تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

جوانان «چوار» به استخدام غیربومی‌ها و روند بیکاری کارگران بومی شاغل در صنایع نفت و گاز شهرستان اعتراض دارند. به گزارش خبرنگار ایلنا، برخی جوانان بومی در شهرستان چوار در استان ایلام می‌گویند علیرغم وجود چندین پالایشگاه و پتروشیمی و شهرک‌های صنعتی در این منطقه، ما اکثراً بیکار هستیم و بعضی کارگرانی که در این ... تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

رئیس انجمن صنفی پالایشگاه چهارم پارس جنوبی گفت: حذف پیمانکاران به هیچ وجه بار مالی ندارد؛ این ایراد اصلاً وارد نیست. به گزارش خبرنگار ایلنا، «طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت» برای بار سوم به سد ایرادات نهادهای نظارتی برخورد کرد؛ اینبار هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، طرح را مغایر با سیاست‌ها کلی و ... حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, گزارش, مبارزه طبقاتی, معیشت

تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ این کارگران، خواستار پرداخت ۵ ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات مرتبط خود هستند.  گذران زندگی با این حقوق‌ها، فلاکت است و معوقه شدن آن مرگ تدریجی است. پیمانکاران واسطه ای بین شهرداری و کارگران برای غارت دستمزد ناچیز آنان هستند. بخش مهمی از دسترنج کارگران نصیب پیمانکاران میشود. اغلب زدوبندهای ... تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت

حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران آمار مصدومان و متوفیان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. «مهدی فروزش» مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آمار مصدومان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ گفت: در سال گذشته در مجموع ۳۰۳۸ نفر در استان تهران دچار حوادث ناشی ... حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

ادامه

ایران, ایمنی, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگران

تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

شماری از بازنشستگان صندوق فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر با حضور در یک تجمع صنفی، خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز یکشنبه (دوم اردیبهشت ماه) جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در تهران ، اصفهان و قائمشهر با حضور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی محل سکونت خود، خواستار توجه به ... تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

چکیده خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته دوم تیر ماه

افزایش ساعات‌کار٬ بهره کشی واستخراج ارزش اضافی به دست کلان سرمایه داران

 

پانزدهم تیر ماه – داده‌های مرکز آمار حاکی از این است که همچنان حجم قابل توجهی از شاغلان کشور بیشتر از حد استاندارد کار می‌کنند. در بین شاغلان ۱۵ ساله و بیشتر ۴۰,۹ درصد شاغلان به‌طور معمول بیش از ۴۹ ساعت در هفته کار می‌کنند. در زمستان سال گذشته، این نرخ ۳۶,۳ درصد ثبت شده بود.با درنظرگرفتن ٢٣میلیون‌و ٣٠٠ هزار شاغل، تعداد شاغلان با ساعات کاری اضافی بیش از ٩میلیون‌و ۵٣٠ هزار نفر است که در یک سال گذشته حدود ۶٠٠ هزار نفر افزایش نشان می‌دهد.

 

 

اقتصاد مقاومتی٬اصلاح قانون کار و دستورالعمل سیاست های پولی رژیم ولایت فقیه

 

پانزدهم تیر ماه – براساس دستورالعمل سیاستگذاری پولی در سال‌جاری، مجموعا ۲۰ هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش و تامین مالی طرح‌های نیمه‌تمام و ۱۰ هزار میلیارد تومان برای بازسازی و نوسازی واحدهای اقتصادی که از توجیه فنی، مالی و اقتصادی لازم برخوردار هستند، تخصیص خواهد یافت.انعطاف در بازار کار و حذف قوانین مزاحم بهبود فضای کسب و کار[اصلاح قنون کار] در راستای اقتصاد مقاومتی همراه با دستورالعمل سیاستگذاری پولی در سال‌جاری اولویت دولت است.

 

 

قرارداد های موقت و بیمه بیکاری

 

پانزدهم تیر ماه -کارگران برای دریافت حق بیمه بی‌کاری باید در زمان اتمام قرارداد یک سال سابقه داشته باشند. هم‌اکنون مقرری بیمه بی‌کاری پرداختی به افراد مجرد حداقل شش ماه و حداکثر ٣۶ ماه و برای افراد متأهل حداقل ١٢ ماه و حداکثر ۵٠ ماه است که در نهایت ٨٠ درصد آخرین دریافتی کارگر به آنان پرداخت می‌شود.اکثریت کارگران قراردادی به دلیل نداشتن یک سال “سابقه کار” هنگام تعدیل [اخراج ] از دریافت بیمه بیکاری محروم می شوند.

 

 

شاخص‌های مربوط به بازار کار

 

پانزدهم تیر ماه – مرکز آمار ایران جدیدترین شاخص‌های مربوط به بازار کار را منتشر کرد؛ نرخ بی‌کاری در فصل بهار سال جاری معادل ١٢,۶ درصد بوده است که نسبت به فصل مشابه سال گذشته، چهار دهم واحد درصد رشد نشان می‌دهد. تعداد بی‌کاران نیز با رشد ۶.۵ درصدی از دو‌میلیون‌و ٧۵٧ هزار نفر در بهار سال گذشته به دو‌میلیون‌و ٩٣۵ هزار نفر در بهار سال جاری افزایش یافته.در بهار سال جاری، ١٠,٢ درصد از جمعیت شاغل کشور دارای اشتغال ناقص هستند. این شاخص در بهار سال جاری بین مردان ١١.٣ درصد و زنان ۵.١ درصد، مناطق شهری ٩.٢ درصد و مناطق روستایی ١٢.۶ درصد است.بر‌این‌اساس، از ٢٣میلیون‌و ٣٠٠ هزار شاغل، حدود دومیلیون‌و ۴٠٠ هزار نفر اشتغال ناقص[بیکاری پنهان] دارند.

 

 

تجمع کارگران بازنشسته مجتمع نیشکر هفت تپه

 

پانزدهم تیر ماه – حوالی ظهر روز گذشته،برای سومین بار در یک هفته جاری، حدود۲۰۰ نفر از کارگران بازنشسته برای رفع مشکلات بازنشستگی خود مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان شوش تجمع کردند.

 

 

تداوم افزایش قیمت ها؛ فشار گرانی بر دوش زحمتکشان

 

چهاردهم تیر ماه- گزارش بانک مرکزی از میانگین قیمت خرده‌فروشی مواد خوراکی در شهر تهران نشان می‌دهد که در هفته منتهی به۹ تیر ۹۶، قیمت‌ها در چهار گروه با افزایش روبه‌رو شد. نگاهی به تغییر قیمت خوراکی‌ها در یک سال منتهی به نهم تیرماه نیز نشان می‌دهد که قیمت لبنیات ۷,۳درصد، تخم‌مرغ ۲۰,۸درصد، برنج ۱۳,۲ درصد، حبوب ۲۱,۸ درصد، میوه‌های تازه ۴ درصد، سبزی‌های تازه ۲۹,۸ درصد، گوشت قرمز ۲۰,۵درصد، قند و شکر ۱۱,۹ درصد و روغن‌نباتی ۸,۴ درصد رشد قیمت داشته است.

 

 

اعتراض کارگران کارخانه لوله سازی آلپا

 

چهاردهم تیرماه- جمعی از کارگران کارخانه لوله سازی آلپا بیش از یک سال مزد معوقه از کارفرما طلب دارند. کارفرما ماه گذشته حدود ۵۰ نفر از کارگران را شامل تعدیل نیروی انسانی [اخراج] نمود. کارگران خواستار بازگشت به کار و دریافت مزد و مزایای معوقه خود هستند.

 

 

ضرورت ایجاد سیستم ایمنی و بهداشت در محیط کار

 

چهاردهم تیر ماه – آتش‌سوزی در کارخانه کارتن‌سازی در منطقه خاوران تهران٬ آتش سوزی در مخازن روغن نیروگاه حرارتی تبریز واقع در آذرشهر٬ حادثه انفجار در پالایشگاه آبادان و مصدومیت شش کارگر و مرگ کارگرِ زن در یک نانوایی در استان سمنان و ده ها مورد مشابه نشانگر نبود سیستم ایمنی و بهداشت کار در ایران است.

 

 

تجمع کارگران شهرداری خرمشهر

 

چهاردهم تیرماه- کارگران اخراجی بخش خدمات منطقه آزاد اروند که در شهرداری خرمشهر شاغل بودند٬ دراعتراض به اخراج خود٬ دریافت مزد معوقه و با خواست بازگشت به کار در مقابل سازمان منطقه آزاد اروند تجمع کردند.

 

 

اعتصاب کارگران کارخانه رینگ سازی مشهد

 

چهاردهم تیر ماه – اعتراض کارگران این کارخانه در روز۱۴ تیر ماه نیز نسبت به بی ‌توجه‌ای کارفرما به مطالبات کارگران ادامه دارد .بیش از ۴۰۰ نفر از کارگران این کارخانه حوالی ظهرروز سه شنبه ۱۳ تیر ماه با تجمع مقابل دفتر نهاد صنفی این کارخانه خواستار پرداخت مطالبات صنفی خود شدند و نسبت به اجرای سلیقه‌ای طرح طبقه بندی مشاغل که در نتیجه اجرای آن، درآمد نزدیک به ۱۲۰۰ کارگر رسمی وقرار دادی شاغل در این واحد صنعتی در حد حداقل‌های قانونی باقی مانده است ،اعتراض دارند.

 

 

اعتراضرماهیگیران بندر انزلی

 

چهاردهم تیر ماه – زمانی که شرکت تعاونی پَره پا برجا بود تحت پوشش بیمه بودیم و مطالبات صنفی خاص خودمان را داشتیم اما پنج سال پیش با ساخت ‌و سازی که در ساحل انزلی رخ داد به نوعی از کار بی‌کار شدیم [ خود کارفرما شدیم !] حالا نه از بیمه خبری است ونه از مطالبات صنفی. درآمد ماهیگیری تنها برای شش ماه هر صیاد و خانواده‌ اش کافی است. همه صیادان مجبوراند در ماه‌های دیگر سال هم کار کنند. بسیاری از صیادان در ماه‌های غیرصید به مشاغلی چون کارگری ساختمان، کارگری کشاورزی، دستفروشی و … مشغول هستند.

 

 

اعتراض کارگران راه آهن ایران

 

چهاردهم تیر ماه – کارگران پیمانکاری برق و موتوریست رجاء از تاخیر در پرداخت دستمزدها و همچنین احتمال تعدیل[ اخراج] کارگران ابراز نگرانی کردند. این زحمتکشان در اعتراض می گویند: ما کارگران پیمانکاری با وجودی که کارمان مستمر و ثابت است، قرارداد محکم و درازمدت نداریم و همیشه از بابت امنیت شغلی نگرانیم.

 

 

اعتراض کارگران شاغل درورزشگاهای استان همدان

 

چهاردهم تیر ماه– بیش از ۳۰ نفر از کارگران شرکتی شاغل در محیط های ورزشی استان همدان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود اعترض دارند و تاکنون خبری از تغییر وضعیت استخدامی آنان نیست. مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان چندی پیش به رسانه‌ها گفته بود: پرداخت دستمزدهای کارگران منوط به تخصیص اعتبارات عمرانی است و تا زمانی که اعتبارات تامین نشود نمی‌توان دستمزدهای نیروهای شرکتی را پرداخت کرد!

 

 

اعتراض کارگران معدن شکافان تهران

 

چهاردهم تیر ماه –کارگران معدن باوجود انجام کار سخت درآمدی نزدیک به حداقل‌های قانونی دارند که تازه همین مبلغ نیز با تاخیر چند ماهه پرداخت می‌شود .طلب انباشته کارگران این معدن مربوط به ۶ ماه دستمزد سال ۹۵، سه ماه دستمزد سال جاری و عیدی پایان سال ۹۵ است. علاوه براین، بیمه کارگران نیز به سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است و در نتیجه سازمان تامین اجتماعی از تمدید دفترچه درمانی کارگران خودداری کرده است.

 

 

تجمع کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم

 

سیزدهم تیرماه- کارگران شرکتی نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم طی چند ماه اخیر مزد خود را دریافت نکرده اند. کارگران در اعتراض به این موضوع و تحقق مطالباتشان مقابل ساختمان اداری تجمع کردند.

 

 

مخالفت کارفرمایان با اجرای تبصره یک ماده ۷ قانون کار

 

سیزدهم تیر ماه – مطابق برنامه تامین امنیت سرمایه گذار؛ انعطاف در بازار کار باید اجرایی گردد. به دلیل عدم اجرای دقیق قانون کار کارفرمایان تفسیر به رأی می کنند و نیروی کارشان را به صورت موقت جذب می کنند. کارفرمایان باید از امنیت برخوردار باشند. از بین ۵ قرار داد ۴ قرارداد موقت هستند و به روایت آمار حدود ۹۵ درصد قراردادها موقت هستند.

 

 

اعتراض کارگران واحد تولیدی زیاران

 

سیزدهم تیر ماه – جمعی از کارگران واحد گوشت زیاران در شهرستان آبیک در اعتراض به عدم تمدید قرارداد خود در مقابل درب این واحد تولیدی گوشت تجمع کردند.واحد گوشت زیاران پس از ۱۰ سال تعطیلی دوباره بازگشایی شده و قرارداد تمامی ۱۰۰ کارگر آن موقت و سه ماهه است.

 

 

خصوصی سازی ورزش؛ امنیت حرفه ای و حقوق سندیکایی ورزشکاران

 

سیزدهم تیرماه – وزیر ورزش و جوانان گفت؛ ۹۰ درصد برنامه های ما همان است که هشت ماه پیش اعلام کرده بودیم…مهم‌ترین بخشش این است که بتوانیم یک بخش خصوصی موثری را داشته باشیم که این بخش خصوصی بتواند این تیم‌ها[ورزشی همه رشته ها] را در اختیار بگیرد.

 

 

مطالبه کسبه خرد ساختمان پلاسکو

 

سیزدهم تیر ماه- کسبه ساختمان پلاسکو خواستار احیای کسب و تولید خود شدند…آنها اعلام کرده اند؛ مقدار زیادی از کالاهای مغازه‌هایشان در این مدت به سرقت رفته و بنیاد مستضعفان مالک ساختمان وشهرداری مسئولیتی در قبال آن نمی‌پذیرند.

 

 

تظاهرات و اعتراضات کارگران هپکو

 

سیزدهم تیر ماه – حدود ۹۰۰ کارگر کارخانه هپکو اراک دیروز و امروز (۱۲ و۱۳ تیرماه) به نشانه اعتراض به محقق نشدن وعده پرداخت مطالباتشان از سوی کارفرما در فاصله محل کارخانه تا ساختمان استانداری و میدان مرکزی شهر اراک را راهپیمایی کردند. کارگران معترض هپکو می‌گویند: مسئولان بدون در نظر گرفتن شرایط زندگی کارگران در مورد واگذاری این واحد صنعتی تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند که کاملا به زیان کارگران و خانواده‌هایشان است و برای همین است که آنها با برپایی اجتماعات صنفی پیگیر خواسته‌های خود شده‌اند.

 

 

اعتصاب کارگران کارخانه آیدا سرام

 

سیزدهم تیر ماه – کارگران کارخانه کاشی و سرامیک «آیدا سرام»، صبح روز ۱۳ تیر ماه در مقابل استانداری خراسان جنوبی تجمع کردند .تاخیر در پرداخت ۵ ماه مطالبات مزدی و به تعویق افتادن حق بیمه کارگران به سازمان تأمین اجتماعی دلیل این اعتراض بر حق کارگران است.

 

 

فریب زحمتکشان با طرح کارورزی

 

سیزدهم تیر ماه – با اجرای طرح کارورزی این نگرانی می‌رود که کارفرما با وجود نیروی کار ارزان هیچ تمایلی به حفظ[ حتی] نیروی قرارداد موقتی خود نداشته باشد و عملا بخش زیادی از نیروی کار فعلی با فارغ‌التحصیلان کارورز جایگزین شوند. از سوی دیگر به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان به‌عنوان کارورز تنها یک فریب برای واردکردن شوک به آمارهاست و به اشتغال پایدار منجر نخواهد شد.

 

 

صاف کردن جاده برای سرمایه دارن خارجی با طرح کارورزی

 

سیزدهم تیر ماه – دولت می خواهد تا با یک تیر دو نشان بزند، یعنی هم به‌شکل کمی نرخ بیکاری را تک‌ رقمی کند (بدون درنظر گرفتن اشتغال پایدار) و هم فرصتی طلایی برای کارفرمایان و در مرحله بعدی سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کند.

 

 

اعتراض کارگران اخراج شده آذر آب

 

سیزدهم تیر ماه – نزدیک به ۴۳ روز از اخراج ۲۲ کارگر این کارخانه، با سابقه ۶–۸ سال، می گذرد و تقریبا هر روز کارگران مقابل درب ورودی شرکت تجمع کرده‌اند. کارگران اخراجی نه تحت پوشش بیمه بیکاری هستند و نه از کارفرمای کارخانه حقوقی دریافت می‌کنند. مطالبات معوقه هر یک از کارگران ۳ماه مزد معوقه و ۷ ماه حق بن پرداخت نشده است.

 

 

اعتراض بازنشستگان صنعت فولاد کشور

 

سیزدهم تیر ماه – صندوق بازنشستگی فولاد کشور که بیش از ۸۵ هزار بازنشسته دارد مستمری خرداد ماه آنها را هنوز پرداخت نکرده است و از آنجا که هیچ تضمینی برای تکرار نشدن این وقفه در پرداخت مستمری بازنشستگان وجود ندارد، بازنشستگان خواهان هر چه سریعتر تامین اعتبار حقوق‌شان شدند.

 

 

اعتراض کارگران کارخانه‌های کاشی سازی یزد

 

سیزدهم تیر ماه –در کارخانه‌های کاشی‌سازی بیش از سایر کارخانه‌ شاهد بروز مشکلاتی چون عدم پرداخت به موقع و نادیده‌گیری حقوق کارگران هستیم. بیشتر کارگران صنایع کاشی دستمزدی نزدیک به حداقل‌های قانونی دریافت می‌کنند.

 

 

اعتصاب کارگران کارخانه نورد ریل ذوب آهن اصفهان

 

دوازدهم تیر ماه – کارگران واحد ۴۰۰هزار تنی نورد ریل در ذوب آهن اصفهان در اعتراض به کاهش مزایای شغلی وعدم دریافت اضافه کار دو ماه قبل در محوطه این واحد صنعتی تجمع کردند. مدیریت واحد خط تولید ریل ملی اخیر اعلام کرده ؛ به دلیل صرفه جویی در هزینه ها بخشی از مزایای نیروی کار کاهش می یابد.

