پاسخ وزیر خارجه هند به تهدیدهای آمریکا در مورد توافق چابهار

یک روز پس از اینکه واشنگتن، هند را به تحریم به دلیل توافق ۱۰ ساله با ایران بر سر بهره‌برداری از بندر چابهار تهدید کرد، وزیر امور خارجه هند تاکید کرد که این پروژه به نفع کل منطقه خواهد بود. به گزارش ایسنا، سوبرا مانیام جایشانکار، وزیر خارجه هند با ذکر این نکته که آمریکا ... پاسخ وزیر خارجه هند به تهدیدهای آمریکا در مورد توافق چابهار

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, افغانستان, اقتصادی, ایران, تحریم, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

یک اقتصاددان: اتحادیه اقتصادی اوراسیا راه ۴۰ ساله اروپا را در۱۰ سال طی کرد

اقتصاددان آسیای میانه گفت: تمام موانعی را که اتحادیه اقتصادی اروپا طی ۴۰ سال از آن عبور کرده است، اتحادیه اقتصادی اوراسیا تنها در مدت ۱۰ سال از انها گذر کرده است. به گزارش روز دوشنبه ایرنا طلوبک عبدروف، اقتصاددان آسیای میانه در گفت‌وگو با رادیو بیرینچی قرقیزستان درباره موانع موجود اتحادیه اقتصادی اوروسیا تصریح ... یک اقتصاددان: اتحادیه اقتصادی اوراسیا راه ۴۰ ساله اروپا را در۱۰ سال طی کرد

ادامه

آسیای میانه, ارمنستان, اروپا, اقتصادی, اورآسیا, ایران, بلاروس, جهان, روسیه, قرقیزستان, قزاقستان, گزارش

تعامل ارتش روسیه و چین روندهای جهانی را تثبیت می‌کند

وزیر دفاع چین گفت، تعامل بین نیروهای مسلح چین و روسیه نقش با ثبات کننده‌ای در روندهای جهانی و در شرایط متشنج و پر تلاطم بین‌المللی ایفا می‌کند. به گزارش ایسنا، «دونگ جون» وزیر دفاع چین در جریان گفت‌وگو با سرگئی شویگو همتای روسی خود در آستانه گفت: «در یک محیط متلاطم بین‌المللی به ویژه ... تعامل ارتش روسیه و چین روندهای جهانی را تثبیت می‌کند

ادامه

آسیای میانه, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا

پذیرش دختران در دانشکده‌های پزشکی افغانستان از سر گرفته شد

وزارت بهداشت حکومت سرپرست طالبان اعلام کرد که روند پذیرش دختران فارغ التحصیل پایه دوازدهم افغان در دانشکده‌های پزشکی دولتی برخی شهرهای این کشور آغاز شده است. به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری آوا، وزارت بهداشت حکومت سرپرست طالبان روند پذیرش دختران فارغ التحصیل پایه دوازدهم در دانشکده‌های پزشکی دولتی شهرهای ... پذیرش دختران در دانشکده‌های پزشکی افغانستان از سر گرفته شد

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, جهان, حقوق بشر, خبر, دانش, زنان

رئیس‌جمهور قرقیزستان خطاب به آمریکا: در امور کشورمان دخالت نکنید

به دنبال واکنش ایالات متحده به تصویب یک قانون در قرقیزستان که طبق ادعای آمریکا برگرفته از یک قانون سرکوبگر در روسیه است، بیشکک به شدت از واشنگتن انتقاد کرد و عدم مداخله آمریکا در امور داخلی این کشور را خواستار شد. به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، صدیر جباروف رئیس جمهور قرقیزستان امروز دوشنبه ... رئیس‌جمهور قرقیزستان خطاب به آمریکا: در امور کشورمان دخالت نکنید

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, اتحادیه اروپا, حقوق بشر, روسیه, قزاقستان, گزارش

درنتیجه اعتراض‌ها درافغانستان؛ استفاده از کپی شناسنامه در روند ثبت‌‌نام رای‌دهندگان متوقف شد

درحالی که استفاده از کپی شناسنامه در روند ثبت نام رای دهندگان نگرانی‌‌هایی را برانگیخته بود کمیسیون انتخابات افغانستان سرانجام اعلام کرد که استفاده از کپی مجاز نیست.

 

موضوع استفاده از کپی شناسنامه در روند ثبت نام رای دهندگان که باحمایت ارگ ریاست جمهوری افغانستان مجاز شده بود، اعتراض ریاست اجرایی و برخی از اعضای کمیسیون انتخابات را در پی داشت.

 

بسیاری از نهادهای ناظر بر روند انتخابات در افغانستان استفاده از کپی شناسنامه‌ در روند ثبت نام رای دهندگان را زمینه سازی برای تقلب گسترده اعلام کردند.

 

اگر چه رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان پیش از این استفاده از کپی شناسنامه را مجاز دانسته بود اما این کمیسیون سرانجام استفاده از کپی را غیرمجاز دانست.

 

«معاذالله دولتی» معاون کمیسیون انتخابات افغانستان به روزنامه «۸صبح» گفت: اعضای کمیسیون انتخابات و مقامات اداره ثبت احوال نفوس در نشست مشترکی تصمیم گرفتند تا استفاده از کپی شناسنامه در روند ثبت نام را متوقف کنند.

 

وی افزود: استفاده از کپی شناسنامه برای ثبت نام رای دهندگان می‌تواند زمینه تکرار رای و تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در افغانستان را فراهم کند.

 

چند روز پیش ارگ ریاست جمهوری افغانستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در دیدار اعضای کمیسیون انتخابات با اشرف غنی تصمیم گرفته شد تا استفاده از کپی شناسنامه در روند ثبت نام رای دهندگان مجاز شود.

 

تعدادی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان نیز به دلیل مخالفت با طرح پیشنهادی ارگ ریاست جمهوری افغانستان مجبور شدند تا از این کمیسیون کناره گیری کنند.

 

در پی این موضوع عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان تصریح کرد که مداخله مقامات دولت افغانستان در امور کاری کمیسیون انتخابات قابل قبول نیست .

تسنیم

رئیس اتحادیه حقوقدانان افغانستان؛ کار حکومت وحدت ملی غیر قانونی است

تعدادی از حقوقدانان افغان روز گذشته طی نشستی در کابل اعلام کردند که بر اساس قانون اساسی افغانستان دوره ریاست جمهوری این کشور چهار ساله است و ادامه کار حکومت وحدت ملی نیز غیرقانونی محسوب می‌شود.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, حقوق بشر, خبر

همه طرف‌ها در مذاکرات آستانه حضور دارند

امروز دوشنبه در آستانه آغاز نهمین دور مذاکرات “آستانه”، وزارت خارجه قزاقستان تاکید کرد همه طرف‌هایی که به دنبال دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه هستند، در این دور حضور دارند.

ادامه

اسیای مرکزی, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, قزاقستان

نماینده پارلمان افغانستان: ارگ ریاست‌جمهوری و برخی کشورهای غربی از داعش حمایت می‌کنند

«امان‌الله پیمان» نماینده ولایت بدخشان در پارلمان افغانستان در اظهاراتی، ارگ ریاست جمهوری این کشور و برخی کشورهای غربی را به حمایت از گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های مسلح متهم کرد.

ادامه

افغانستان, امریکا, تروریسم, جهان, چین, خبر, روسیه

رئیس اجرایی دولت افغانستان، «اشرف غنی» را متهم به عوام فریبی کرد

عبدالله در واکنش به‌ آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی گفت: با درج واژه افغان به‌عنوان ملیت مشکلی ندارم اما آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بدون تفاهم و در آستانه انتخابات اقدامی عوام فریبانه است.

ادامه

افغانستان, جهان, خبر, سیاسی