مخالفت ماکرون با گسترش ناتو به آسیا

روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد، رئیس‌ جمهوری فرانسه با طرح افتتاح دفتر نمایندگی ناتو در ژاپن مخالفت کرده و استدلال می‌کند که این بلوک نظامی نباید فراتر از آتلانتیک شمالی پیش برود. به گزارش ایسنا، هشت منبع آگاه در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال تایمز اظهار کردند که مخالفت امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با تاسیس دفتر ... مخالفت ماکرون با گسترش ناتو به آسیا

ادامه

آسیا, آمریکا, آمریکای شمالی, اقیانوسیه, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, ژئوپلیتیک, ژاپن, سنگاپور, فرانسه, ناتو

وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

وزیر دفاع چین از آمریکا خواست صادقانه رفتار کند و هرگونه تشدید تنش و تقابل بین دو طرف را «فاجعه‌ای غیرقابل تحمل» برای جهان اعلام کرد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت دفاع چین، «لی شانگفو» در سخنرانی خود در نشست امنیتی «شانگری-لا» در سنگاپور خاطرنشان کرد: چین واحد باید تشکیل شود و این ... وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

ادامه

آمریکا, اقیانوسیه, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, صلح

پنتاگون: چین پاسخی به تماس‌ها و درخواست‌های آمریکا نمی‌دهد

یک مقام آمریکایی در وزارت دفاع گفت، تلاش‌های پنتاگون در ماه‌های اخیر برای برقراری تماس با ارتش چین ناکام مانده و این کشور توجهی به درخواست‌های آمریکا نداشته است. به گزارش ایسنا، به نقل از راشا تودی، «الی راتنر» دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور امنیتی حوزه هند-پاسیفیک، طی رویدادی در واشنگتن به میزبانی “مرکز ... پنتاگون: چین پاسخی به تماس‌ها و درخواست‌های آمریکا نمی‌دهد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اقیانوسیه, چین, خبر, سنگاپور, هندوستان

واکنش چین به تاسیس دفتر ارتباطی ناتو در ژاپن

بعد از تایید برنامه ناتو برای گشودن دفتر ارتباطی در ژاپن، چین درباره پیامدهای ایجاد اولین دفتر این ائتلاف نظامی غربی در منطقه آسیا-اقیانوسیه هشدار داد. به گزارش خبرگزاری فارس، «مائو نینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه (۲۴ مه) در کنفرانس خبری روزانه بعد از آن که ژاپن برنامه ناتو برای افتتاح دفتر ارتباطی ... واکنش چین به تاسیس دفتر ارتباطی ناتو در ژاپن

ادامه

آسیا, آمریکا, اقیانوسیه, تحلیل, جهان, چین, ژاپن, شرق آسیا, غرب

کارشناسان چینی: هدف از رزمایش‌های چین، ایجاد ثبات و امنیت در قلمروی پکن است

کارشناسان چینی می‌گویند هدف از برگزاری رزمایش‌های این کشور با کشورهای همسایه، ایجاد ثبات و امنیت در منطقه آسیای شرقی و اقیانوسیه به ویژه اطراف چین است. به گزارش یکشنبه شب ایرنا از روزنامه گلوبال تایمز، کارشناسان چینی در رابطه با برگزاری رزمایش «سپردوستی – ۲۰۲۳» چین و لائوس به رسانه‌های این کشور گفتند: برگزاری ... کارشناسان چینی: هدف از رزمایش‌های چین، ایجاد ثبات و امنیت در قلمروی پکن است

ادامه

آمریکا, اقیانوسیه, اندونزی, تایلند, جهان, چین, سنگاپور, شرق آسیا, کامبوج, گزارش, لائوس

نخست‌وزیر صلح‌طلب جزایر سلیمان و دست پیش آنگلو‌ساکسون‌ها

پس از آنکه یک مقام نامشخص دولت استرالیا، جزایر سلیمان را به دلیل توافقنامه امنیتی با چین به «خصومت فزاینده» متهم کرد، اسکات موریسون نخست وزیر این کشور نیز نگرانی‌های کانبرا را نسبت به توافقنامه امنیتی این همسایه کوچکش با چین تشریح کرد.

 

به گزارش روز جمعه ایرنا از خبرگزاری اسپوتنیک، «ماناسه سوگاواره» نخست وزیر جزایر سلیمان روز چهارشنبه «نفاق آشکار» کشورهای غربی درباره توافقنامه امنیتی این کشور با چین را محکوم کرد.

 

شبکه خبری ای. بی. سی استرالیا در واکنش به این موضوع از قول یک مقام نامشخص در دولت اسکات موریسون، مدعی شد که کانبرا «نگران» تبدیل شدن نخست وزیر جزایر سلیمان به یک فرد مستبد و متخصام علیه استرالیا بعد از امضای توافقنامه امنیتی با چین است.

 

این تحولات در حالی است که سوگاواره چند روز پیش و در پارلمان این کشور تهدید تهاجم به این جزایر سلیمان از سوی یکی از رسانه‌های بانفوذ استرالیا را محکوم کرده و گفته بود که این «توهین آمیز» است که متحدان غربی با دولت جزایر سلیمان مانند «یک دانش آموزی که با کلت ۴۵ میلیمتری در دست» رفتار می‌کنند که نیاز به «نظارت» آنها دارد.

 

موریسون روز پنجشنبه مدعی شده بود که هیچ یک از رفتارهای امپریالیستی رهبر جزایر سلیمان واقعیت ندارد و در عوض او در استرالیا «یک دوست واقعی» را خواهد یافت.

 

پیش از این کانبرا ساخت یک پایگاه نظامی از سوی چین در جزایر سلیمان را به معنای عبور از خط قرمز توصیف کرده بود.

 

بعد از آنکه نسخه‌ای از پیش نویس توافقنامه امنیتی چین و جزایر سلیمان در ماه فوریه ۲۰۲۲ به رسانه‌ها درز کرد، تمامی کشورهای عضو گروه «پنج چشم» شامل آمریکا، انگلیس، استرالیا، نیوزیلند و کانادا این توافقنامه را محکوم کردند.

 

وزارت امور خارجه استرالیا در واکنش کمپین کشورهای مورد اشاره را دارای «اطلاعات نادرست، زور و ارعاب» توصیف و تاکید کرد که اعمال چنین تاکتیک‌هایی از سوی استرالیا نشانه‌ای از آن است که این کشور در افسانه‌های استعماری وسواس دارد، دیپلماسی اجباری اعمال کرده و تلاش می کند تا جزایر سلیمان را در حوزه نفوذ خود نگاه دارد.

سوگاوار: جزایر سلیمان نظامی‌گری در اقیانوسیه را نمی‌پذیرد

«ماناسه سوگاوار» نخست وزیر جزایر سلیمان از استرالیا برای امضای توافقنامه متحدان دفاعی «آکوس» با آمریکا و بریتانیا بدون مشورت کردن با کشورهای اقیانوسیه انتقاد کرد.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, امنیتی, انگلستان, جزایر سلیمان, جنگ سرد, جهان, چین, ژئوپلیتیک, ژاپن, غرب, نیوزلند

پکن اتهام ساخت پایگاه نظامی در جزایر سلیمان را رد کرد

وزارت خارجه چین ضمن تاکید بر اینکه همکاری این کشور و جزایر سلیمان برضد هیچ طرف ثالثی نیست، اظهارات مرتبط با ساخت پایگاه نظامی چین در جزایر مذکور را بی اساس خواند.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, جزایر سلیمان, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

هشدار آمریکا به چین درباره ایجاد پایگاه دائمی در جزایر سلیمان

کاخ سفید در خصوص حضور نظامی پکن در جزایر سلیمان هشدار داد و متعهد شد که به این اقدام پاسخ دهد.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, امنیتی, انگلستان, جزایر سلیمان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, نیوزلند

نخست وزیر جزایر سلیمان: کشورهای همسایه، دوستان و شرکا به منافع ملی و تمامیت ارضی ما احترام بگذارند

«ماناسه سوگاوار» نخست وزیر جزایر سلیمان با تائید امضای پیمان امنیتی میان وزیران امورخارجه چین و جزایر سلیمان گفت: «من از تمامی کشورهای همسایه، دوستان و شرکایمان می‌خواهم به منافع ملی و تمامیت ارضی ما احترام بگذارند و اطمینان می‌دهم این تصمیم هیچگونه تعارضی با صلح و ثبات منطقه مان نخواهد داشت.» 

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, امریکای شمالی, امنیتی, جزایر سلیمان, جهان, چین, حقوق بشر, ژئوپلیتیک, شرق آسیا, گزارش, نیوزلند