تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

جوانان «چوار» به استخدام غیربومی‌ها و روند بیکاری کارگران بومی شاغل در صنایع نفت و گاز شهرستان اعتراض دارند. به گزارش خبرنگار ایلنا، برخی جوانان بومی در شهرستان چوار در استان ایلام می‌گویند علیرغم وجود چندین پالایشگاه و پتروشیمی و شهرک‌های صنعتی در این منطقه، ما اکثراً بیکار هستیم و بعضی کارگرانی که در این ... تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

رئیس انجمن صنفی پالایشگاه چهارم پارس جنوبی گفت: حذف پیمانکاران به هیچ وجه بار مالی ندارد؛ این ایراد اصلاً وارد نیست. به گزارش خبرنگار ایلنا، «طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت» برای بار سوم به سد ایرادات نهادهای نظارتی برخورد کرد؛ اینبار هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، طرح را مغایر با سیاست‌ها کلی و ... حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, گزارش, مبارزه طبقاتی, معیشت

تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ این کارگران، خواستار پرداخت ۵ ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات مرتبط خود هستند.  گذران زندگی با این حقوق‌ها، فلاکت است و معوقه شدن آن مرگ تدریجی است. پیمانکاران واسطه ای بین شهرداری و کارگران برای غارت دستمزد ناچیز آنان هستند. بخش مهمی از دسترنج کارگران نصیب پیمانکاران میشود. اغلب زدوبندهای ... تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت

حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران آمار مصدومان و متوفیان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. «مهدی فروزش» مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آمار مصدومان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ گفت: در سال گذشته در مجموع ۳۰۳۸ نفر در استان تهران دچار حوادث ناشی ... حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

ادامه

ایران, ایمنی, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگران

تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

شماری از بازنشستگان صندوق فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر با حضور در یک تجمع صنفی، خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز یکشنبه (دوم اردیبهشت ماه) جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در تهران ، اصفهان و قائمشهر با حضور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی محل سکونت خود، خواستار توجه به ... تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

نیروهای شهرداری باعث آتش‌زدن و مرگ دردناکِ کارگر جوانِ سنندجی شدند

جزئیاتی از مرگ کارگر جوان سنندجی که در آتش سوخت، اعلام شده است. سرپرست شهرداری سنندج، آتش سوزی را کار عوامل شهرداری دانسته است.

 

شبانگاه دوم شهریور ماه، یک ساختمان نیمه کاره در میدان نبوت سنندج به آتش کشیده شد؛ در جریان این آتش سوزی مصلح حسینی، کارگر جوان، جان خود را از دست داد و امید حسینی، کارگر دیگر با سوختگی ۷۰ درصد به بیمارستان منتقل شد.

 

در ارتباط با این آتش سوزی شایعاتی مبنی بر اختلاف عوامل شهرداری با مالک ساختمان در فضای مجازی منتشر شد.

 

پس از بروز حادثه که با واکنش اعتراضی مرم و تشکل های کارگری مواجه شد، سرپرست شهرداری سنندج جزئیاتی از این آتش سوزی و عوامل آن را رسانه‌ای کرد.

 

“علیرضا کاظمی” در اولین هفته سرپرست بودنش در شهرداری سنندج گفت: همان طور که به مردم قول داده بودیم پیگیر این حادثه تلخ شدیم و مشخص شد که متاسفانه ۷ نفر از عوامل اجرایی شهرداری روی فیبرهای موجود در محل بنزین ریخته بودند که منجر به آتش سوزی شده است.

 

وی افزود: با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته این ۷ نفر شناسایی و تحویل اداره آگاهی داده شدند.

 

در واقع صاحبخانه با یکی از نیروهای اجرایی شهرداری در جایگاه سی ان جی همکار بوده و بحث رشوه‌خواری در میان بوده است.

 

کاظمی بیان کرد: ما پیگیر‌های لازم را انجام دادیم و فیلم‌های دوربین مدار بسته موجود در آنجا را بازرسی و شناسایی کردیم و عوامل این حادثه را تحویل آگاهی دادیم.

 

وی در ادامه گفت: این عوامل از نیروهای شرکتی طرف قرارداد شهرداری بودند و شهرداری مسئولیت این حادثه را برعهده گرفته و ما نیز همچنان پیگیر این پرونده خواهیم بود.

 

تجمع مردم سنندج در اعتراض به مرگ مصلح حسینی کارگری که در آتش سوخت در گزارش مشاهده کنید.

 

صدها نفر از شهروندان سنندج روز سه شنبه ۷ شهریور ماه در اعتراض به مرگ مصلح حسینی، کارگری که در جریان به آتش کشیده شدن ساختمانی نیمه کاره توسط ماموران شهرداری، جان خود را از دست داد، دست به تجمع اعتراضی در مقابل استانداری زدند.

 

این تجمع کنندگان همزمان با حمل پیکر این کارگر جانباخته مقابل استانداری تجمع کرده و خواستار محاکمه و مجازات آمران و عاملین این اقدام ضد انسانی شدند.

 

مردم تجمع کنندگان در مقابل استانداری همچنین اعلام کردند که روز چهارشنبه نیز اعتراضات خود را در مقابل شهرداری ادامه خواهند داد.

 

غریب سجادی عضو شورای شهر سنندج، نیز در این ارتباط گفت: متاسفانه با توجه به شکایت صورت گرفته از سوی خانواده متوفی، یکی از این متهمان این حادثه از نیروهای اجرایی شهرداری است که با تشکیل پرونده در اداره آگاهی این قضیه در دست پیگیری است.

 

وی افزود: این منزل مسکونی غیر مجاز بوده وعوامل اجرایی شهرداری در این خصوص با صاحبخانه وارد بحث و مذاکره می شوند و متاسفانه این حادثه ناگوار رخ می دهد .

 

به گفته شاهدان، صاحب خانه برای جلوگیری از تخریب خانه توسط شهرداری، ۲ تن از کارگران را در ساختمان نگه داشته تا از وقوع حوادث احتمالی جلوگیری کند.

 

“جلال شریعتی” رئیس شورای پنجم شهر سنندج در کانال تلگرامی خود نوشته که ســیــد مــصـــلح حـسـینــی؛ قـربانــی بـی خِــردی و نـاآگاهـی افـرادی قانــون گــریز قــرار گــرفــت که تـمامــی اطرافیان و وابستگان را در بُهت و انـبوه عـمـیق قـرار داد.

 

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته اول شهریور ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛   “حزب تودهٔ ایران، بار دیگر ضمن محکوم کردن ادامهٔ سیاست‌های سرکوبگرانه و ضد مردمی مجموعه حاکمیت ولایت فقیه بر ضد مبارزان راه آزادی، فعالان کارگری، زنان مبارزِ گرفتار در بند و فعالان دانشجویی، نویسندگان و فعالان شبکه‌های اجتماعی‌مجازی، از همه نیروهای مترقی ... چکیده گزارش‌های کارگری، هفته اول شهریور ماه

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش

اتحاد و همبستگی دانشجویان، فعالین کارگری و معلمان با رضا شهابی در ۲۱مین روز اعتصاب غذای او

اتحاد و همبستگی دانشجویان و فعالین کارگری و معلمان در حمایت از خانواده کارگر زندانی رضا شهابی که در بیست ویکمین روز اعتصاب غذا بسر می برد.   در بسیت ویکمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی کارگر زندانی در زندان رجایی شهر تعدادی از دانشجویان، فعالین کارگری و معلمان به دیدار خانواده شهابی آمدند و ... اتحاد و همبستگی دانشجویان، فعالین کارگری و معلمان با رضا شهابی در ۲۱مین روز اعتصاب غذای او

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

لخت بودن سیم برق جان کارگران بلوک زن را گرفت

دو کارگر که در یک گارگاه بلوک زنی در روستای تمگران در شهرستان قلعه گنج استان کرمان مشغول به کار بودند، بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست دادند.   «علی پرنگ» فرمانده انتظامی شهرستان قلعه گنج درخصوص علت این حادثه گفت: این دونفر در یک کارگاه بلوک‌زنی مشغول به کار بودند که ... لخت بودن سیم برق جان کارگران بلوک زن را گرفت

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

مرگ بیش از ۷۰ کارگر یک پروژه راهسازی در بنگلادش

بیش از ۷۰ کارگر که در یک پروژه راهسازی در نپال کار می‌کردند، روز گذشته بر اثر سیل و رانش زمین جان خود را از دست دادند.   سازمان ملی هوا شناسی در نپال پیش از این در خصوص جدی بودن خطر سیل با توجه به آغاز فصل باران موسمی هشدار داده بود، با این ... مرگ بیش از ۷۰ کارگر یک پروژه راهسازی در بنگلادش

ادامه

بنگلادش, جهان, خبر, محیط زیست