همسویی نولیبرال‌ها با خامنه‌ای برای «حفظ نظام» و هراس دیکتاتوری ولایی از گسترش عدالت‌خواهی

صدور حکم‌های زندان طولانی‌مدت برای فعالان کارگری در چند هفتۀ اخیر نشان‌دهندهٔ میزان هراس حکومت ولایی از گسترش مداوم مبارزات صنفی طبقۀ کارگر و دیگر زحمتکشان است. واکنش معمول سران “نظام” و نیروهای انتظامی-امنیتی‌اش به گسترش مداوم حرکت‌های اعتراضی صنفی زحمتکشان برای مطالبات مادّی و حقوق صنفی‌شان چیزی جز ایجاد جوّ هراس و سرکوب و ... همسویی نولیبرال‌ها با خامنه‌ای برای «حفظ نظام» و هراس دیکتاتوری ولایی از گسترش عدالت‌خواهی

ادامه

آزادی, آمریکا, اختلاف طبقاتی, استبدادی, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, امنیتی, ایران, حقوق بشر, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, غارتگری, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

حمایت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از فراخوان اعتصاب مزدی کارگران آرژانتین، ایتالیا و چک

WFTU از فراخوان اعتصاب کارگران چند کشور اروپایی و آمریکای جنوبی از جمله ایتالیا، جمهوری چک و آرژانتین به دلیل اعتراض به وضعیت مزدی حمایت کرد.’ به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU)، این تشکل بین‌المللی از فراخوان اعتصاب کارگران چند کشور اروپایی و آمریکای جنوبی از جمله ایتالیا، ... حمایت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از فراخوان اعتصاب مزدی کارگران آرژانتین، ایتالیا و چک

ادامه

آرژانتین, آلمان, اختلاف طبقاتی, انگلستان, بیانیه, پرتغال, چک, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, فرانسه, فقر, کارگری, نئولیبرالیسم, یونان

«اوپک پلاس» و نبرد سرمایه‌داری با تورم

سرمایه‌داری به‌جز در زمان جنگ، همواره در پی کنترل تورم از راه ایجاد رکود بوده است. حتا زمانی که تورم به‌دلیل افزایش مستقل و ساختگی حاشیه سود خالص کلان‌سرمایه‌داران پدید آمده باشد. در این شرایط دستمزدها به‌طرزی انعطاف‌ناپذیر در روند نزولی قرار می‌گیرند یعنی دستمزدها نه‌تنها افزایش پیدا نمی‌کنند کاهش هم پیدا می‌کنند. بنابراین این ... «اوپک پلاس» و نبرد سرمایه‌داری با تورم

ادامه

آمریکا, اروپا, اقتصادی, امپریالیسم, جهان, روسیه, سرمایه‌داری, عربستان سعودی, غرب, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

پیامدهای فاجعه‌آمیزِ تشدید برنامه‌های نولیبرالی «رهبری» برای «حفظ نظام»

برخلاف سخنوری‌های ابراهیم رئیسی و گزارش‌های ساختگی در روزنامه‌هایی نظیر ایران و همشهری و کیهان که وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم را خوب توصیف می‌کنند، در نگاهی حتی گذرا به آمار منتشر شده در مورد قیمت‌ها و مقایسهٔ آنها با سطح درآمد اکثر مردم و به‌ویژه زحمتکشان و تهی‌دستان، تصویر دیگری دیده می‌شود. زحمتکشان ... پیامدهای فاجعه‌آمیزِ تشدید برنامه‌های نولیبرالی «رهبری» برای «حفظ نظام»

ادامه

استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, سیاسی, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

چارهٔ رنجبران وحدت و تشکیلات است! ادامه اعتراض و اعتصاب در مراکز کارگری به‌ویژه درمیان کارگران پروژه‌ای صنعت نفت حکومت جمهوری اسلامی را در تنگنا قرار داده است. اعتراض و راهپیمایی‌های روز جهانی کارگر در نقاط مختلف کشور پیوستگی و رابطه  تنگاتنگ جنبش کارگری و خیزش زن، زندگی، آزادی را نمایان می‌سازد. تهدید و دستگیری ... با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

ادامه

آزادی, اختلاف طبقاتی, استبداد, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

میتینگ‌های کارکنان «آمازون» در اعتراض به‌مقاومت مدیران دربرابر تشکیل اتحادیه

اتحادیه کارگری آمازون پس از اینکه نتوانست ۳۰ درصد از کارکنان مورد نیاز خود را به دلیل کارشکنی‌های شرکت خود  ثبت نام کند، تنها در دومین تلاش خود برای انتخابات «استان آیلند» واجد شرایط تشکیل اتحادیه شد.

 

به گزارش ایلنا و به نقل از نیویورک تایمز، در استان آیلند، ناظران شرکت آمازون که اغلب از آن‌ها به عنوان کارگران بخش آموزش یاد می‌کنند، یک میتینگ اعتراضی برگزار کردند.

 

اعتراض آن‌ها به برگزاری جلسات ضد اتحادیه‌ای در شرکت و همچنین کارشکنی در انتخابات‌های اتحادیه‌ای بوده است.

 

کارمندان بخش استان آیلند از هفته گذشته در انبارهای توزیعی شرکت آمازون خود رای خواهند داد که آیا به اتحادیه کارگری آمازون بپیوندند، یا اتحادیه‌ای مستقل که توسط کارگران فعلی و سابق رهبری می‌شود را برپا سازند. گفته می‌شود که هیئت ملی روابط کار آمریکا نتایج را در روزهای بعد اعلام خواهد کرد.

 

کارمندان انبار در آلاباما، در حال رای‌گیری در مورد اینکه آیا توسط اتحادیه خرده فروشی، عمده فروشی و فروشگاه‌های بزرگ نمایندگی داشته باشند یا خیر جلسه انتخاباتی برگزار کردند. برگه‌های رای در انتخابات پستی، که هیئت کارگری در اوایل فوریه ارسال کرد، قرار است روز جمعه بررسی شده و و اندکی بعد شمارش شود.

 

تشکیل اتحادیه در هر یک از این تأسیسات -که هر کدام بیش از ۵۰۰۰ کارگر را استخدام می‌کند – اولین پیروزی در تاریخ فعالیت کارگران ابرشرکت خرید و فروش آمازون در ایالات متحده خواهد بود و تقریباً به طور قطع مدل کار را تغییر می‌دهد اما شانس اتحادیه‌ها همچنان هاله‌ای از ابهام است.

 

طبق این گزارش نیویورک تایمز، اتحادیه کارگری آمازون پس از اینکه نتوانست ۳۰ درصد از کارکنان مورد نیاز خود را به دلیل کارشکنی‌های شرکت در دادخواست اولیه خود ثبت نام کند، تنها در دومین تلاش خود برای انتخابات استان آیلند واجد شرایط شد تشکیل اتحادیه شد.

 

اتحادیه کارگران بخش خرده‌فروشی آمازون دومین انتخابات خود را در انبار آمازون در آلاباما برگزار می‌کند که سال گذشته نیز برگزاری آن شکست خورده بود. هیئت کارگری بعداً پس از اینکه به این نتیجه رسید که شرکت آمازون با دخالت در فرآیندها، قوانین انتخاباتی را نقض کرده است، دستور رأی‌گیری مجدد داد.

 

حامیان اتحادیه در هر دو انبار می‌گویند که خواهان افزایش حقوق، بهبود شرایط بهداشتی و ایمنی و دریافت رفتار انسانی‌تر از سوی سرپرستان هستند.

 

میشل والنتین نیوز، یک کارمند در استان آیلند، گفت: «من به حمام رفتم و دو مدیر مرا تعقیب کردند تا ببینند کجا هستیم!» و اضافه کردند که: «من احساس می‌کنم ما در منطقه گرگ و میش هستیم.»

 

به گفته حامیان اتحادیه، آمازون از جلسات منظم، که معمولاً شامل چند ده کارمند است و تقریباً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد، استفاده کرده است تا تصور نادرستی از آنچه تشکیل اتحادیه در پی دارد ایجاد کند.

 

شرکت آمازون می‌گوید تصمیم گیری در مورد تشکیل یاعدم عضویت در اتحادیه به عهده کارمندان است و این جلسات اجباری با هدف آموزش کارگران در مورد معنای اتحادیه برای آن‌ها است. این شرکت به دستمزد رقابتی خود – کمتر از ۱۶ دلار در ساعت برای یک کارگر تمام وقت در سطح ابتدایی در آلاباما و بیش از ۱۸ دلار در ساعت در استان آیلند – و مزایایی که شامل مزایای مراقبت‌های بهداشتی برای کارکنان تمام وقت به محض پیوستن است اشاره می‌کند.

 

در ایالات متحده آمریکا، کارفرمایان و مدیران شرکت‌ها مجازند جلسات ضد اتحادیه‌ای که اغلب به عنوان جلسات «مخاطب قربانی» شناخته می‌شوند، برگزار کنند تا زمانی که این ممنوعیت، کمی قبل از ارسال برگه‌های رای پستی به دست کارگران یا شروع رای‌گیری حضوری اعمال شود.

 

یکی از مقامات ارشد روابط کارکنان آمازون گفت که در جلسات شورای کارگری درباره انتخابات اتحادیه سال گذشته در آلاباما، این شرکت تا ۲۹ مسئول روابط کارمندان را از مناطق دیگر که بسیاری از آن‌ها رهبری میتینگ‌ها را برعهده داشتند، و تا ۹ مشاور خارجی را جذب کرده است. یک مشاور شهادت داد که معمولاً در جلسات می‌نشست و به سؤالات کارگران پاسخ می‌داد.

 

پرونده‌های وزارت کار آمریکا نشان داده است که یک شرکت مشاوره حقوقی مربوط به دعاوی کار روزانه ۳۲۰۰ دلار از آمازون برای هر مشاور دریافت کرده است، و آمازون بیش از ۳۵۰.۰۰۰ دلار به شرکت مشاوره دیگری پرداخت کرده است.

 

جیک روزنفلد، استاد متخصص در اتحادیه‌ها در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، گفت که کارگران اتحادیه‌ای معمولاً بیشتر از کارگران غیراتحادیه‌ای درآمد دارند، و بسیار نادر است که کارگران در نتیجه چانه‌زنی اتحادیه‌ها، غرامت خود از کارفرما را کاهش دهند.

 

طبق این گزارش، پلیس فدرال آمریکا نیز دو کارمند فعلی آمازون به نام‌های جیسون آنتونی و برت دانیلز را به دلیل برگزاری جلسات اعتراضی و ممانعت از ورود ماموران به تجمع بازداشت کرده است. این دو به همراه یک کارگر زندانی دیگر به نام اسمالز قبل از آزادی بیش از یک روز در یک سلول انفرادی نگهداری شدند.

انتظار می‌رود بیش از ۲۰۰ میلیون کارگر رسمی و غیررسمی به اعتصابات هند بپیوندند

بیش از دوازده اتحادیه کارگری هند که اعتصاب را سازماندهی کردند، از دولت می‌خواهند که پوشش تامین اجتماعی جهانی را برای کارگران در بخش غیرمتشکل گسترده فراهم کند، حداقل دستمزد را تحت برنامه تضمینی اشتغال افزایش دهد و خصوصی‌سازی بانک‌های بخش دولتی را متوقف کند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش, هندوستان

دغدغه‌های «افزایش مستمری بازنشستگان»

در تعیین مستمری ۱۴۰۱ بازنشستگان کارگری باید به چند نکته اساسی توجه شود؛ اول لزوم اجرای دقیق و بدون تنازل ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و توجه به سبد معیشتِ بسیط خانواده‌های بازنشسته؛ دوم مساله افزایش مزایای مزدی و بازنگری در شمول آن‌ها در جهت رفع هرنوع تبعیض و در نهایت، توجه به معادلات اکچوئری ... دغدغه‌های «افزایش مستمری بازنشستگان»

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, گزارش

خانواده‌های داغدار کارگران ساختمانی در رژیم ولایی از هیچ‌گونه بیمه و مستمری‌ای‌ برخوردار نیستند

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مازندران با بیان اینکه آمار حوادث کار در بین کارگران ساختمانی بالاست، گفت: داغدار عزیزانی هستیم که بیمه نبودند و جان خود را حین کار از دست دادند. واضح است که خانواده‌های این عزیزان آسیبِ بسیاری از این وضعیت می‌بینند؛ آن‌ها نه تنها سرپرستِ خود را از دست می‌دهند بلکه ... خانواده‌های داغدار کارگران ساختمانی در رژیم ولایی از هیچ‌گونه بیمه و مستمری‌ای‌ برخوردار نیستند

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

‌در راه تأمین منافع زحمتکشان، اتحادعملِ فراگیر گریزناپذیر است!

تحول‌های پراهمیت و شتابان صحنهٔ سیاسی میهن ما همراه با رخدادهای بسیار خطرناک ناشی از سیاست‌های امپریالیسم که جنگ اوکراین یکی از آخرین نمونه‌های آن است، در مجموع، اوضاعی بغرنج را در سطح ملی و بین‌المللی پدید آورده‌ است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, امپریالیسم, امریکا, ایران, تحریم, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله