دیدار دیپلمات‌های آمریکایی و چینی درباره شرق آسیا و اقیانوسیه

وزارت خارجه چین اعلام کرد که دیپلمات‌های این کشور و آمریکا در واشنگتن درباره تحولات و روابط سیاسی در منطقه آسیا و اقیانوسیه گفت‌وگوی سازنده‌ای داشتند. به گزارش خبرگزاری فارس، «سان ویدونگ» معاون وزیر امور خارجه چین و «دانیل کریتنبرینک» همتای آمریکایی او در امور شرق آسیا و اقیانوسیه شامگاه پنجشنبه با یکدیگر دیدار و ... دیدار دیپلمات‌های آمریکایی و چینی درباره شرق آسیا و اقیانوسیه

ادامه

آسیا, آمریکا, اقیانوسیه, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا, گزارش

چین و عربستان رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند

وزارت دفاع چین امروز پنجشنبه، اعلام کرد، نیروهای دریایی چین و عربستان سعودی ماه آینده یک رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، سخنگوی وزارت دفاع چین در کنفرانسی خبری گفت، این مانور نظامی تحت عنوان «شمشیر آبی ۲۰۲۳» در اکتبر سال جاری میلادی در شهر «ژانژیانگ» واقع در ... چین و عربستان رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند

ادامه

ایران, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا, عربستان سعودی

مقام ارشد چین: همکاری‌های منطقه‌ای را با مصر گسترش می‌دهیم

عضو ارشد حزب کمونیست چین در دیدار با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر تاکید کرد که چین تمایل به گسترش همکاری های منطقه ای با مصر دارد. به گزارش روز دوشنبه از خبرگزاری شینهوا، «لی شی» نماینده حزب کمونیست چین با بیان این مطلب افزود: پکن در راستای اجرای توافقات سران دو کشور، تحکیم اعتماد ... مقام ارشد چین: همکاری‌های منطقه‌ای را با مصر گسترش می‌دهیم

ادامه

استراتژیک, بریکس, چین, شرق آسیا, شمال افریقا, فساد, فقر, گزارش, مصر

نیکی: تورم اروپای غربی را ویران می‌کند

برآوردهای شاخص بورس توکیو نشان می‌دهد که تورم در اروپای غربی در حال افزایش است و این افزایش اقتصاد آن را ویران می‌کند. بر اساس گزارش نیکی (شاخص بورس توکیو)، تورم در اروپای غربی همچنان در حال افزایش است و قیمت‌های مصرف کننده ماهانه بیش از ۱۴ درصد در انگلیس و بیش از ۱۰ درصد ... نیکی: تورم اروپای غربی را ویران می‌کند

ادامه

اروپا, اروپای غربی, اقتصادی, انگلیس, ژاپن, شرق آسیا, غرب اروپا, مالی, مقاله, نیجر

توافق چین و اتحادیه اروپا در مسیر توسعه همکاری‌های تجاری

چین و اتحادیه اروپا در نشستی مشترک با عنوان “اجلاس توسعه و همکاری چین و اتحادیه اروپا درباره مشخصات جغرافیایی” در خصوص برخی راه های کمک گسترش همکاری‌های تجاری بین دو طرف توافق کردند. به گزارش روز شنبه ایرنا، «سونگ جینگ وو» معاون رئیس جمهوری چین گفت: درج منشاء جغرافیایی در محصولاتی صادراتی به اروپا ... توافق چین و اتحادیه اروپا در مسیر توسعه همکاری‌های تجاری

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, محیط زیست

چرخش جهت کره‌شمالی به سمت چین است، نه آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا وعده داده، کره شمالی در صورت کنار گذاشتن سلاح‌های هسته‌ای و در مواجهه با سرمایه‌گذاری‌هایی که پس از آن از سوی‌ آمریکا صورت می‌گیرد “بسیار ثروتمند خواهد شد” اما اقتصاددان‌ها و استادان دانشگاه که در امور کره شمالی کارشناس هستند، می‌گویند، موتور تغییرات در کره شمالی به سمت نه آمریکا بلکه چین خواهد بود.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ این کارشناسان می‌گویند، شبیه‌ترین الگوی اقتصادی که در کره شمالی پیاده خواهد شد نه سرمایه گذاری به سبک آمریکا بلکه اقتصاد بازار تحت کنترل دولت در چین است که نخستین بار از سوی دنگ شیااوپینگ رهبر چین در سال ۱۹۷۸ آغاز شد.

 

در زمان رهبری او چین در حال خارج شدن از حکومت ۲۷ ساله مائو زدونگ بود که در آن سرمایه داری و تجارت‌های خصوصی ممنوع شده بود و اموال معمولا توسط حکومت توقیف شده و به “مالکیت اشتراکی” گذاشته می‌شد.

 

دنگ اصلاحاتی را پیاده کرد که بنای اصلی برای معجزه اقتصادی چین در ۴۰ سال گذشته بوده‌اند. این تغییرات بسیار گسترده بوده و موجب رشد فراوان اقتصادی شدند اما در نهایت این حزب کمونیست چین بود که همه این دستاوردها را به خود اختصاص داده و کنترلش را بر این کشور افزایش داد.

 

در آستانه نشست روز سه‌شنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سنگاپور، به رغم اینکه همه تصور می‌کنند کره‌شمالی به سمت آمریکا می‌رود اما این چین بوده که پیونگ یانگ به دنبال ارتقای روابط با آن است.

 

از ماه مارس تاکنون رهبر کره شمالی دو بار به دیدار شی جینپیگ، رئیس‌جمهوری چین رفت و در ماه مه یک هیئت عالی رتبه حزب کارگران کره شمالی در یک سفر ۱۱ روزه از مناطق صنعتی چین بازدید کرد.

 

این هیئت چند هفته بعد از آنکه کیم جونگ اون پایان آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی را اعلام کرد و متعهد به یک تلاش تمام عیار به سمت “سازندگی اقتصاد سوسیالیستی” شد، این سفر را انجام داد.

 

رسانه‌های چین نیز به این رویکرد جدید اعلام شده از سوی کره شمالی “اصلاح و گشایش” لقب داده‌اند که خلاصه سیاست‌های دنگ است و موجب انبوهی از سرمایه گذاری در مسکن در شهر “دان دونگ” واقع در مرز چین خواهد شد.

 

جئون کیونگ من، یک اقتصاددان در موسسه یکپارچگی جامعه کره گفت: کیم با ترامپ مذاکره می‌کند چون نیاز دارد که آمریکا از تحریم‌ها عقب نشینی کند اما بعد از آن همه سرتیترها درباره کیم جونگ اون و شی جینپینگ خواهد بود.

ایسنا

سازمان همکاری شانگ‌های، یک نیروی مشابه آسیایی در مقابل ناتو

با سکوت هند، امیدهای چین برای بدست آوردن حمایت همه جانبه از طرح ‘یک جاده- یک کمربند’ در نشست دو روزه سازمان همکاری شانگهای کم رنگ شد.

ادامه

افغانستان, اقتصادی, امریکا, پاکستان, جهان, چین, خبر, روسیه, شرق آسیا, هندوستان

کرزای نیز خواستار تغییر نظام انتخابات پارلمانی افغانستان شد

حامد کرزای رئیس جمهور سابق افغانستان ضمن دیدار با نمایندگان ۲۸ حزب و جریان سیاسی افغانستان از طرح آن‌ها برای تغییر نظام انتخابات پارلمانی و تعیین سهمیه مشخص برای احزاب حمایت کرد.

ادامه

افغانستان, جهان, خبر