لحظه انهدام ایستگاه «استارلینک» ارتش اوکراین با بمب‌های روسی

وزارت دفاع روسیه تصاویری از لحظه انهدام ایستگاه ماهواره‌ای استارلینکِ ارتش اورکراین در منطقه زاپروژیا را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه با انتشار تصاویری اعلام کرد که چتربازان ارتش روسیه در شبه‌جزیره کریمه، با پرتاب بمب یک سکوی رباتیک و یک ایستگاه ماهواره‌ای استارلینک نیروهای مسلح اوکراین ... لحظه انهدام ایستگاه «استارلینک» ارتش اوکراین با بمب‌های روسی

ادامه

اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب, فیلم

مدودف: روسیه باید به دنبال محو اوکراین و ناتو باشد

“دمیتری مدودف” معاون شورای امنیت ملی روسیه همزمان با برگزاری نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، در واشنگتن، اعلام کرد که مسکو باید به دنبال محو اوکراین و ناتو باشد. به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، مدودف امروز پنجشنبه وعده داده شده در نشست شب گذشته ناتو مبنی بر اعطای عضویت نهایی به اوکراین ... مدودف: روسیه باید به دنبال محو اوکراین و ناتو باشد

ادامه

اتحادیه اروپا, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جنگ نیابتی, روسیه, شرق اروپا, ناتو

اسپانیا؛ ناتو از استاندارد دوگانه در مورد اوکراین و غزه دوری کند

نخست وزیر اسپانیا از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست به طور مساوی از احترام به قوانین بین‌المللی در غزه و اوکراین بدون «استانداردهای دوگانه» حمایت کنند. به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از روزنامه ال پائیس، در حالی که در بیانیه پایانی اجلاس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در واشنگتن، بیش از ۶۰ بار ... اسپانیا؛ ناتو از استاندارد دوگانه در مورد اوکراین و غزه دوری کند

ادامه

اسپانیا, اسراییل, اوکراین, ایرلند, تحلیل, جنگ نیابتی, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, غرب, غرب اروپا, فلسطین, ناتو, نروژ

«وسخود» به تصرف نیروهای روسیه در آمد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ارتش این کشور شهرک «وسخود» در دونتسک را به تصرف خود درآورد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای از در اختیارگرفتن کنترل یک منطقه دیگر از سوی نیروهای روس در جریان نبرد میان اوکراین و روسیه خبر داد. وزارت دفاع روسیه در ... «وسخود» به تصرف نیروهای روسیه در آمد

ادامه

اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

بلومبرگ: سعودی‌ها گروه ۷ را بر سر توقیف اموال روسیه تهدید کردند

شبه خبری بلومبرگ گزارش داد، گروه هفت «احتمالا» طرح آمریکا برای مصادره دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی روسیه را به دلیل «تهدید پنهان» عربستان سعودی کنار گذاشته است. به گزارش ایسنا، ایالات متحده و بریتانیا برای مصادره کامل حدود ۲۸۰ میلیارد دلار از منابع مالی روسیه که غرب در سال ۲۰۲۲ به دلیل درگیری اوکراین ... بلومبرگ: سعودی‌ها گروه ۷ را بر سر توقیف اموال روسیه تهدید کردند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اقتصادی, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, عربستان سعودی, فرانسه, گروه ۷

نیویورک‌تایمز کشتار نظامیان اسیر روس به دست مزدوران آمریکایی را افشا کرد

نیویورک‌تایمز از قول یک پزشک نظامی آلمانی نوشت، اعضای گروه به‌اصطلاح «کمپانی منتخب» که یک گروه مزدور بین‌المللی است که از جانب اوکراین می‌جنگد، به صورت مداوم در جنایات جنگی شامل کشتار سربازان روسی زخمی یا اسیر دست داشته است.

به گزارش ایسنا، نیویورک‌تایمز از قول «کاسپار گروس» سرباز سابق آلمانی که به عنوان پزشک در این گروه مشغول است و شاهد این جنایات جنگی بوده، این گزارش را منتشر کرده است.

وی به رویدادی که در اوت ۲۰۲۳ اتفاق افتاد، اشاره کرده زمانی که یک سرباز روس که به شدت از ناحیه سر زخمی بود و درخواست کمک داشت، توسط یکی از اعضای این گروه مزدور به ضرب گلوله به قفسه سینه کشته شد.

این پزشک آلمانی همچنین گفت: «این سرباز زخمی روس هنوز نفس می‌کشید و روی زمین می‌غلتید که یک نیروی دیگر این گروه مزدور به سرش هم شلیک کرد.»

کاسپار گروس همچنین به مورد دیگری اشاره کرد که در آن یک سرباز یونانی به نام «زئوس» یک نارنجک را به سوی ۲ سرباز روسی که یکی از آنها به شدت زخمی بود و به سختی حرکت می‌کرد، پرتاب کرد. سرباز دیگر روس با دست‌های بالا برده شده می‌خواست به مزدوران نزدیک شود که در همان زمان انفجار نارنجک او را از پای درآورد. همچنین یک تیم پهپادی اوکراینی نیز در آن زمان تایید کرد که سرباز روس تلاش کرده تا خودش را تسلیم کند.

با این حال ارتش اوکراین ویدئویی از این قسمت را برای نشان دادن قدرت خود در میدان نبرد منتشر کرد، اما قسمت تسلیم شدن سرباز روس را سانسور کرد.

این پزشک آلمانی به رویداد دیگری در اواسط اکتبر ۲۰۲۴ اشاره کرد که در آن پیامی متنی از یکی از اعضای این گروه مزدور دریافت کرده مبنی بر اینکه گروه، سربازان روس را به اسارت گرفته است. به نظر می‌رسید اسیران جنگی توسط «زئوس» به ضرب گلوله کشته شدند که بعدا در مورد این قتل‌ها با افتخار صحبت کرده بود.

———— کاسپار گروس پزشک آلمانی ————

گروس به نیویورک‌تایمز گفت: «من به آنها گفته بودم که چون من پزشک هستم، می‌خواهم زندانیان تحت مراقبت من باشند و کسی نتواند به آنها شلیک کند.»

بر اساس مفاد کنوانسیون ژنو ۱۹۴۹، «با اعضای نیروهای مسلحی که اسلحه خود را زمین گذاشته‌اند و افرادی که به دلیل بیماری، زخم یا بازداشت در معرض جنگ قرار گرفته‌اند» باید به صورت انسانی رفتار شود. هر نوع قتل، مثله کردن و شکنجه زندانیان جنایت جنگی است.

به دنبال گزارش نیویورک‌تایمز، «رودیون میروشنیک» سفیر غیر مقیم روسیه در امور رسیدگی به جنایات اوکراین، گفت مسکو از سازمان‌های بین‌المللی با نمایندگانی در اوکراین می‌خواهد این اطلاعات را تایید کنند که در صورت تایید، به منزله «نقض هنجارها و اصول کلیدی حقوق بشر و جنایات جنگی است.»

در این میان، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز به خبرنامه ایزوستیا و در واکنش به مقاله نیویورک‌تایمز درباره قتل سرباز اسیر روسی توسط مزدوران خارجی در جنگ با اوکراین گفت، حقایقی در مورد سوء استفاده رژیم کی‌یف در دونباس توسط طرف روسی ارائه شد، اما رسانه‌های ایالات متحده هر کاری کردند تا این حقیقت را نبینند.

وی ادامه داد: «این مضحک است که تماشا کنیم که چگونه گزارشگران، خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها، تلویزیون و پلتفورم‌های اینترنتی ایالات متحده وانمود می‌کنند که ظاهرا چیزی در مورد سوء استفاده از غیرنظامیان دونباس از رژیم کی‌یف به مدت هفت سال نمی‌دانند. آنها وانمود می‌کنند که از شکنجه افرادی که توسط نیروهای مسلح اوکراین، گردان‌های ملی‌گرا و غیره دستگیر شده‌اند، بی‌اطلاع هستند. و اکنون می‌بینید، یک پزشک آلمانی شروع به باز کردن چشمان آنها می‌کند یا آنها شروع به وانمود می‌کنند که این مساله برای آنها چیز جدیدی است.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه خاطرنشان کرد: «نباید گرفتار ترفند و ندیدن مساله اصلی شد؛ تمام حقایق توسط طرف روسی، توسط ساکنان دونباس و خبرنگارانی که این اطلاعات را به قیمت جان خود به جامعه جهانی منتقل کردند، ارائه شده است. گزارشگران آمریکایی، خبرگزاری‌های آمریکایی و نیویورک‌تایمز هر کاری کردند تا این حقیقت دیده نشود.»

تیراندازی به سرباز غیرمسلح و مجروح روسی یکی از چندین مورد قتل و کشتار است که «کمپانی منتخب» را گرفتار کرده است. این یکی از شناخته‌شده‌ترین واحدهای نیروهای بین‌المللی است از طرف اوکراین می‌جنگند.

خاطرات کاسپار گروس تنها مدرک موجود از قتل آن سرباز روس است، اما گزارش‌های او از موارد دیگر با یادداشت‌های همزمان، فیلم‌های ویدئویی و پیام‌های متنی‌اش که توسط اعضای واحد رد و بدل شده و توسط نیویورک‌تایمز بررسی شده است، تقویت می‌شود.

در مورد دیگری، پیام‌های متنی نشان می‌دهد که اعضای این گروه مزدور در یک گفت‌وگوی گروهی درباره کشتن اسیران جنگی روسی در طول یک ماموریت در ماه اکتبر به خود می‌بالیدند. سربازی که در آن روز برای مدت کوتاهی فرماندهی می‌کرد، با استفاده از یک کلمه عامیانه برای تیراندازی به قتل‌ها اشاره کرد و گفت مسئولیت را بر عهده می‌گیرد.

«رایان اولری» فرمانده دوفاکتو این گروه مرگ که از گارد ملی سابق ارتش ایالات متحده از آیووا است، در مصاحبه‌ای انجام جنایات جنگی توسط اعضا را رد کرد. او گفت نیروهایش روس‌های مجروح را کشته‌اند، اما فقط آن‌هایی را که می‌توانستند بجنگند.

به گزارش نیویورک‌تایمز، داوطلبان آمریکایی بدون حمایت دولت ایالات متحده، که نمی‌خواهد وارد نبرد مستقیم با روسیه شود، می‌جنگند اما وزارت دادگستری ایالات متحده هم می‌تواند تحقیق کند زیرا رایان اولری و سایر اعضای این گروه مزدور، آمریکایی هستند. وجود این شرکت یکی از ویژگی‌های عجیب و غریب تلاش‌های جنگی اوکراین است. ارتش اوکراین که از کمبود پرسنل رنج می‌برد، پس از تهاجم گسترده روسیه در فوریه ۲۰۲۲، صفوف خود را به روی هزاران داوطلب بین‌المللی باز کرد.

ویکتور اوربان: ناتو به جای صلح، فلسفه جنگ‌طلبی را در پیش گرفته

نخست وزیر مجارستان معتقد است که ناتو عملا جنگ‌طلبی را به فلسفه وجودی خود تبدیل و ماهیت اولیه‌اش به عنوان یک ائتلاف دفاعی را ترک کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که منتقد سرسخت مداخله و حمایت غرب از اوکراین است، می‌گوید که سازمان پیمان آتلانتیک ... ویکتور اوربان: ناتو به جای صلح، فلسفه جنگ‌طلبی را در پیش گرفته

ادامه

آلمان, آمریکا, اروپا, بیانیه, تحلیل, تشنج‌ زایی, جنگ نیابتی, روسیه, ژئوپلیتیک, شرق اروپا, صلح, غرب, فرانسه, مجارستان, ناتو

مسکو: «سوکول» به تصرف روسیه درآمد

روسیه اعلام کرد که شهرک «سوکول» در دونتسک را به تصرف خود درآورده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری ریانوستی، وزارت دفاع روسیه امروز شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که کنترل شهرک «سوکول» در دونتسک را به دست گرفته است. در بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع روسیه در این خصوص ... مسکو: «سوکول» به تصرف روسیه درآمد

ادامه

اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

ولادیمیر پوتین: اگر اوکراین خواهان صلح است، باید ۴ منطقه خود را به مسکو واگذار کند

رئیس‌جمهوری روسیه امروز جمعه، در دیدار با نخست‌وزیر مجارستان گفت که چنانچه اوکراین خواهان صلح است، باید چهار منطقه خود در شرق و جنوب را به مسکو واگذار کند. به گزارش ایلنا، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه امروز جمعه، در دیدار با «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان گفت که چنانچه اوکراین خواهان صلح است، باید چهار منطقه ... ولادیمیر پوتین: اگر اوکراین خواهان صلح است، باید ۴ منطقه خود را به مسکو واگذار کند

ادامه

اروپای مرکزی, اوکراین, جنگ نیابتی, روسیه, شرق اروپا, صلح, گزارش, مجارستان

پولیتیکو: اروپا به سوی آینده هسته‌ای بدون آمریکا پیش می‌رود

تارنمای پولیتیکو با اشاره به تردید کشورهای اروپایی در مورد تداوم حفاظت هسته‌ای آمریکا از قاره اروپا نوشت: محاسبات هسته‌ای در اروپا پس از جنگ میان روسیه و اوکراین و افزایش احتمال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا، تغییر کرده است. به گزارش روز شنبه ایرنا از این رسانه، این قاره با ادامه دولت ولادیمیر ... پولیتیکو: اروپا به سوی آینده هسته‌ای بدون آمریکا پیش می‌رود

ادامه

اروپا, امریکا, اوکراین, بلاروس, تحلیل, جنگ سرد, جنگ نیابتی, روسیه, شرق اروپا, ناتو