تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

جوانان «چوار» به استخدام غیربومی‌ها و روند بیکاری کارگران بومی شاغل در صنایع نفت و گاز شهرستان اعتراض دارند. به گزارش خبرنگار ایلنا، برخی جوانان بومی در شهرستان چوار در استان ایلام می‌گویند علیرغم وجود چندین پالایشگاه و پتروشیمی و شهرک‌های صنعتی در این منطقه، ما اکثراً بیکار هستیم و بعضی کارگرانی که در این ... تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

رئیس انجمن صنفی پالایشگاه چهارم پارس جنوبی گفت: حذف پیمانکاران به هیچ وجه بار مالی ندارد؛ این ایراد اصلاً وارد نیست. به گزارش خبرنگار ایلنا، «طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت» برای بار سوم به سد ایرادات نهادهای نظارتی برخورد کرد؛ اینبار هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، طرح را مغایر با سیاست‌ها کلی و ... حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, گزارش, مبارزه طبقاتی, معیشت

تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ این کارگران، خواستار پرداخت ۵ ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات مرتبط خود هستند.  گذران زندگی با این حقوق‌ها، فلاکت است و معوقه شدن آن مرگ تدریجی است. پیمانکاران واسطه ای بین شهرداری و کارگران برای غارت دستمزد ناچیز آنان هستند. بخش مهمی از دسترنج کارگران نصیب پیمانکاران میشود. اغلب زدوبندهای ... تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت

حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران آمار مصدومان و متوفیان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. «مهدی فروزش» مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آمار مصدومان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ گفت: در سال گذشته در مجموع ۳۰۳۸ نفر در استان تهران دچار حوادث ناشی ... حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

ادامه

ایران, ایمنی, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگران

تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

شماری از بازنشستگان صندوق فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر با حضور در یک تجمع صنفی، خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز یکشنبه (دوم اردیبهشت ماه) جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در تهران ، اصفهان و قائمشهر با حضور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی محل سکونت خود، خواستار توجه به ... تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

«نصرالله دریابیگی»؛ دارویِ نجات‌بخشِ کارخانه نساجی مازندران بازگشت به‌بخش دولتی است

وی  گفت: چنانچه مسئولان بانک ملی اقدام به جبران مافات در واگذاری غیرقانونی این واحد به بخش خصوصی نکنند، مطالبِ مستندِ بیشتر از این تخلف و ظلم تحمیل شده به شهرستان قائم‌شهر، استان مازندران و کارگران شریف و بازنشستگان و خانواده‌های عزیر آنها را منتشر می‌کنم.

 

«نصرالله دریابیگی» در گفتگو با ایلنا، درباره سیاست‌های خصوصی‌سازی در استان مازندران و آثار جبران ناپذیر آن، گفت: خصوصی‌سازی در استان مازندران از شرق تا غرب استان، جز تعطیلی کارخانه‌ها، اخراج، تعدیلِ کارگران شریف، نارضایتی در جامعه، فقر و فساد اقتصادی، سوءاستفاده از منابع دولتی، ناامنی و ناهنجاری‌های اجتماعی، عدم پرداخت مزد به کارگران، افزایش شکاف فقیر و غنی، رشد واسطه‌گری، رانت‌خواری در جامعه صنعتی و غارت سرمایه‌های کشور که می‌توانست زاینده مراکز توسعه اشتغال باشد، حاصل دیگری نداشت.

 

دبیرخانه کارگر مازندران به سرنوشت نساجی مازندران اشاره کرد و گفت: این واحد بزرگ به عنوان یک برند بین‌المللی در زمان اوج فعالیت‌های خود در شهرستان قائم‌شهر در ۴ واحد خود، قریب به ۶ هزار شغل به صورت مستقیم ایجاد کرده بود. همچنین هزاران شغل به صورت غیرمستقیم ایجاد شد. اینها همه از این واحد صنعتی ارتزاق می‌کردند و مردم مازندران از چراغ روشن و چرخه فعال تولیدی آن نه تنها لذت می‌بردند؛ بلکه به آن افتخار می‌کردند. اقتصاد شهرستان قائم شهر و مازندران از بالای سر این واحد رونق داشت. نکته مهم‌تر این است که این دوران طلایی در دوران جنگ تحمیلی رقم خورد؛ دورانی که شاهد حاکمیت انواع تحریم‌ها بودیم.

 

وی ادامه داد: متاسفانه از زمان تغییر ساختار، واگذاری غلط و غیراصولی که با دخالت افراد غیرمطلع و غیرکارشناس اتفاق افتاد، شرکت رو به نابودی گذاشت. در این مدت هیچ خشتی روی خشت گذاشته نشد و مردم تنها چیزی که مشاهده کردند تعدیل، اخراج کارگران و تعطیلی نساجی “تبرستان” بود، ولی در ادامه این کار زشت، کارخانه به بخش خصوصی واگذار شد. به هر صورت نساجی مازندران از واحدهایی بود که با خاک یکسان شد و در نتیجه اشک و آه مردم مازندران به ویژه کارگران و بازنشستگان شریف و مسئولان دلسوز و امام جمعه شهر که پدر دو شهید است، درآمد.

 

وی گفت؛ امروز در این بحرانِ تحریمِ ناجوانمردانه آمریکا، علیه ایران که هم تورم و هم رکود را به دنبال داشته، کارگران این واحد به کمتر از ۳۱۰ نفر تقلیل و این عده هم علی‌رغم تلاش مدیران دلسوزِ شرکت چند ماهی است که دستمزد دریافت نکرده‌اند. این در شرایطی است که صاحب شرکت سه سال است که یکبار هم به کارخانه مراجعه نکرده است.

 

دبیرخانه کارگر مازندران با بیان اینکه داروی نجات‌بخش کارخانه نساجی مازندران برگشت آن به بخش دولتی است، گفت:  واگذاری این واحد در حال مرگ به بخش دولتی ضروری است.

 

وی در پایان گفت: چنانچه مسئولان بانک ملی اقدام به جبران مافات در واگذاری غیرقانونی این واحد به بخش خصوصی نکنند، مطالبِ مستندِ بیشتر از این تخلف و ظلم تحمیل شده به شهرستان قائم‌شهر، استان مازندران و کارگران شریف و بازنشستگان و خانواده‌های عزیر آنها را منتشر می‌کنم.

کارگران گروه ملی فولاد ایران به نشانه اعتراض راهپیمایی کردند

گروهی از کارگران شاغل در «گروه ملی فولاد ایران» در پنجمین روز از اعتراض صنفی خود و در انتقاد به بی‌توجهی مدیران کارخانه به مطالبات صنفی‌شان به نشانه اعتراض خیابان منتهی به ساختمان استانداری خوزستان را راهپیمایی کردند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارگران روغن نباتی جهان در اعتراض به معوقات مزدی

از روز گذشته (۲۱ آبان ماه) تعدادی از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان با همراهی برخی کارگران تعدیل شده‌، برای وصول مطالبات معوقه خود مقابل استانداری زنجان دست به اعتراض صنفی زده‌اند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

حین تعمیر خط لوله گاز کازرون دو کارگر زخمی و یک کارگر جان خود را از دست داد

حمداله عربلو شامگاه یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این حادثه عصر شنبه هنگام انجام تعمیرات بر روی خط لوله انتقال گاز و رفع نشت یکی از شیر فلکه های این خط روی داد.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری