افشاگری گاردین از تهدید دادستان دیوان کیفری بین‌المللی توسط رئیس موساد

منابع اسرائیلی فاش کردند رئیس سابق موساد دادستان پیشین دیوان کیفری بین‌المللی را با به خطر انداختن خانواده‌اش تهدید کرده بود. منابع اسرائیلی می‌گویند یوسی کوهن، رئیس پیشین سازمان جاسوسی اسرائیل موسوم به موساد شخصا در توطئه‌ای مخفیانه برای تحت فشار قرار دادن فاتو بنسودا (مسئول وقت دیوان کیفری بین‌المللی در رسیدگی به پرونده فلسطین) ... افشاگری گاردین از تهدید دادستان دیوان کیفری بین‌المللی توسط رئیس موساد

ادامه

اسراییل, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دیوان داوری لاهه, فلسطین

شکایت علیه رئیس کمیسیون اروپا به دلیل حمایت او از جنایات اسرائیل

یک موسسه بین‌المللی در ژنو به دادگاه لاهه شکایتی علیه رئیس کمیسیون اروپا به دلیل حمایت بی قید و شرط از جنایت جنگی اسرائیل، ارائه کرد. موسسه تحقیقات صلح بین‌المللی ژنو (GIPRI) اعلام کرد که شکایتی را علیه اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا به اتهام مشارکت در جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت ... شکایت علیه رئیس کمیسیون اروپا به دلیل حمایت او از جنایات اسرائیل

ادامه

اتحادیه اروپا, اسراییل, جنایات جنگی, جهان, خبر, دیوان داوری لاهه, فلسطین, نسل‌کشی

کانادا: اسرائیل از دستور دیوان لاهه تبعیت کند

نخست وزیر کانادا گفت: اسرائیل باید از دستور جدید دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه پیروی و فورا عملیات نظامی در رفح را متوقف کند. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای سی‌بی‌سی، جاستین ترودو در واکنش به دستور جدید دادگاه لاهه گفت: عملیات نظامی در رفح باید هم اکنون متوقف شود. نخست وزیر ... کانادا: اسرائیل از دستور دیوان لاهه تبعیت کند

ادامه

آزادی, استرالیا, اسراییل, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خبر, دیوان داوری لاهه, سازمان ملل, فلسطین, کانادا, هلند

هشدار بورل: از تهدید قضات دیوان کیفری بین‌المللی دست بردارید

مسئول سیاست خارجی اروپا نسبت به تهدید کردن قضاتی که قصد دارند پرونده جنایت جنگی نتانیاهو را بررسی کنند، هشدار داد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به اسرائیل هشدار داد که قضات دیوان کیفری بین‌المللی را که دادستان اصلی آن به دنبال صدور حکم بازداشت نتانیاهو است، «تهدید نکند». به گزارش الجزیره، این ... هشدار بورل: از تهدید قضات دیوان کیفری بین‌المللی دست بردارید

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اسراییل, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خبر, دیوان داوری لاهه, نسل‌کشی

ابراز امیدواری چین از عینی بودن حکم دادگاه بین‌المللی

وزارت خارجه چین پس از درخواست دادگاه لاهه برای صدور حکم بازداشت برای روسای اسراییل، ابراز امیدواری کرد که این حکم، عینی باشد. وزارت خارجه چین پس از درخواست دادستان کل برای صدور حکم بازداشت برای روسای اسراییل درپی جنگ در نوار غزه، ابراز امیدواری کرد که دادگاه کیفری بین‌المللی عینی عمل کند. براساس گزارش ... ابراز امیدواری چین از عینی بودن حکم دادگاه بین‌المللی

ادامه

آفریقای جنوبی, استقلال, اسراییل, جنایات جنگی, جهان, چین, خاورمیانه, دیوان داوری لاهه, شرق آسیا, فرانسه, فلسطین, هلند

نخستین شکایت بین‌المللی عراق از آمریکا به دلیل استفاده از سلاح‌های حاوی اورانیوم

برای نخستین بار دولت عراق از آمریکا به دلیل نقض حاکمیت عراق و استفاده از سلاح‌های حاوی اورانیوم علیه این کشور در دادگاه کیفری سوئد شکایت کرد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، «هاتف الرکابی» مشاور حقوقی پارلمان عراق و عضو کمیسیون مذاکراتی با سازمان ملل، نخستین دادخواست قضایی مطالبه غرامت برای آلودگی رادیواکتیویته این کشور طی جنگ‌های سابقی که در معرض آن قرار گرفته را به یک دادگاه ویژه در سوئد تقدیم کرد.

 

بنا بر این گزارش، وی این دادخواست را به تاریخ ۲۰۲۰/۱۲/۲۶ به دادگاه کیفری سوئد که طبق استانداردهای بین‌المللی در استکهلم فعالیت دارد، ارائه کرد و خواستار دریافت غرامت به دلیل آلودگی عراق با سلاح‌ها، بمب‌ها و موشک‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده و غیره طی چندین دهه شد.

 

به نوشته پایگاه خبری «المعلومه»، الرکابی افزود: به موجب این دادخواست با شماری از دانشگاهیان خارج‌نشین در فرانسه، کانادا، کوپنهاک و بلژیک تماس برقرار شد و آنها برای کمک در چارچوب تیم ویژه حقوقی تشکیل شده در این خصوص اعلام آمادگی کردند. هدف این تیم ویژه حقوقی تلاش برای دستیابی به صدور یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل درباره پرداخت غرامت به دولت عراق به دلیل خسارات وارده پس از تخریب تاسیسات هسته‌ای آن است.

 

بر اساس گزارش الرکابی و اعضای کمیته زیر نظر او، ایالات متحده آمریکا در سه نوبت عراقی‌ها را با اورانیوم ضعیف شده در سالهای ۱۹۹۱، ۱۹۹ و ۲۰۰۳ هدف قرار داده است و علاوه بر آن، رژیم اسرائیل نیز تاسیسات هسته‌ای «تموز» را در سال ۱۹۸۱ هدف قرار داده است. امری که تاکنون موجب کشته شدن هزاران عراقی به دلیل ابتلا به انواع سرطان‌ها، سکته‌های مغزی و تغییر شکل‌های مادرزادی شده است و هنوز نیز سرزمین عراق تحت تاثیر آلودگی‌های رادیواکتیوی است.

 

وی افزود: فاجعه بزرگ آنجاست که دولت عراق طی تمام این سالها حرکتی انجام نداده و اقدامی برای پاکسازی کشور از این آلودگی‌ها نکرده است و از جامعه بین‌الملل نخواسته که آمریکا و همپیمانانش را ملزم به پاکسای عراق یا پرداخت غرامت کند.

 

الرکابیبه عنوان مشاور کمیسیون روابط خارجه پارلمان عراق، اواسط دسامبر گذشته از قصدش برای شکایت قضایی علیه طرف آمریکایی به دلیل نقض حاکمیت عراق و استفاده از اورانیوم علیه مردم این کشور خبر داده بوده و گفته بود که یک دادخواست قضایی علیه آمریکا به دادگاه‌های سوئد و آلمان ارائه و از آن به دلیل ارتکاب جنایات بزرگ در عراق از جمله استفاده از اورانیوم شکایت خواهد کرد.

 

وی توضیح داده بود: اقامه دعاوی قضایی در دادگاه‌های سوئد و آلمان، بازخواست بین‌المللی از ایالات متحده آمریکا و عدم تعلل در این امر را تضمین خواهد کرد.

 

تاکنون گزارش‌های متعددی درباره استفاده اشغالگران آمریکایی از صدها تن مهمات دارای اورانیوم ضعیف شده در جنگ های سال ۱۹۹۱ تو ۲۰۰۳ میلادی علیه عراق منتشر شده است و منابع آگاه پزشکی همین امر را عامل اصلی گسترش سرطان و تولد نوزادان ناقص در عراق می‌دانند.

 

آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی همراه با متحدان خود به بهانه نابودی سلاح‌های کشتار جمعی در دست صدام به عراق حمله کرد. هرگز این سلاح‌ها در عراق پیدا نشد اما به استناد تحقیقات مراکز مختلف داخلی و خارجی عراق، آمریکا در حملات خود علیه مناطق مختلف عراق از سلاح‌های حاوی اورانیوم استفاده کرد. به عنوان مثال، موسسه «بیس گروپ» هلند چند سال پیش گزارش داد که تشعشعات مواد استفاده شده در سلاح‌های نامتعارف آمریکایی در عراق چندین برابر بیشتر از انفجار پایگاه اتمی چرنوبیل در روسیه است.

 

در گزارش این موسسه آمده است که حدود ۶۰ درصد از خانواده‌های شهرهای مختلف عراق دچار آلودگی به یکی از انواع آلاینده‌های شیمیایی و اورانیومی هستند و این مساله برای عراق یک چالش بهداشتی بزرگ محسوب می‌شود.

هشدار درباره پرتابه‌های آلوده به رادیواکتیو سفارت آمریکا در بغداد

 

هفته پیش نیز «امیر عبدالمنعم الساعدی» تحلیلگر و کارشناس امنیتی عراق درباره تهدید جانی پرتابه‌های سفارت آمریکا در بغداد که هر از چندگاهی شلیک می‌کند، برای شهروندان عراقی در مناطق مختلف هشدار داده بود و یادآور شد که تجهیزات نیروهای آمریکایی اغلب دارای مواد رادیواکتیو هستند و خسارات زیادی به مناطقی که به آن اصابت می‌کنند، وارد می‌سازند.

 

وی توضیح داد: آموزش‌ها و تمرین‌های نظامی زیادی در داخل پایگاه‌های نظامی تحت کنترل آمریکا به ویژه سفارت این کشور در منطقه سبز بغداد صورت می‌گیرد. آنچه که این سفارت‌خانه با استفاده از سامانه پدافند هوایی خود و فعال‌سازی آن به سوی مناطق مختلف پرتاب می‌کند، خطری جدی برای سلامت ساکنان بغداد است.

 

این تحلیلگر امور امنیتی عراق افزود: نمی‌توان چنین سامانه‌ای را در داخل مناطق مسکونی نصب کرد و دولت باید راهکاری بیابد. یا باید طرف آمریکایی را به خروج از عراق ملزم کند یا سفارت آن را به استان‌های دیگر و مکان‌های دیگر منتقل سازد.

 

وی تصریح کرد: تجهیزات ویژه سربازان آمریکایی در سفارت آمریکا و پایگاه‌های نظامی دیگر، دارای رادیواکتیو است که تهدیدی برای سلامت و جان شهروندان عراقی به شمار می‌آید. این امری است که طرف‌های مسئول در بخش بهداشت و سلامت باید بر روی آن متمرکز شوند. باید مناطق خاصی برای استفاده از این تجهیزات اختصاص یابد و طرف آمریکایی نیز ملزم به استفاده از تجهیزاتی دیگر و رهایی از این منابع رادیواکتیو بدون اینکه مزاحمتی برای شهروندان عراقی داشته باشد، شوند.

افشاگری نظامیان هلندی درباره کشتار عامدانه مردم افغانستان

دو نظامی هلندی که در افغانستان مستقر بودند بتازگی افشا کردند در یک ماموریت به دستور مافوق‌های خود به سوی شهروندان افغانستانی تیراندازی کرده و آن‌ها را کشتند.

ادامه

استرالیا, اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, حضور نظامی, خبر, هلند

اعتراف انگلیس به جنایات جنگی خود در عراق

یک روزنامه انگلیسی از پرداخت ۲۵ میلیون دلار از طرف وزارت دفاع انگلیس برای حل و فصل دعاوی اثبات نشده مربوط به «جنایات جنگی» نظامیانش در عراق خبر داد که برخی آن را اذعان ضمنی به ارتکاب این جنایات قلمداد می‌کنند.

ادامه

انگلستان, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خبر, عراق, غرب اروپا

رای الیوم؛ “اسرائیل و آمریکا پشت انفجار بیروت هستند”

عبد الباری عطوان در تحلیلی در واکنش به انفجار بندر بیروت شبهاتی را در باره این انفجار مطرح کرده از جمله اینکه چه کسی کشتی حامل نیترات آمونیوم را به بندر بیروت در چند سال قبل فرستاد و چه کسی در مسیر درخواست‌ها برای انتقال این کشتی سنگ‌اندازی کرد و آیا اسرائیل و آمریکا و ... رای الیوم؛ “اسرائیل و آمریکا پشت انفجار بیروت هستند”

ادامه

اسراییل, امریکا, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, لبنان, مقاله