دومین کارگر مصدوم حادثه آتش‌سوزی پالایشگاه نفت بندرعباس درگذشت / در کاشان نیز دو کارگر براثر گاز گرفتگی جان باختند

شمار کارگران درگذشته‌ی حادثه آتش‌سوزی پالایشگاه نفت بندر عباس به دو نفر رسید. به گزارش خبرنگار ایلنا، «حسن ربیعی یکی دیگر از مصدومان حادثه آتش سوزی پالایشگاه نفت بندرعباس که در بیمارستان سوختگی شیراز به همراه چندین کارگر دیگر بستری بود، عصر دیروز (پنجشنبه) فوت کرد. پیش از این «مرتضی صفدری» یکی از مصدومان حادثه ... دومین کارگر مصدوم حادثه آتش‌سوزی پالایشگاه نفت بندرعباس درگذشت / در کاشان نیز دو کارگر براثر گاز گرفتگی جان باختند

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

کارگران معدن زغال سنگ طزره، نگران از امنیت جانی و آینده شغلی خود، خواستار حذف پیمانکاران برای بهبود وضعیت ایمنی و شغلی شدند

کارگران معدن زغال سنگ طزره به برآورده نشدن مطالبات صنفی خود و نبود ایمنی در معدن اعتراض کردند. کارگران معدن زغال سنگ طزره در تماس با خبرنگار ایلنا، با ابراز نگرانی از اینکه هنوز مطالبات صنفی آن‌ها برآورده نشده، از مسئولان استانی درخواست کردند به وضعیت کارگران این واحد معدنی ورود کرده و امنیت شغلی ... کارگران معدن زغال سنگ طزره، نگران از امنیت جانی و آینده شغلی خود، خواستار حذف پیمانکاران برای بهبود وضعیت ایمنی و شغلی شدند

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

مبارزه تا پیروزی ادامه دارد؛ پیش به‌سوی ارتقای سطح مبارزۀ جنبش مردمی با برنامه‌ای ترقی‌خواهانه

بررسی عینی و موشکافانه تحولات اخیر در کشور نشان می‌دهد که برخلاف برخی تحلیل‌ها و نتیجه‌گیری‌های شتاب‌زدهٔ بخش‌هایی از اپوزیسیون و نظریه‌پردازان و دستگاه تبلیغات حکومتی، نه‌تنها جنبش اعتراضی مردم شکست نخورده است، برعکس، جنبش مردمی در چند سال گذشته و به‌ویژه خیزش گستردۀ “زن، زندگی، آزادی” نشان‌دهندهٔ بیداری و گذار بخش عمده‌ای از مردم، ... مبارزه تا پیروزی ادامه دارد؛ پیش به‌سوی ارتقای سطح مبارزۀ جنبش مردمی با برنامه‌ای ترقی‌خواهانه

ادامه

آزادی, استبداد, اسلام سیاسی, امپریالیسم, ایران, حقوق بشر, دانشجویی, دهقانی, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, عراق, کارگری, محیط زیست, مقاله, همبستگی

مرگ کارگر راه‌آهن بر اثر برخورد با قطار

یکی از کارگران راه‌آهن گرمسار بر اثر سانحه برخورد با قطار درگذشت. یک منبع کارگری به خبرنگار ایلنا گفت: یک نفر از کارگران راه‌آهن گرمسار به نام «رحمان جورابلو» در روزهای گذشته بر اثر سانحه برخورد با لکوموتیو قطار جان‌ خود را از دست داد. به گفته همکاران وی؛ این کارگر با ۳۵ سال سن ... مرگ کارگر راه‌آهن بر اثر برخورد با قطار

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

گردهمایی «گروه بیست» در دهلی پاسخی برای بحران نداشت!

نشست سران کشورهای “گروه بیست” در گرماگرم بحران مهلک اقتصاد جهانی در دهلی نو، پایتخت هند، برگزار شد. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند اقتصادهای سرمایه‌داری پیشرفته با کاهش رشدی از ۲/۷ درصد در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱) به ۱/۳ درصد در سال ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) روبرو می‌شوند. و بنابر برآورد دیگر این نهاد، رشد آن‌ها حتا می‌تواند ... گردهمایی «گروه بیست» در دهلی پاسخی برای بحران نداشت!

ادامه

آپارتایت, آرژانتین, آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اندونزی, انگلستان, اوکراین, ایتالیا, تایوان, ترکیه, جنگ نیابتی, جهان, چین, روسیه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, صلح, فاشیسم, فرانسه, فقر, کارگری, گروه ۲۰, مقاله, ناتو, هندوستان

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته چهارم فروردین ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛ 

 

طرح “رونق اشتغال و تولید” به چه معناست؟

 

سی ویکم فروردین ماه-‌معاون وزیر اقتصاد گفت:برای رونق تولید و اشتغال نظام تأمین اجتماعی کشور نیز باید اصلاح شود. این نظام باید به گونه‌ای باشد که منافع کارفرما را… حفظ کند چرا که منافع کارگر با کارفرما به هم گره خورده و از هم جدا نیست.باید شرکت‌های خصوصی قدرتمندی شکل بگیرد و انعطاف لازم در بازار کار برای جذب سرمایه گذار داشته باشیم

 

برنامه ششم توسعه و تضمین کامل امنیت سرمایه

سی و یکم فروردین ماه- مطابق برنامه ششم توسعه؛ برای ایجاد فرصت‌های شغلی مورد نیاز در بازارکار، تمام توجهات باید برفعالیت‌های بخش‌خصوصی متمرکز گردد… بیش از هر چیز آرامش سیاسی، امنیت حقوقی و اجتماعی سرمایه گذاران تضمین شود .تشنج‌ و اعتصاب‌ها به ثبات اقتصاد کلان و رشد تولید بنگاه‌ها …[ و] کارفرمایان لطمه می زند. باید مقررات بازار کار منعطف و در راستای انتظارات بخش‌خصوصی باشد.

 

وکلای دادگستری خواستار امنیت شغلی هستند

بیست ونهم فروردین ماه- وکیل دادگستری در دفاع ازمتهم و دادگاه باید احساس امنیت شغلی کند و دادرسی عادلانه ملازمه با استقلال وکیل دارد. بوجود آوردن نهادی در موازات کانون وکلا کار نادرستی است که استقلال کانون وکلا و بطور کلی امنیت شغلی وکیل را خدشه دار می سازد.

 

اعتراض کارگران روغن نباتی قو

سی‌‌ام فروردین ماه- کارگران روغن نباتی قو از ابتدای سال ۹۶ چندین تجمع صنفی در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی بهمن و اسفند، پاداش و بخشی از عیدی خود برگزار کرده بودند. کارگران این کارخانه در تجمعات خود بارها نسبت به فروپاشی ۳۰۰ خانوار کارگری هشدار داده‌اند. مالک کارخانه روغن نباتی پارس قو درخواست دریافت پروانه برای ساخت و ساز در مکان فعلی کارخانه را به شهرداری ارسال کرده است. این در حالی است که پیشتر اعلام شده که این کارخانه موقتا تا تیرماه تعطیل شده است.

 

اعتراض کارگران موسسه هادیان شهر

سی‌‌ام فروردین ماه- کارکنان موسسه هادیان شهر که یک شرکت زیرمجموعه شهرداری تهران است، بابت سنوات خدمت طلبکارند. مدیرعامل موسسه هادیان شهر وعده داده پرداخت تسویه حساب سنوات خدمتی کارکنان تحت پوشش، همزمان با حقوق و مزایای فروردین ماه به حساب آنان واریز خواهد شد.

 

مبارزه کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان

سی‌‌ام فروردین ماه- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان که از صبح روز یکشنبه۲۷ فروردین ماه در مقابل ساختمان فرمانداری آغاز شده بود، تا روز ۳۰ فروردین ماه نیز ادامه یافت.کارگران بازنشسته رنگین نخ که تعداد آنان به ۴۹ نفر می رسد از شهریور ماه سال ۹۳ بازنشسته شده واز آن زمان تا کنون نتوانسته اند معوقات مزدی دوران اشتغال و نیز سنوات پایان خدمت خود را از کارفرما دریافت کنند.

 

تجمع بازنشستگان ذوب آهن اصفهان

بیست و نهم فروردین ماه- صبح روز سه شنبه بیست‌و نهم فرودین بیش از صد نفر از بازنشستگان ذوب آهن اصفهان مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد در خیابان وزرا تجمع کردند.از دو سال پیش که صندوق بازنشستگی فولاد به وزارت رفاه محول شده است، تمدید دفترچه‌های درمانی آنان با مشکل روبرو شده و در عمل صندوق بازنشستگی زیر بار پرداخت هزینهٔ درمانی آنان نمی رود…در نتیجه وضع حاضر هم اکنون حدود ۱۶ هزار بازنشسته ذوب آهن اصفهان، با مشکل پرداخت نشدن هزینه‌ٔ درمانی از سوی صندوق فولاد روبرو هستند.

 

افزایش بیکاری در ناحیه صنعتی نیرایی لامرد

بیست و نهم فروردین ماه- ۵۳ کارگر در ناحیه صنعتی نیرایی لامرد بیکار شده‌اند و نرخ بیکاری این شهرستان از نرخ بیکاری استان فارس هم بالاتر است.

 

تجمع کارگران کارخانه صنایع شیر پگاه تهران

بیست و نهم فروردین ماه- کارگران کارخانه صنایع شیر پگاه تهران، روز۲۹ فروردین ماه مقابل ساختمان قوه قضائیه تجمع کردند. از حدود ۲۰ سال پیش صنایع شیر پگاه برای خانه دارکردن بیش از ۷۰۰ کارگر این واحد صنعتی، قطعه زمینی به وسعت حدودی ۱۵۰ هزار متر را در محدوده شهرک حکیمیه تهران پارس تهیه و واگذار می‌کند ، این زمین‌ها بعدا توسط یکی از نهادها تصرف شده و کارگران پگاه علارغم گرفتن حکم تخلیه از دستگاه قضائیه هنوز نتوانسته‌اند به زمینهای خود برسند.

 

اعتراض پرسنل شرکتی مخابرات

بیست و نهم فروردین ماه- در حال حاضر مخابرات بیش از بیست هزار نفر پرسنل شرکتی در شهرها و استانهای مختلف دارد. این پرسنل شرکتی، طرف قرارداد با دو شرکت پیمانکاری عمده هستند، چندین شرکت پیمانکار خرد هم در مخابرات وجود دارد. تقریبا همه پرسنل شرکتی مخابرات از شرایط راضی نیستند و با ناخرسندی و از سر اجبار کار می‌کنند؛ شرایط شغلی این پرسنل در سالهای گذشته همواره بد بوده، اما رای دیوان عدالت اداری در مورد ابطال دستور العمل‌های شماره ۳۶ و ۳۸ (موضوع منع تبعیض مزدی ) کار دشوار کارگران پیمانکاری را دشوارتر هم کرده‌است.

 

 

مطالبات نیروهای عملیاتی پالایشگاه آبادان

بیست و نهم فروردین ماه- نیروهای عملیاتی وبهره برداری در پالایشگاه آبادان سالهاست که از یک سری مزایای پرداختی محروم و با توجه به شرایط سخت آب وهوایی، حتی با دادن یک وعده غذای گرم نیز از طرف کارفرما مخالفت می‌‌شود. طرح طبقه بندی مشاغل صورت نمی‌گیرد. چندین بار مکاتباتی با مدیران ومسئولین شهر انجام شده اما ترتیب اثری نداشته این نیروها بیش از ۵ تا ۱۷ سال سابقه کار دارند اما متاسفانه تبدیل وضعیت نیز نشده اند.

 

اعتراض رانندگان اتوبوس زابل

بیست و نهم فروردین ماه- مطالبات مزدی رانندگان اتوبوس زابل در استان سیستان و بلوچستان در ماه‌های گذشته پرداخت نشده‌است. این زحمتکشان دستمزد و مزایای ۴ ماه گذشته و همچنین عیدی ومزایای سال گذشته خود را نیز دریافت نکرده‌اند…وقتی بحث مطالبات کارگران می‌شود، شهرداری یاد کمبود بودجه می‌افتند. اگر شهرداری پول ندارد پس چطور حقوق‌های چندمیلیونی مدیران خود را می‌پردازد؟

 

مبارزه کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز

بیست نهم فروردین ماه- در حدود ۳۰۰ نفر از کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز (ای.ت.ای) روز سه شنبه ۲۹ فرودین ماه برای سومین روز در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی مقابل استانداری استان فارس تجمع کردند. بیش از ۱۲۰۰ بازنشسته این کارخانه تولید کننده کارت‌های سوخت که تاکنون بیش از ۱۰ سال از بازنشستگی آنها می‌گذرد مطالبات مزدی ایام کار و سنوات بازنشستگی خود را دریافت نکرده‌اند.

 

تجمع معلمان بازنشسته

بیست و هشتم فروردین ماه- صبح روز ۲۸ فروردین ماه جمعی از فرهنگیان بازنشسته مقابل سازمان برنامه و بودجه کشور تجمع کردند.این چندمین بار در ماهها و هفته‌های جاری است که معلمان بازنشسته مقابل مجلس و نهادهای ذیربط دیگر تجمعات اعتراضی برگزار می‌کنند.پرداخت مطالبات مزدی ازجمله پاداش پایان خدمت، اجرای صحیح همسان سازی مستمری‌ها و ارتقاء خدمات درمانی بیمه تکمیلی از جمله خواسته‌های این زحمتکشان است.

 

اعتراض کارگران به اصلاح قانون کار

بیست و هشتم فروردین ماه- دولت بارها اعلام کرده که همه اقدامات و تصمیم‌گیری‌های دولت قبل غیرکارشناسانه و غیراصولی بوده است… چرا در مورد لایحه اصلاح قانون کار اغماض کرده‌اند و همان متن تنظیم شده در دولت قبل را به مجلس فرستاده‌اند؟ چرا در این مورد، تصمیم دولت قبل را غیرعقلانی ندانسته‌اند؟ …پیش‌نویس اصلاحیه، حداقل‌های قانونی را نشانه رفته و اگر روزی چنین متنی به تصویب برسد، به معنای قانونی شدن برده داری نوین در کشور است.

 

اعتراض کارگران کارخانه داروگر

بیست و هشتم فروردین ماه- ۲۷ کارگر این کارخانه که بین ۱۸ تا ۲۶ سال سابقه کار دارند توسط کارفرما از حدود دو هفته مانده به شروع سال جدید تا روز ۲۷ فروردین به مرخصی فرستاده شده و درست یک روز بعد از بازگشت به کار، توسط کارفرما از ورود به محل کار منع و حکم اخراج دریافت کرده‌اند. خواست کارگران اخراج شده ،بازگشت به کار سابق خود و تضمین امنیت شغلی‌ است.

 

اعتراض بازنشستگان به کمبود خدمات بیمه‌ای

بیست و هشتم فروردین ماه- تشکل‌های بازنشستگان باید حامی منافع کارگران بازنشسته باشند و از حقوق صنفی آنها دفاع کنند، اگر این تشکل‌ها در گذشته خوب عمل می‌کردند، بازنشستگان تامین اجتماعی نباید امروز نگران هزینه‌های درمان و خدمات بیمه تکمیلی می‌بودند… خدماتی که بیمه تکمیلی به بازنشستگان می‌دهد بسیار ناچیز است هنگام یک عمل جراحی سنگین ، آتیه سازان حافظ هزینه درمان را نمی‌پردازد.

 

اعتراض بازنشستگان به کاهش مستمری‌ها

بیست و هشتم فروردین ماه- هرچند دولت از افزایش ۱۴ و نیم درصدی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داده است اما بازنشستگان از این افزایش راضی نبوده و معتقدند با وجود این مساله همچنان تامین معیشت با مشکلات فراوانی روبه‌رو است. بیشتر این بازنشستگان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و یک شکاف ۶۰ درصدی بین حداقل درآمد با حداقل هزینه‌های زندگی وجود دارد.

 

اعتراض دستفروشان ته‌لنجی آبادان

بیست و هشتم فروردین ماه- قرار بود از طرف شهرداری و شورای شهر مکانی را در بازار شب آبادان به این زحمتکشان اختصاص دهند، از آنجا که این وعده عملی‌ نشد دستفروشان ته‌لنجی آبادان، که از طریق گستردن بساط و دستفروشی امرار معاش می‌کنند شنبه شب در خیابان خمینی این شهر دست به تجمع زدند.

 

اعتراض کارگران کارخانه روغن نباتی جهان

بیست و هفتم فروردین ماه- ۱۶۰ کارگر این کارخانه از دو ماه پیش به بهانه کمبود مواد اولیه از جانب کارفرما اخراج می‌‌شوند، اگرچه تاکنون نیمی از آنها به کار سابق خود بازگشته‌اند اما هنوز تعداد ۸۰ کارگر در بیکاری به سر می‌‌برند. کارگران تعدیل [اخراج] شده صبح روز ۲۷ فروردین ماه برای پی‌گیری وضعیت شغلیشان به اداره کار زنجان مراجعه کرده اند اما پاسخ روشنی به خواسته‌های آنان داده نشده است.

 

اعتراض تاکسیرانان تهرانی

بیست و هفتم فروردین ماه- در نحوه تبدیل به احسن کردن خودروها ، شرایط بد اقتصادی و به تعاقب آن افت کاری و درآمدی رانندگان را در نظر نگرفتند؛ خودروهای روز، مایه سود و بهره همه دست اندرکاران است، مگر خود رانندگان که قدرت پرداخت به این نحوه را ندارند !

 

تجمع کارگران کارخانه «داروگر»

بیست و هفتم فروردین ماه- ازصبح روز ۲۷ فروردین ماه نزدیک به ۲۷ کارگر شاغل که بین ۱۸ تا ۲۶ سال سابقه کار دارند ، اجازه ورود به محل کارشان را پیدا نکرده و در نتیجه در محل ورودی کارخانه اجتماع کردند. همه کارگران منع شده به دلیل داشتن شرایط سنی و سابقه‌ای نزدیک به بازنشستگی خواهان بازگشت به کار قبلی خود هستند.

 

اعتراض کارگران دو کارخانه«تولی پرس»و«بسته بندی البرز»

بیست و هفتم فروردین ماه- ۳۵ نفر از کارگران این دو کارخانه از روز ۱۴ فروردین ماه در راستای کاهش هزینه‌ها از جانب کارفرما تعدیل [ اخراج] شده‌اند. مجموع مطالبات مزدی آنان به حدود ۲۵۰ میلیون تومان می رسد.خواست کگرن بازگشت به کار سابق ودریافت مطالبات معوقه است.

 

اعتراض نیروهای پیمانکاری نفت

بیست هفتم فروردین ماه- اعتراض این زحمتکشان به تبعیض نهادینه در پروژه‌های نفت و گاز است. این کارگران پا به پای نیروهای رسمی کار می‌‌کنند ولی حقوق و مزایای‌شان خیلی کمتر ازحقوق نیروهای رسمی است. خواست نیروهای پیمانکاری تبدیل وضعیت و رفع تبعیض است.

 

اعتصاب رانندگان اتوبوس‌های درون شهری کرمانشاه

بیست هفتم فروردین ماه- صبح روز ۲۷فروردین ماه رانندگان۳۰ تا ۴۰ دستگاه اتوبوس درون شهری به دلیل اعتراض به برخی از مشکلات خود اعتصاب کردند، این رانندگان دلیل اعتراض خود را وضعیت نابسامان یارانه، مسافتهای طولانی و پرهزینه بودن تعمیرات اتوبوسها اعلام کردند. این رانندگان در رابطه با حق شارژهایی که شرکت‌های تابعه از آنها دریافت می کنند معترض بوده و خواهان اصلاح این وضعیت هستند. همچنین این رانندگان درخواست دریافت یارانه نیز داشته‌اند.

 

خواست کارگران پیمانکاری شرکت نفت

بیست و هفتم فروردین ماه- همزمان با سفر وزیر نفت به پارس جنوبی، کارگران پیمانکاری نفت نسبت به تبعیض نهادینه در پروژه‌های نفت و گاز اعتراض کرده ، خواستار تبدیل وضعیت و رفع تبعیض شدند. حقوق و مزایای این زحمتکشان خیلی کمتر ازحقوق نیروهای رسمی است.

 

اعتراض کارگران پیمانکاری عسلویه

بیست و هفتم فروردین ماه – به کارگران مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مزایای مزدی مانند سنوات و عیدی تعلق نمی‌گیرد و علاوه بر این تاخیر در پرداخت معوقات مزدی از سوی پیمانکاران به یک اتفاق جاری و معمولی تبدیل شده است. پایین بودن دستمزد‌ها و بالابودن ساعات کاری روزانه و فشار حجم کار از دیگر موارد مورد اعتراض این زحمتکشان است. ضمن افزایش دستمزد‌ها ، خواست کارگران برخورداری بیشتر از امکانات رفاهی، اقامتی، خورد و خوراک ، وسایل نقلیه رفت و آمد و ایمنی و بهداشتی کارگاه‌ها و کمپ‌های اقامتی کارگران عسلویه است.

 

تجمع کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز

بیست و ششم فروردین ماه- در حدود ۱۰۰ نفر از کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز (ای.ت.ای) به نمایندگی از طرف ۱۲۰۰ کارگر بازنشسته روز شنبه۲۶ فرودین ماه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی مقابل استانداری استان فارس تجمع کردند. مدیران این کارخانه پرداخت مطالبات کارگران را با توجه به اینکه از بازنشستگی اکثر آنها ۱۰ سال می‌گذرد به دست فراموشی سپرده‌اند.

 

اعتصاب کارگران تینکرهای خمیری کانی مس

بیست و ششم فروردین ماه- کارگران تینکرهای خمیری کانی مس از شرکت‌های پیمانکاری معدن مس سرچشمه روزشنبه۲۶ فروردین ماه تجمعی اعتراضی برای احقاق حقوق خود در زمینه تامین نیروی معدن سر چشمه برگزار کردند. از آنجایی که این کارگران ۵ سال است که در این شرکت پیمانکاری مشغوبل به کار می‌‌باشند ، خواهان تبدیل وضعیت و انعقاد قرارداد مستقیم با معدن مس سرچشمه هستند .

 

اعتراض به خصوصی سازی کارخانه لوله گستر اسفراین

بیست و ششم فروردین ماه- حامیان خصوصی سازی اینگونه وانمود می‌کنند که خصوصی سازی کارخانه‌ها موجب رونق تولید و افزایش روند اشتغال‌زایی می‌شود؛ اما کدام عقل سلیم با مشاهده به گل نشستن کشتی خصوصی سازی می‌پذیرد که روند خصوصی سازی به درستی هدایت شده است…کارگرانی که در این واحد تولیدی مشغول کارند از بیم به خطر افتادن امنیت شغلی خود نسبت به اجرایی شدن این تصمیم معترضند.

 

اعتراض معلمان حق‌التدریسی

بیست و ششم فروردین ماه- معلمان حق‌التدریس تنها محل درآمدشان همین حق‌التدریسی است که از آموزش و پرورش می‌گیرند. وقتی مطالبات این زحمتکشان اینقدر دیر پرداخت می‌شود، چطور باید زندگی کنند؟ چطور انگیزه تدریس داشته باشند. در عین حال، معلمان رسمی نیز برای پرکردن شکاف بین دستمزد و هزینه‌های معاش، به صورت حق‌التدریسی اضافه کاری می‌کنند که عدم پرداخت آن مشکلاتی را برای این معلمان به وجود می آورد.

 

اعتراض کارگران کارخانه نوظهور

بیست و ششم فروردین ماه- برخلاف وعده‌هایی که پیش از این توسط مدیریت این کارخانه در خصوص حمایت از کار و تولید داده شده بود اما در عمل فعالیت‌ این کارخانه سازنده دستمال کاغذی متوقف شده است.عدم پرداخت مطالبات مزدی کارگران برای مدیریت این کارخانه تبدیل به عادت شده است.. ۸ ماه حق بیمه کارگران واریز نشده است که همین موضوع موجب شده است که تعدادی از کارگران که در آستانه بازنشستگی هستند با مشکلاتی مواجه شوند..هیچ کدام از کارگران این کارخانه از بابت امنیت شغلی خیال آسوده‌ای ندارند و به جد نگران معیشت خود و خانواده‌هایشان هستند.

 

اعتراض پرستاران به پایین بودن سطح دستمزد‌ها

بیست ششم فروردین ماه- پرستاران به خاطر مشکلات معیشتی مجبورند دوشیفته کار کنند که این مساله فشار کاری را باز هم بالاتر می‌برد… پرستاران قراردادی نسبت به دولتی‌ها و رسمی‌ها، امنیت شغلی کمتری دارند؛ درآمد کمتری هم دارند و مساله مهمتر این است که پرستاران قراردادی حتی حق اعتراض هم ندارند.قانون سخت و زیان آور رعایت نمی‌شود و به راحتی با درخواست بازنشستگی پیش از موعد آنها موافقت نمی‌شود؛

 

اعتصاب شماری از کارگران قراردادی نساجی پارسیلون

بیست و پنجم فروردین ماه- روز۲۵ فروردین ماه شماری از کارگران قرار دادی کارخانه پارسیلون خرم آباد در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت استخدامی ومطالبات مزدی خود مقابل ساختمان استانداری لرستان تجمع کردند. سابقه کار تعدادی از کارگران قرار دادی به ۱۵ سال هم می رسد که علت تجمع کارگران قرار دادی، مطالبات مزدی ۵ ماهه و نامشخص بودن وضعیت استخدامی آنان است.

 

اعتراض کارگران شهرداری شوشتر

بیست و پنجم فروردین ماه- حدود ۴۰۰کارگر فضای سبز و خدماتی شهرداری شوشتر که تحت مسئولیت چند شرکت پیمانکاری به صورت حجمی، و پیمانی در فضای سبز و خدماتی شهرداری شوشتر مشغول‌اند نیمی ازدستمزد آذر ماه را به همراه دستمزد کامل ماه‌های دی ، بهمن واسفند را دریافت نکرده‌اند. همچنین عیدی کارگران به صورت ناقص پرداخت شده است. کارگران شهرداری از حداقل‌های مزدی برخوردار بوده وامنیت شغلی ندارند، شهرداری وضعیت استخدامی کارگران شاغل در بخش‌های موتوری، آتش نشانی، حراست و اداری این مجموعه را از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری تغییر داد و در نتیجه امنیت شغلی کارگران در معرض تهدید قرار گرفته است.

اتحادکارگر

 

تجمع کارگران قند یاسوج به همراه خانوادهایشان

روز گذشته چهارشنبه (۳۰ فروردین ماه) کارگران معترض قند یاسوج که تعدادشان نزدیک به ۱۰۰ نفر با خانواده‌هایشان برآورد می‌شود با تجمع در مقابل ساختمان استانداری کهکیلویه و بویراحمد خواسته‌های صنفی خود را مطرح کردند. از قرار معلوم حدود ۱۳۰ نفر از کارگر اخراجی و بازنشسته در کارخانه «قند یاسوج» از حدودا دو سال پیش ... تجمع کارگران قند یاسوج به همراه خانوادهایشان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

بازنشستگان ذوب آهن مقابل صندوق بازنشستگی تجمع کردند

صبح امروز (سه شنبه بیست‌و نهم فرودین) بیش از صد نفر از بازنشستگان ذوب آهن اصفهان مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد در خیابان وزرا تجمع کردند.   این بازنشسته‌ها که خواستار رفع مشکلات درمانی خود از وزیر کار و رفاه اجتماعی هستند، می‌گویند: از دو سال پیش که صندوق بازنشستگی فولاد به وزارت کار و ... بازنشستگان ذوب آهن مقابل صندوق بازنشستگی تجمع کردند

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

رانندگان اتوبوس‌های شهری کرمانشاه دست از کار کشیدند

روز گذشته مسئول روابط عمومی اتوبوسرانی استان کرمانشاه به خبرنگاران گفت: از صبح امروز تاکنون به دلیل اعتراض جمعی از رانندگان واحد اتوبوسهای درون شهری وضعیت حمل و نقل عمومی کرمانشاه دچار بی‌نظمی و اختلال شد.   فرهاد رشیدی با اشاره به اینکه رانندگان ۳۰ تا ۴۰ دستگاه اتوبوس درون شهری به دلیل اعتراض به ... رانندگان اتوبوس‌های شهری کرمانشاه دست از کار کشیدند

ادامه

ایران, خبر, کارگری

کارگران داروگر را به کارخانه راه ندادند

از صبح امروز (۲۷ فروردین ماه) نزدیک به ۲۷ کارگر شاغل در کارخانه «داروگر» اجازه ورود به محل کارشان را پیدا نکرده و در نتیجه در محل ورودی کارخانه اجتماع کردند.   برپایه این اظهارات منابع خبری، از قرار معلوم ۲۷ کارگری که صبح امروز یکشنبه (۲۷ فروردین ماه) از حضور در محل کار همیشگی‌ ... کارگران داروگر را به کارخانه راه ندادند

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری