دست رژیم غارتگر ولایی از بانک رفاه تنها اندوخته کارگران و بازنشستگان کوتاه

بانک رفاه از دهه‌ی سی از محل اندوخته‌های بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی ایجاد شده و دولت‌ها هیچ زمان هیچ نقشی در تزریق و افزایش سرمایه‌ی آن نداشته‌اند. بنابراین این بانک به هیچ عنوان متعلق به دولت نیست. دولت فقط بر عملکرد این بانک از طریق اعمال قوانین بانک مرکزی نظارت داشته است.

ادامه

اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, فساد, کارگری

پرونده فرار مالیاتی؛ صدر اعظم آلمان را زیر سوال برد

خبرگزاری رویترز نوشت: اولاف شولتس صدراعظم آلمان با سوالات نمایندگان پارلمان درباره نقش احتمالی‌ اش در فرار مالیاتی چند میلیارد یورویی مواجه است و تحقیقات در این زمینه در شرایطی که شولتس با بحران انرژی و تبعات جنگ اوکراین دست و پنجه نرم می‌کند، وی را در کانون توجهات قرار داده است.

 

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در طرح موسوم به «کام-اکس» (Cum-ex) بانک ها و سرمایه داران به سرعت سهم شرکت های خود را در روز پرداخت سود سهام آنها معامله می کنند و با محو کردن هویت مالک سهام، تخفیف های مالیاتی را برای سود سهام خود می‌گیرند.

 

تحقیقات کام اکس از سوی برخی از رسانه های خبری اروپایی درباره تقلب مالیاتی کشف شده از سوی همین رسانه ها در سال ۲۰۱۷ انجام می‌گیرد.

 

این موضوع که میلیاردها یورو برای دولت آلمان هزینه داشته است، اکنون به یک رسوایی سیاسی تبدیل شده است، و بار دیگر با این موضوع مطرح شده که دادستان ها در حال بررسی این طرح در هامبورگ هستند.

 

مقامات هامبورگ در سال ۲۰۱۶ از دریافت مالیات ۴۷ میلیون یورویی بانک خصوصی واربورگ خودداری کردند.  شولتس قبلا شهردار هامبورگ بود و دادستان ها ۲۰۰  هزار یورو پول نقد در گاوصندوق یک سیاستمدار محلی کشف کردند.

 

این تحقیقات مدت‌هاست که ابعاد وسیعی به خود گرفته است. مقامات دولتی می گویند که حدود ۱۰۰ بانک در چهار قاره و حداقل ۱۰۰۰ نفر در آن مظنون هستند.

 

شولتس در حالی درگیر این پرونده شده است که  ائتلاف  متفرق او با نارضایتی فزاینده عمومی از افزایش هزینه های انرژی در پی تهاجم روسیه به اوکراین مواجه است.

 

صدر اعظم آلمان قرار است روز جمعه به سوالات اعضای کمیته پارلمانی آلمان درباره نقش خود در رابطه به بانک واربورگ پاسخ دهد.

 

وی آنچه را که درباره مداخله سیاسی در حمایت از بانک محلی واربرگ گفته می شود، رد کرده است، اما قانونگذاران محلی می گویند که این موضوع هنوز به پایان نرسیده است.

 

یکی از افرادی که مستقیماً از این تحقیقات آگاه است، گفت بازرسان ایالتی در حال تحقیق در مورد کلاهبرداری مالیاتی بیش از ۲۰۰ هزار یورو پول نقد هستند که در یک صندوق امانات متعلق به یک سیاستمدار سابق هامبورگ از حزب سوسیال دموکرات پیدا کرده اند. سیاستمدار مربوط از پااسخگویی در این زمینه خودداری کرده است.

 

کمیته تحقیقات «کام اکس» درباره بانک هایی تحقیقات می کند که تاکنون مالیات نپرداخته اند و آنها را وادار به بازپرداخت مالیات می کند. بانک خصوصی واربورگ از پرداخت مالیات طفره رفته است اما شولتس هر گونه اطلاع از پول نقد ومنشا آن را تکذیب کرده و گفته ارتباطی با سیاستمداری ندارد که از خانه او پول نقد کشف شده است.

 

وزارت دارایی آلمان هفته گذشته به رویترز گفت که ۱۶ ایالت این کشور ۳.۹ میلیارد یورو خسارت به مالیات دهندگان را شناسایی کرده  و در حال بازپس گیری ۱.۸ میلیارد یورو است.

نرخ تورّم نمادی است از سیاست‌های ورشکستۀ اقتصادی جمهوری اسلامی ایران

مرکز آمار ایران نرخ تورّم سالانه در تیرماه امسال را ۴۰٫۵ درصد اعلام کرد و این در حالی است که نرخ تورم همچنان در حال افزایش است و نسبت به ماه گذشته، ۱٫۱ درصد افزایش یافته است.

ادامه

اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بانک جهانی, جهان, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, سرمایه‌داری, صندوق بین‌المللی پول, فساد, فقر, نئولیبرالیسم

قانون‌گذاران جمهوری‌خواه آمریکا: بخش اعظم کمک‌ها به اوکراین یک “کلاهبرداری” است

پس از آنکه یکی از گزارشات شبکه سی‌بی‌اس نیوز نشان داد که تنها ۳۰ درصد از تسیحات غربی ارسال شده به اوکراین در حقیقت از خطوط مقدم در جنگ کی‌یف با روسیه سر در می‌آورند، قانون‌گذاران جمهوری‌خواه به خاطر مخالفت با یک بسته کمکی ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین احساس رو سفیدی می‌کنند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب, فساد

تمایل یک‌سوم آمریکایی‌ها به‌مقابله مسلحانه با «دولت فاسد» واشنگتن

براساس نظرسنجی «موسسه سیاست دانشگاه شیکاگو»، اکثر آمریکایی‌ها معتقدند دولت آمریکا «فاسد» است و تقریبا یک‌سوم از آنها می‌گویند ممکن است در آینده نزدیک لازم باشد علیه دولت، اسلحه به دست بگیرند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, فساد, گزارش

مدودف؛ اوکراین برای آمریکا، افغانستانی دیگر است

معاون رئیس شورای امنیت روسیه اعلام کرد که ایالات متحده به یک افغانستان جدید نیاز دارد که اوکراین امروزی به سرعت در حال تبدیل شدن به آن است.

ادامه

اروپا, اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحلیل, تروریسم, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, فساد