبردی دریای چین جنوبی شده است.

 

وزارت دفاع چین در واکنش به این تحولات، به صراحت هشدار داد: به آن عناصر تایوانی که داعیه استقلال طلبی دارند؛ همان‌ها که با آتش بازی می‌کنند؛ هشدار می‌دهیم که استقلال مترادف جنگ است.

 

این اخطار در حالی است که روز گذشته، آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت جدید آمریکا مدعی شد: واشنگتن ادعاهای ارضی پکن در دریای چین جنوبی را رد می‌کند و از کشورهای آسیای جنوب شرقی که در برابر فشارهای چین ایستادگی می‌کنند، پشتیبانی می‌کند.

 

وی پیشتر هم در جلسه استماع کنگره مدعی شده بود که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، درباره چین حق داشته است!

بایدن: با فعالیت‌های نظامی چین مقابله می‌کنم!

رئیس جمهور جدید آمریکا در ادامه علنی کردن خصومت خود با پکن، ضمن مداخله در مناقشات ایندوپاسیفیک، به نخست وزیر ژاپن وعده داد که با فعالیت های نظامی چین مقابله کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تهدید صلح جهانی, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, ژاپن, شرق آسیا

شی جین‌پینگ نسبت به شکل‌گیری “جنگ سرد جدید” هشدار داد

رئیس‌جمهور چین در سخنرانی در کنفرانس مجازی مجمع جهانی اقتصاد تحت عنوان “دستور کار داووس” هشدار داد “یک جنگ سرد جدید” ممکن است تبدیل به یک جنگ داع شود و باید از آن اجتناب کرد.

ادامه

امریکا, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, شرق آسیا

توافق آمریکا و انگلیس برای ادغام نیروها به‌ منظور تشکیل گروه حمله مشترک

مقامات دفاعی ارشد آمریکا و انگلیس این هفته توافق‌نامه‌ای را برای ادغام برخی نیروهای نظامی در ۲۰۲۱ به منظور تشکیل گروه حمله ترکیبی، امضا کردند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, تهدید صلح جهانی, جنگ سرد, جهان, غرب اروپا