مرگ کارگر راه‌آهن بر اثر برخورد با قطار

یکی از کارگران راه‌آهن گرمسار بر اثر سانحه برخورد با قطار درگذشت. یک منبع کارگری به خبرنگار ایلنا گفت: یک نفر از کارگران راه‌آهن گرمسار به نام «رحمان جورابلو» در روزهای گذشته بر اثر سانحه برخورد با لکوموتیو قطار جان‌ خود را از دست داد. به گفته همکاران وی؛ این کارگر با ۳۵ سال سن ... مرگ کارگر راه‌آهن بر اثر برخورد با قطار

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

گردهمایی «گروه بیست» در دهلی پاسخی برای بحران نداشت!

نشست سران کشورهای “گروه بیست” در گرماگرم بحران مهلک اقتصاد جهانی در دهلی نو، پایتخت هند، برگزار شد. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند اقتصادهای سرمایه‌داری پیشرفته با کاهش رشدی از ۲/۷ درصد در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱) به ۱/۳ درصد در سال ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) روبرو می‌شوند. و بنابر برآورد دیگر این نهاد، رشد آن‌ها حتا می‌تواند ... گردهمایی «گروه بیست» در دهلی پاسخی برای بحران نداشت!

ادامه

آپارتایت, آرژانتین, آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اندونزی, انگلستان, اوکراین, ایتالیا, تایوان, ترکیه, جنگ نیابتی, جهان, چین, روسیه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, صلح, فاشیسم, فرانسه, فقر, کارگری, گروه ۲۰, مقاله, ناتو, هندوستان

تلاشِ بی‌وقفه‌ی کارگران پروژه‌ایِ نفت برای بهبود اوضاع

به رسمیت شناختن حق تصمیم‌گیری کارگر در عقد قرارداد کار یکی از خواسته‌های کارگران است. آنها خواستار برچیده شدن قراردادهای سفید امضا، یکطرفه و ظالمانه هستند. به گزارش خبرنگار ایلنا، «ما در صنعت نفت دست روی دست نگذاشته‌ایم تا نمایندگان سرمایه‌داران در مجلس، ما را مدام سر بدوانند، از اول هم امیدی به اینکه بساطِ ... تلاشِ بی‌وقفه‌ی کارگران پروژه‌ایِ نفت برای بهبود اوضاع

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

در پی حادثه آتش‌سوزی در پالایشگاه بندرعباس یک کار جان خود را از دست داد

روز جمعه به دنبال نشت گاز حریق مختصری در یکی از واحدها رخ داد که بلافاصله مهار شد. محمدعلی مجتهدزاده در گفت‌وگو با ایلنا درباره جزئیات حادثه در پالایشگاه بندرعباس اظهار داشت: روز جمعه به دنبال نشتی گاز حریق مختصری در یکی از واحدها رخ داد که بلافاصله مهار شد. وی افزود: در جریان این ... در پی حادثه آتش‌سوزی در پالایشگاه بندرعباس یک کار جان خود را از دست داد

ادامه

ایران, حقوق بشر, حوادث, خبر, کارگری

کارگران ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه دورود خواستار وصول مطالبات عقب‌افتاده و تسریع در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند

گروهی از کارگران ابنبه فنی راه‌آهن درود از ایستگاه بافق تا زرند، به نامشخص بودن وضعیت مطالبات معوقه خود اعتراض کرده و خواستار تسریع در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند. یک منبع کارگری در راه‌آهن کرمان به خبرنگار ایلنا گفت: گروهی از کارگران ابنیه فنی ناحیه درود از ایستگاه بافق تا زرند در ادامه بی‌توجهی ... کارگران ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه دورود خواستار وصول مطالبات عقب‌افتاده و تسریع در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته دوم فروردین ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

 

 

لایحه اصلاح قانون کار در خدمت منافع کلان سرمایه داری

 

هفدهم فروردین ماه- این لایحه به نفع کارفرما و به ضرر کارگران است. در لایحه اصلاح قانون کارامنیت شغلی کارگران پایمال شده و کارگران را قربانی سود و ثروت کارفرمایان می کنند.

 

 

اقتصاد مقاومتی ولی فقیه منافع کارفرمایان را تامین می کند

 

هفدهم فروردین ماه- از آغاز سال نو با ” شعارسال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال”٬کارفرمایان برای آنکه هزینه کمتری از بابت بیمه و اضافه کار به نیروهای کار خود پرداخت کنند، افرادی را به عنوان ساعتی یا پاره‌وقت به خدمت می‌گیرند که از حداقل‌های قانون کار برخوردار نیستند. بسیاری از کارگران نیز برای امرار معاش ناچار به شیفت دوم روی می‌آورند تا از عهده هزینه‌های زندگی برآیند.

 

 

گزارش ملی ساختمان پلاسکو؛ فرار به جلو مقصرین فاجعه

 

هفدهم فروردین ماه -رییس هیات ویژه گزارش ملی ساختمان پلاسکو در ادامه گزارش به هیات دولت اعلام کرد: تکلیف نگهداری عمده از ساختمان پلاسکو بر عهده مالک یعنی بنیاد مستضعفان بوده است، ولی با وجود اخطارها مبنی بر ناایمن بودن ‏ساختمان، مالک اقدام موثری انجام نداده است.‏شهرداری تهران، در اجرای کامل و به موقع بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری و تبصره آن، کوتاهی کرده است… تکلیف قانونی وزارت تعاون[ کار] به بازرسی حفاظت فنی از کارگاه‌های واقع در ساختمان پلاسکو ، روشن بوده و کوتاهی در انجام این امر از ‏سوی وزارت نام برده در مورد ساختمان پلاسکو خلاف وظایف قانونی این وزارتخانه تلقی می شود.

 

 

لایحه اصلاح قانون کارو قراردادهای موقت

 

هفدهم فروردین ماه -حذف تبصره‌های ١، ٣ و ۴ (به‌ویژه یک) از ماده ٧ قانون کار که وظیفه شناسایی مشاغل موقت را برعهده دولت گذاشته بود؛ با حذف این تبصره‌ها، این وظیفه از دوش دولت برداشته شده است. تبصره ٢ نیز دست‌نخورده باقی مانده و به این اعتبار… قراردادهای موقتی کار را از این رهگذر، تبدیل به یک امر قانونی می‌کند.

 

 

لایحه اصلاح قانون کار و تسهیل اخراج کارگران

 

هفدهم فروردین ماه -در این لایحه، حذف تبصره ماده ٧، اصلاحات مربوط به ماده ٢١ که مربوط به خاتمه کار است و افزودن بند «ز» به آن، خیلی خطرناک است که نگاه حقوق خصوصی است و کارفرما می‌تواند با توجه به تغییر شرایط اقتصادی به‌راحتی قرارداد کار را خاتمه دهد.

 

 

بسته شدن کارخانه تولیدی دُر آسا و اخراج زنان کارگر

 

هفدهم فروردین ماه -واحد صنعتی تولید منسوجات دُر آسا که در محوطه انبار و مرکز پخش صنایع غذایی بهروز قرار دارد در پی اختلاف مالی مدیران جدید این واحد غذایی با مالک … تعطیل شد و تمامی آنچه در این واحد بوده شبانه تخلیه و به نقطه دیگری برده شده است. بیش از۵۰ تن از زنان کارگر این کارخانه بدون دریافت مزد و مزایای شغلی اخراج شدند.

 

 

اعتراض زنان به تبعیض جنسی‌ و طبقاتی

 

هفدهم فروردین ماه- تعاونی‌های زنان با وجود توانمندی‌ها و ظرفیتهای بالایی که دارند عمدتا با مشکل کمبود سرمایه و نقدینگی، تامین مکان و فضای مناسب برای تولید و سود بالای بانکی مواجه هستند.ضعف در بازاریابی و عدم باور توانمندی و مشارکت زنان در فعالیتهای اقتصادی نیز موجب شده تا برخی نگرش‌ها زنان را ناتوان از اداره امور دانسته و در اختصاص وام و تسهیلات به آنها جانب احتیاط را در پیش گیرند.

 

 

انتخابات ریاست جمهوری و مانورهای وزارت کار

 

شانزدهم فروردین ماه -“یک منبع آگاه”!!! از درخواست وزیر کار برای بازگشت لایحه اصلاح قانون کار از مجلس به دولت خبر داد و گفت: وزیر کار بزودی طی نامه‌ای به دولت، این درخواست را مطرح خواهد کرد. وزیر کار بزودی[با نزدیک شدن به زمان انتخابات و معرفی نامزد ها] طی نامه‌ای به دولت، این درخواست را مطرح خواهد کرد.در این نامه از طرف شخص وزیر بازگشت لایحه اصلاح قانون کار از مجلس شورای اسلامی به کمیسیون اجتماعی دولت پیشنهاد می‌شود تا پس از بازگشت،… مجدد مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

طرح اشتغال ضربتی یا گسترش خصوصی سازی

 

شانزدهم فروردین ماه‌-وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی،طرح اشتغال ضربتی آماده و به رئیس جمهور تقدیم شد. باید هر چه سریع تر تسهیلاتی قائل شویم که انگیزه برای سرمایه گذاری خصوصی افزایش یابد و دولت هم به کارفرمایان کمک کند. موانع وجود دارد که بیشتر در حوزه‌های اقتصادی از جمله بانک‌ها، مالیات و تامین اجتماعی، بازار کاراست و پیشنهادهای ما برای رفع آن‌ها به دولت ارائه شده است.

 

 

تجمع کارگران طرح راه آهن غرب کشور

 

شانزدهم فروردین ماه- جمعی از کارگران ساخت و ساز ایستگاه راه آهن کرمانشاه و عملیات اجرایی این طرح ٬ دراعتراض به عدم دریافت مزد دو ماه از سال گذشته خود٬ مقابل ساختمان اداره کارتجمع کردند.استاندار کرمانشاه گفت: بارندگی‌های اسفند و نوروز امسال سبب تاخیروتعطیلی موقت و به بهره‌برداری نرسیدن طرح راه آهن و مشکلات[عدم پرداخت مزد کارگران] بوده است. بخش ساختمانی ایستگاه راه آهن شهر کرمانشاه ۳۶ هزار متر مربع و کل محوطه آن بیش از ۸۳ هکتار است.

 

 

پرداخت خسارت مطالبه کارگران وماهیگیران بندر دَیر است

 

شانزدهم فروردین ماه- در جریان طوفان دریایی روز ۲۹ اسفند ماه سال ۹۵ به شماری از لنج‌های مستقر در بندر دیر واقع در استان بوشهر خسارات زیادی وارد آمد٬ واغلب صیادان این بندر منبع درآمد و روزی خود را از دست دادند. خسارات آسیب وارد شده به لنج‌های طوفان زده آنقدرجدی است معاش کارگرانی که تا پیش از این درعرشه این لنج‌های باربری و صیادی به فعالیت بوده‌اند را در معرض آسیب قرار داده است.برآورد می شود به هر لنج بین ۷ تا ۱۰ میلیون تومان خسارت وارد شده باشد.

 

 

سوانح کار همچنان قربانی می گیرد

 

شانزدهم فروردین ماه -کارگر جوان یک کارخانه تولید کفپوش و عایق خودرو در شهر مشهد ٬هنگام کار با دستگاه میکسر به ناگهان به داخل دستگاه کشیده شد و جان خود را از دست داد.پیش از این نیز در یک کارگاه ساختمانی شهر تهران یک کارگر جوشکار به عمق ۱۳ متری چاه سقوط کرد و کشته شد. بعلاوه در ۱۵ روز سپری شده از سال ۹۶، چهار کارگر صنعت نفت و گاز بر اثر حوادث کاری جان خود را از دست دادند.

 

 

اخراج دسته جمعی کارگران کارخانه کاشی نائین

 

شانزدهم فروردین ماه- کارفرما از تمدید قراداد ۳۰ کارگر کارخانه کاشی نائین ممانعت کرده و همه آنها در سال جدید تعدیل [اخراج] شدند. کارگران به دلیل قرارداد کمتر از ۱۲ ماه تحت پوشش بیمه بیکاری قرار نمی گیرند.

 

 

تجمع بازنشستگان پیش از موعد

 

شانزدهم فروردین ماه- در روز ۱۶ فروردین ماه بازنشستگان پیش از موعد به منظور پیگیری و درخواست اجرای مصوبه قانون بند (ت) ماده ۲۸ لایحه برنامه ششم توسعه توسط سازمان تامین اجتماعی مقابل ساختمان مرکزی این سازمان تجمع کردند .بنابراین سازمان می بایست مستمری بازنشستگان پیش ازموعد را بر اساس میانگین دو سال آخر بیمه پردازی سنوات ارفاقی از تاریخ بازنشستگی آنان محاسبه و پرداخت کند.

 

 

اعتراض کارگران داروسازی کوثر

 

شانزدهم فروردین ماه- بیش از ۳۰ کارگر پیمانکاری شاغل در بخش بسته بندی در سال جدید تعدیل[ اخراج ] شده اند.کارگران می گویند در ماههای منتهی به آخر سال با تمام توان کار کردیم اما بعد از آغاز سال، به ما گفتند دیگر برایمان کار نیست و باید برویم.پیش از این کارگران داروسازی کوثر از واگذاریها به بخش خصوصی ابراز نگرانی کرده بودند.

 

 

ادامه اعتصاب کارگران کارخانه روغن نباتی قو

 

شانزدهم فروردین ماه- صبح روز ۱۶ فروردین ماه نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران این واحد صنعتی با حضور در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیر مطالبات خود شدند.نزدیک به ۲۰۰ کارگر این کارخانه هنوز مزایای مزدی بهمن، اسفند، و بخشی از عیدی سال ۹۵ را دریافت نکرده اند. در این تجمع کارگران خواستار بازگشایی مجدد کارخانه نیز شدند.

 

 

اعتراض کارگران کارخانه ایران ریسه تاکستان

 

شانزدهم فروردین ماه- بر اساس قانون نوسازی صنایع … باید ۵۰ درصد حق بیمه را دولت و ۵۰ درصد دیگر را کارفرما بپردازد که در خصوص سهم دولت تامین اجتماعی مدعی است دو سالی است دولت هیچ منبع مالی برای اجرای این قانون اختصاص نداده و اگر کارگری تمایل به بازنشستگی با استفاده از قانون نوسازی صنایع دارد میتواند سهم دولت و یا کارفرما را خودش بپردازد و زودتر بازنشسته شود… سازمان تامین اجتماعی تلاش میکند تا به هر طریق ممکن با اشکال تراشی و تعیین شروط محال از بازنشستگی پیش از موعد کارگران جلوگیری کند.

 

 

اعتراض کارکنان موسسه ثامن الحجج

 

شانزدهم فروردین ماه- از دی ماه سال ۹۴ حدود ۲۷۰۰ نفر از کارکنان این موسسه و با سابقه کاری ۴ تا ۱۲ سال از سوی بانک مرکزی و با همراهی شورای عالی پول اعتبار و قوه قضائیه به مرور اخراج شده اند و تعداد زیادی از آنان موفق به دریافت سنوات خدمت نشده و همچنان در بلاتکلیفی به سر میبرند. هر کدام از کارکنان اخراج شده دست کم ۸ میلیون وحداکثر ۳۰ میلیون تومان از بابت سنوات پایان کار خود طلب دارند.

 

 

اعتراض بازنشستگان به پایین بودن مستمری ها

 

شانزدهم فروردین ماه- افزایش ۱۴ و نیم درصدی مستمری حداقل بگیران برای سال ۹۶ پاسخگوی معیشت و قدرت خرید از دست رفته کارگران نیست٬چرا که هم اکنون بیش از نیمی از بازنشستگان زیر خط فقر زندگی می کنند… هم اکنون یک شکاف ۶۰ درصدی بین حداقل درآمد با حداقل هزینه‌های زندگی وجود دارد. یکی از خواسته‌های اصلی کارگران پرداخت بدهی ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تامین اجتماعی است.

 

 

ادامه اعتصاب رانندگان پالایشگاه اصفهان

 

پانزدهم فروردین ماه- رانندگان خودروهای حمل مواد سوختی پالایشگاه اصفهان٬ که به خصوصی سازی حمل مواد سوختی اعتراض دارند٬ بار دیگر دست به تجمع زدند.کاهش مزد از پیامدهای واگذاری حمل مواد سوختی به بخش خصوصی است.

 

 

خواسته آموزگاران سراسرکشور

 

پانزدهم فروردین ماه- قانون مدیریت خدمات کشوری یکی از خواسته‌های دیرینه فرهنگیان بود (و همچنان هست) چراکه قرار بود با این قانون هم‌ترازی حقوق و مزایا میان کارکنان دولت صورت گیرد.فرهنگیان خواستار آنند که: بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون خدمات کشوری باید شامل آموزگاران هم بشود.

 

 

مطالبه کارگران صنعت مرغداری همدان

 

پانزدهم فروردین ماه-‌در پی مشاهده آنفلوانزای حاد پرندگان در همدان٬ بیش از ۲۵ مرغداری در این استان تعطیل و کارگران این واحد‌ها بدون دریافت مزد و مزایا بیکار شدند .کارگران خواستار برخورداری از بیمه بیکاری و استفاده از دفترچه بیمه خدمات درمانی هستند.

 

 

پاداش آخر سال فرهنگیان بازنشسته پرداخت نشده است

 

پانزدهم فروردین ماه- پاداش سال ۹۵ فرهنگیان بازنشسته هنوز پرداخت نشده است. نوبخت در نشست خبری اعلام کرد: درهفته معلم پاداش بازنشستگان فرهنگی که در سال ۹۵ بازنشست شده اند را” پرداخت می‌کنیم”، ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای افزایش حقوق بازنشستگان صرف می شود.

 

 

اعلام “گزارش ملی” حادثه پلاسکو به تاخیر افتاد

 

پانزدهم فروردین ماه-‌یازدهم فروردین‌ امسال مهلت رئیس‌جمهوری به هیات ویژه رسیدگی به حادثه پلاسکو تمام شد، اما هنوز گزارش ملی از این حادثه برای اطلاع عموم منتشر نشده است. رئیس هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو گفته بود: باید گزارش ملی از این حادثه ظرف مدت دو ماه تهیه و برای اطلاع عموم منتشر شود.

 

 

اعتصاب کارگران کارخانه روغن نباتی قو

 

پانزدهم فروردین ماه- کارگران این کارخانه از ساعت ۸ صبح امروز تا ساعت ۱۲ در محوطه کارخانه تجمع برگزار کرده اند.اعتراض کارگران به عدم پرداخت مطالبات مزدی بهمن، اسفند و عیدی ۹۵ حدود ۲۸۰ کارگر این کارخانه باز میگردد. کارگران خواستار پرداخت کامل مطالبات خود هستند.

 

 

اعتراض کارگران کارخانه قند یاسوج

 

پانزدهم فروردین ماه- کارفرمای کارخانه قند یاسوج در روزهای پایای سال گذشته، اسامی ۷ نفر از کارگران قرار دادی این واحد تولیدی را با ۲۵ سال سابق کار برای تعدیل [ اخراج ] به واحد اداری معرفی کرد. کارفرمای این کارخانه سابقه اخراج نیروی کار رسمی و قرار دادی با ۲۵ سال سابقه کار را داشته است .

 

 

اعتراض کارگران چوب و فلز اردکان (چوفا)

 

پانزدهم فروردین ماه- این کارخانه به طور موقت تعطیل است وکارگران سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. همچنین عیدی این کارگران نیز در سال گذشته پرداخت نشده است.

 

 

اعتصاب کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان

 

پانزدهم فروردین ماه- ۴۷۰ کارگر این کارخانه هنوز دستمزد بهمن و اسفند ماه سال گذشته ، برخی مزایای عرفی ورفاهی و ۲ ماه پاداش‌های نوسازی را دریافت نکرده اند.

 

 

اعتراض کارگران کارخانه بلورک البرز

 

پانزدهم فروردین ماه- با گذشت ۱۵روز از شروع سال۹۶ هنوز عیدی ومطالبات مزدی کارگران کارخانه «بلورک البرز» پرداخت نشده است و تا امروز که ۱۵ روز از سال ۹۶ می گذرد هیچ خبری از بازگشایی کارخانه وپرداخت معوقات مزدی کارگران نیست.

 

 

اعتراض کارگران بیکارشده فولاد زاگرس

 

پانزدهم فروردین ماه- کارگران بیکار شده فولاد زاگرس در اعتراض به اظهارات وزیر کار که گفته است:” اگر بتوانیم یک شغل را با کرامت به یک خانواده دهیم، آن زمان کار ما ارزشمند است” میگویند :اگر دولتمردان خواستار احیای کرامت انسانی هستند، کارگرانی را که به دلیل تعطیلی کارخانه‌ها بیکار شده اند، به سر کار بازگردانند…کاری کنند که ۴۰۰ کارگر بیکار فولاد زاگرس در قروه کردستان به سر کار بازگردند.

 

 

اعتراض کارکنان موزه‌های کاخ گلستان

 

چهاردهم فروردین ماه -گروهی از کارشناسان و کارکنان موزه‌های کاخ گلستان خواستار دریافت کامل اضافه کاری ایام نوروزی هستند.مدیر کاخ گلستان اعلام کرده؛ به دلیل کمبود بودجه پرداخت مطالبات مزدی و اضافه کار نوروزی به کارکنان ممکن نیست.بیش از ۹۱ هزار بازدید در پنج روز اول عید از موزه‌های کاخ گلستان ثبت شده است.

 

 

نرخ واقعی تورم و میزان حداقل دستمزد کارگران

 

چهاردهم فروردین ماه-‌عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت :کاهش تورم را در مورد کالاهای مورد نیاز مردم قبول ندارم و تورم در مرز ۱۵ تا ۲۰ درصد است.

 

 

بیکاری گسترده کارگران صنعت نساجی

 

چهاردهم فروردین ماه- کارگران بسیاری درصنعت نساجی بیکارشده اند.پارچه‌هایی به میزان زیاد٬ رسمی و قاچاق وارد کشورمی‌شوند که در داخل تولید دارند.در حال حاضر قاچاق پارچه به کارخانه‌های نساجی داخلی آسیب جدی رسانده است تا جایی که بسیاری از واحدهای تولیدی تنها با ۳۰ درصد ظرفیت خود تولید می‌کنند.

 

 

مبارزه علیه قرار دادهای موقت

 

چهاردهم فروردین ماه- در نخستین روزهای کاری بعد از خاتمه تعطیلات نوروزی سال۹۶، جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر میان آب با برپایی یک اجتماع صنفی خواستار تغییر نحوه رابطه استخدامی خود با این مجموعه شدند. در اعتراض به قرار دادهای موقت ،کارگران خواهان تثبیت موقعیت شغلی خود شدند.

 

 

خواسته بازنشستگان کشور

 

چهاردهم فروردین ماه- بازنشستگان خواستار این هستند که پاداش پایان خدمت آنها به موقع پرداخت شود،سر و سامان دادن به بیمه و پیش بینی بودجه در مجلس برای کمک به سلامت جسم و روان در سنین بازنشستگی از دیگر خواسته‌های بازنشستگان است. مهمترین خواسته بازنشستگان فرهنگی کشور افزایش حقوق است، آنها اغلب دارای فرزند هستند و این حقوق کفاف خرج و مخارج زندگیشان را نمیدهد.

 

 

اعتراض کارگران دو کارخانه تولی پرس وبسته بندی البرز

 

چهاردهم فروردین ماه- کارگران این دو کارخانه یک روز مانده به شروع سال جاری مطلع شدند که به مرخصی اجباری فرستاده شده اند و اولین روز کاری آنها در سال ۹۶ از روز چهاردهم فروردین آغاز خواهد شد. اما امروز که طبق اطلاع قبلی کارفرما به محل کارشان مراجعه می کنند متوجه می شوند که تعطیلی آنها تا روز ۱۹ فروردین تمدید شده است و ظاهرا کارفرمای مشترک قصد دارد تا این مدت را از مزایای شغلی کارگران کسر کند. همچنین بیمه کارگران این دوکارخانه در سال گذشته حدود ۵ ماه به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

 

 

مبارزه کارگران به ضد لایحه اصلاح قانون کار

 

چهاردهم فروردین ماه- لایحه اصلاح قانون کار معیشت و امنیت شغلی کارگران را بیش از پیش به خطر انداخته است، همین حالا نیز بسیاری از کارگران بدون برخورداری از قرارداد کار و بیمه مشغول به کارهستند. با این حال افرادی که حامی این لایحه هستند از هجمه‌های خود به حقوق کارگر دست بردار نیستند.

 

اعتراض کارگران کارخانه تانیا شفق پرند

 

چهاردهم فروردین ماه- کارفرما هر سال در فاصله روزهای فروردین ماه تعداد قابل توجهای از نیروی کار کارخانه را به بهانه “عدم نیاز” تعدیل می کند و صبح روز دوشنبه۱۴ فروردین ماه ۱۵ کارگر را که هر کدام از سه ماه تا ۴ سال سابقه کار دارند را اخراج کرده است. هر یک از این کارگران متاهل ودارای زن وفرزند هستند که با وضعیت بوجود آمده مشکلات زیادی در امرار معاش آنان بوجود خواهد آمد.

 

 

مخالفت کارگران با کاهش دستمزد ها

 

سیزدهم فروردین ماه- سرکوب مزدی برای سیاست گذارن اقتصادی به یک باور تبدیل شده است چراکه آنان اعتقادی به بهبود شرایط معیشتی کارگران ندارند…در مجموع احساس کارگران و خانواده‌های آنان این است که دولت و سایر بخش‌ها … با آنها صادق نبوده اند و با “سیاسی کاری” جلوی طرح بسیاری از مطالبات به حق کارگران را گرفته اند.

 

 

افزایش بیکاری با اقتصاد مقاومتی

 

سیزدهم فروردین ماه- ۳ میلیون و۲۰۰هزار نفر از جمعیت ۲۵میلیونی فعال اقتصادی کشور، در زمره بیکاران قرار دارند که حدود۲۰۰هزار نفر نسبت به سال۹۴ افزایش یافته است.

 

 

اقتصاد مقاومتی ،خصوصی سازی و عدم امنیت شغلی

 

دوازدهم فروردین ماه- خصوصی سازی هیچ دستاوردی جز تعطیلی گسترده کارخانه هایی که زمانی هزاران کارگر داشته اند، نداشت…به روز سیاه نشستن بهترین توصیف برای شرایط امروز کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی استان مازندان است، کارگران استان مازندان هم اکنون در واحدهایی مشغول به کار هستند که با کمتر از نصف ظرفیت کار میکنند. ازطرفی ۹۰ درصد این کارگران داری قراردادهای موقت و سفید امضا هستند که با این وصف از امنیت شغلی هم برخوردار نیستند.

 

زندگی بازنشستگان کشور مطابق آمار رسمی

 

 

یازدهم فروردین ماه- وزیر کار اعتراف کرد؛ طبق محاسبه‌ای که انجام داده‌ام ۶۷ درصد بازنشستگان ما زیر تورم در سال‌های گذشته حقوق گرفتند، قدرت خرید مردم پایین آمد.

 

 

عملکرد اتاق بازرگانی علیه منافع زحمتکشان است

 

یازدهم فروردین ماه‌-نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در خصوص مهمترین عملکرد “پارلمان بخش خصوصی” کشور در سال ۹۵ گفت: بیشترین توان اتاق ایران بر روی شناسایی قوانین و مقررات مزاحم و مخل حوزه کسب و کار[قوانین کار وتامین اجتماعی] بود.حضور بیش از۲۰۰هیئت تجاری خارجی در سال ۹۵ و بهره مندی اتاق از آن از مهمترین اقدامات بود.

 

 

وعده‌های دروغین وزیر کار

 

یازدهم فروردین ماه – ربیعی در مراسم افتتاح ۵۹ طرح اشتغال روستایی گفت:بیش از ۳ هزار میلیارد تومان برای ترمیم حداقل‌های حقوق‌های پایین بازنشستگی امسال در نظر گرفتیم، آیین‌نامه این طرح در جلسه آینده هیات‌دولت آماده خواهد شد.

 

 

مطالبه رانندگان مسافربری

 

یازدهم فروردین ماه- اصلی‌ترین مطالبه رانندگان بار و مسافر درون شهری و برون شهری کشور تصویب قانون سختی کار… است.رانندگان این صنف در جاده هایی که هر چند دقیقه یک نفر در آن کشته می شوند با وسائل نقلیه سنگین خود اقدام به جا به جایی مسافران می کنند، حال شایسته نیست که در این شرایط نتوانند با استفاده از مزایای قانون سختی و زیان آور بازنشست شوند.

 

 

اعتصاب رانندگان پالایشگاه اصفهان

 

دهم فروردین ماه- بیش از ۳۰۰ نفر از رانندگان خودروهای حمل مواد سوختی پالایشگاه اصفهان٬ درمقابل انبار شهید منتظری تجمع و به طرح واگذاری حمل مواد سوختی به بخش خصوصی اعتراض کردند.رانندگان می گویند: توزیع ناعادلانه بار و کسر حقوق از پیامدهای واگذاری حمل مواد سوختی به بخش خصوصی است.
اتحاد کارگر

ادامه اعتراضات کارگران چوب و فلز اردکان «چوفا»

جمعی از کارگران چوب و فلز اردکان روز گذشته مقابل دفتر نماینده مردم اردکان در مجلس دست به تجمع زدند. این کارگران دو ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.   روز گذشته (۱۹ فروردین) کارگران کارخانه چوب و فلز اردکان (چوفا) در اعتراض به بلاتکلیفی و عدم پرداخت مطالبات مقابل دفتر نماینده مردم اردکان در ... ادامه اعتراضات کارگران چوب و فلز اردکان «چوفا»

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارگران قند ممسنی در اعتراض به ۳۶ ماه مطالبات معوقه

جمعی از کارگران که پیش از این در کارخانه قند ممسنی اشتغال داشتند، در نوزدهمین روز از  سال جاری در اعتراض به تعطیلی کارخانه و تاخیر در پرداخت دستمزد در ۳۶ ماه گذشته مقابل درب ورودی این کارخانه تجمع کردند.   این کارگران می‌گویند، کارخانه قند ممسنی که در شهرستان رستم استان فارس واقع شده ... تجمع کارگران قند ممسنی در اعتراض به ۳۶ ماه مطالبات معوقه

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

لایحه اصلاح قانون کار به هستی کارگران ضربه می‌زند

یک فعال صنفی کارگری معتقد است که لایحه اصلاح قانون کار در عمل به تمام هستی و زندگی کارگران ضربه می‌زند. وی در عین حال می گوید خصوصی سازی، حذف قوانین حمایتی و تحمیل سیاست های ریاضت اقتصادی منجر به سرکوب مزدی کارگران شده است.   «عبدالـله وطن خواه» فعال صنفی کارگری در گفت و ... لایحه اصلاح قانون کار به هستی کارگران ضربه می‌زند

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

سازمان تأمین اجتماعی دستاورد مبارزه طبقۀ کارگر ایران است!

سازمان تأمین اجتماعی که بحق ثروت و دارایی بین‌الملی زحمتکشان بشمار میاید، به علت سیاست‌های جمهوری اسلامی، با چالش‌های بزرگی روبرو است. این سازمان که با پرداخت حق بیمه کارگران می‌باید خدمات بیمه درمانی و مستمری بازنشستگی زحمتکشان را پوشش دهد، طی سالیان اخیر دچار مشکلات فراوان شده و در معرض ورشکستگی و حذف قرار دارد. ... سازمان تأمین اجتماعی دستاورد مبارزه طبقۀ کارگر ایران است!

ادامه

ایران, خبر, کارگری, مقاله