راهپیمایی با مشعل به مناسبت گرامیداشت سالروز کشتار ارامنه در امپراتوری عثمانی

حدود ۱۰ هزار تن از مردم ارمنستان که مشعل در دست داشتند یکشنبه شب به مناسبت گرامیداشت سالروز “کشتار ۱.۵ میلیون تن از ارامنه در ترکیه عثمانی” در بیش از یک قرن پیش، به خیابان‌های ایروان آمدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این راهپیمایی از یکی از میادین مرکزی ایروان به سمت ... راهپیمایی با مشعل به مناسبت گرامیداشت سالروز کشتار ارامنه در امپراتوری عثمانی

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, ترکیه, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, نسل کشی

رایزنی باکو با واشنگتن درباره تنش با ارمنستان

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در ملاقات با مقام آمریکایی آخرین تحولات در منطقه و تنش با ارمنستان را مورد بحث و بررسی قرار داد. به گزارش خبرگزاری «آناتولی» «جیحون بایراموف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در دیدار با مشاور ارشد آمریکا روند عادی سازی و توافق صلح با ارمنستان را مورد بحث قرار داد. در بیانیه ... رایزنی باکو با واشنگتن درباره تنش با ارمنستان

ادامه

آذربایجان, آمریکا, اتحادیه اروپا, جنوب شرق اروپا, روسیه, شرق اروپا, شمال غرب آسیا, قفقاز

مقام روسی: آنگلوساکسون‌ها در پس فراخوان‌ها برای ایجاد ناامنی در شمال قفقاز هستند

نیکلای پاترشوف دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه گفت: آنگلوساکسون‌ها و همدستان آنها عامل تحریک اعتراضات گسترده و حملات تروریستی در شمال قفقاز هستند. به گزارش روز جمعه ایرنا از خبرگزاری تاس، نیکلای پاترشوف که در یک نشست امنیتی در منطقه فدرال قفقاز شمالی صحبت می‌کرد، با بیان این مطلب افزود: امروز برای تحریک رفتار ... مقام روسی: آنگلوساکسون‌ها در پس فراخوان‌ها برای ایجاد ناامنی در شمال قفقاز هستند

ادامه

امنیتی, تروریسم, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, صلح, قفقاز

تبادل آتش میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان چند کشته و مجروح برجای گذاشت

نیرو‌های نظامی باکو و ایروان در منطقه مرزی بار دیگر به روی یکدیگر آتش گشودند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، ارمنستان و جمهوری آذربایجان هر دو مدعی مالکیت بر منطقه قره باغ هستند. این ادعا در نهایت به جنگ خونین میان دو طرف انجامید که در نهایت باکو توانست با تحمیل توافقی به ایروان، به میزان ... تبادل آتش میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان چند کشته و مجروح برجای گذاشت

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, اوکراین, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, قفقاز

وزیر خارجه آذربایجان به اسرائیل رفت

وزیر خارجه اسرائیل در پیامی توئیتری خبر داد که «جیحون بایراموف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان به اسرائیل سفر کرده است. رسانه‌های جمهوری آذربایجان از قبیل خبرگزاری ترند، روز چهارشنبه (امروز) از سفر جیحون بایراموف وزیر خارجه این کشور به فلسطین اشغالی خبر دادند. «الی کوهن» وزیر خارجه اسرائیل در صفحه توئیتر خود تصویری از دیدار ... وزیر خارجه آذربایجان به اسرائیل رفت

ادامه

آذربایجان, اسراییل, جهان, خاورمیانه, خبر

نظامیان روسی در سوریه می‌مانند!

با وجود آغاز برنامه کاهش حضور نظامی روسیه در سوریه پس از برقراری آتش بس از ۱۰ دی ماه، نظامیان و جنگ افزارهای روسی برای انجام عملیات ضدتروریستی همچنان در این کشور می مانند.

 

پایگاه حمیمیم در استان لاذقیه که در طول ۱۴ ماه گذشته مرکز فرماندهی و انجام عملیات ضدتروریستی یگان هوافضای روسیه و همچنین پشتیبانی از کمک رسانی به مردم سوریه بوده، در قالب توافق دمشق و مسکو همچنان به صورت دائمی در اختیار نظامیان روسی است.

 
بنا به اعلام روز یکشنبه خبرگزاری اینترفکس به نقل از منابع روسیه با وجود اینکه حمیمیم امکان تامین نیازهای یگان ها و اجرای دستورهای عملیاتی را دارد، اما بازسازی و بهسازی باندهای پروازی و همچنین ایجاد ساختار کامل مرکز کنترل پرواز در دستور کار است تا فرود هواپیمای باری پهن پیکر آنتونوف ۱۲۴ یا روسلان با توان حداکثر حمل ۱۵۰ تن بار نیز فراهم شود.

 
افزون بر این پایگاه، مرکز تامین نیازهای فنی و تعمیرات یگان های دریایی روسیه در طرطوس واقع در سواحل دریای مدیترانه سوریه همچنان میزبان نظامیان روسی است.

 
روسیه همیشه یک ناوگروه پرقدرت در سواحل سوریه دارد که در عملیات ضدتروریستی نیز مشارکت دارند و اکنون نیز در چارچوب برنامه اعلام شده کاهش حضور نظامی، ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسف، رزمناو اتمی پطر کبیر و چند ناو همراه دیگر دستور بازگشت از منطقه را دریافت کرده اند.

 
همزمان نیز وزارت دفاع روسیه از بازگشت شش فروند بمب افکن سوخو ۲۴ ام از پایگاه حمیمم در استان لاذقیه به این کشور خبر داده است.
روزنامه کامرسانت امروز در این باره نوشت: قرار است در چارچوب برنامه وزارت دفاع روسیه بیش از ۳۰ فروند از این نوع بمب افکن که در سرکوب تروریست های ضدسوری نقش مهمی داشتند به روسیه منتقل شود.

 
پایگاه رادیو روسی اسپوتنیک نیز در باره ادامه همکاری های ضدتروریستی مسکو و دمشق نوشته است که ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶ (۹دی) ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه همزمان با پذیرش پیشنهاد سرگئی شایگو وزیر دفاع این کشور مبنی بر فراهم بودن شرایط کاهش حضور نظامی در سوریه اظهار کرد که مسکو از حمایت دمشق در مبارزه با تروریست ها دست برنخواهد داشت.

 
ژنرال والری گراسیموف رئیس ستاد نیروهای مسلح روسیه هم ۱۷ دی ماه اعلام کرد که سرکوب هوایی گروههای تروریستی ضدسوری همچنان ادامه خواهد یافت.

 
روسیه اکنون برای ادامه فعالیت ها در این زمینه و تامین امنیت بیشتر نیروهای خودی و سوری، فضای هوایی سوریه را به صورت یکپارچه زیر پوشش سامانه های پدافندی اس ۳۰۰ و ۴۰۰ قرار داده است.

 
بنا به گزارش های انتشار یافته، واحدهای دریایی روسیه مستقر در سواحل سوریه نیز با گروه هوافضای روسی مستقر در پایگاه حمیمیم و مجموعه سامانه های پدافند ساحلی باستیون هماهنگی کامل دارند که بالاترین ضریب اطمینان عملیاتی پوشش دفاع هوایی را تامین می کنند.

 
آتش بس در سوریه از ۱۰ دی ماه با پشتیبانی روسیه، ایران و ترکیه بین نیروهای دولتی و گروههای مسلح مخالف برقرار شده است که شامل تروریست ها نمی شود و سرکوب آنها ادامه خواهد یافت.
ایرنا،