نیروهای عراقی وارد آخرین شهر تحت کنترل داعش در جنوب موصل شدند

نیروهای عراقی در ادامه پیشروی گسترده و سریع خود در اطراف موصل، وارد شهر حمام العلیل، آخرین شهر تحت سیطره داعش در جنوب موصل شدند. در حالی که نیروهای مبارزه با تروریسم توانستند روز گذشته شش محله در ساحل چپ موصل را از دست داعش آزاد کنند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، ثامر الحسینی، فرمانده پلیس فدرال عراق اعلام کرد که نیروهایش وارد محله الصالحیه در شهر حمام العلیل شده و این شهر را از چند محور مورد محاصره قرار داده‌اند.

 

به گفته الحسینی، احتمالا طی ساعات آتی این نیروها کنترل این شهر را در دست بگیرند.

 

به گفته منابع عراقی، این نیروها روستاهای الصلاحیه، جهینه، جهونی و منطقه التلال در جنوب حمام العلیل را در دست گرفتند. این شهر آخرین شهر تحت سیطره داعش در جنوب موصل محسوب می‌شود.

 

تروریست‌های داعش که در برابر نیروهای عراقی شکست خورده‌اند از هزاران تن از ساکنان روستاها و شهرهای موصل به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

 

در گزارشی از سوی سازمان ملل آمده است که داعشی‌ها ۱۶۰۰ غیرنظامی را از شهر حمام العلیل ربوده و به تلعفر در غرب موصل بردند. آن‌ها ۱۵۰ خانواده دیگر را نیز از تلعفر به داخل شهر موصل کشاندند.

 

به گفته سازمان ملل، داعش به ساکنان حمام العلیل ابلاغ کرده که باید کودکانشان را به ویژه آن‌هایی که سن‌شان از ۹ سال بیشتر است برای جنگیدن در کنار تروریست‌ها تحویل دهند.

 

از سوی دیگر، یک منبع محلی در استان نینوا اعلام کرد که جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش خودرویی را مورد هدف قرار دادند که در حال انتقال سعد الراشدی، یکی از سرکرده‌های داعش در ساحل چپ موصل بود.

 

به گفته منابع، این حمله به کشته شدن این سرکرده منجر شد.

 

همچنین ارتش عراق در بیانیه‌ای گزارش داد، نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم توانستند محله‌های الملایین، السماح، الخضراء، گوگجلی، القدس و الکرامه را در ساحل چپ رود دجله در شرق موصل آزاد کرده و پرچم عراق را در آنجا به اهتزاز درآورند.

 

نیروهای عراقی تاکنون توانسته‌اند یک کیلومتر و نیم در داخل موصل پیشروی کنند و مناطقی که از دست داعش آزاد شده از بقیه مناطق ناامن‌تر است به ویژه مناطقی که در ساحل راست رود دجله است که داعش در آنجا مستقر شده است.

 

یک از نیروهای مقاومت مردمی عراق نیز به الشرق الاوسط گفت: داعش از طریق تونل‌هایی که حفر کرده خانواده‌های افراد مسلح خود را از مناطق و محله‌های شرق در ساحل چپ به سمت ساحل راست برده و خانواده‌ها و ساکنان محله‌های شرقی را که از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند، در حبس خانگی قرار داده است.

 

محله‌های الکرامه، القدس و السماح از محله‌های بزرگ به لحاظ مساحت در موصل هستند و نیروهای عراقی شرکت کننده در عملیات نینوا به مرکز شهر موصل از اکثر محورها نزدیک شده‌اند اما از محورهای شرقی، جنوبی و شمالی به مرکز شهر نزدیک‌تر هستند. ارتش توانست به محله الزهور در شمال حمله کند و این بعد از آزادسازی منطقه الشلالات بود. درحالی که از محور جنوب نیز وارد محله الانتصار شد.