مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

معاون وزیر امور خارجه روسیه نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد. میخائیل گالوزین، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد و خاطرنشان کرد که ایالات متحده این نیات را برای مدت طولانی داشته ... مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, ارمنستان, جنگ سرد, جنوب شرق اروپا, روسیه, شرق آسیا, شمال غرب آسیا, صلح, گزارش

درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

وزارت بهداشت ارمنستان اعلام کرد در پی درگیری‌ها مقابل ساختمان‌های دولتی در ایروان دستکم ۳۴ تن زخمی شدند. به گزارش ایرنا به نقل از تاس، دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت ارمنستان سه‌شنبه شب گفت: ۱۶ نفر از زخمی‌ها از اعضای پلیس و ۱۸ تن دیگر غیرنظامی هستند. این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که جمهوری ... درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

ادامه

اتحادیه اروپا, تروریسم, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

رزمایش مشترک ۱۰ روزه ارمنستان و آمریکا در ۲ مرکز آموزشی در نزدیک ایروان آغاز شد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، در رزمایش «شریک عقاب» که دوشنبه آغاز شد، ۸۵ سرباز آمریکایی و ۱۷۵ نظامی ارمنستان حضور دارند. هدف از این رزمایش آماده کردن سربازان ارمنستان برای حضور در ماموریت‌های صلحبانی بین‌المللی اعلام ... آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

ادامه

آذربایجان, آمریکا, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, قفقاز

توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

مقام‌های قره‌باغ اعلام کردند که توافقی برای ازسرگیری ترانزیت کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه لاچین حاصل شده و کمک‌های روسیه از طریق جاده «آغ‌دام» نیز به این منطقه ارسال خواهد شد. به گزارش ایرنا به نقل از آرمن پرس، مرکز اطلاع‌رسانی قره‌باغ شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به بحران انسانی در قره‌باغ-ناگورنو، دولت ... توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, فرانسه, قفقاز

۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

در ادامه تنش‌ها میان ایروان و باکو در قره‌باغ، ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امروز جمعه اعلام کردند که در جریان درگیری ها در امتداد مرز مشترک خود در شمال غربی منطقه قره باغ، متحمل تلفاتی ... ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, شمال غرب آسیا, هلند

هیچ طرحی بدون موافقت ائتلاف دوجانبه شیعیان و متحدانش در پارلمان لبنان تصویب نمی‌شود

در اختیار گرفتن یک سوم آراء پارلمان لبنان که در نتایج انتخابات برای حزب الله ومتحدانش محقق شد، به این معناست که پارلمان نمی‌تواند هیچ مصوبه‌ای را بدون موافقت این حزب داشته باشد.

 

به گزارش النشره لبنان، کسی در این نکته تردید ندارد که ائتلاف دوجانبه شیعیان لبنان یعنی حزب الله و جنبش امل و متحدانش بزرگترین برندگان انتخابات یکشنبه گذشته در لبنان بودند. این جریان‌ به تمام اهداف استراتژیک که در مسیر انتخابات به دنبال تحقق آن بودند ، به بهترین نحو دست پیدا کردند و موفقیت چشمگیری در انتخابات به دست آوردند.

 

آنها به این ترتیب موفق شدند یک سوم به علاوه یک رأی مجلس نمایندگان یعنی ۴۳ کرسی را از آن خود کنند که این بدان معنا است که تامین حدنصاب جلسات مجلس برای بررسی هرنوع پرونده و موضوعی نیازمند حضور نمایندگان محور مقاومت است و بدون جلب نظر این گروه هیچ موضوعی نمی‌تواند به تصویب برسد.

 

طی ماه‌های گذشته سفارتخانه‌ها و دولت‌های خارجی متعددی به دنبال مانع‌تراشی در روند انتخابات و عدم رسیدن حزب الله لبنان به اهداف خود در نتیجه این انتخابات بودند، اما تلاش‌های آنها به علاوه رقبای داخلی حزب الله مثمر ثمر واقع نشده است.

 

این موضوع به وضوح در رسانه‌های اسرائیل قابل ملاحظه بود که تأکید کردند انتخابات لبنان جایگاه حزب الله را در این کشور تقویت کرده و آمریکا را در بحران قرار داد. کار به جایی رسید که یکی از وزرای اسرائیل گفت که لبنان بعد از انتخابات مساوی با حزب الله خواهد بود.

 

همانگونه که انتظار می‌رود حزب‌الله به دنبال بهره برداری از نتایج انتخابات پارلمانی جهت دستاوردهای سیاسی در داخل لبنان خواهد بود. این دستاوردها را می‌توان در روند انتخاب رئیس پارلمان لبنان یا نخست وزیر یا تشکیل دولت ملاحظه کرد. منابع نزدیک به حزب‌الله تأکید دارند که هیچ پرونده مهمی در لبنان بدون تفاهم با ائتلاف دوجانبه شیعیان قابل حل نخواهد بود. حتی در مورد انتخاب سعد حریری به عنوان نخست وزیر آینده لبنان نیز این موضوع صدق می‌کند.

 

این در حالی است که تمام تلاش‌های جریان المستقبل برای ایجاد ائتلاف دوجانبه میان مسیحیان مارونی و جریان المستقبل به نمایندگی از اهل تسنن با شکست روبرو شده بود.

 

این منابع تاکید دارند که تشکیل دولت در سایه موافقت شیعیان و به رسمیت شناختن جریان اهل تسنن خارج از اردوگاه المستقبل توسط حریری امکان نخواهد داشت. آنها تاکید دارند که شکست حریری در این انتخابات قابل پیش‌بینی بود، اما هیچ کس این حجم سنگین از شکست را برای اردوگاه ۱۴ مارس پیش‌بینی نمی‌کرد، تا جایی که تعداد نمایندگان پارلمانی این جریان از ۳۴ نفر در گذشته به حدود ۲۱ نفر رسیده است.

 

در این شرایط اگر حریری به خود بزرگ‌ بینی اصرار داشته باشد، اوضاع سختی را در پیش دارد، اما اگر ضعف و شکست خود را مهار کرده و به دنبال همگرایی و تعامل با سایر جریان‌های اهل تسنن باشد، می‌تواند در مسیر درست گام بردارد.

 

این اوضاع در شرایطی است که منابع نزدیک به حزب الله تاکید دارد که ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان نیز بیش از پیش به سمت ائتلاف دوجانبه شیعیان و متحدانش نزدیک خواهد شد. به ویژه در شرایطی که جریان المستقبل و جریان آزاد ملی لبنان پیش از انتخابات او را تحقیر کردند.

 

با این وجود حتی اگر جریان المستقبل و جریان آزاد ملی بر اساس سازشی حاکمیتی تصمیم به بقای نخست وزیری سعد حریری در قبال ادامه ریاست جمهوری عون باشند، اما این موضوع بدون موافقت ائتلاف دوجانبه شیعیان امکان پذیر نخواهد بود و آنها نمی‌توانند حد نصاب تشکیل نمایندگان پارلمان برای تصویب این موضوع را بدون ائتلاف شیعیان کسب کنند.
تسنیم

آمریکا کمک‌های مالی خود را به کلاه سفیدها در سوریه قطع کرد

وزارت خارجه آمریکا کمک رسانی مالی به گروه موسوم به «کلاه سفیدها» که مشغول فعالیت در سوریه هستند، را متوقف کرد.   به گزارش شبکه تلویزیونی سی بی اس، سهم آمریکا در کمک رسانی به کلاه سفیدها که آن را به جنگ خبری علیه مقامات سوریه متهم می کنند، معادل حدود یک سوم بودجه این ... آمریکا کمک‌های مالی خود را به کلاه سفیدها در سوریه قطع کرد

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا