داسیلوا؛ چند تُن کربن از موشک‌هایی که بر سر غیرنظامیان فرود می‌آیند، منتشر می‌شود؟

رئیس‌جمهوری برزیل جنگ غزه را یک «نسل‌کشی» دانست که آمریکا و مقاماتش «ظرفیت احساسیِ لازم» برای پایان دادن به آن را ندارند. به گزارش ایسنا، لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس‌جمهوری برزیل در گفت‌وگو با خبرگزاری الجزیره ضمن مخالفت با ادعای آمریکا درباره ماهیت «دفاعی» اقدامات اسرائیل، از کشتار زنان، کودکان و انسان‌های بی‌گناه در ... داسیلوا؛ چند تُن کربن از موشک‌هایی که بر سر غیرنظامیان فرود می‌آیند، منتشر می‌شود؟

ادامه

آمریکا, اسراییل, اوکراین, ایران, برزیل, تحلیل, حقوق بشر, روسیه, زنان, سوریه, عراق, فلسطین, قطر, کودکان, گرسنگی

همدستی آمریکا در کشتار مردم غزه با ارسال سنگرشکن‌های مهیب

مقامات آمریکایی در برگ دیگری از مداخلات‌شان که همدستی در جنایت و کشتار مردم غزه را روشن‌تر می‌کند، اذعان کردند که ایالات متحده برای کمک به عملیات نظامی اسرائیل علیه حماس در غزه، بمب‌های سنگرشکن و ده‌ها هزار نوع تسلیحات و مهمات توپخانه دیگر در اختیار این رژیم قرار داده است. به گزارش ایسنا، این ... همدستی آمریکا در کشتار مردم غزه با ارسال سنگرشکن‌های مهیب

ادامه

آمریکا, اسراییل, اشغالگری, افغانستان, اوکراین, جهان, خاورمیانه, سوریه, سومالی, عراق, فلسطین, گزارش, لیبی

طرح «پول در ازای جا» آمریکا برای اسکان مردم غزه در ۴ کشور

کنگره آمریکا طرحی ارائه داده است که در ازای اختصاص کمک‌های مالی به مصر، عراق، یمن و ترکیه تعداد معینی از مردم آواره غزه پذیرش شوند. روزنامه «اسرائیل هیوم» از طرح جدیدی در کنگره آمریکا خبر داد که طبق آن کمک‌های مالی کلان به تعدادی از کشور‌های عربی به رهبری مصر پرداخت می‌شود تا در ... طرح «پول در ازای جا» آمریکا برای اسکان مردم غزه در ۴ کشور

ادامه

آمریکا, اسراییل, انگلیس, پناهجویی, ترکیه, جهان, سوریه, عراق, فلسطین, گزارش, مصر, یمن

درخواست کوبا برای مجازات اسرائیل برای حملات به سوریه

وزیر خارجه کوبا تداوم حملات غیرقانونی و متجاوزانه اسرائیل به اهداف مختلف در سوریه را شدیداً محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، حمله تجاوزکارانه جنگنده‌های اسرائیل به خاک سوریه و فرودگاه بین‌المللی دمشق در روز یکشنبه، با واکنش تند دولت کوبا همراه شد. «برونو ادواردو رودریگز پاریلا» وزیر امور خارجه کوبا امروز (دوشنبه) تداوم حملات ... درخواست کوبا برای مجازات اسرائیل برای حملات به سوریه

ادامه

آمریکای لاتین, اسراییل, جهان, حقوق بشر, سوریه, صهیونیسم, فلسطین, کوبا, گزارش

گزارش امریکن کانسروتیو؛ «ننگ ملی» آمریکا در عراق و سوریه

«هنگامی که «گِرِگ کارلستروم» خبرنگار نشریه اکونومیست سال گذشته میلادی از یک دیپلمات آمریکایی درباره سیاست دولت جو بایدن نسبت به سوریه پرسید، این دیپلمات آمریکایی شانه بالا انداخت و خندید اما اکنون یک گروه بی‌شک درباره این سیاست بایدن نمی‌خندد؛ گروهی بالغ بر ۷۰ سرباز که در پی حملات به پایگاه‌های آمریکایی در سوریه ... گزارش امریکن کانسروتیو؛ «ننگ ملی» آمریکا در عراق و سوریه

ادامه

آمریکا, ایران, جنگ نیابتی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, سوریه

نگرانی نظامیان امریکایی از پیشنهادات کلینتون برای سوریه!

پیشنهاد منع پرواز در حریم هوایی سوریه تا کنون چندین بار طی پنج سال گذشته از طرف واشنگتن مطرح شده است

به گزارش اسپوتنیک: نمایندگان ایالات متحده امریکا در حوزه امنیت ملی و دفاع هشدار داده اند که برنامه های هیلاری کلینتون برای لغو پرواز در حریم هوایی سوریه شرایط را در این کشور بهتر نخواهد کرد و بالعکس باعث درگیری واشنگتن و مسکو خواهد شد.

 

پیشنهاد منع پرواز در حریم هوایی سوریه تا کنون چندین بار طی پنج سال گذشته از طرف واشنگتن مطرح شده است، اما بلندپروازی های نظامیان امریکا به دلیل ریسک بالایش به تحقق نپیوسته است.

 

امروز سربازان نظامی امریکا و روسیه آسمان سوریه را تقسیم کرده اند و سعی دارند ارتباطات همدیگر را تقویت کرده و جلوی وقوع درگیری را بگیرند. با این وجود، در صورت اجرای برنامه واشنگتن برای منع پرواز در حریم هوایی سوریه، مسکو و واشنگتن با یکدیگر درگیر خواهند شد.

 

روزنامه گاردین می نویسد که هیچ کس نمی داند طرفین چه رفتاری خواهند کرد. به عنوان مثال، هواپیمای روسی حریم هوایی امریکا را نقض خواهد کرد و در این شرایط حوادث به کدام سو خواهد رفت. بسیاری از نمایندگان امریکا اطمینان دارند که روسیه آماده حمله به هواپیماهای امریکایی است.

 

جیمز کلپر مدیر تجسس و امنیت ملی امریکا می گوید: «این احتمال وجود دارد که هواپیمای امریکایی را مورد هدف قرار بدهند».

 

ماه گذشته جوزف دانفورد رییس کمیته ستاد مشترک نیروهای هوایی امریکا ضمن سخنرانی در حضور سناتورهای امریکا تاکید کرد که منع پرواز در حریم هوایی سوریه به معنای جگ با روسیه است، اما او با فشار سناتور جون مک کین حرف خود را پس گرفت.

 

برخی کارشناسان نیز می گویند که تصمیم گیری برای این مساله با موضوعات جدی تر و بنیادی تر از حضور روسیه در این منطقه مرتبط است.

 

دیوید دیپتولا افسر سابق نیروهای هوایی امریکا و مدافع طرح منع پرواز در حریم هوایی عراق طی سال های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ می گوید: «تا زمانی که نتیجه نهایی این استراتژی تبیین نشود و به طور کامل مشخص نباشد، نمی توان از این ایده دفاع کرد».

 

جون کوئن افسر بازنشسته نیروهای هوایی امریکا نیز معتقد است که اظهارات کلینتون دراین موضوع فقط جنبه سیاسی دارد. وی می گوید: «اگر این اظهارات جنبه سیاسی نداشته باشد، آنوقت باید منتظر یک فاجعه باشیم. من امیدوارم که هیچ برنامه ای پشت آن نباشد. زیرا این اقدام شرایط در سوریه را به هیچ وجه بهتر نخواهد کرد. احتمال بدتر شدن اوضاع وجود دارد و وضعیت بسیار پیچیده تر خواهد شد».

 

کلینتون در دور سوم مناظرات انتخاباتی که هفته پیش برگزار شد یک بار دیگر درباره وضع ممنوعیت پرواز در حریم هوایی سوریه صحبت کرد. به گفته وی، این اقدام کمک می کند تا امریکا از اهرم های فشار بر دولت سوریه و مسکو استفاده کند.

 

با این حال تحلیلگران نمی توانند تصویر روشنی از تاثیرات مثبت این اقدام ارایه دهند.
جوش روونر کارشناس امور بین الملل می گوید: «من نمی فهمم منع پرواز در حریم هوایی چطور به حل و فصل سیاسی اوضاع کمک خواد کرد. در تاریخ مشابه آن را نداشته ایم. من فکر می کنم که استفاده از اهرم های فشار بد نیست، اما هرچیزی جایی دارد و نمی توانم بفهمم که چرا این مساله برای پوتین یا بشار اسد در حکم تهدید است».

نگرانی ناتو از صدور فرمان «پوتین» برای حمله نهایی به حلب

با اعزام زیردریایی اتمی روسیه به سوریه ناتو بیم آن را دارد که رئیس جمهور روسیه فرمان حمله نهایی به حلب را صادر کند.   به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، سه زیردریایی روسی مجهز به موشک های بالدار “کالیبر”، به ناوگروه جنگی روسیه به فرماندهی ناو هواپیمابر “آدمیرال کوزنتسوف” در مسیر آن برای ... نگرانی ناتو از صدور فرمان «پوتین» برای حمله نهایی به حلب

ادامه

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

۲ زیردریایی اتمی روسیه نزدیک سوریه مستقر شدند!

روسیه در قالب ناوگروه دریایی خود در سواحل سوریه سه زیردریایی از جمله دو فروند اتمی حامل موشک های بالدار را در آب های ساحلی این کشور مستقر کرده است.   به گزارش ایرنا، خبرگزاری روسیا سگودنیا روز دوشنبه با اعلام این خبر به نقل از روزنامه ساندی تایمز انگلیس نوشت: دو فروند از زیردریایی ... ۲ زیردریایی اتمی روسیه نزدیک سوریه مستقر شدند!

ادامه

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

روسیه: آمریکا ۱۰ گروه تروریستی را در فهرست صلح سوریه قرار داده است

هیأت دائم روسیه در سازمان ملل متحد اعلام کرد که آمریکا ۱۰ گروه از معارضان مسلح سوری که با گروه‌های تروریستی «داعش» و «جبهه‌النصره» همکاری می‌کنند را در فهرست گروه صلح سوریه قرار داده است.   به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، هیات دائم روسیه در سازمان ملل، امروز- شنبه- در بیانیه‌ای اعلام کرد ... روسیه: آمریکا ۱۰ گروه تروریستی را در فهرست صلح سوریه قرار داده است

ادامه

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

تشدید تنش بین مصر و عربستان سعودی

عربستان سعودی در اقدامی، که نشان از تشدید روابط بین ریاض و قاهره است، اعطای ویزا به شهروندان مصری را متوقف کرده‌ است.   به گزارش ایلنا به نقل از نبأ، سفارت عربستان سعودی در قاهره دستور داده است برای شهروندان مصری ویزا صادر نشود.   براساس این گزارش، شرکت بین‌المللی «تساهیل»، که مامور صدور ... تشدید تنش بین مصر و عربستان سعودی

ادامه

جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, سوریه, شمال افریقا