وانگ یی: چین با ایجاد عمدی «جنگ سرد جدید» مخالف است

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین گفت که کشورش قاطعانه با ایجاد «جنگ سرد جدید» مخالف است زیرا این اقدام کاملا منافع اساسی مردم چین و آمریکا را نقض می کند و از مسیر توسعه و پیشرفت جهان منحرف می شود.

 

به گزارش ایرنا «وانگ یی» شامگاه چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن افزود: برخی از جریان‌های سیاسی آمریکا در حال دروغ پردازی به منظور سیاه نمایی علیه چین و بهانه جویی برای جلوگیری از رفت و آمدهای عادی بین چین و آمریکا هستند آن‌ها این کار را برای احیا شبح مک‌ کارتیسم و تخریب روابط چین و آمریکا و تحریک دشمنی میان مردم دو کشور و آسیب رساندن به پایه اعتماد متقابل بین دو کشور انجام می‌دهند که در صورت تحقق اهدافشان، چین و آمریکا وارد درگیری و رویارویی دوباره می‌شوند و جهان نیز بار دیگر با ناآرامی و تجزیه رو به رو خواهد شد چین به هیچ وجه اجازه نخواهد داد که چنین توطئه‌ای موفق شود.

 

او افزود: چین شوروی پیشین نیست و قصد ندارد به آمریکایی دیگری تبدیل شود چین به عنوان بزرگ‌ترین کشور در حال توسعه جهان و یکی از اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل همچنان بر توسعه صلح آمیز و راهبردهای «توسعه برد – برد» و سود متقابل پایبند است و به عنوان پیش برنده صلح جهانی و سهیم در توسعه جهانی و مدافع نظم بین‌المللی فعالیت خواهد کرد.

 

وانگ یی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع انتخابات آمریکا پرداخت و اعلام کرد: چین هرگز تمایلی به دخالت در امور داخلی و انتخابات آمریکا نداشته و آمریکا نیز باید از خیال خود مبنی بر تغییر چین به دلخواه خود صرف نظر کرده و به دخالت بی‌دلیل و تخریب گستاخانه منافع چین خاتمه دهد.

 

وزیر خارجه چین تاکید کرد واشنگتن درصدد تبدیل پکن به حریف خود است و این یک قضاوت اشتباه جدی راهبردی است چین در عین حالی که برای ایجاد روابط باثبات با آمریکا بر اساس عدم درگیری و رویارویی تلاش می‌کند، قاطعانه از حق حاکمیت، منافع امنیتی و توسعه خود نیز دفاع خواهد کرد.

 

وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در مورد دریای جنوبی چین هم اظهار کرد دریای جنوبی خانه مشترک کشورهای منطقه است و نمی‌تواند زمینه‌ای برای بازی سیاسی بین‌الملل باشد واقعیت‌ها ثابت کرده است حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌و‌گو راه درست هماهنگ با منافع کشورهای منطقه است و حفظ صلح و ثبات در دریای جنوبی  وظیفه مشترک برای کشورهای منطقه است.

 

او با بیان اینکه ایالات متحده اخیرا به طور مرتب در دریای جنوبی مساله ایجاد کرده است، گفت: این اقدام آمریکا تعهد آن کشور برای عدم حمایت از طرف‌ها در منطقه را نقض کرده و آشکارا در اختلاف مربوط به حاکمیت ارضی دریای جنوبی مداخله کرده است.

 

وی با بیان اینکه آمریکا به بزرگنمایی حضور نظامی خود در دریای  جنوبی ادامه به طوری که تنها در نیمه نخست سال جاری میلادی، هواپیماهای نظامی آمریکا بیش از ۲ هزار فعالیت در این دریا انجام داده است افزود: آمریکا با گستاخی دست به تحریک روابط بین چین و کشورهای «آ. سه. آن» و مداخله در روند مذاکره «اصول عملیات دریای جنوبی» زده است.

 

وانگ یی تصریح کرد: هدف ایالات متحده ایجاد ناآرامی در دریای جنوبی و وادار کردن کشورهای منطقه برای پیوستن به گروه آمریکا است تا در خدمت راهبرد سیاسی داخلی و جغرافیایی آن کشور باشند کشورهای منطقه باید هوشیار باشند و به ایالات متحده اجازه ندهند که دستاوردهای صلح و توسعه را که به سختی به دست آورده‌ایم، نابود کند.

 

عضو شورای دواتی چین در پایان به موضوع هنگ کنگ اشاره کرد و گفت: هنگ کنگ بخش جدایی ناپذیر از سرزمین چین است امور هنگ کنگ از جمله امور داخلی چین است عدم دخالت در امور داخلی از اصول قطعی روابط بین‌المللی است و هیچ کشوری اجازه ندارد تا گستاخانه حق حاکمیت و تمامیت ارضی  کشوری دیگر را تخریب کند.

 

او یاداوری کرد که دخالت گستاخانه در امور هنگ کنگ، تخریب گردش سالم یک کشور – دو نظام است و مورد مخالفت قطعی مردم چین از جمله مردم هنگ کنگ قرار دارد.

گاردین؛ «احساسات ضدچینی برای لاپوشانی شکست غرب درمقابل کرونا اوج گرفت»

روزنامه گاردین روز دوشنبه مقاله‌ای با عنوان «احساسات ضد چینی برای لاپوشانی شکست غرب در مقابل کرونا اوج گرفت» از ریچارد هرتون سردبیر مجله لنست منتشر کرد.

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, جهان غرب, چین, مقاله

تقابل چین با هژمونی آمریکا در جهان

خیزش چین به ویژه تبدیل این کشور به دومین اقتصاد جهان، هژمونی آمریکا بر نظام جهانی را به طور خودکار به چالش کشیده است از سوی دیگر پکن نیز تلاش کرده است تا سلطه واشنگتن را در حوزه های مختلف به چالش بکشد.

ادامه »

اروپا, اسیا, افریقا, اقتصادی, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, دانش, سیاسی, شرق آسیا, مقاله

عطوان: ۶ گام استراتژیک چین برای پایان‌دادن به سلطه دلار آمریکایی در جهان

یک تحلیلگر عرب در تحلیلی نوشت که چین به‌عنوان مهم‌ترین رقیب اقتصادی آمریکا برای فروپاشی ارزش دلار آمریکا ۶ روش‌ استراتژیک را اتخاذ کرده است.

ادامه »

اسیا, افریقا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, ایران, ترکیه, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, صندوق بین‌المللی پول, مقاله, هندوستان, یوگوسلاوی

چاینا دیلی: لفاظی‌های ترامپ و پامپئو تنها به متحد شدن مردم چین منتهی می‌شود

یک نشریه چینی با انتقاد از لفاظی‌های دولتمردان آمریکا نوشت که این کشور هرگز نگران خروج از توافق‌های بین‌المللی چون برجام و حمله پهپادی به مسلمانان نیست.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, تحریم, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, خبر