اسپانیا؛ ناتو از استاندارد دوگانه در مورد اوکراین و غزه دوری کند

نخست وزیر اسپانیا از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست به طور مساوی از احترام به قوانین بین‌المللی در غزه و اوکراین بدون «استانداردهای دوگانه» حمایت کنند. به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از روزنامه ال پائیس، در حالی که در بیانیه پایانی اجلاس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در واشنگتن، بیش از ۶۰ بار ... اسپانیا؛ ناتو از استاندارد دوگانه در مورد اوکراین و غزه دوری کند

ادامه

اسپانیا, اسراییل, اوکراین, ایرلند, تحلیل, جنگ نیابتی, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, غرب, غرب اروپا, فلسطین, ناتو, نروژ

وزیر‌ دفاع جدید انگلیس: کمک‌های تسلیحاتی به‌اوکراین افزایش می‌یابد

جان هیلی وزیر دفاع جدید انگلیس روز یکشنبه در سفر به شهر بندری اودسا در اوکراین وعده داد که دولت تازه این کشور مهمات، موشک و تسلیحات توپخانه‌ای بیشتری در اختیار کی‌یف قرار خواهد داد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت در انگلیس تغییر کرده ... وزیر‌ دفاع جدید انگلیس: کمک‌های تسلیحاتی به‌اوکراین افزایش می‌یابد

ادامه

انگلیس, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, شرق اروپا, غرب, غرب اروپا, هلند

انتخابات پارلمانی فرانسه؛ ائتلاف احزاب چپ‌گرا با کسب بیشترین کرسی‌ها در جایگاه نخست قرار گرفت

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی فرانسه نشان می‌دهد ائتلاف احزاب چپ‌گرا با کسب بیشترین کرسی‌ها در جایگاه نخست قرار خواهد گرفت و حزب «امانوئل ماکرون» و جریان راست افراطی به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار خواهند داشت. به گزارش ایسنا، نتایج اولیه انتخابات حاکی از آن است که در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه ... انتخابات پارلمانی فرانسه؛ ائتلاف احزاب چپ‌گرا با کسب بیشترین کرسی‌ها در جایگاه نخست قرار گرفت

ادامه

جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

شکست سخت ائتلاف میانه‌روی مکرون در انتخابات فرانسه

بر اساس نخستین برآوردها حزب راست افراطی “اجتماع ملی” با کسب ٣۴ درصد آراء در نخستین دور انتخابات پارلمانی فرانسه به نخستین حزب سیاسی این کشور تبدیل شد بی‌آنکه هنوز اکثریت مطلق کرسی‌های مجلس را برای تشکیل دولت جدید به دست آورد. به گزارش رادیو فرانسه؛ نرخ مشارکت در این انتخابات بسیار بالا و طی ... شکست سخت ائتلاف میانه‌روی مکرون در انتخابات فرانسه

ادامه

جهان, خبر, سوسیالیسم, غرب اروپا, فرانسه, کمونیسم, محیط زیست

نشریه آمریکایی؛ مناظره‌ها چالشی برای ناتو

بحث‌های ریاست‌جمهوری در آمریکا و انتخابات پارلمانی زودهنگام در فرانسه، به ملی‌گرایان برای به چالش کشیدن ناتو و تضعیف دفاع اوکراین جرأت داده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ بر اساس گزارش نیویورک تایمز، پس از مناظره ناموفق جو بایدن برای ریاست جمهوری، عدم اطمینان نه تنها در ایالات متحده، بلکه در “فرانسه شوکه شده و ... نشریه آمریکایی؛ مناظره‌ها چالشی برای ناتو

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اروپا, تحلیل, جنگ سرد, جهان, غرب اروپا, فرانسه, ناتو, ناسیونالیسم

نیویورک تایمز: آمریکا؛ قدرت مسلط دیروز و قدرت منزوی امروز

نیویورک تایمز روز گذشته در گزارشی نوشت: آمریکا زمانی قدرت مسلط و غالب جهان بود؛ اما اجلاس سران ‘گروه ۲۰’ در هامبورگ آلمان ثابت کرد که آمریکا امروز در جهان منزوی است.

 
این نشریه آمریکایی می افزاید: سالیان درازی بود که آمریکا همواره نیروی غالب و مسلط در جهان بود و دستور کار تمامی اجلاس سالانه سران بزرگ ترین قدرتهای اقتصادی جهان را همیشه آمریکا تعریف می کرد.

 
اما اجلاس سران ‘گروه ۲۰’ در روز جمعه، ثابت کرد که دیگر آن دوران گذشته است.

 
رئیس جمهور ‘ ترامپ’ در دیدار با رهبران ۱۹ کشور شرکت کننده در کنفرانس سالانه ‘ گروه ۲۰ ‘ در هامبورگ آلمان؛ خوب متوجه شد که آمریکا امروز در همه شئونات جهانی از تجارت گرفته تا تغییرات آب و هوایی؛ در جهان منزوی است.

 
مصداق این فرض؛ بیانیه گروه ۲۰ است که امروز /شنبه / منتشر می شود و به عیان نشان می دهد که آمریکا چقدر در جهان تنها مانده است.

 
ترامپ به نظر رسید که چندان هم از این انزوا بدش نیامد. از نظر ترامپ؛ مهمترین فراز اجلاس هامبورگ برای او؛ نشست طولانی مدت او در صبح روز جمعه با رئیس جمهور روسیه ‘ ولادیمیر پوتین’ بود که ظاهرا هدفش از سرگیری روابط دو کشور بوده است، روابطی که ترامپ مدتی در گذشته آرزوی آن را می کرد.

 
این دیدار برای پوتین هم عاری از منفعت نبود چون او مدتها بود که منتظر آن بود به عنوان یک شریک تجاری واشنگتن مورد عزت و احترام قرار گیرد.

 
او در این مدت کوتاهی که بر مسند ریاست جمهوری آمریکا نشسته، خود را رهبری ملی گرا (ناسیونالیست)، یک جانبه گرا و حامی تولید داخلی که فقط به فکر رونق اشتغال در داخل آمریکاست عرضه کرده است.

 
اما اخیرا وقوع یک سری رخدادهای جهانی و به خصوص همین اجلاس سران ‘ G 20 ‘ به عیان ثابت کردند که امروز دیگر هیچ کشوری آنقدر بزرگ و آنقدر صاحب قدرت نیست که خواست خود را به دیگران تحمیل کند.

 
‘آنگلا مرکل’ صدر اعظم آلمان میزبان اجلاس گروه ۲۰، در نطق افتتاحیه این نشست اعلام کرد که میان آمریکا و سایر کشورهای این گروه اختلافاتی وجود دارد.

 
مرکل تاکید کرد:’ سازش فقط وقتی اتفاق خواهد افتاد که ما همه نقطه نظراتمان را با هم انطباق دهیم اما در عین حال بگوییم که با هم اختلاف نظر داریم’.

 
مرکل در ادامه صحبتهایش به توافق همه کشورهای جهان با ‘توافق پاریس’ و مخالفت آمریکا با آن اشاره کرد.

 
ترامپ در راه به کرسی نشاندن آراء و عقاید خود فقط متحدان آمریکا را با خود دشمن کرد گویی آمریکا یک جزیره و ملک طلق شخصی خود ترامپ است.

 
در اجلاس ‘گروه ۲۰ ‘ ترامپ در هیچ مقوله ای به اندازه تجارت منزوی نماند.

 
ترامپ فکر می کند که توافقنامه های جامع و فراگیر تجارت آزاد مانند ‘ توافنقامه تجارت آزاد آمریکای شمالی’ و یا ‘پیمان مشارکت دو سوی اقیانوس آرام’ به ضرر آمریکا تمام شده است. او معتقد است که به خصوص صنعت فولاد زیر چکش جهانی سازی خرد و نابود شده است.

 
امکان دارد ترامپ ظرف چند روز آینده محدودیت ها و تعرفه هایی را بر روی واردات فولاد وضع نماید. اگر ترامپ دست به این کار بزند تجارت آمریکا با بیشتر از دوازده کشور جهان حتی کشورهایی که هوادار آتشین آمریکا هستند را خراب خواهد کرد.

 
این کار در نهایت امر منتج به یک جنگ تجاری خواهد شد.

 
اروپایی ها در هامبورگ خیلی تند و تیز به این پیشنهاد ترامپ واکنش نشان دادند.

 
‘ ژان – کلود یونکر’ رئیس شورای اروپا روز جمعه در صحبت هایی گفت:’ ما هم اگر لازم باشد اقدامات متقابل خود را انجام خواهیم داد اما امیدواریم که فعلا نیازی به این کار نباشد. اما اگر لازم باشد ما آماده ایم آستین هایمان را بالا بزنیم’.

 
آمریکا بزرگ ترین وارد کننده فولاد در جهان است. این کشور سال گذشته ۳۰.۱ تن فولاد وارد کرده است. کشورهای کانادا، برزیل و کره جنوبی بزرگ ترین صادر کنندگان فولاد به آمریکا هستند و مکزیک و ترکیه هم در رده های بعدی قرار می گیرند.

 
چین که همواره منظور و هدف اصلی تمام مخالفتها با جهانی سازی بوده است؛ حداقل در بحث فولاد چندان متضرر از سیاست های جدید آمریکا نخواهد بود.

 
ترامپ حتی بررسی می کند که آمریکا را از ‘سازمان تجارت جهانی’ هم خارج کند.

 
در مورد تغییرات آب و هوایی هم، دقیقا یک سال پیش آمریکا پرچمدار کشورهای جهان در یک اقدام جهانی برای کاستن از انتشار گاز کربن بود اما امروز همین آمریکا دارد در این موضوع مهم تکروی می کند و راه خود را می رود.

 
به غیر از آمریکا ۱۹ کشور حاضر در اجلاس گروه ۲۰ جمعه شب سعی کردند کاری کنند که در یک سند مکتوب، ‘توافقنامه پاریس ‘ را ‘غیر قابل برگشت’ اعلام کنند تا بدین ترتیب آمریکا یک منفک شده از گروه که خود را از قید ضوابط آن خلاص کرده است و ناقض این تصمیم گیری است؛ معرفی نمایند.

 
مقامات آمریکایی اعلام کردند که آمریکا با سایر کشورها کار خواهد کرد تا به آنها کمک کند که به سوخت های فسیلی پاک تر و موثرتر دسترسی پیدا کنند و از آن استفاده نمایند.

 
‘ امانوئل مکرون’ از جمله مخالفان جدی این پیشنهاد آمریکایی ها بود.

 
البته ترامپ هنوز این نارضایتی خود را از ‘توافق پاریس’ به صورت مکتوب اعلام نکرده است اما کارکنان او اطمینان داده اند که ترامپ وقعی به انتقادات نمی گذارد.

 
دیروز /جمعه/ در جلسه کاری G-20 در مورد ‘ رشد پایدار؛ آب و هوا و انرژی ‘ ترامپ بعد از یک سخنرانی کوتاه در این نشست، فورا جلسه را ترک کرد و عازم ملاقات با پوتین شد که برنامه ریزی شده بود ۱۵ دقیقه بعد از شروع جلسه انجام شود.

ایرنا

گسترش تظاهرات همزمان با آغاز نشست گروه ۲۰ / زخمی‌شدن ۱۳۰ مامور پلیس

هم‌زمان با آغاز نشست سران کشورهای گروه ۲۰ در هامبورگ اعتراضات مردمی و سندیکایی نیز گسترده‌تر شده و در درگیری‌های پیش آمده علاوه بر ده‌ها معترض، تاکنون ۱۳۰ پلیس نیز زخمی شده‌اند.   به گزارش رسانه‌های محلی آلمان، دست‌کم ۱۳۰ مامور پلیس با تداوم اعتراضات در سراسر هامبورگ هم‌زمان با برگزاری نشست سران کشورهای گروه ... گسترش تظاهرات همزمان با آغاز نشست گروه ۲۰ / زخمی‌شدن ۱۳۰ مامور پلیس

ادامه

اعتراضات اجتماعی, المان, جهان, خبر

ترکیه مذاکرات وحدت قبرس شمالی و جنوبی را به شکست کشاند

به گزارش دویچه‌وله، علیرغم تلاش دبیرکل سازمان ملل برای رسیدن به یک نتیجه مشخص در مذاکرات قبرس این گفت‌وگوها بدون نتیجه پایان گرفت. این مذاکرات با امید تلاش برای وحدت قبرس شمالی و جنوبی آغاز شده بود.   «متاسفم که اعلام کنم علیرغم تمامی تلاش‌ها این کنفرانس بدون نتیجه پایان گرفت.» آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ... ترکیه مذاکرات وحدت قبرس شمالی و جنوبی را به شکست کشاند

ادامه

ترکیه, جهان, خبر

در اعتراض به‌رفراندوم اخیر؛ اپوزیسیون ترکیه به‌دادگاه حقوق‌بشر اروپا می‌رود

حزب اپوزیسیون ترکیه دادخواستی در اعتراض به تصمیم شورای عالی انتخابات ترکیه مبنی بر تصویب آرای بدون مهر رسمی در رفراندوم ۱۶ آوریل به دادگاه اروپایی حقوق بشر ارجاع می‌دهد.   به نقل از روزنامه حریت، کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه در بیستمین روز راهپیمایی عدالت اعلام کرد: من با تاسف باید اعلام کنم ... در اعتراض به‌رفراندوم اخیر؛ اپوزیسیون ترکیه به‌دادگاه حقوق‌بشر اروپا می‌رود

ادامه

ترکیه, جهان, حقوق بشر, خبر

پارلمان اروپا به‌تعلیق مذاکرات عضویت ترکیه در این اتحادیه رای داد

پارلمان اتحادیه اروپایی از کمیسیون و کشورهای عضو خواست مذاکرات درباره الحاق ترکیه به این اتحادیه را متوقف کنند.   به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پارلمان اروپایی در نشست خود در استراسبورگ قطعنامه‌ای را تایید کرد که در آن از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپایی خواسته شده فورا مذاکرات با آنکار بر سر الحاق ... پارلمان اروپا به‌تعلیق مذاکرات عضویت ترکیه در این اتحادیه رای داد

ادامه

اتحادیه اروپا, ترکیه, جهان, خبر