حفظ منافع ملّی ایران در زمینهٔ تحوّل‌های منطقه‌یی

در حالی که دولت جدید آمریکا- دولت جو بایدن- سرگرم تنظیم و اجرای گام‌به‌گام سیاست‌های منطقه‌یی‌اش در خاورمیانه است، دولت چین به اتّکای توسعهٔ سریع و قدرت عظیم اقتصادی‌اش، به‌تدریج در برابر مداخله‌گری‌ها و سلطه‌جویی‌های بی‌پردهٔ دولت‌های غربی در آمریکا و اروپا آشکارا موضع‌گیری می‌کند و از سوی دیگر، تلاش دارد نقش فعّال‌تری در سیاست ... حفظ منافع ملّی ایران در زمینهٔ تحوّل‌های منطقه‌یی

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اسراییل, افغانستان, اقتصادی, امریکا, ایران, پاکستان, ترکیه, جهان, چین, خاورمیانه, شرق آسیا, فلسطین, قطر

در ادامه کودتای میانمار ؛ نظامیان ۶۰ معترض را کشتند

براساس گزارش رسانه های آسیا ، ارتش میانمار روز جمعه ۶۰ نفر از معترضان به کودتا در شهر پاگوداس را با استفاده از نارنجک و سلاح جنگی به قتل رساند و ۱۹تن دیگر را در شهر یانگون به اتهام شرکت در اعتراضات به اعدام محکوم کرد.

ادامه

انگلستان, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, میانمار

در خونین‌ترین روز اعتراض‌ها در میانمار ۱۱۴ نفر کشته شدند

اعتراض‌ها مردم میانمار علیه کودتای نظامی در این کشور روز شنبه نیز ادامه یافت و بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی تا کنون ۱۱۴ نفر کشته شده‌اند.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, میانمار

موسسه سیاست خاور نزدیک “واشنگتن”: ارتش عربستان “ببری کاغذی” است

یک کارشناس آمریکایی ارتش عربستان را که از جمله مجهزترین ارتش‌های جهان است، “ببری کاغذی” توصیف کرده و به این ترتیب حامیان تسلیحاتی این کشور و در راس آنها آمریکا را ناامید کرد.

 

به نقل از سایت شبکه المنار، سایمون هندرسون، مدیر برنامه‌های منطقه خلیج فارس و سیاست انرژی در موسسه سیاست خاور نزدیک “واشنگتن” در گزارشی که از سوی این موسسه منتشر شد، در ارزیابی عملکرد ارتش عربستان به عنوان یکی از مجهزترین ارتش‌های جهان آن را “ببری کاغذی” توصیف کرد و گفت: توان نیروی هوایی ارتش عربستان بسیار پایین بوده و عملکرد نیروی زمینی این کشور در حفاظت از مناطق مرزی جنوب غرب این کشور نیز بسیار ضعیف است.

 

هندرسون در ادامه این گزارش اظهار داشت: اعمال محدودیت‌ها در زمینه فروش اسلحه به عربستان نشان‌دهنده خشم و نارضایتی آمریکا به دلیل جنگ یمن است.

 

این کارشناس آمریکایی در ادامه با اشاره به اینکه ‌ریاض تهران را به دلیل حمایت از “شورشیان” در یمن سرزنش می‌کند، تاکید کرد: به نظر می‌رسد که ناکامی عربستان در تحقق هرگونه برتری نظامی در جنگ با یمن بیش از آنکه ناشی از دخالت تهران باشد، ناشی از ضعفش در میادین نبرد است.

 

وی ادامه داد: مسئولان آمریکایی در تاریخ ۱۳ دسامبر اعلام کردند که فروش ۱۶ هزار قطعه مهمات هدایت شونده به عربستان به دلیل نگرانی‌هایشان از عدم دقت ریاض در حملات هوایی‌اش که تاکنون موجب کشته شدن تعداد زیادی غیرنظامی در یمن شده است، ممنوع خواهد شد.

 

هندرسون افزود: این اقدام با توجه به تصمیم برای توقف ارسال بمب‌های خوشه‌ای برای عربستان که در سال جاری میلادی اتخاذ شد و نیز برخی هشدارها، قابل پیش‌بینی بود و به ریاض ابلاغ شد که کمک‌های آمریکا “چک سفید” نبوده و این کمک‌ها بی‌قید و شرط نیستند.

 

در ادامه این گزارش آمده است، این مهمات هدایت شونده به نحوی است به وسیله آنها می‌توان شلیک‌های دقیق‌تری انجام داد.

 

شکست دولت اوباما در پایان دادن به این درگیری‌های شدید به دلیل کم بودن اختیاراتش در رسانه‌ها منعکس شد از جمله انتقاداتی که در روزنامه “واشنگتن پست” منتشر شد مبنی بر اینکه “آمریکا علی رغم انتقاداتش علیه عربستان به دلیل کشتارهایی که در این کشور مرتکب شد،‌ تنها با اعمال تغییراتی جزئی به کمک‌های نظامی خود به عربستان ادامه می‌دهد”. همچنین روزنامه “نیویورک تایمز” نوشت، “آمریکا فروش تجهیزات نظامی و اسلحه به عربستان را به دلیل نگرانی‌هایش از جنگ یمن ممنوع کرد”.

 

هندرسون در ادامه فاش کرد، مسئولان آمریکایی در گفتگوهایی ویژه از عملکرد ارتش عربستان که مدیریت امور آن را محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور بر عهده دارد، انتقاد کردند.

 

وی افزود: بن سلمان در ابتدای جنگ علیه یمن احساس خرسندی می‌کرد که از او به عنوان طراح جنگ نام برده می‌شود اما اکنون خود را از هرگونه سرزنشی کنار می‌کشد.

ایسنا

عربستان سعودی سرمایه گذاری در آمریکا را متوقف می‌کند

عربستان سعودی با توجه به تغییرات در وضعیت سیاسی آمریکا، سیاست سرمایه‌گذاری خود در این کشور را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.   به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از وال‌استریت ژورنال، عربستان سعودی با توجه به تغییرات در وضعیت سیاسی آمریکا، سیاست سرمایه‌گذاری خود در این کشور را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. بازنگری عربستان ... عربستان سعودی سرمایه گذاری در آمریکا را متوقف می‌کند

ادامه

امریکا, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی