مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

معاون وزیر امور خارجه روسیه نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد. میخائیل گالوزین، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد و خاطرنشان کرد که ایالات متحده این نیات را برای مدت طولانی داشته ... مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, ارمنستان, جنگ سرد, جنوب شرق اروپا, روسیه, شرق آسیا, شمال غرب آسیا, صلح, گزارش

درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

وزارت بهداشت ارمنستان اعلام کرد در پی درگیری‌ها مقابل ساختمان‌های دولتی در ایروان دستکم ۳۴ تن زخمی شدند. به گزارش ایرنا به نقل از تاس، دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت ارمنستان سه‌شنبه شب گفت: ۱۶ نفر از زخمی‌ها از اعضای پلیس و ۱۸ تن دیگر غیرنظامی هستند. این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که جمهوری ... درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

ادامه

اتحادیه اروپا, تروریسم, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

رزمایش مشترک ۱۰ روزه ارمنستان و آمریکا در ۲ مرکز آموزشی در نزدیک ایروان آغاز شد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، در رزمایش «شریک عقاب» که دوشنبه آغاز شد، ۸۵ سرباز آمریکایی و ۱۷۵ نظامی ارمنستان حضور دارند. هدف از این رزمایش آماده کردن سربازان ارمنستان برای حضور در ماموریت‌های صلحبانی بین‌المللی اعلام ... آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

ادامه

آذربایجان, آمریکا, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, قفقاز

توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

مقام‌های قره‌باغ اعلام کردند که توافقی برای ازسرگیری ترانزیت کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه لاچین حاصل شده و کمک‌های روسیه از طریق جاده «آغ‌دام» نیز به این منطقه ارسال خواهد شد. به گزارش ایرنا به نقل از آرمن پرس، مرکز اطلاع‌رسانی قره‌باغ شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به بحران انسانی در قره‌باغ-ناگورنو، دولت ... توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, فرانسه, قفقاز

۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

در ادامه تنش‌ها میان ایروان و باکو در قره‌باغ، ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امروز جمعه اعلام کردند که در جریان درگیری ها در امتداد مرز مشترک خود در شمال غربی منطقه قره باغ، متحمل تلفاتی ... ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, شمال غرب آسیا, هلند

پیشنهاد روسیه برای پیوستن مصر به مذاکرات سوریه

محافل دیپلماتیک در روسیه خبر دادند که مسکو پیشنهاد ملحق شدن مصر به جمع سه کشور میانجی در حل بحران سوریه، (روسیه، ایران و ترکیه) را مطرح کرده و ظاهرا مقامات دمشق هم با این مسئله مخالفتی ندارند.

 

روسیه معتقد است ضرورت دارد که مصر هم به جمع سه کشور میانجی در حل و فصل مناقشه در سوریه بپیوندد. در حال حاضر بجز روسیه، ایران و ترکیه نیز در این گروه قرار دارند. نظریه مسکو با مخالفت مقامات آنکارا مواجه شده، ولی در دمشق و قاهره یادآور شده اند که ابتکارعمل روسیه در صورت تحقق یافتن، می تواند به نقطه عطفی در حل بحران سوریه تبدیل شود.

 

منابع خبری در محافل دیپلماتیک روسیه مطرح شدن چنین پیشنهادی از طرف مسکو را برای روزنامه «ایزوستیا» فاش کرده و گفته اند که فعلا ترکیه با این نظریه مخالف است. بعد از سرنگونی نظامی رئیس جمهور اسلام گرای مصر (محمد مرسی)، ترکیه دیدگاه منفی نسبت به دولت به قدرت رسیده در این کشور پیدا کرده است.

 

“ولادیمیر جباروف” عضو کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه معتقد است که افزایش نقش مصر می تواند به نفع پیشرفت در مذاکرات صلح سوریه باشد.

 

وی در گفتگو با این روزنامه گفته است: «این اقدامی درست است، برای اینکه مصر نشان داده که دشمن افراطگرایان اسلامی است و سوریه هم کشور غریبه ای برای مصر نیست. در اواخر دهه ۵۰ قرن گذشته دو کشور متحد یکیدگر بودند که نشانه نزدیکی تاریخی آنهاست. اکنون نیز برای مصر بسیار مهم است که گروه تروریستی داعش در سوریه نابود شود، برای اینکه در واقع این گروه ارتباط مستقیم با افراطگرایان در منطقه صحری سینا در مصر دارند.»

 

جباروف در باره مخالفت آنکارا با پیوستن مصر به میانجیگران در سوریه، تاکید کرد که اکنون زمان آن رسیده که اختلافات گذشته کنار گذاشته شود و برای از بین بردن تهدیدات مشترک ناشی از داعش، با یکدیگر متحد شد.

 

مشارکت مصر در حل بحران سوریه می‌تواند سازنده باشد

 

“حونین نمیر” نماینده پارلمان سوریه در گفتگو با «ایزوستیا» گفته است که مقامات دمشق با ملحق شدن مصر به روند حل و فصل بحران در سوریه مخالفتی ندارند.

 

این قانونگذار سوری می گوید: «با توجه به ایجاد نیروی محرکه در روند توسعه روابط بین سوریه و مصر در این اواخر، میتوان گفت که قاهره قادر به ایفای نقش سازنده ای در حل و فصل مشکلات در سوریه خواهد بود. البته هنوز این مسئله قطعی نشده و ترکیه و برخی کشورهای عربی منطقه خلیج فارس با چنین میانجیگری مخالفت کرده اند. ولی اگر شرایط به گونه ای شود که مصر با سوریه همکاری بیشتری داشته باشد، مسلما این مسئله مورد رضایت برخی از کشورهای عربی قرار نخواهد داشت.»

 

این روزنامه می افزاید: روابط دمشق و قاهره را نباید بسیار توسعه یافته نامید، ولی اخیرا تماسهایی بین دو کشور بوجود آمده است. در اکتبر سال گذشته بود که “علی مملوک” مدیر اداره کل امنیت سوریه به قاهره سفر کرد. وی در این سفر با مقامات بلندپایه مصر دیدار و گفتگو کرد. این سفر را می توان نخستین سفر رسمی یک مقام سوری به مصر بعد از بروز بحران در این کشور نامید.

 

اعراب خواستار نقش بیشتر در حل بحران سوریه

 

“بهاءالدین ایاد” کارشناس مصری در زمینه امنیت و روابط بین المللی معتقد است که تلاش روسیه برای جلب مصر در حل و فصل بحران سوریه به منزله درک و تمایل مسکو برای افزایش نقش جهان عرب در روند صلح است.

 

وی گفته است: «اهمیت شرکت داشتن اعراب در روند حل و فصل بحران سوریه واضح است. در حالیکه از میان کشورهای منطقه تنها ایران و ترکیه در این روند نقش دارند. ضمن اینکه این مسئله هم دارای اهمیت است که مصر برخلاف سایر نقش آفرینان در این روند با همه طرفهای مناقشه در سوریه همکاری دارد، ولی از هیچیک هم حمایت نمی کند.»

 

«ایزوستیا» یادآور شده است که مصر پیش از این نشست گروههای مخالف مسلح در سوریه را سازماندهی کرده بود که نتیجه آن تشکیل «گروه قاهره» مخالفان شد. مقامات مصر در عین حال روابط خود با مقامات دمشق را نیز حفظ کرده است. قاهره همچنین خواستار مبارزه قاطع با تروریستها، بدون تفکیک آنها بوده و از روند حل و فصل بحران در سوریه از راههای مسالمت آمیز و بدون دخالت از خارج، نیز حمایت می کند.

 

فعلا روابط قاهره و آنکارا، بتدریج در حال گرم تر شدن است، البته این مسئله بیشتر به عرصه اقتصادی مربوط می شود. ولی در عرصه سیاسی نیز کافی است به این مسئله اشاره کنیم که آنکارا اخیرا با حضور مصر در مذاکرات آستانه مخالفت کرده بود.

تسنیم