 

 

ادامه مبارزه کارگران کارخانه هپکو

 

دوازدهم تیر ماه – بیش از ۹۰۰ کارگر کارخانه ماشین سازی هپکو اراک در اعتراض به عدم دریافت دستمزد و عملی نشدن وعده کارفرما مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه، در مقابل مسیر ورودی کارخانه ماشین سازی هپکو تجمع کردند.

 

 

بیکاری کارگران شهرک صنعتی شهرکرد

 

دوازدهم تیرماه- فرماندار شهرکرد گفت: شهرک صنعتی شهرکرد با کمبود آب مواجه شده و تقریبا تمامی واحد های تولیدی-صنعتی و خدماتی با بحران و رکود دست و پنجه نرم می کنند. در مراکز تولیدی شاهد تعدیل[اخراج] صدها نیروی کار و بیکاری آنها دراین شهرک صنعتی هستیم.

 

 

اخراج دستجمعی کارگران درپالایشگاه کرمانشاه

 

دوازدهم تیر ماه – تعدادی از کارگران پالایشگاه کرمانشاه تحت عنوان “عاملان ” اعتصاب و اعتراض در این واحد صنعتی،اخراج و خاتمه قرارداد استخدامی آنها اعلام شد. کارگران به واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی اعتراض دارند. تاکنون ۶ کارگر و کارمند به دلیل این اعتراضات از کار برکنار شده اند.

 

 

کارکنان موزه ها خواستار امنیت شغلی هستند

 

دوازدهم تیر ماه – با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها٬نرخ بلیت موزه‌ها سه بار افزایش یافته. این امر بر تعداد گردشگران و بازدیدکنندگان اثر نامطلوب داشته و منجر به تعدیل[ اخراج ] شماری از کارمندان و کارکنان عمدتا زن موزه‌های سراسر کشور شده است.کارکنان موزه ها خواهان قرارداد رسمی و حفظ مکان شغلی شان هستند.

 

 

اعتراض کارگران به نبود امنیت و ایمنی کار در معادن

 

دوازدهم تیر ماه – تا زمانی که کارفرمایان بخش معدن معتقد باشند که سود‌دهی بر رعایت اصول ایمنی تقدم دارد، مشکلات کارگران معدنچی حل نشده باقی‌خواهد ماند…. و برای همین است که در جای جای کشور کارگران معادن با مشکل اخراج، پرداخت نشدن مزد و ایمنی مواجه هستند.

 

 

مبارزه کارگران شرکت مخابرات علیه قراردادهای موقت

 

دوازدهم تیر ماه – در روزهای گذشته اعتراضات کارکنان شرکتی مخابرات در شهرها و استان‌های مختلف کشور ادامه داشته‌است… خواسته‌ی این زحمتکشان قرارداد مستقیم و بدون واسطه همراه با اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شرکت مخابرات ایران مطابق ماده‌های ۴۹ و۵۰ قانون کار است… تهدید به اخراج و تعدیل نیرو تا کنون حربه‌ای بوده برای عدم اجرای قانون و پرداخت مطالبات و جلوگیری از خواسته های بر حق این زحمتکشان.

 

 

خواست پرستاران زحمتکش افزایش دستمزد است

 

دوازدهم تیر ماه – تا کنون بودجه های چندین برابری به قانون‌های نانوشته و غیر مصوب اختصاص داده شده ولی به طیف پرستاران زحمتکش که میرسد سخن از کمبود بودجه به میان می آورند. در حقیقت بایستی بگویند علت این امر همان نگاه ارباب رعیتی است که گاهاً بروز می کند.

 

 

مبارزه کارگران کارخانه کاشی اصفهان

 

دوازدهم تیر ماه – کارگران کارخانه کاشی اصفهان از سال گذشته ده ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند؛ معوقاتی که با تعطیلی کارخانه و خوابیدن خط‌های تولید پرداخت نشد…کارگران می گوییند: با فروختن کاشی مواد اولیه خریدیم و چهاردهم فروردین قفل تعطیلی را شکستیم؛ در این مدت با فروش محصولات، دستمزد فروردین و اردیبهشت کارگران پرداخت شد؛ اما مطالبات سال گذشته همچنان پابرجاست و پرداخت نشده.

 

 

اعتراض کارگران اخراج شده کارخانه واریان لوشان

 

دوازدهم تیر ماه – کارگرانی که از ۲۹خرداد تا به امروز توسط کارفرمای کارخانه پالایش روغن واریان لوشان اخراج شده‌اند خواستار بازگشت به کار خود شدند.۶ کارگر اخراج شده بخشی از یک گروه ۱۱ نفری هستند که به دلیل داشتن سابقه کار در مشاغل سخت و زیان آور از مدتی قبل منتظر بازنشستگی بودند اما چون کارفرما حاضر به پرداخت هزینه‌‌های مربوطه نشده بود سازمان تامین اجتماعی از صدور احکام بازنشستگی برای آنها خودداری کرده است. کارگران اخراج شده علاوه بر پیگیری برای بازگشت به کار، بابت ۴ ماه دستمزد و عیدی سال ۹۵ نیز طلبکار هستند.

 

 

خواسته کارگران شهرداری نهاوند

 

یازدهم تیر ماه – گروهی از کارگران طرح عملیات سم‌پاشی درختان و فضای سبز شهر نهاوند٬ در اعتراض به عدم دریافت مزد ماه گذشته خود مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.با آغاز فصل گرما و احتمال شیوع و پراکنش آفات نباتی و جلوگیری از طغیان آفات اشجار، عملیات سم‌پاشی درختان در خرداد ماه اجرا شد٬ اما دستمزد کارگران تاکنون پرداخت نشده است.

 

 

مانور جناح بندی های حکومتی پیرامون لایحه اصلاح قانون کار

 

یازدهم تیر ماه- حسن روحانی در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه اردیبهشت ماه هیئت وزیران، خواستار استرداد لایحه اصلاح قانون کار شد.

 

 

تجمع معلمان مدارس خصوصی

 

یازدهم تیر ماه- روز یازدهم تیرماه بیش از یکصد معلم آزاد از سراسر کشور به تهران آمدند و در مقابل مجلس تجمع کردند. دستمزد پایین تر از حداقل دستمزد مصوب، فقدان بیمه و عدم هماهنگی بین آموزش و پرورش و وزارت کار در ارتباط با ساماندهی نیروهای آموزشی بخش خصوصی از مهمترین دلایل اعتراضی این زحمتکشان است.

 

 

تجمع ناظران جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد

 

یازدهم تیر ماه – روز یازدهم تیرماه، ۱۰۸ نفراز ناظران جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد که همه مراحل گزینش و استخدام را انجام داده‌اند، دراعتراض به بلاتکلیفی و نبود اعتبار برای اشتغال که منجر به بیکاری آنها شده‌است، در مقابل استانداری دست به تجمع زدند.

 

 

اعتصاب کارگران کارخانه لوله و نوردصفا

 

یازدهم تیر ماه – کارگران این کارخانه صبح روز۱۱ تیر ماه در اعتراض به حدود چهارماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دست از کار کشیدند[ اعصاب کردند]. به دنبال برپایی چند نوبت اعتراض صنفی سرانجام، ظهر روز یازدهم تیرماه کارفرما حاضر شد یک ماه از معوقات کارگران این کارخانه را پرداخت کند.

 

 

اخراج کارگران در کارخانه نساجی پاکان

 

یازدهم تیر ماه – تا یک دهه پیش بیش از ۲۳۰کارگر در این کارخانه نساجی مشغول کار بودند اما با به حداقل رساندن تدریجی خطوط تولیدی تنها۴۰کارگر در این کارخانه باقیمانده‌اند.

 

 

مبارزه و همبستگی کارگران شرکت مخابرات

 

یازدهم تیر ماه – با گذشت بیش از ده روز از شروع اعتراضات کارکنان شرکتی مخابرات در مشهد، این اعتراضات همچنان ادامه دارد و به شهرها و استان‌های دیگر هم کشیده شده است. صبح روزیازدهم تیرماه در مشهد، همدان، شیراز، شهرهای استان لرستان و همچین در استان خوزستان، بیش از چند صد نفر از کارکنان شرکتی مخابرات دست از کار کشیدند و مقابل ساختمان‌های این سازمان تجمع کردند. این زحمتکشان خواستار اجرایی شدن طرح طبقه بندی مشاغل در مخابرات، عقد قرارداد مستقیم و تامین امنیت شغلی هستند.

 

 

اعتراض کارگران کارخانه نخ پارسیلون

 

یازدهم تیر ماه – نزدیک به ۲۰۰ نفر از کارگران این کارخانه که از سال ۹۱ به تدریج بازنشسته شده‌اند هنوز سنوات پایان خدمت خود را از کارفرما دریافت نکرده‌اند. مطالبه هر یک از کارگران بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

 

 

وضعیت شهرک‌ صنعتی آستارا

 

دهم تیرماه- در شهرستان آستارا یک شهرک صنعتی وجود دارد که از آن فقط یک اسم باقی مانده … و جوانان بیکار هستند. وضعیت کارخانه‌های نیمه فعال موجب بیکاری کارگران منطقه و مشکل اشتغال گردید. بیش از ۲ هزار کارگر تعدیل[اخراج ] شدند٬ وزارت کار نیز واکنشی نشان نداد.

 

 

تجمع ماهیگیران بندر دیر

 

دهم تیرماه – گروهی از صیادان به همراه ناخدا یان لنج ها و قایق های صیادی بندر دیر واقع در استان بوشهر در اعتراض به تخریب ادوات صیادی توسط کشتی های کف روب غیر بومی و کاهش درآمد خود ، در مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کردند.

 

 

تجمع دوباره کارگران کارخانه ذوب‌آهن اردبیل

 

دهم تیر ماه- کارگران کارخانه ذوب‌آهن اردبیل با تجمع در مقابل استانداری اردبیل، خواستار پرداخت حقوق معوقه ۱۸ ماهه خود شدند.ذوب‌آهن اردبیل ۲۳۰ نفر پرسنل برای دو بخش نورد و ذوب دارد که کارفرما گروهی از آنها را تعدیل نیرو[اخراج ] کرده است. حداقل ۸۳ کارگر برای سه میلیارد تومان مطالبات خود معترض هستند و عمده این مطالبات حقوق معوق است.

 

 

خطر افزایش حوادث در معادن جدی است

 

دهم تیر ماه – …”اینکه تنها یک معدن از ۲۸۷ معدن موجود در استان زنجان تجهیزات ایمنی و امداد رسانی دارد نشان از آن دارد که با گذشت بیش از چهل روز، هنوز از حادثه معدن زمستان یورت هیچ درسی نیاموخته‌ایم و صرفا منتظر وقوع حوادث بعدی هستیم. در این شرایط این پرسش مطرح است که چرا مقداری از درآمدهای این معادن صرف به روز رسانی شرایط ایمنی آنها نمی‌شود؟”

 

 

اعتراض کارگران عملیاتی شرکت ملی نفت ایران

 

دهم تیر ماه – کارگران عملیاتی نفت که در شرکت‌های مختلف پیمانکاری مشغول به کار هستند، نسبت به سختی کار در گرمای سوزان خوزستان اعتراض دارند. امروز به دلیل گرمای بالای هوا ساعت کار کارمندان و نیروهای ستادی صنعت نفت، در ساعت ۱۳ خاتمه پیدا کرد؛ اما عملیاتی‌ها و شرکتی‌ها همچنان مجبور هستند به کارکردن در گرمای نفس‌گیر ادامه دهند.

 

 

خواست پرستاران زحمتکش، کاهش ساعت کار و افزایش دستمزد است

 

دهم تیر ماه – مرگ پرستاران شرکتی براثر ایست قلبی و در حین شیفت کاری، مسبوق به سابقه است. جانباختن پرستاران جوان شرکتی، ساماندهی وضعیت شغلی این پرستاران و کاستن از فشار کاری آنها را ضروری ساخته‌است. پرستاران زحمتکش بارها در ارتباط با وضعیت شغلی نامناسب اعتراض شان را بیان کرده‌اند.

 

 

اعتراض کارگران کارخانه چوب کاغذ مازندران

 

دهم تیر ماه – در حدود ۱۸۰۰ کارگراین کارخانه دستمزدهای اردیبهشت و خرداد ۹۶ و بخشی از دستمزد فرودین ماه خود را دریافت نکرده‌اند و در عین حال سنوات ۲۰۰ بازنشسته این کارخانه که در سالهای گذشته به تدریج بازنشسته ‌شده‌اند به صورت قسطی پرداخت شده است. مبلغ دریافتی کارگران رقمی نزدیک به حداقل مزد است و هنوز خواسته‌های کارگران در مورد اجرای طرح طبقه بندی مشاغل تامین نشده است.

 

 

اعتراض کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه

 

دهم تیر ماه – ده روز از وعده قائم مقام مدیر عامل مجتمع نی شکر هفت تپه برای رفع مشکل بازنشستگی ۳۴۱ نفر از کارگران می‌گذرد اما هنوز سازمان تامین اجتماعی با درخواست بازنشستگی هیچکدام از کارگران موافقت نکرده است. شغل کارگران مورد نظر جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب می‌شود و برای همین کارگران خواهان استفاده از مزایای بازنشستگی پیش از موعد هستند. کارگران مورد نظر که از زمان بازنشستگی آنها حدوداً ۱۵ ماه گذشته تا به امروز بلاتکلیف بوده و هیچ گونه درآمدی برای گذران زندگی خود ندارند.

 

 

تجمع کارگران کارخانه صبافولاد

 

دهم تیر ماه – در اعتراض به اخراج ۱۲۰ کارگر در ابتدای تیرماه، صبح روز۱۰ تیر ماه کارگران این کارخانه به اتفاق خانواده‌هایشان مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری تجمع کردند. کارفرما در راستای کاهش هزینه تولید این تعداد از کارگران را تعدیل[ اخراج] کرده است.

 

 

تشدید رکود در صنعت پوشاک و بیکاری کارگران

 

نهم تیر ماه – انعقاد قراردادهای ترجیحی برای واردات پوشاک با کشورهایی مثل ترکیه مزید بر علت بود و بازار داخلی را با رکود مواجه کرد‌. واردات بی‌رویه از کشورهای چین و ترکیه در سال‌های اخیر سبب آسیب‌های فراوانی شده است و بسیاری از واحدهای تولیدی به خصوص واحدهای کوچک تعطیل شدند‌. مطابق آمار، طی سال‌های اخیر بیش از ۶۰ درصد بازار پوشاک ایران را پوشاک وارداتی قبضه کرده…کارگران صنف پوشاک بیکار و به نان شب محتاج شده اند.

 

 

رکود و بیکاری در استان کردستان

 

نهم تیر ماه- نتایج آماری و پایش فصلی فضای کسب و کار که اخیراً توسط اتاق بازرگانی ایران اعلام شده نشان می‌دهد استان کردستان پس از کهگیلویه و بویراحمد، بدترین وضعیت رکود تولید٬ اشتغال و بیکاری کارگران را در میان استان‌های کشور دارد.

 

 

طرح کارورزی یا برده داری نوین!

 

نهم تیر ماه – مسئولان … با استناد به آمارهای غلط و مغشوش و فرافکنانه، راه حل های عملی هم ارائه میدهند! یک نمونه اخیر از این گونه طرحها و راه حلها، طرح برده داری کارورزی است که در آن دستمزد یک دانش آموخته دانشگاه مبلغ ۳۱۰ هزار تومان خواهد بود؛ بدون بیمه تامین اجتماعی بدون بازنشستگی بدون سنوات و. . . در حالی که حداقل دستمزد چندین برابر زیر خط فقر است، محاسبه کنید و ببینید این دستمزد ناچیز چه درصدی از خط فقر است؟

۱۳۹۶/۰۴/۱۵
اتحادکارگر

بی‌توجهی بخش‌خصوصی و تجمع دوباره کارگران بازنشسته کشت و صنعت هفت‌تپه

حوالی ظهر روز گذشته، چهارشنبه/۱۴ تیرماه برای سومین بار در یک هفته جاری، حدود۲۰۰ نفر از همکاران بازنشسته برای رفع مشکلات بازنشستگی خود مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان شوش تجمع کردند.   این تجمع در حالی حوالی ظهر دیروز اتفاق افتاده است که طی روز های دوازدهم وسیزدهم نیز کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه برای پیگیری ... بی‌توجهی بخش‌خصوصی و تجمع دوباره کارگران بازنشسته کشت و صنعت هفت‌تپه

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه مقابل فرمانداری شوش، برای رفع مشکلات بازنشستگی

گروهی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، دیروز  و امروز (۱۲ و ۱۳ تیر ماه) با تجمع مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان شوش، رفع مشکلات بازنشستگی خود را خواستار شدند.   این تجمع در حالی است که ۱۳ روز قبل قائم مقام مدیر عامل مجتمع نی شکر هفت تپه وعده برطرف شدن مشکل بازنشستگی ۳۴۱ نفر ... تجمع کارگران نیشکر هفت‌تپه مقابل فرمانداری شوش، برای رفع مشکلات بازنشستگی

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

از وخامت حال دو نفر از گارگران مصدوم انفجار پالایشگاه آبادان خبر می‌رسد

به گفته کارگران و منابع محلی اگر عملیات در ساعت خنک‌تری از شبانه روز انجام می‌شد، احتمال بروز انفجار بسیار پایین و نزدیک صفر بود.   این دو مصدوم از عصر روز گذشته به اهواز اعزام شده‌اند و هم‌اکنون در بیمارستان سوانح سوختگی اهواز بستری هستند.   در عین حال منابع خبری روند حادثه و ... از وخامت حال دو نفر از گارگران مصدوم انفجار پالایشگاه آبادان خبر می‌رسد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

دور جدید راهپیمایی اعتراض کارگران هپکو اراک از سر گرفته شد

حدود ۹۰۰ کارگر کارخانه هپکو اراک دیروز و امروز (۱۲ و ۱۳ تیرماه) به نشانه اعتراض به محقق نشدن وعده پرداخت مطالباتشان از سوی کارفرمای در فاصله محل کارخانه تا ساختمان استانداری و میدان مرکزی شهر اراک را راهپیمایی کردند.   یکی از کارگران هپکو با اعلام این خبر به ایلنا گفت: از روز شنبه ... دور جدید راهپیمایی اعتراض کارگران هپکو اراک از سر گرفته شد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری