هشدار کیسینجر درباره خطر بزرگ تشدید تنش‌ها بین آمریکا و چین

دیپلمات کارکشته آمریکایی هشدار داده است که تنش‌ها بین آمریکا و چین می‌تواند کل جهان را تهدید کرده و دربگیرد.

 

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، هنری کیسینجر دیپلمات ۹۷ ساله آمریکایی روز جمعه در اظهاراتی گفت: تنش‌های ایالات متحده و چین می تواند کل جهان را تهدید کرده و درگیر کند و این خطر وجود دارد که این تنش ها منجر به درگیری مثل آرماگدون بین دو غول بزرگ نظامی و فناوری شود.

 

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه اسبق آمریکا که مشاور ریچارد نیکسون نیز بوده، افزود: ترکیبی از قدرت اقتصادی، نظامی و فناوری این دو ابرقدرت، خطرات بیشتری نسبت به جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی را به همراه داشته است. اختلافات با چین، بزرگترین مشکل برای آمریکا، بزرگترین مشکل برای جهان است. زیرا اگر نتوانیم این مشکلات را حل کنیم، آنگاه خطر این است که همه جهان درگیر جنگ سردی خواهند شد که بین آمریکا و چین شکل خواهد گرفت.

 

در حالی که تسلیحات هسته‌ای تولید شده پیش از این نیز برای نابودی کل جهان کافی بوده، کیسینجر گفت: پیشرفت‌های حاصل شده در فناوری هسته‌ای و هوش مصنوعی در آمریکا و چین، این تهدید را چند برابر افزایش داده است. برای نخستین بار در تاریخ، بشر توانایی نابود کردن خودش را در مدت زمان محدودی پیدا کرده است.

 

وی گفت: ما فناوری قدرت را به گونه‌ای توسعه داده‌ایم که فراتر از تصورات افراد در ۷۰ سال قبل است. و الان، مساله هسته‌ای به مساله فناوری پیشرفته افزوده شده است. بنابر این درگیری نظامی بین قدرت های فناوری پیشرفته، یک تهدید فوق العاده بزرگ است.

 

کیسینجر اظهار داشت: جنگ سرد بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی در دهه های پس از جنگ جهانی دوم بیشتر یک جنگ تک بعدی بود که بر تسلیحات هسته‌ای متمرکز بود. شوروی سابق هیچ گونه ظرفیت اقتصادی نداشت. آنها ظرفیت فناوری نظامی داشتند. آنها به اندازه چین ظرفیت توسعه فناوری نداشتند. چین یک قدرت بزرگ اقتصادی است که در حال تبدیل به یک ابرقدرت بزرگ نظامی است.

وزارت دفاع چین: هرگونه تهدید را با واکنش مناسب پاسخ می‌دهیم

سخنگوی وزارت دفاع چین در واکنش به پیش‌نویس بودجه وزارت دفاع آمریکا که در آن «واکنش به تهدیدات چین» در اولویت قرار گرفته است اظهار کرد: چین قصد تهدید یا تجاوز به هیچ کشوری را ندارد اما اگر کسی خودسرانه به تهدید یا تخریب چین بپردازد، ما نیز گزینه‌ای جز پاسخ نداریم.  

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, شرق آسیا, هندوستان

بودجه ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا برای مقابله با طرح یک کمربند یک جاده چین

رادیو بین المللی چین از اختصاص سالانه ۳۰۰ میلیون دلار از سوی آمریکا با هدف سیاه نمایی علیه چین و تخریب طرح «یک کمربند – یک جاده» خبر داد.

ادامه »

استرالیا, امریکا, امریکای شمالی, اندونزی, انگلستان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, قزاقستان

چین؛ در شرایط تحریم‌های غرب؛ مسکو وپکن قاطعانه از یکدیگر حمایت کرده و خواهند کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با محکوم کردن سیاست اعمال تحریم‌های یکجانبه از سوی آمریکا، تأکید کرد: پکن در شرایط تشدید تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه، با قاطعیت بیشتری از مسکو حمایت خواهد کرد

ادامه »

امریکا, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا

مسکو: بحران کووید-۱۹ مشکلات بزرگ غرب را نمایان کرد

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن تاکید بر ناکامی کشورهای غربی در مقابله با همه‌گیری کرونا، از تاثیر منفی مواضع ضد روسی آنها در زمینه مقابله جهانی با این ویروس گله کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروپا, امریکا, تحلیل, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, جهان غرب, چک, روسیه, شرق اروپا, ناتو