اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند.  به گزارش سی سی تی وی، روز گذشته، حدود ۱۲۰۰۰ عضو اتحادیه ملی کارگران راه آهن انگلیس دست از کار کشیدند. اعتصاب آن‌ها سبب بروز اختلال در عملکرد شرکت‌های راه آهن انگلیس شد. فقط حدود ۴۰ درصد از قطار‌ها در حال ارائه ... اعتصاب کارکنان راه آهن انگلیس

ادامه

اختلاف طبقاتی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, کارگران

ادامه یافتن تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان

بازنشستگان کارگری سازمان تأمین اجتماعی، بازنشستگان شرکت مخابرات، و بازنشستگان کشوری در هفته‌های اخیر تجمع‌های اعتراضی‌ای متعدد در شهرهای مختلف کشور در اعتراض به مصوب مزدی ۱۴۰۲ شورای‌عالی کار و مستمری چندین بار زیر خط فقر برگزار کرده‌اند. بازنشستگان کارگری افزایش ۲۷ درصدی مصوب این شورا برای حداقل دستمزد و افزایش ۲۱ درصدی سایر سطوح ... ادامه یافتن تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

مبارزه فرهنگیان برای دستمزد عادلانه و توقف خصوصی‌سازی

برگزاری تجمع‌های اعتراضی آموزگاران در هفته‌های اخیر از مهم‌ترین رویدادهای کشور بود. اگر اخراج، تبعید، زندان، و پرونده‌سازی، فشارهای امنیتی بر فعالان صنفی، کسر حقوق، بازنشستگی پیش از موعد، و سیاست مقابله رژیم با مبارزه آموزگاران در جنبش “زن، زندگی، آزادی” بوده است، انتقام‌گیری از معلمان مبارز در نوع اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرای ... مبارزه فرهنگیان برای دستمزد عادلانه و توقف خصوصی‌سازی

ادامه

آمریکا, آموزشی, اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, عدالت اجتماعی, معلمان, مقاله

همسویی نولیبرال‌ها با خامنه‌ای برای «حفظ نظام» و هراس دیکتاتوری ولایی از گسترش عدالت‌خواهی

صدور حکم‌های زندان طولانی‌مدت برای فعالان کارگری در چند هفتۀ اخیر نشان‌دهندهٔ میزان هراس حکومت ولایی از گسترش مداوم مبارزات صنفی طبقۀ کارگر و دیگر زحمتکشان است. واکنش معمول سران “نظام” و نیروهای انتظامی-امنیتی‌اش به گسترش مداوم حرکت‌های اعتراضی صنفی زحمتکشان برای مطالبات مادّی و حقوق صنفی‌شان چیزی جز ایجاد جوّ هراس و سرکوب و ... همسویی نولیبرال‌ها با خامنه‌ای برای «حفظ نظام» و هراس دیکتاتوری ولایی از گسترش عدالت‌خواهی

ادامه

آزادی, آمریکا, اختلاف طبقاتی, استبدادی, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, امنیتی, ایران, حقوق بشر, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, غارتگری, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

حمایت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از فراخوان اعتصاب مزدی کارگران آرژانتین، ایتالیا و چک

WFTU از فراخوان اعتصاب کارگران چند کشور اروپایی و آمریکای جنوبی از جمله ایتالیا، جمهوری چک و آرژانتین به دلیل اعتراض به وضعیت مزدی حمایت کرد.’ به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU)، این تشکل بین‌المللی از فراخوان اعتصاب کارگران چند کشور اروپایی و آمریکای جنوبی از جمله ایتالیا، ... حمایت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از فراخوان اعتصاب مزدی کارگران آرژانتین، ایتالیا و چک

ادامه

آرژانتین, آلمان, اختلاف طبقاتی, انگلستان, بیانیه, پرتغال, چک, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, فرانسه, فقر, کارگری, نئولیبرالیسم, یونان

نیویورک تایمز؛ یک‌چهارم مردم انگلیس از تأمین هزینه‌های زندگی عاجزند!

نیویورک تایمز طی گزارشی از سختی‌های تورم در انگلیس نوشت: بسیاری از مردم که زمانی به اصطلاح دخلشان به خرجشان می‌رسید اکنون مجبور شده‌اند تغییراتی در عادات غذایی خود بدهند مثلاً گوشت نخرند و یا حتی فراموش کنند شبکه برق و گاز در خانه دارند.

 

به گزارش اعتمادآنلاین؛ تورم زندگی مردم انگلیس را تحت تأثیر قرار داده است. مورن هارت، بازنشسته‌ای که در حومه شرقی لندن زندگی می‌کند یکی از این افراد است. رقم قبض برق او در ماه آوریل سه برابر شده است. این پیرزن ۷۷ ساله برای صرفه‌جویی در هزینه‌هایش مجبور شده است رفت و آمد خود به خانه فرزندش که در شهر دیگری قرار دارد کمتر کند، و کمتر از وسایل گرمازا استفاده کند هرچند درد مفاصلش بیشتر می‌شود.

.
.

به گزارش ایرنا، به نقل از نیویورک تایمز، وی در این زمینه گفت: هیچ وقت فکر نمی‌کردم یک زمانی برسد که نتوانم خانه‌ام را گرم نگه دارم. مسلماً هزاران نفر دیگر نیز مثل من فکر می‌کردند که اکنون به سرنوشت مشابهی گرفتار شده‌اند.

 

بر اساس این گزارش تورم در انگلیس حتی پیش از جنگ اوکراین روندی صعودی داشت. افزایش قیمت گاز طبیعی و اختلال در زنجیره عرضه به دلیل شیوع کرونا، قیمت‌ها را در این کشور بالا برده بود. جنگ اوکراین قیمت را بیش از پیش افزایش داد.

 

امروز قیمت کالاها در انگلیس با رکوردی که طی ۳۰ سال گذشته سابقه نداشته رو به افزایش است و دستمزدها از آن عقب مانده‌اند. این مسئله خانواده‌ها را تحت فشاری قرار داده است که از سال ۱۹۵۶ به این طرف تجربه نکرده‌اند.

 

جهش قیمت‌ها به‌ویژه افراد سالخورده و گروه‌های با درآمد پایین مثل مستمری‌بگیران و بازنشسته‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. با وجود تورم بالا مستمری این افراد افزایشی نداشته است.

 

آوریل به‌ویژه ماه سختی برای انگلیسی‌ها بوده است. قیمت حامل‌های انرژی در این ماه ۵۴ درصد افزایش یافت و ۲۲ میلیون خانوار انگلیسی فشار آن را حس کردند. با توجه به جنگ اوکراین نه تنها باید انتظار رشد بیشتر قیمت انرژی را داشت بلکه قیمت مواد غذایی نیز رو به افزایش خواهند گذاشت چراکه اوکراین و روسیه از جمله تأمین‌کنندگان مهم گندم، ذرت، جو و روغن گیاهی جهان هستند.

 

پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم در انگلیس طی سال جاری به ۹ درصد هم برسد. بر اساس آمارهای رسمی بیش از ۹۰ درصد بزرگسالان در این کشور گفته‌اند که طی دو هفته گذشته فشار افزایش هزینه‌های زندگی خود در بخش غذا و انرژی را احساس کرده‌اند.

 

بسیاری از مردم که زمانی به اصطلاح دخلشان به خرجشان می‌رسید اکنون مجبور شده‌اند تغییراتی در عادات غذایی خود بدهند مثلاً خرید گوشت را فراموش کنند و یا حتی خود را از مصرف برق و گاز محروم نمایند.

 

حتی پیش از گرانی‌های اخیر، آمارهای سال ۲۰۲۰ نشان می‌داد که بیش از سه میلیون نفر در انگلیس با فقر سوخت مواجه هستند یعنی نمی‌توانستند هزینه گرم کردن خانه خود را تأمین کنند.

 

در ماه آوریل تقریباً نصف انگلیسی‌ها گفته‌اند نمی‌توانند صورتحساب انرژی خود را پرداخت کنند و یک نفر از هر پنج نفر گفته است در بعضی مقاطع نتوانسته سوخت بخرد. یک‌چهارم مردم انگلیس هم گفته‌اند تأمین هزینه‌های زندگی برایشان بسیار سخت شده است.

 

جک لسلای، اقتصاددان ارشد انگلیس گفت: مردم انگلیس قبلاً هم شاهد افزایش قیمت انرژی بوده‌اند اما وضعیت کنونی شاید یک بار در طول یک نسل مشاهده شود. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که از کاهش قیمت‌ها در آینده نزدیک خبر دهد.

 

دولت برای کاهش فشار تورم بر اقشار ضعیف بودجه‌ای ۵۰۰ میلیون پوندی را اختصاص داده است اما این بودجه با شدت فشاری که به مردم وارد می‌شود اصلاً قابل مقایسه نیست.

 

پیش‌تر گفته می‌شد با افزایش قیمت‌ها می‌توان هزینه‌های زندگی را کمتر کرد اما اکنون دیگر جایی برای کاهش هزینه‌های زندگی به‌ویژه برای افراد سالخورده باقی نمانده است. افراد سالخورده و همچنین ازکارافتاده که حقوق ثابتی می‌گیرند و نمی‌توانند کار کنند قربانیان اصلی تورم هستند.

 

ماکسین ویلیام با ۵۲ سال سن از جمله افراد معلول است که مقرری ثابتی را دریافت می‌کند. او می‌گوید به دلیل بیماری خاصی که دارد باید همیشه خانه‌اش را گرم نگه دارد اما به دلیل افزایش قیمت انرژی مجبور شده است کمتر به مغازه برود، بیشتر غذای سرد بخورد و کمتر تلویزیون‌های کارتی را تماشا کند تا بتواند هزینه گرم کردن خانه‌اش را تأمین کند.

 

وی گفت: من مجبور شده‌ام کمتر به بدنم گرما برسانم و این مسئله بیماری من را شدیدتر و دردم را بیشتر کرده است. خیلی سخت است.

 

جنیفر بلچر با ۶۷ سال سن برای تأمین هزینه‌های زندگی به مواد غذایی تخفیف‌دار متکی است. او می‌گوید غذاهایی را که تاریخ‌مصرفشان رو به اتمام است را با تخفیف می‌خرد و این‌گونه هزینه‌های سوپرمارکتی خود را ۴۰ پوند در ماه کاهش داده است.

 

او می‌گوید به تعطیلات رفتن را دیگر فراموش کرده‌ایم همچنین خریدن کفش‌ها و لباس‌های جدید. مستمری ما به موازات رشد قیمت‌ها افزایش نیافته است.

 

در کشوری که هزاران نفر در زمستان از سرما جان خود را از دست می‌دهند تابستان نعمتی است. اما مشکلاتی که ماه‌های سرد سال برای بسیاری از انگلیسی‌ها به ارمغان می‌آورد نمی‌گذارد که آن‌ها از شیرینی تابستان گرم لذت ببرند.

 

بلچر گفت: زمستان آینده چه باید بکنیم؟. برویم و در باغ آتش روشن کنیم؟

کودکان کار را فراموش نکنیم! کار کودکان باید ممنوع شود!

هنگامی که از روز جهانی کارگر و مبارزهٔ طبقه کارگر و زحمتکشان به‌ضد جبههٔ سرمایه سخن به‌میان می‌آید، بی‌درنگ از کودکان کار در چهارگوشهٔ جهان ازجمله در کشورمان ایران نیز باید یاد کرد و زندگی و سرنوشت آنان را به‌دست فراموشی نسپرد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, سازمان بین‌المللی کار, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, کارگری, مقاله

کارگران شهرداری شوش در اعتراض به معوقات مزدی و نبود امنیت شغلی دست به تجمع زدند

شهرداری شوش بیش از ۳۰۰ نفر تحت مسئولیت پیمانکاران مختلف با ۱۷ تا ۱۸ سال سابقه کار مشغول کارند که جدا از معوقات مزدی و بیمه‌ای در طول فعالیت شغلی‌شان به دنبال تبدیل وضعیت شغلی خود بوده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری