فایننشال‌تایمز: اروپا، اوکراین را ناامید کرده است

روزنامه آمریکایی گزارش داد که کشورهای اروپایی با نادیده‌گرفتن درخواست‌های کی‌یف برای دریافت سامانه پدافند هوایی پاتریوت، کی‌یف را ناامید کرده‌اند. به گزارش ایسنا، نادیده‌ گرفتن درخواست‌های مکرر اوکراین برای دریافت سامانه‌های پدافند هوایی از سوی غرب، کی‌یف را ناامید کرده و این در حالی است که حملات موشکی و پهپادی روسیه تشدید شده است. ... فایننشال‌تایمز: اروپا، اوکراین را ناامید کرده است

ادامه

آلمان, آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اوکراین, جنایات جنگی, جنگ نیابتی, روسیه, شرق اروپا, گزارش, لهستان

جانسون: شکست اوکراین برای غرب فاجعه‌ای «وحشتناکتر از ویتنام» خواهد بود

نخست وزیر سابق انگلیس در جریان یک سخنرانی در دانشگاه جورج تاون آمریکا هشدار داد که تصرف کی‌یف توسط روسیه فاجعه‌ای بزرگتر از ویتنام برای رهبری ‌آمریکا در عرصه جهانی خواهد بود. به گزارش ایسنا، بوریس جانسون، نخست وزیر سابق انگلیس همچنین گفت، برای جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا دعا می‌کند که به بلوکه کردن بسته ... جانسون: شکست اوکراین برای غرب فاجعه‌ای «وحشتناکتر از ویتنام» خواهد بود

ادامه

آمریکا, اروپا, اوکراین, تحلیل, جنگ نیابتی, جهان, روسیه, شرق اروپا, ویتنام

کارشناس برزیلی: حمله تروریستی به کنسولگری ایران، حمله به بریکس و سازمان همکاری شانگ‌های است

پِپه اسکوبار (Pepe Escobar) کارشناس و ناظر کهنه‌کار امور بین‌الملل اعلام کرد که حمله تروریستی دولتی به مرکز دیپلمالتیک ایران در دمشق، حمله به بریکس و سازمان همکاری شانگ‌های است. به گزارش چهارشنبه شب ایرنا از “اسپوتنیک”, اسکوبار افزود: اسراییل با حمله تروریستی به دمشق کنوانسیون وین در مورد مصونیت دیپلماتیک را نقض کرد، همچنین ... کارشناس برزیلی: حمله تروریستی به کنسولگری ایران، حمله به بریکس و سازمان همکاری شانگ‌های است

ادامه

آلمان, آمریکا, اسراییل, انگلیس, اوکراین, ایران, برزیل, بریکس, تروریسم, چین, خاورمیانه, روسیه, ژاپن, سازمان ملل, شانگ‌های, فرانسه, کره جنوبی, گزارش, مالت, ناتو

دستور دفتر نتانیاهو به وزارتخانه‌های اسرائیل: برای حمله احتمالی ایران آماده باشید

دفتر نخست وزیری اسرائیل از همه مدیران کل وزارتخانه‌ها خواست برای حمله احتمالی ایران به اراضی اشغالی آماده باشند. به گزارش ایسنا، «یوسی شلی» مدیرکل دفتر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل در یک جلسه توجیهی با پیش‌بینی احتمال حمله ایران و نیاز به آمادگی برای سناریوهای مختلف غیرنظامی به مدیران کل وزارتخانه‌های این رژیم گفت: ... دستور دفتر نتانیاهو به وزارتخانه‌های اسرائیل: برای حمله احتمالی ایران آماده باشید

ادامه

آمریکا, اسراییل, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین

گاردین: شکایت گروه‌های حقوق بشری از آلمان به دلیل ارسال تسلیحات به اسرائیل

چندین گروه حقوق بشری در آلمان همزمان با تداوم حملات وحشیانه اسرائیل به غزه، از دولت این کشور به دلیل ارسال تسلیحات به سرزمین‌های اشغالی شکایت کردند. باشگاه خبرنگاران: به گزارش روزنامه گاردین، در بحبوحه حملات اسرائیل به غزه و همزمان با افزایش نومیدی از اقدام موثر کشور‌های اروپایی، گروه‌های حقوق بشر آلمان علیه دولت ... گاردین: شکایت گروه‌های حقوق بشری از آلمان به دلیل ارسال تسلیحات به اسرائیل

ادامه

آلمان, آمریکا, اروپا, اسراییل, انگلیس, جهان, حقوق بشر, دیوان داوری لاهه, سوئیس, نیکاراگوئه, هلند

نتایج یک نظرسنجی نشان داد؛ آمریکا جهان را ناامن‌تر کرده است / نارضایتی مردم از نظامی‌گری

بر اساس یک نظرسنجی که توسط موسسه «چارلز کخ» با همکاری مرکز منافع ملی امریکا و وزارت امور خارجه این کشور صورت گرفت، مردم آمریکا خواهان ایجاد تغییر و آغاز یک مسیر جدید در عرصه سیاست خارجی کشور خود هستند.

 

 

به گزارش نشنال اینترست، پرونده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بسته شد و «دونالد ترامپ» با اختلاف محسوسی از رقیب دموکرات خود یعنی «هیلاری کلینتون» حالا رییس جمهور آمریکاست.

 

این درحالی است که نه تنها آمار کلی بلکه شمارش آرا در مهم ترین ایالت ها هم به نفع ترامپ بوده است. واقعیت این است که با انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، مردم این کشور برای ایجاد تغییر در عرصه سیاست خارجی تصمیم گرفتند.

 

بر اساس یک نظرسنجی که توسط موسسه «چارلز کخ» با همکاری مرکز منافع ملی امریکا و وزارت امور خارجه این کشور صورت گرفت، مردم آمریکا خواهان ایجاد تغییر و آغاز یک مسیر جدید در عرصه سیاست خارجی کشور خود هستند.

 

در این نظرسنجی، بسیاری از پاسخ دهندگان با آنچه «دونالد ترامپ» در دوره مبارزه انتخاباتی خود گفته بود موافق بودند و در برخی موضوعات از ارائه پاسخ خودداری کردند، زیرا در مورد پاسخ خود اطمینان و آگاهی لازم را نداشتند.

 

بر اساس نتایج نظرسنجی باید گفت که یک فرصت واقعی پیش روی ترامپ قرار دارد تا سیاست خارجی امریکا را بار دیگر تعریف کند. وی قطعا یک پایگاه مردمی و آماده در اختیار دارد و می تواند با تکیه بر آن تحولاتی را در عرصه سیاست خارجی آمریکا ایجاد کند، تحولی که جنگ و ستیز را در سراسر جهان کم رنگ تر خواهد کرد.

 

در نظرسنجی که توسط موسسه چارلز کخ برگزار شد، دو سوال از مردم آمریکا پرسیده شد: آیا سیاست خارجی آمریکا امنیت مردم آمریکا را تاکنون تامین کرده است؟ آیا سیاست خارجی آمریکا امنیت مردم جهان را به طور کلی تامین کرده است؟

 

اکثر پاسخ دهندگان گفتند که سیاست خارجی آمریکا نه تنها امنیت بیشتر برای مردم آمریکا به ارمغان نیاورده است بلکه جهان را نیز ناامن تر کرده است. ۵۱.۹ درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که سیاست خارجی آمریکا امنیت ما را افزایش نداده است و ۵۱.۱ درصد نیز گفته اند سیاست خارجی آمریکا تاثیر منفی بر امنیت سایر نقاط جهان داشته است.

 

پاسخ ها نشان می دهد که جنگ های پی در پی در خاورمیانه، عراق، لیبی، یمن، افغانستان و سوریه نه تنها حس امنیت مردم آمریکا را تقویت نکرده بلکه آن را تضعیف کرده است. بر اساس نتایج نظرسنجی، ۳۵ درصد پاسخ دهندگان خواهان کاهش رویارویی نظامی آمریکا در خاورمیانه هستند در حالیکه ۳۰ درصد آنها خواهان افزایش حضور نظامیان آمریکا در این منطقه بحرانی از جهان هستند .

 

در مورد روابط امریکا با عربستان سعودی، ۲۳.۲ درصد خواهان تضعیف روابط نظامی آمریکا و عربستان بوده در حالیکه ۲۴ درصد از آنها گفته اند در این مورد نظر قطعی و مطمئنی ندارند. واقعیت این است که بیش از نیمی از آمریکایی ها نمی خواهند نیروی زمینی آمریکا در سوریه حضور داشته باشند.

 

به طور کلی ۴۵.۴ درصد آمریکایی ها معتقد هستند که کاهش حضور نظامی آمریکا در خارج امنیت مردم آمریکا را افزایش داده در حالی که ۳۰.۹ درصد می گویند بهتر است حضور نظامی آمریکا در خارج افزایش یابد.

 

واضح است که مردم آمریکا در مورد برخی از موضوعات دچار ابهام بوده و جواب مطمئن و قطعی ندارند. فقط تعداد بسیار کمی از آنها دوست یا دشمن آمریکا را تشخیص می دهند. به طور مثال در مورد نحوه برخورد امریکا با ناتو این ابهام آشکار می شود. وقتی از نمونه آماری خواسته شد تا در مورد دفاع سیستمیک امریکا از لتونی، لیتوانی یا استونی پاسخ دهند، ۲۶.۱ درصد گفتند نه مخالف هستند و نه موافق. ۲۲ درصد مخالفت خود را اعلام کرده و تنها ۱۶.۸ درصد با حمایت امریکا از این کشورها موافق بودند.

 

به طور مشابه وقتی در مورد ورود مونته نگرو به ناتو سوال شد، ۶۳.۶ درصد گفتند در این مورد نمی توانند جواب مطمئن و قطعی دهند.

 

نتایج نظرسنجی نشان می دهد که آمریکایی ها در زمینه سیاست خارجی مضطرب بوده و وضعیت موجود امریکا در جهان را نمی پذیرند. آنها می خواهند شاهد ایجاد تغییر در عرصه سیاست خارجی کشورشان باشند.

 

به جای نظامی گری و ماجراجویی، مردم آمریکا مشتاق جهانی هستند که جنگ و ستیز در آن کم رنگ شده و همکاری میان کشورها افزایش یابد. جهانی که تجارت و دیپلماسی ابزار اصلی در روابط بین کشورهاست، همانطور که در نظرسنجی فوق نشان داده شده است.

 

۴۹ درصد پاسخ دهندگان دیپلماسی را بر قدرت نظامی ترجیح داده و فقط ۲۶.۳ درصد آنها قدرت نظامی را بر کابرد دیپلماسی در عرصه سیاست خارجی ترجیح داده اند. ۵۴ درصد آنها معتقد هستند که امریکا جهت توسعه امنیت و رفاه مردم خود باید با سازمان ملل همکاری نماید. علاوه بر این اکثریت مشخص پاسخ دهنده ها بر این باور هستند که افزایش تجارت به امنیت بیشتر مردم امریکا کمک خواهد کرد.

 

باید از فرصت پیش رو استفاده کرده و تغییری را که مردم آمریکا خواهان آن هستند در عرصه سیاست خارجی ایجاد نماید. شاید ترامپ بتواند رویای مردم امریکا و جهان برای ایجاد جهانی مملو از صلح و همکاری که دیپلماسی و تجارت ابزار اصلی روابط بین کشورهاست را محقق کند.

مهر

ماریا زاخاروا: تصمیم آمریکا برای تسلیح گروه‌های مسلح سوری خصمانه است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن خصمانه خواندن تصمیم آمریکا برای تسلیح گروه های مسلح در سوریه، گفت: دولت اوباما تلاش می کند تا پیش از واگذاری قدرت به «ترامپ»، اوضاع را در جهان پیچیده کند.     به گزارش پایگاه لبنانی النشره، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در سخنانی از تصمیم ایالات متحده آمریکا برای ... ماریا زاخاروا: تصمیم آمریکا برای تسلیح گروه‌های مسلح سوری خصمانه است

ادامه

امریکا, تروریسم, جهان, خبر, سوریه

فرماندار اوکیناوا خواستار خروج پایگاه نظامی آمریکا شد

« تاکه شی اوناگا » فرماندار اوکیناوا که به شدت مخالف حضور پایگاه نظامی فوتمنا آمریکا در این منطقه است، یک بار دیگر تاکید کرد که تمامی تلاش خود را برای جلوگیری از انتقال این پایگاه از ناحیه ای پرجمعیت به یک ناحیه کم جمعیت تر بکار خواهد گرفت.   این اظهارنظر در شرایطی مطرح ... فرماندار اوکیناوا خواستار خروج پایگاه نظامی آمریکا شد

ادامه

اعتراضات اجتماعی, امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی

چین جدیدترین جنگنده رادارگریز نسل پنجمی خود را آزمایش کرد

رسانه‌های چینی گزارش دادند، چین اقدام به آزمایش جدیدترین نسخه از جنگنده رادارگریز نسل پنجم خود کرده تا به انحصار غرب بر این پیشرفته‌ترین جنگنده‌های جهان پایان دهد.   به گزارش خبرگزاری فرانسه، این آزمایش در حالی از سوی چین انجام شده که این کشور به قدرت نمایی خود ادامه می‌دهد و در همین راستا ... چین جدیدترین جنگنده رادارگریز نسل پنجمی خود را آزمایش کرد

ادامه

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

زاخارووا: سیاست خارجی اوباما همه جهان را منزجر کرده است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه سیاست خارجی دولت اوباما طی هشت سال گذشته همه جهان را منزجر کرده، گفت که دولت وی باید محکوم شود.   به گزارش خبرگزاری تاس، «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با انتقاد شدید از سیاست خارجی دولت اوباما طی هشت سال گذشته گفت که سیاست خارجی دولت ... زاخارووا: سیاست خارجی اوباما همه جهان را منزجر کرده است

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه