قراردادهای «حجمی» چیست و چگونه استثمار زحمتکشان را تشدید کرده‌ است

استخدام با قراردادهای “حجمی” که تحمیل شرایطی استثماری و وضعیتی دشوار در روند کار به زحمتکشان از ویژگی‌های اساسی‌اش است، در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۱ با این عبارت به کانون صنفی کارفرمایان ابلاغ شد: “بر اساس مادهٔ ۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری- به دستگاه‌های اجرایی اجازه داده می‌‌شود از طریق مناقصه و با عقد قرارداد با ... قراردادهای «حجمی» چیست و چگونه استثمار زحمتکشان را تشدید کرده‌ است

ادامه

استثمار, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله

تجمع اعتراضی پرسنل راه آهن ناحیه اراک به پائین بودن حقوق و مزایا و وضعیت شغلی …

مکان؛ میدان راه آهن مقابل اداره کل این تجمع کارگران اراک طی فراخوانی از قبل داده شده انجام گرفته و باید گفت شرکت های قراردادی حاضر نیستند با قرار داد امضا شده با کارگران کار بکنند و باید گفت این تجمعات و اعتراضات و اعتصابات ادامه خواهد داشت یک منبع کارگری در راه‌آهن اراک به ... تجمع اعتراضی پرسنل راه آهن ناحیه اراک به پائین بودن حقوق و مزایا و وضعیت شغلی …

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

نشت گاز و انفجار کوره آجرپزی در مرودشت، سوختگی بالای۵۰ درصدی ۱۰ کارگر را به دنبال داشت

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز از وخامت حال ۱۰ مصدوم حادثه امروز انفجار کوره آجرپزی در مرودشت خبر داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ مهرداد شریفی گفت: با اعلام وقوع حادثه، ۴ دستگاه آمبولانس به محل وقوع حادثه اعزام و مصدومان به بیمارستان شهید مطهری مرودشت منتقل شدند. او افزود: با ... نشت گاز و انفجار کوره آجرپزی در مرودشت، سوختگی بالای۵۰ درصدی ۱۰ کارگر را به دنبال داشت

ادامه

افغانستان, ایران, ایمنی, حقوق بشر, حوادث, خبر, کارگران

تجمع اعتراض کارکنان رسمی عملیاتی در شرکت نفت فلات قاره در لاوان

جمعه ۲۴ فروردین کارکنان رسمی عملیاتی شاغل در شرکت  نفت فلات ‌قاره در لاوان دست به تجمع دیگری زده و پیگیر مطالباتشان شدند. کارکنان رسمی صنعت نفت از مهر ماه گذشته اعتراضات خود را سراسری آغاز و هر هفته در شرکت‌های مختلف نفتی تجمع می‌کنند. اهم مطالبات این همکاران عبارتند از: برکناری نفوذی‌ها و  مدیران ... تجمع اعتراض کارکنان رسمی عملیاتی در شرکت نفت فلات قاره در لاوان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فساد, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

مبارزهٔ کارگران و زحمتکشان بر ضد آزادسازیِ مزد

به‌رغم نرخ‌های تورم‌ بالای ۵۰ درصد، با تعیین افزایش مزد و مستمری ۲۰ درصدی در لایحه بودجه‌ها، رئیسی و نمایندگان مجلسِ یکدستِ یازدهم یورش وحشیانه‌ای برای آزادسازی مزد و مستمری کارگران و بازنشستگان را به‌پیش برده‌اند. با تشدید بهره‌کشی از زحمتکشان و پیش‌بُرد اقتصاد نولیبرالی هدف رئیس‌جمهور برگزیدهٔ خامنه‌ای هماهنگ کردن بیش از پیش اقتصاد ... مبارزهٔ کارگران و زحمتکشان بر ضد آزادسازیِ مزد

ادامه

امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, سازمان جهانی کار, عدالت اجتماعی, غارتگری, فساد, فقر, کارگری, معیشت, نئولیبرالیسم

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته اول خرداد ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

 

مبارزه علیه قراردادهای موقت

 

چهارم خرداد ماه – در حال حاضر ۹۵ درصد قراردادهای کار موقت هستند؛ بنابراین جمع کثیری از شاغلان مشمول قانون کار فاقد امنیت شغلی هستند؛ دولت جدید باید به خواست کارگران توجه کند. در کاری که ماهیت مستمر و دائم دارد، با کارگران قرارداد دائم منعقد شود.اگر فردی سه سال متوالی در واحدی شاغل باشد، طبیعت و ماهیت کار وی دائم تلقی می‌شود. اما با این حال، شاغلان بسیاری با سوابق کاری بالای ۱۵ و حتی ۲۰ سال، با قراردادهای موقت سه ماهه و شش ماهه فعالیت می‌کنند.

 

 

نرخ مشارکت اقتصادی و آمار شاغلان کارگاه‌های صنعتی

 

چهارم خرداد ماه – نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در ایران در تابستان سال ۱۳۹۵، ۴۰.۴ درصد بوده است. شاخص مشارکت اقتصادی مردان در این بازه زمانی به ۶۴.۹ درصد رسیده و برای زنان ۱۵.۹ درصد محاسبه ‌شده است.همچنین نرخ بیکاری مردان در تابستان سال گذشته، ۱۰.۴ درصد و برای زنان ۲۱.۸ درصد گزارش ‌شده است.طبق آخرین آمار مربوط به کارگاه‌های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر، تعداد کل شاغلان یک میلیون و ۳۰۳ هزار نفر بوده که از این تعداد یک میلیون و ۱۶۸ هزار نفر کارکنان مرد و ۱۳۵ هزار نفر کارکنان زن هستند.

 

 

مبارزه زحمتکشان علیه طرح کارورزی

 

چهارم خرداد ماه- در دو طرح مرتبط با کارآموزی؛ جوانان و تحصیلکردگان سنین ۲۳ تا ۳۴ سال پس از طی فرآیند اتصال به محیط‌ کسب و کار و توافق با کارفرما، دوره کارورزی در کارگاه‌ها را ظرف مدت شش ماه می‌گذرانند. کارورزان در این طرح تحت پوشش بیمه رسمی نیستند و یک سوم حداقل دستمزد به آنها پرداخت می‌شود.این طرح ها دستاویز کارفرما برای کاهش مزد و عدم استخدام کارگران و کارمندان است. دولت در حقیقت نیروی کار ارزان برای کارفرمایان فراهم می سازد.

 

 

متحد و متشکل علیه لایحه اصلاح قانون کار مبارزه کنیم

 

چهارم خرداد ماه-کارگران انتظار رفع مشکلات ریشه‌ای خود را از هم اکنون دارند.استرداد لایحه اصلاح قانون کار یکی از مهمترین درخواست‌های … کارگری است.کارگران خواهان آن هسند که ٬به زودی نامه رسمی دولت جهت بازپس‌گیری لایحه ضد کارگری اصلاح قانون کار به مجلس ارسال شود.

 

 

آخرین وضعیت لایحه اصلاح قانون کار

 

چهارم خرداد ماه – معاون وزیر کار گفت: در حال حاضر اقدامات اداری برای بازگشت لایحه ادامه دارد. پس از “بازپس گیری” لایحه اصلاح قانون کار ازمجلس سلسله جلسات مشترک برای تنظیم و تدوین قانون کار برگزار خواهد شد.بخش قابل توجهی از تحقق هدف جلب سرمایه گذاری نیازمند اصلاح قانون کار است که در این زمینه مقدمات فراهم شده است.

 

 

هدفمندی یارانه ها٬ نابرابری طبقاتی و معیشت کارگران

 

چهارم خرداد ماه – رکود اقتصادی توام با نابرابری طبقاتی و توزیع نامتعادل ثروت از نتایج اجرای هدفمندی یارانه هاست…تنگنای معیشت قریب به اتفاق مردم و نرخ فزاینده بیکاری را شاهد هستیم. قدرت خرید دهک‌های اول تا هفتم اقتصادی[ خانوارهای کارگری] پایین‌تر آمده و خانوارها روزهای سخت معیشتی را می‌گذرانند.

 

 

حق بیمه کارگران کارخانه پارس قو پرداخت نشده است

 

چهارم خرداد ماه – ۳۰۰ کارگر کارخانه روفن نباتی پارس قو نگران تمدید نشدن دفترچه‌ بیمه‌های تامین اجتماعی خود هستند. از یک هفته پیش به دنبال عدم واریز ۴ ماه حق بیمه، سازمان تامین اجتماعی دفترچه‌های کارگران را تمدید نکرده است.کارفرمای این کارخانه حق بیمه بهمن ۹۴ و فروردین و اردیبهشت ۹۶ کارگران را واریز نکرده است.

 

 

قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه؛ غارت ثروت ملی و استثمار بی رحمانه کارگران

 

چهارم خرداد ماه -.بازرسی از کارگاه های قرارگاه خاتم برای بازرسان تامین اجتماعی به راحتی مقدور نیست. کارگران اغلب به صورت قراردادی مشغول به کار هستند. لیست بیمه وازاین قبیل مسایل ازجانب پیمانکاران که کارفرمای پروژه ها محسوب می شوند٬ تنظیم و ارایه نمی گردد. کارگران شاغل در پروژه های از پوشش قانونی و بیمه برخوردار نیستند. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء اعلام کرده؛ هم اکنون۲۰۰ لشکر سازندگی در سطح استان ها و در قالب طرح های کوچک و بزرگ در حوزه های عمران شهری، بهداشت و درمان، برق، فرودگاه، آب و فاضلاب، کشاورزی، راه و شهرسازی، صنایع معدنی، نفت و گاز و … در حال فعالیت است.

 

 

دولت و مجلس با طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی رانندگان مخالف هستند

 

چهارم خرداد ماه -نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اصلاح قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل ونقل بار و مسافر بین شهری مخالفت کردند.در این طرح رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری و راهداران و رانندگان وزارت راه و شهرسازی در جاده های کشور مشمول مشاغل سخت و زیان آور می شدند. قبلا نیز دولت این طرح را هزینه زا معرفی کرده بود.

 

 

مطالبه کارگران کارخانه آجر آزادشهر

 

چهارم خرداد ماه- کارگران کارخانه آجر ماشینی آزادشهردراعتراض به عدم دریافت بیش از ۱۰ ماه مزد مقابل فرمانداری اجتماع کردند.حق بیمه،حق اولاد وعیدی و پاداش کارگران نزدیک به یک سال است که پرداخت نشده.

 

 

اعتصاب کارگران طرح ریل گذاری خط آهن میانه – بستان آباد

 

سوم خرداد ماه – جمعی از کارگران عملیات ریل گذاری خط آهن میانه – بستان٬ در اعتراض به عدم دریافت مزد دو ماه گذشته٬درمقابل کارگاه فاز اول تجمع کردند.کارگران خواهان پوشش بیمه خدمات درمانی نیز هستند. راه‌آهن میانه- بستان‌آباد- تبریز به صورت دوخطه طراحی شده که هم‌اکنون در دست ساخت است.

 

 

مبارزه کارگران کارخانه پارس‌قو

 

سوم خرداد ماه – کارگران کارخانه روغن نباتی پارس‌قو در شهرک خزانه تهران، برای چندمین بار در اعتراض به شرایط معیشتی و بیکاری در مقابل این کارخانه تعطیل شده تجمع کردند. کارخانه پارس‌قو در جریان برنامه خصوصی به بنیاد اقتصادی کوثر واگذارگردید و کارفرمای این کارخانه اعلام کرده “تعطیلی موقت” در راستای نوسازی کارخانه انجام شده است.

 

 

طرح کارورزی؛تهدید امنیت شغلی کارگران است

 

سوم خرداد ماه -طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان جوان دانشگاهی که از سوی وزارت صنعت،ابلاغ شده و طرح کارانه اشتغال جوانان یا کاج که وزارت کار ارایه نموده٬ در چند مورد مشترکند؛ مهم‌ترین شباهت این دو طرح با یکدیگر، حقوق ناچیزی است که به کارورز داده می‌شود.همچنین از بیمه نیز خبری نیست. با این طرح ها کارفرمایان ترجیح می‌دهند از نیروی کاری ارزان‌تر که بیمه هم نمی‌شود، استفاده کنند تا از افرادی که مشمول قانون کار می‌شوند.

 

 

شکاف و تبعیض جنسیتی -طبقاتی در بازار کار کشور

 

سوم خرداد ماه – به‌طوری که آمار نشان می‌دهد٬ اشتغال زنان از سال ۸۴ تا ۹۴، از سه میلیون و ۹۰۰هزار زن شاغل، به سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کاهش یافته و این در حالی است که در این مدت جمعیت زنان در سن فعالیت از ۲۸ میلیون نفر به ۳۲میلیون نفر افزایش داشته است؛ این به این معناست که نرخ ۱۷ درصدی مشارکت اقتصادی زنان در سال ۸۴، تا سال ۹۴ به ۱۳ درصد کاهش یافته است‌.

 

 

پیامد هدفمندی یارانه ها و اقتصاد مقاومتی برای زحمتکشان کشور

 

سوم خرداد ماه – در استان کردستان کارگران مشغول کار نیستند،چرا که بر اساس اخبار رسمی اعلام شده ٬هم اکنون ۵۰ درصد واحدهای تولیدی استان تعطیل اند و بخشی دیگری نیز نیمه فعال اند.در حال حاضر ۵ درصد قراردادهای کارگران به صورت دائمی و مابقی به صورت موقت بوده و همین امر موجب شده که امنیت شغلی … به حداقل ممکن برسد.روی آوردن به مشاغل کاذب از جمله کولبری در مرزها و دستفروشی در معابر شهرها از جمله مشکلاتی است که حوزه کار در کردستان را با چالش ها و بحران های جدی مواجه کرده است.

 

 

اعتراض کارکنان موزه های سعدآباد و نیاوران

 

سوم خرداد ماه – کارشناسان و کارکنان شاغل در مجموعه های فرهنگی کاخ سعدآباد و نیاوران بار دیگر به اقدام بنیاد مستضعفان برای تصاحب دو کاخ سعدآباد و نیاوران واکنش نشان داده و نسبت به آن اعتراض کردند. امنیت شغلی کلیه کارکنان با تهدید روبرو است.سازمان میراث فرهنگی نیز اعلام کرده است؛ اگر بنیاد مستضعفان به هر طریقی بتواند مالکیت این دو ملک را در اختیار بگیرد نقض مالکیت عمومی مردمی رخ داده است.

 

 

کارزار حمایت ازفعالین صنفی معلمان

 

سوم خرداد ماه – کمپینی[کارزاری] که در فضای مجازی با هدف آزادی معلم زندانی؛ اسماعیل عبدی، به راه افتاده بود، با امضای بیش از پانزده هزار نفر از معلمان و فعالان صنفی به قوه قضاییه و دفتر ریاست جمهوری تحویل داده شد…نماینده تهران در مجلس … گفت: پیگیر حل مشکلات فعالین صنفی معلمان از طریق تعامل با قوه قضاییه هستیم.

 

 

خصوصی سازی و نابودی امنیت شغلی کارگران

 

سوم خرداد ماه – تعطیلی و واگذاری معادن در سوادکوه مازندران، حدود هزار کارگر را در این شهرستان به عنوان قطب معدنی استان، خانه نشین و بیکار کرده است.یکی از کارگران معدن سوادکوه … می گوید: چهار ماه است که حقوق نگرفته‌ایم و اکنون نیز پیمانکاران معدن به ما گفته‌اند که کار تعطیل است و برای همین، در میدان شهر برای اعتراض جمع شده‌ایم

 

 

اعتصاب کارگران شاغل و بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه

 

سوم خرداد ماه – صبح روز چهارشنبه سوم خرداد ماه کارگران شاغل و بازنشسته این واحد تولیدی با اجتماع مقابل ساختمان اداری مجتمع خواستار دریافت مطالبات عقب افتاده خود شده اند. حدود ۳۰۰ نفر از کارگران بازنشسته این واحد که از اسفند ماه سال ۹۵ تا هم اکنون بازنشسته شده‌اند؛ هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را دریافت کنند. کارفرمای این بخش نیز یک ماه مزد معوقه و پاداش و بهربرداری سال‌های ۹۴ و ۹۵ کارگران را پرداخت نکرده است.

 

 

تجمع کارگران کارخانه فرآورده های نسوز پارس یزد

 

سوم خرداد ماه – صبح روز ۳ خرداد ماه کارگران این کارخانه در اعتراض به ۶ ماه مطالبات مزدی مقابل ساختمان اداره کار و رفاه اجتماعی استان یزد تجمع کردند. کارگران معترض می‌گویند : دو ماه است مسئولان به ما وعده از سر گیری تولید وپرداخت مطالبات معوقه مان را می دهند اما هنوز محقق نشده است و بابت ایامی که کار نمی کنیم از حق مرخصی ما کم کرده است.

 

 

اعترض کارگران شرکت راه آهن

 

سوم خرداد ماه – اعتراض کارگران بخش برق، فنی و موتوریست شاغل در مجموعه راه آهن (شرکت حمل ونقل مسافری رجا) در رابطه با اجرا نشدن قانون کار و ساعات کاری و زمان استراحت پرسنل است. به عنوان مثال یک ماموریت پرسنل حدود ۴۸ ساعت زمان می برد ولی استراحت ۲۴ ساعت در نظر گرفته میشود که خلاف قانون کار می باشد.

 

 

اعتراض کارگران شاغل در پروژه سد چرمشیر

 

سوم خرداد ماه – ۲۲۹ نفر از کارگران شاغل در پروژه در دست احداث سد چرمشیر در شهرستان گچساران اخراج و کار خود را از دست داده‌اند. کارفرمای این پروژه که احداث آن از سال ۹۰ آغاز شده علت این اخراج را کمبود بودجه مالی عنوان کرده است.

 

 

اعتراض کارگران معادن

 

سوم خرداد ماه – کارگران معادن همیشه و هر روز در معرض خطر جانی قرار دارند؛ سختی کارشان به شدت بالاست و شرایط ویژه آنها بر هیچ کس پوشیده نیست، با این وجود، مطالبات این کارگران در سالهای گذشته برآورده نشده است.

 

 

اعترض کارگران شرکت پلی اکریل

 

سوم خرداد ماه – از حدو ۲۰۰۰ نفر پرسنل شرکت پلی اکریل نزدیک به ۱۳۰۰ نفر به بیمه بیکاری معرفی شده و مابقی در کارخانه مشغول تعمیرات و بازسازی کارخانه جهت راه اندازی مجدد هستند. در خصوص مطالبات کارگران که از مرداد تا اسفند ۹۵ پرداخت نگردیده اقدامی انجام نشده است.

 

 

حقوق کارگران صنف نانوا پایمال می شود

 

سوم خردادماه- یکی از آفت‌هایی که ممکن است لطمات فراوانی به امنیت شغلی کارگران خباز[ نانوا] وارد کند سپردن وظیفه بازرسی سازمان تامین اجتماعی به صنف کارفرمایان خباز است… چگونه می‌توان مسئولیت نظارت بر تکمیل سوابق بیمه ای کارگران را به کارفرمایانی سپرد که ممکن است خود را متعهد به اجرای تکلیف قانونی ندانند.

 

 

تشکل های زرد از سوی کلان سرمایه داری حمایت مالی می شوند!

 

دوم خرداد ماه – دبیر جامعه اسلامی کارگران [ وابسته به بیت رهبری و همکار خانه کارگر] استان مرکزی گفت: خانه کارگر بدون توجه به وضع معیشتی کارگران فقط منافع حزب خاصی را تامین می کند.جامعه اسلامی کارگران پیرو ولایت است.خانه کارگر در مقابل حمایت های مادی وسیعی که از دولت … دریافت می کند خدمات شایسته ای را به این قشر ارائه نمی کند.

 

 

کارگران؛ شعارها و وعده‌های انتخاباتی

 

دوم خرداد ماه -شعارها و وعده‌هایی در دولت یازدهم داده شد، انتظارات … کارگری را محقق نکرد در حالی که کارگران توقع دارند فضایی در عرصه کار و تولید به وجود آید که دیگر نگران اخراج و نبود امنیت شغلی و معیشت خانواده‌هایشان نباشند.توقعاتی که کارگران دارند خواسته فردی یا شخصی نیست بلکه خواسته جمعی و گروهی است و با توجه به آنکه بخشی از این مطالبات هنوز پیگیری یا محقق نشده بر استمرار و تداوم آن از تاکید دارند.

 

 

اعتصاب کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل

 

دوم خرداد ماه – کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل روز سه شنبه ۲ خرداد ماه در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی وبلاتکلیفی در دریافت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان استانداری اردبیل تجمع کردند. در کارخانه دوب آهن اردبیل بیش از ۴۰۰ نفر کارگر رسمی و قراردادی فعالیت دارند که ۱۳ ماه مطالبات معوقه مزدی از کارفرما طلبکارند.

 

 

تجمع معلمان حق‌التدریس

 

دوم خرداد ماه – روز دوم خرداد ماه جمعی از معلمان حق‌التدریس مقابل مجلس تجمع کردند و خواستار عقد قرارداد با آموزش و پرورش و جذب در نظام آموزشی کشور شدند، حق‌التدریسی‌ها دستمزد ثابت ندارند و در سه ماهه تابستان هیچ پرداختی به آنها داده نمی‌شود.

 

 

اعتراض کارگران کاخانه فولاد بویراحمد

 

دوم خرداد ماه – کارگرانی که در کارخانه ذوب آهن و فولاد فعالیت می‌کنند باید جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب شوند اما قراردادهای کارگران فولاد بویراحمد قرارداد یک کارگر عادی است وکارگران این کارخانه از ایمنی و بهداشت لازم برخوردار نبودند… بخش زیادی از مطالبات کارگران پرداخت نشده و بیمه آنها به صورت موردی پرداخت شده است.

 

 

اعتصاب اعتراضی کارگران کارخانه فولاد بویر احمد

 

دوم خرداد ماه – در پی حادثه روز گذشته کارخانه فولاد بویر احمد که منجر به مصدومیت ۹ نفر از کارگران شد، صبح روز دوم خرداد ماه گروهی از کارگران این واحد صنعتی با تجمع مقابل ساختمان استانداری کهگیلویه وبویراحمد خواستار تعیین تکلیف معوقات مزدی و بهبود ایمنی شغل خود شدند.

 

 

اعتصاب کارگران شرکت حمل و نقل ریلی راه آهن

 

دوم خرداد ماه – صبح روز دوم خرداد ماه حدود صد نفر از موتوریست‌های پیمانکاری شرکت حمل و نقل ریلی رجاء دست از کار کشیدند و در اعتراض به معوقات مزدی، در محوطه راه‌آهن تهران تجمع کردند. کارگران می‌گویند در سال جدید دستمزد نگرفته‌ایم و شرکت پیمانکاری حق بیمه ما را در ماههای اخیر پرداخت نکرده‌است.

 

 

خواسته محیط بانان زابل

 

اول خرداد ماه- محیط بانان سازمان یگان حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در مناطق زابل و نصرت آباد ٬ به پرداخت نشدن مزد کامل ماه گذشته و نبود امنیت جانی و امکانات رفاهی اعتراض کرده و خواستار دریافت مزد معوقه خود شدند.

 

 

نبود ایمنی و بهداشت محیط کار فاجعه می آفریند

 

اول خرداد ماه – انفجار در کارخانه فولاد بویراحمد منجر به مجروح شدن ۹ کارگر گردید.امکانات ایمنی محیط کار در این واحد موجود نیست و کارفرما هر گونه اقدام در این زمینه را پر هزینه دانسته است.کارخانه فولاد بویراحمد سالانه ۲۰۰ هزار تن شمس فولاد تولید می‌کند.حدود ۲۰۰ کارگر در این کارخانه به صورت شیفتی مشغول به کار هستند.

 

 

اعتراض رانندگان تاکسی همدان

 

اول خرداد ماه -رانندگان تاکسی شهر همدان به برنامه جانمایی تاکسی‌ها اعتراض کرده وخواستار حل این مشکل که سبب کاهش درآمد شان گردیده٬ هستند.اعتراض تاکسیرانان‌ در حالی از سوی فرماندار همدان تأیید می‌شود که مدیرعامل تاکسیرانی همدان این اتفاق را رد کرده بود.

 

 

اخراج کارگران کارخانه مشهد نخ

 

اول خرداد ماه- کارفرمای کارخانه مشهد نخ واقع در جاده شاندیز ٬ فعالیت این حد تولیدی را تحت پوشش کمبود منابع مالی متوقف می سازد. حکم انفصال از کار ۳۲۰ کارگر نیز آماده شده و قرا است همه آنها به اداره کار معرفی شوند.

 

 

تجمع کارگران کارخانه آذر آب

 

اول خرداد ماه – ۱۵۰۰ کارگر این کارخانه از روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه در اعتراض به معوقات مزدی در محوطه کارخانه تجمع کرده‌ اما هربار به جز وعده‌، سخن دیگری از زبان کارفرما و مسئولان مربوطه نشنیده اند، به همین دلیل از بعد اظهرروزاول خرداد ماه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه در میدان صنعت شهر اراک تجمع کردند.

 

 

اعتصاب کارگران معدن زغال سنگ البرز مرکزی

 

اول خرداد ماه- صبح روز دوشنبه یکم خرداد ماه گروهی از کارگران معدن زغال سنگ البرز مرکزی واقع در شهرستان سواد کوه به دلیل بی‌پاسخ ماندن خواسته‌هایشان تجمع برپا کردند.

 

 

چکیده گزارش‌های کارگری، ادامه هفته چهارم اردیبهشت ماه ؛

بیکاری کارگران مرغداری های صنعتی لرستان

 

سی و یکم اردیبهشت ماه – ورشکستگی مرغداری ها در استان لرستان٬ سبب بیکاری صد ها کارگر شاغل در این صنعت شده است.اغلب کارگران مرغداری های صنعتی لرستان به صورت قراردادی مشغول به کار هسند و به این دلیل نمی توانند از حق بیمه بیکاری پس ازتعدیل[ اخراج ] بهره مند شوند.

 

 

تفاهم‌نامه تأمین‌اجتماعی به زیان کارگران صنف نانوا ست

 

سی و یکم اردیبهشت ماه – مدیرعامل سازمان تأمین ‌اجتماعی گفت:به‌منظور”ارتقای” خدمات سازمان تأمین ‌اجتماعی و تسهیل دسترسی کارگران ٨٠‌ هزار واحد نانوایی در سراسر کشور، تفاهم‌نامه‌ای با این صنف منعقد شده است تا دریافت فهرست کارگران و همچنین بازرسی از کارگاه‌های نانوایی با همکاری اتحادیه‌های صنفی سراسر کشور انجام شود.بر این اساس بازرسی نانوایی ها به کارفرمایان سپرده شده و آنها تخلفات بیمه‌ای خود خود را پنهان می کنند. کارگران خباز به شدت با آن مخالف هستند٬ چرا که به منافع آنها لطمه وارد می‌کند.

 

 

فاجعه معدن زمستان یورت ؛ بیداد ستم و فقر-۱

 

سی ویکم اردیبهشت ماه -کارگران معدن یورت از ٣ سال قبل نسبت به ناامنی معدن اعتراض داشتند، بارها در مقابل فرمانداری و دادگستری تحصن کرده بودند و از مسوولان خواسته بودند وضعیت دستمزدها و ناامنی معدن را پیگیری کنند ولی هیچ کس توجهی نکرده بود.اکثر معدنچی‌هایی که کشته شدن جوون بودن. ٧٠ درصدشون جوون بودن. اکثرشون یکی یا دو تا بچه خیلی خیلی کوچک داشتن. بعضی‌هاشون تازه ازدواج کرده بودن. بعضی‌هاشون می‌خواستن ازدواج کنن و حتی کارت عروسی‌شون رو پخش کرده بودن.

 

 

فاجعه معدن زمستان یورت؛بیداد ستم و فقر –۲

 

سی ویکم اردیبهشت ماه -اونا انقدر فقیر بودن که حتی نون رو نسیه یا نصفه می‌گرفتن. کارگرهایی که زنده مونده بودن می‌گفتن دوستامون همیشه از این معدن می‌ترسیدن و همیشه می‌گفتن ما می‌دونیم اینجا ناامنه ولی شکم زن و بچه‌مون رو چکار کنیم ؟ مجبوریم بریم. هر کسی وارد خونه معدنچی‌ها می‌شد، امکان نداشت با دیدن اون شرایط به گریه نیفته. عمق فاجعه این بود. خانواده‌هایی که خیلی فقیر بودن.کارگرایی بودن با حقوق حداکثر، ماهی یک میلیون تومن که بعضی‌هاشون، خیلی از همون‌هایی که کشته شدن، ١٠ میلیون، ٢٠ میلیون حقوق طلب داشتن.

 

 

فاجعه معدن زمستان یورت؛بیداد ستم و فقر –۳

 

سی ویکم اردیبهشت ماه -معدن زغال، هر ٢٠٠ متر باید یک هواکش داشته باشه ولی چرا این معدن فقط و فقط یک راه ورود داره؟ می‌گفتن اینا حتی از حداقل‌ها هم بی‌نصیب بودن. معدنچی‌هایی که از طبس و شاهرود برای کمک آمده بودند و شرایط معدن یورت را دیدند، دل‌شان سوخت برای همکاران‌شان که بدون حداقل‌های اولیه کار می‌کردند.چطور به خاطر اجبار و بدبختی و فقر، ناچار شدن توی این شرایط کار کنن.

 

 

اعتراض کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس

 

سی و یکم اردیبهشت ماه – حدود هزار کارگر تجهیز و ساخت پالایشگاه سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند و قراردادشان هم در امسال تمدید نشده است.

 

 

تجمع کارگران کارخانه پارس قو

 

سی و یکم اردیبهشت ماه – ۳۰۰ کارگر این کارخانه دستمزد بهمن، اسفند، بخشی از عیدی، سنوات ۹۵ و دستمزد فروردین ماه ۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند و با تجمع خود از حوالی ساعت ۱۰ صبح روز سی و یکم خرداد ماه مقابل وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار بازگشایی هر چه سریعتر کارخانه وپرداخت معوقات مزدی شدند.

 

 

اعتراض کارگران کارخانه شیشه قزوین

 

سی و یکم اردیبهشت ماه – مطالبات مزدی کارگران مربوط به طلب مزدی ماه‌های بهمن و اسفند ۹۵ و فروردین واردیبهشت ماه سال جاری می‌شود . همچنین کارفرما عیدی سال ۹۶ را پرداخت نکرده است. کارگران به صورت میانگین ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کار داراند و حدود ۲۱ نفر از کارگران این کارخانه که قبل از نوروز سال ۹۶ از کار بیکا واخراج شده اند هنوز نتوانسته اند مطالبات خود را از کارفرما وصول کنند.

 

 

تجمع تاکسیرانان فرودگاه‌های تهران

 

سی ام اردیبهشت ماه – صبح روز سی ام اردیبهشت ماه تعدادی از رانندگان تاکسی فرودگاه‌های خمینی ومهرآباد تهران به دلیل مشکلات صنفی و برآورده نشدن مطالبات، مقابل شرکت تعاونی تاکسیرانی در خیابان ملک تجمع کردند. از چند وقت پیش همچنان مشکل بیمه رانندگان تاکسی پابرجاست و علاوه بر آن، عدم پرداخت کرایه توسط شرکت تعاونی به فرودگاه‌ها، رفت و آمد تاکسیرانان را با مشکل مواجه کرده‌است.

 

 

اعتراض کارگران شهرداری

 

سی ام اردیبهشت ماه – پرداخت نشدن مطالبات مزدی تنها محدود به کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی تحت تکفل دولت و بخش خصوصی نمی‌شود بلکه کارگران شهرداری های کشور نیز مطالبات پرداخت نشده دارند. به عنوان مثال ۷۲ کارگری که در ناحیه چهارم شهرداری اهواز مشغول کارند قبل از شروع سال جدید تاکنون معوقات مزدی پرداخت نشده طلبکارند.

 

 

فاجعه معدن یورت و اعتراض کارگران

 

سی ام اردیبهشت ماه – عدم رعایت اصول ایمنی، فقدان نظارت و کنترل مسئولان و بازرسان وزارت کار و ممانعت از کنش صنفی و فقدان تشکل های مستقل، مجموعه عواملی هستند که بستر مناسبی برای این قبیل فجایع فراهم می‌کنند.

 

 

اعتصاب کارگران شهرداری سیرجان

 

بیست و ششم اردیبهشت ماه -کارگران بخش خدمات شهری شهرداری سیرجان دراعتراض به عدم دریافت دو ماه مزد ودیگر مزایا در مقابل سختمان شهرداری تجمع کردند. نماینده کارگران معترض[ اعتصابی] اعلام کرد؛ دو ماه است که ما ۳۰۰ نفر حقوق خود را نگرفته ایم و نزدیک به ۳ سال است معوقات مزدی وبیمه ای داریم.

۱۳۹۶/۰۳/۰۴

اتحاد کارگر

تجمع کارگران آجر ماشینی آزادشهر مقابل ساختمان فرمانداری

گروهی از کارگران کارخانه آجر ماشینی آزادشهر طی دو روز گذشته با حضور در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و مطالبات خود شدند.   کارگران کارخانه آجر ماشینی آزادشهر مدعی‌اند ۱۳ تا ۱۵ ماه مزد معوقه از کارفرمای خود طلبکارند در عین حال بیمه آنان نیز از ماه‌ها قبل به ... تجمع کارگران آجر ماشینی آزادشهر مقابل ساختمان فرمانداری

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

اعتراض اتحادیه‌های کارگری آمریکا به‌محدودسازی بودجه کمک به‌فقرا

شماری از اتحادیه‌های کارگری ایالات متحده آمریکا از تصمیم رئیس جهموری این کشور برای محدود سازی بودجه کمک به فقرا انتقاد کرده اند.   اکثر جمعیت تحت پوشش این کمک ها مزد بگیران کم درآمد شهری و کارگران صنایع متوسط و بزرگ آمریکا هستند که در سال‌های گذشته و پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ ... اعتراض اتحادیه‌های کارگری آمریکا به‌محدودسازی بودجه کمک به‌فقرا

ادامه

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

خصوصی‌سازی به‌‌تعطیلی و تجمع کارگران فرآورده‌های نسوز پارس یزد انجامید

صبح امروز ۳ خرداد ماه، کارگران کارخانه فرآورده های نسوز پارس یزد در اعتراض به ۶ ماه مطالبات مزدی مقابل ساختمان اداره کار و رفاه اجتماعی استان یزد تجمع کردند.   یکی از کارگران کارخانه فرآورده های نسوز پارس به خبرنگاران گفته است : با وجود متوقف شدن فعالیت کارخانه ۶ماه است حقوق نگرفته ایم. ... خصوصی‌سازی به‌‌تعطیلی و تجمع کارگران فرآورده‌های نسوز پارس یزد انجامید

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران شاغل و بازنشسته مجتمع نی شکر هفته تجمع کردند

صبح امروز چهارشنبه(سوم خرداد ماه) حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شاغل و بازنشسته این واحد تولیدی با اجتماع مقابل ساختمان اداری مجتمع خواستار دریافت مطالبات عقب افتاده خود شده اند.   از قرار معلوم حدود ۳۰۰ نفر از کارگران بازنشسته این واحد که از اسفند ماه سال ۹۵ تا هم اکنون بازنشسته شده‌اند؛ هنوز نتوانسته‌اند ... کارگران شاغل و بازنشسته مجتمع نی شکر هفته تجمع کردند

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری