سیاستمدار فرانسوی: ناتو می‌خواهد «جنگ تمام عیار» علیه روسیه آغاز کند

«فلوریان فیلیپو» رهبر حزب میهن‌پرستان فرانسه امروز (دوشنبه) گفت: حمله روز گذشته ارتش اوکراین به سواستوپل، نشان‌دهنده تشدید درگیری و قصد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای آغاز یک «جنگ تمام عیار» با روسیه است. به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، فلوریان فیلیپو در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) نوشت: روسیه به طور مستقیم آمریکا ... سیاستمدار فرانسوی: ناتو می‌خواهد «جنگ تمام عیار» علیه روسیه آغاز کند

ادامه

آمریکا, اوکراین, تروریسم, جنگ نیابتی, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب, فرانسه, کودکان, ناتو

چپ فرانسه با تشکیل «جبهه مردمی نوین» ابتکار مبارزه با راست افراطی را بدست گرفت!

نتایج انتخابات “پارلمان اروپا” در روز یکشنبه ۹ ژوئن ۲۰۲۴ (۲۰ خرداد ۱۴۰۳) افزایش نگران کننده آرای حزب‌های “راست افراطی” را به‌طورمحسوس در برخی کشورها و از جمله فرانسه، آلمان، و ایتالیا به‌همراه داشت. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، پس از مشخص شدن نتیجهٔ آرا و شکست کوبندهٔ حزبش از سوی راست افراطی، در اقدامی که ... چپ فرانسه با تشکیل «جبهه مردمی نوین» ابتکار مبارزه با راست افراطی را بدست گرفت!

ادامه

آلمان, ایتالیا, بازنشستگان, جهان, دیدگاه, سوسیالیسم, غرب اروپا, فرانسه, کمونیسم, مقاله

فرانسه و چین ماهواره مشترک به فضا پرتاب کردند

یک ماهواره فرانسوی-چینی امروز (شنبه) برای جستجوی قوی‌ترین انفجارهای کیهانی به فضا پرتاب شد؛ اقدامی که نمونه‌ای قابل توجه از همکاری بین یک قدرت غربی و این غول آسیایی است. به گزارش روز شنبه ایرنا از فرانس ۲۴، ماهواره مشترک فرانسه و چین به نام «نظارت بر اجرام متغیر فضایی» (SVOM) که توسط مهندسان هر ... فرانسه و چین ماهواره مشترک به فضا پرتاب کردند

ادامه

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا, غرب, غرب اروپا, فرانسه

کارگران یونانی بندر پایرئوس مانع از انتقال وسایل تولید تسلیحات نظامی به کشتی اسرائیلی شدند

اقدام کارگران لنگرگاه بندر پایرئوس در یونان، مانع آن شد که کشتی متعلق به اسرائیل وسایل تولید تسلیحات و مهمات آماده را بارگیری کند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری «WFTU»، کارگران بندر پایرئوس یونان در لنگرگاه کشتی‌های باری و تجاری این بندر، مانع بار زدن تسلیحات به کشتی باربری ... کارگران یونانی بندر پایرئوس مانع از انتقال وسایل تولید تسلیحات نظامی به کشتی اسرائیلی شدند

ادامه

امپریالیسم, جنوب اروپا, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, طبقه کارگر, غرب اروپا, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, فلسطین, یونان

اعتراض به اختصاص بودجه جنگی به جای رفاه، کارگران ایتالیایی را به خیابان آورد

اتحادیه مرکزی کارگران ایتالیا «USB» در تظاهرات بزرگ علیه دولت ملونی (نخست وزیر) و اختصاص بودجه جنگی وی، به خیابان‌ها آمدند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU)، تشکل‌های کارگری ایتالیا روز جمعه در اعتراض به سیاست‌های اختصاص بودجه نظامی ایتالیا و کاهش بودجه بخش‌های رفاهی و بازنشستگی به ... اعتراض به اختصاص بودجه جنگی به جای رفاه، کارگران ایتالیایی را به خیابان آورد

ادامه

ایتالیا, بازنشستگان, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر, دانشجویی, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, مبارزه طبقاتی, معلمان, ناتو

وال‌استریت‌ژورنال: اتحادیه اروپا راهکارهایی برای اجرا نکردن تحریم‌های آمریکا را بررسی می‌کند

روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده، شدت گرفتن اختلافات میان اتحادیه اروپا و آمریکا موجب شده بروکسل در حال تأمل برای یافتن راهکارهایی برای عدم اجرای تحریم‌های واشنگتن علیه کشورهای دیگر باشد.

 

منابع خبری می‌گویند شدت گرفتن اختلافات در سیاست خارجی میان اتحادیه اروپا و آمریکا بعد از روی کار آمدن «دونالد ترامپ»، بروکسل را به تأمل درباره راهکارهایی برای محافظت از شرکت‌هایش در برابر تحریم‌های آمریکا وا داشته است.

 

وال‌استریت‌ژورنال نوشته اتحادیه اروپا چندین دهه است که با توصیف تحریم‌های آمریکا به عنوان تدابیر «فراسرزمینی» و قوانینی که به واشنگتن اجازه تنبیه شرکت‌های خارجی به بهانه تجارت با کشورهایی نظیر روسیه، کوبا یا ایران می‌دهد، به آنها اعتراض کرده‌اند.

 

این زخم کهنه در هفته‌های پیش یک بار دیگر سر باز کرد، وقتی که اتحادیه اروپا، واشنگتن را به انتقام بر سر تحریم‌های روسیه تهدید کرد. قانون کنگره آمریکا مفادی را شامل می‌شود که به آمریکا اجازه اقدام علیه شرکت‌های انرژی اروپایی به بهانه تجارت با مسکو را می‌دهند.

 

سیاست‌های اتحادیه اروپا برای تحریم سه کشور یاد شده علی‌رغم همگرایی با آمریکا تنها در میان کشورهای عضو کاربرد دارند و اجرایی می‌شوند.

 

موضوع دیگری که برای اروپایی‌ها محل نگرانی است، افزایش احتمال فروپاشی توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (برجام) است که ترامپ بارها از آن انتقاد کرده است. آمریکا به موجب این توافق، بخش زیادی از تحریم‌ها علیه بانک‌های خارجی و شرکت‌های در حال مراوده با ایران را رفع کرده است. در صورتی که این توافق لغو شده و تحریم‌ها بازگردند، شرکت‌های اروپایی متحمل سنگین‌ترین هزینه خواهند شد.

 

گزینه‌های اندک اروپایی‌ها برای مقابله با فشارهای آمریکا از اثرگذاری اندکی برخوردار بوده و همگی متضمن مخاطراتی هستند، به همین دلیل، دولت‌های اتحادیه اروپا در حال تأمل برای یافتن راهکارهایی تازه هستند.

 

وزارت خارجه فرانسه اخیراً اعلام کرد: «لازم است ما ساز و کارهایمان در کشور را اصلاح و مکانیسم‌های اروپا را به روز رسانی کنیم.»

 

جدال بر سر تحریم‌های آمریکا از اواسط دهه ۱۹۹۰ آغاز شد، وقتی که دولت کلینتون با فشارهای کنگره تحت کنترل جمهوری‌خواهان، قانونی را به نام «هلمز-بارتون» تصویب کرد. این قانون، شرکت‌های خارجی را مجبور می‌کرد بین تجارت با آمریکا یا کوبا یکی را انتخاب کنند.

 

در سال‌های بعدتر، همکاری‌های بروکسل و واشنگتن در اعمال تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران، حوادث سوریه و تحولات اوکراین موجب شد تب مخالفت با تحریم‌های آمریکا در میان اروپایی‌ها فروکش کند.

 

با وجود این، مقام‌های اروپایی هنوز هم در موضع‌گیری‌های علنی با تدابیر فراسرزمینی آمریکا مخالفت می‌کردند، هر چند که در محافل خصوصی به کارساز بودن آنها معترف بوده و آنها را عامل کشاندن ایران پای میز مذاکرات هسته‌ای می‌دانستند.

 

این روال، اما پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» تغییر کرده؛ هماهنگی‌ها در زمینه سیاست خارجی میان واشنگتن-بروکسل تضعیف شده و سیاست‌های تحریمی مسیر واگراتری گرفته‌اند. آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه شرکت‌های ایرانی به بهانه آزمایش‌های موشکی وضع کرده، اتحادیه اروپا چنین نکرده است. واشنگتن، همچنین در مقایسه با اتحادیه اروپا شمار بیشتری از افراد دخیل در برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی را تحریم کرده است.

 

زورآزمایی اتحادیه اروپا با واشنگتن بر سر تحریم‌ها با بیانیه‌ای که ترامپ هنگام امضای قانون تحریم‌های روسیه صادر کرد، پایان یافت. ترامپ در آن بیانیه تصریح کرد که این قانون نباید همکاری میان آمریکا با متحدان اروپایی را تضعیف کند و بایستی از «تبعات ناخواسته» برای تجارت جلوگیری کند.

 

قبل از آن، مقام‌های اروپایی درباره دو راهکار حقوقی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا بحث می‌کردند.

 

اولین راهکار، اجرای قانونی بود که اتحادیه اروپا بعد از قانون «هلمز بارتون» به تصویب رساند. این ماده قانونی به شرکت‌های اروپایی دستور می‌دهد از برخی تصمیمات خاص آمریکا تبعیت نکنند و پیشنهاد پرداخت غرامت‌هایی به آن شرکت‌ها برای جبران جرایم آمریکا می‌دهد.

 

اجرای این قانون در دهه ۱۹۹۰ در محافظت از مراودات اندک شرکت‌های اروپایی با طرف‌های کوبایی کارساز بود، اما یک مقام آلمانی مطلع از موضوع به وال‌استریت‌ژورنال می‌گوید قانون یاد شده احتمالاً از اثرگذاری کمتری برای محافظت از مبادلات شرکت‌های اروپایی با طرف‌های روس خواهد داشت. شرکت‌های بزرگ انرژی اروپایی که با روسیه قرارداد دارند، خودشان را در معرض خطر دور ماندن از آمریکا قرار نخواهند داد.

 

دومین راهکار که باعث نگرانی‌های بیشتر برای مقام‌های آمریکایی است احتمال شکایت اتحادیه اروپا از تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا در سازمان تجارت جهانی است. اتحادیه اروپا در دهه ۱۹۹۰ یک بار به دلیل قانون «هلمز-بارتون» این کار را انجام داد، اما پس از آنکه بیل کلینتون شرکت‌های اروپایی را از جریمه معاف کرد، از شکایتش صرفنظر کرد.

 

به گفته کارشناسان مسائل تحریمی، محتمل‌ترین ادعایی که اتحادیه اروپا می‌تواند مطرح کند این است که آمریکا با تهدید به قطع دسترسی شرکت‌های اروپایی به نظام مالی‌اش، تعهدات خود برای آزادسازی خدمات را نقض کرده است.

تسنیم

وزیر خارجه آلمان: ترکیه با اردوغان هرگز عضو اتحادیه اروپا نخواهد شد

به گزارش رویترز، «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان، پنجشنبه گفته است، تا زمانی‌که رجب طیب اردوغان بر ترکیه حکومت می‌کند، این کشور هرگز عضو اتحادیه اروپا نخواهد شد.   زیگمار گابریل این اظهارات را در مصاحبه با روزنامه پرتیراژ « بیلد» مطرح کرده که قرار است امروز- جمعه- منتشر شود و احتمالا این سخنان اختلافات ... وزیر خارجه آلمان: ترکیه با اردوغان هرگز عضو اتحادیه اروپا نخواهد شد

ادامه

اتحادیه اروپا, المان, ترکیه, جهان, خبر

شولتس متعهد به خارج کردن تسلیحات هسته‌ای آمریکا از آلمان شد

رهبر سوسیال دموکرات‌های آلمان متعهد شد در صورت شکست آنگلا مرکل و انتخاب به عنوان صدراعظم آتی، تسلیحات هسته‌ای آمریکا را از آلمان خارج کند.   به نقل از خبرگزاری رویترز، مارتین شولتس، رهبر سوسیال دموکرات‌های آلمان در یک گردهمایی پیش از انتخابات پارلمانی سپتامبر گفت:‌ برخلاف آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ما مقابل درخواست‌های دونالد ... شولتس متعهد به خارج کردن تسلیحات هسته‌ای آمریکا از آلمان شد

ادامه

المان, امریکا, جهان, خبر

رد درخواست ترامپ برای اعزام نیروی بیشتر به‌افغانستان توسط اعضای اروپایی ناتو

روزنامه دیلی تلگراف نوشت: به نظر می رسد اعضای اروپایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از پذیرفتن درخواست دونالد ترامپ برای اعزام شمار چشمگیری نیروی مازاد به افغانستان امتناع کرده اند.   روزنامه انگلیسی روز چهارشنبه در گزارشی افزود: آلمان اعلام کرده که شتابی برای اعزام نیروهای مازاد به افغانستان ندارد و انگلیس نیز تصریح ... رد درخواست ترامپ برای اعزام نیروی بیشتر به‌افغانستان توسط اعضای اروپایی ناتو

ادامه

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, غرب اروپا

اروپا در وحشت بازگشت لشکر شکست خورده داعش

روزنامه تلگراف نوشت: ۱۷ هزار نفر از کشورهای مختلف به صفوف داعش در عراق و سوریه پیوستند که یک چهارم آنان اروپایی و در حال بازگشتی نگران کننده اند. دفتر ضد ترویسم اتحادیه اروپا نیز با ابراز نگرانی از بازگشت اعضای اروپایی داعش در پی تنگ تر شدن حلقه محاصره انان در عراق و سوریه پیش ... اروپا در وحشت بازگشت لشکر شکست خورده داعش

ادامه

اتحادیه اروپا, تروریسم, جهان, خبر, سوریه, عراق