نخست‌وزیر استرالیا: به‌طرز کارآمدی برای آزادی جولیان آسانژ تلاش می‌کنم

نخست‌وزیر استرالیا از دیدار با همسر جولیان آسانژ، موسس وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس خودداری کرد اما گفت که با “کارآمدترین روش ممکن” تلاش می‌کند تا این شهروند استرالیایی را آزاد کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا طی گفت‌وگو با یک قانونگذار مستقل در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با استلا آسانژ، همسر جولیان آسانژ دیدار خواهد کرد یا خیر، گفت: دیدار با استلا آسانژ به شوهر ۵۱ ساله‌اش که اکنون در لندن زندانی است و با حکم استرداد به ایالات متحده مبارزه می‌کند، کمکی نخواهد کرد.

نخست‌وزیر استرالیا گفت که از اظهارات اخیر پیتر داتن، رهبر اپوزیسیون این کشور به دلیل آنکه با دولت بر سر آزادی آسانژ توافق دارد، قدردانی می‌کند و در عین حال خاطرنشان کرد که این مسئله “آسان نیست.”

وی افزود: من دیدگاه دولت استرالیا را صراحتا به دولت آمریکا و همچنین انگلیس اعلام کرده‌ام و از این حقیقت که این مسئله اکنون یک دیدگاه دو حزبی است، قدردانی و استقبال می‌کنم… دیگر بس است. هیچ چیز از حبس مداوم جولیان آسانژ عاید نمی‌شود. کاری که من کرده‌ام… انجام اقداماتی به کارآمدترین روش ممکن است. کاری که من کرده‌ام… انجام اقدام دیپلماتیکی برای افزاش شانس آزادی جولیان آسانژ است؛ مسئله‌ای که فراتر از حد خود پیش رفته است.

استلا آسانژ از اولین سفرش به استرالیا استفاده کرد تا روز دوشنبه به همراه جنیفر رابینسون، وکیل همسرش در “باشگاه ملی مطبوعات” سخنرانی کند.

او گفت: همسرم جولیان ۱۵۰۲ روز را در زندان تحت تهدید استرداد به ایالات متحده سپری کرده و با حبس ۱۷۵ ساله به دلیل اتهامات جاسوسی مواجه است. اگر جولیان استرداد شود، او در عمیق‌ترین و تاریک‌ترین گودال زندان آمریکا برای همیشه حبس و منزوی خواهد شد. ما باید هر کاری کنیم تا مطمئن شویم که جولیان هرگز پا در زندان آمریکا نمی‌گذارد.

جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس از سال ۲۰۱۹ میلادی بازداشت شده و منتظر استرداد به آمریکا است؛ جایی که به دلیل انتشار محتویات طبقه‌بندی شده با حکم حداکثر ۱۷۵ سال زندان مواجه است. او به دلیل ۱۸ فقره جرم از جمله اتهام جاسوسی در رابطه با انتشار داده‌های محرمانه نظامی و دیپلماتیک آمریکا در سایت ویکی‌لیکس، از سوی آمریکا تحت تعقیب است. واشنگتن تاکید دارد که آسانژ با این کار جان بسیاری را در خطر انداخته است؛ اما طرفداران آسانژ می‌گویند وی قربانی شده چرا که خطاهای آمریکا در جنگ‌های افغانستان و عراق را افشا کرده است.

رئیس جمهوری برزیل خواستار آزادی آسانژ شد

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهوری برزیل پس از شرکت در مراسم تاجگذاری پادشاه انگلیس از این کشور خواست جولیان آسانژ موسس ویکی‌لیکس را از زندان آزاد کند. به گزارش ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، داسیلوا شنبه به وقت محلی در کنفرانسی خبری گفت: شرم‌آور است خبرنگاری که فریبکاری دولتی علیه دولت دیگری را تقیبح ... رئیس جمهوری برزیل خواستار آزادی آسانژ شد

ادامه

آزادی, آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, استرالیا, انگلستان, برزیل, حقوق بشر, غرب, ویکی‌لیکس

افشاکننده اسناد محرمانه پنتاگون امروز به دادگاه خواهد رفت

اولین جلسه دادگاه سرباز ۲۱ ساله آمریکایی که اسناد محرمانه پنتاگون را فاش کرده بود، امروز برگزار می‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ عضو گارد ملی نیروی هوایی ارتش آمریکا که عامل اصلی افشای اسناد طبقه بندی شده پنتاگون است امروز چهارشنبه برای تصمیم گیری در زمینه ادامه بازداشت موقت و یا آزادی با قرار وثیقه ... افشاکننده اسناد محرمانه پنتاگون امروز به دادگاه خواهد رفت

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, گزارش, ویکی‌لیکس

رئیس جمهور برزیل خواستار آزادی آسانژ شد

رئیس جمهور منتخب برزیل در دیدار با نمایندگان ویکی لیکس خواستار آزادی آسانژ شد. به گزارش مهر به نقل از راشاتودی، رئیس جمهور منتخب برزیل، «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» خواستار آزادی «جولیان آسانژ»، بنیانگذار ویکی لیکس از زندان فوق امنیتی بلمارش در انگلیس شد. آسانژ از سال ۲۰۱۹ در بازداشت به سر می‌برد و در انتظار ... رئیس جمهور برزیل خواستار آزادی آسانژ شد

ادامه

آمریکا, استرالیا, امریکای لاتین, انگلستان, برزیل, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, ویکی‌لیکس

آسانژ دست به دامن دادگاه حقوق بشر اروپا شد

جولیان آسانژ که با خطر استرداد به آمریکا مواجه است به دادگاه حقوق بشر اروپا متوسل شد. جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت ویکی لیکس، که تلاش می‌کند مانع از استرداد خود به آمریکا شود، به دادگاه حقوق بشر اروپا متوسل شده است. آسانژ در صورت مسترد شدن به آمریکا، با محکومیت ۱۷۵ سال زندان به جرم ... آسانژ دست به دامن دادگاه حقوق بشر اروپا شد

ادامه

آمریکا, اروپا, استرالیا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, ویکی‌لیکس