یمن: ناوشکن آمریکایی را مورد هدف قرار دادیم

سخنگوی نیروهای مسلح یمن سرتیپ یحیی سریع امروز چهارشنبه ۳۱ ژانویه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که ناوشکن آمریکایی یواس‌اس گریولی هدف حملات موشکی صنعاء قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری فارس؛ «ناوشکن آمریکایی یواس‌اس گریولی را در دریای سرخ با موشک هدف قرار دادیم»، این بخشی از بیانیه امروز سخنگوی نیروهای مسلح یمن است.  یحیی سریع در ... یمن: ناوشکن آمریکایی را مورد هدف قرار دادیم

ادامه

آمریکا, اسراییل, انگلیس, جنوب غرب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین, یمن

دومینوی ایجادشده در نتیجه دلارزدایی باعث تورم شدید در آمریکا شده است

پیشرفت روند «دلارزدایی»، تحلیل‌هایی گوناگون در خصوص تأثیرات آن بر اقتصاد آمریکا و سایر کشورها صورت گرفته است؛ یکی از این تحلیل‌ها احتمال افزایش تورم آمریکا در اثر دلارزدایی و اثر دومینوی دلارزدایی بر اقتصاد کشورهای اروپایی و در نتیجه سقوط اقتصاد غرب را مطرح می‌کند. به گزارش ایرنا، وبگاه چاینا دِیلی گزارشی در خصوص ... دومینوی ایجادشده در نتیجه دلارزدایی باعث تورم شدید در آمریکا شده است

ادامه

آفریقای جنوبی, آمریکا, اروپا, استثمار, اقتصادی, برزیل, بریکس, جنوب غرب اروپا, چین, خبر, روسیه, غرب, گزارش, هندوستان

حفظ منافع ملّی ایران در زمینهٔ تحوّل‌های منطقه‌یی

در حالی که دولت جدید آمریکا- دولت جو بایدن- سرگرم تنظیم و اجرای گام‌به‌گام سیاست‌های منطقه‌یی‌اش در خاورمیانه است، دولت چین به اتّکای توسعهٔ سریع و قدرت عظیم اقتصادی‌اش، به‌تدریج در برابر مداخله‌گری‌ها و سلطه‌جویی‌های بی‌پردهٔ دولت‌های غربی در آمریکا و اروپا آشکارا موضع‌گیری می‌کند و از سوی دیگر، تلاش دارد نقش فعّال‌تری در سیاست ... حفظ منافع ملّی ایران در زمینهٔ تحوّل‌های منطقه‌یی

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اسراییل, افغانستان, اقتصادی, امریکا, ایران, پاکستان, ترکیه, جهان, چین, خاورمیانه, شرق آسیا, فلسطین, قطر

موسسه سیاست خاور نزدیک “واشنگتن”: ارتش عربستان “ببری کاغذی” است

یک کارشناس آمریکایی ارتش عربستان را که از جمله مجهزترین ارتش‌های جهان است، “ببری کاغذی” توصیف کرده و به این ترتیب حامیان تسلیحاتی این کشور و در راس آنها آمریکا را ناامید کرد.

 

به نقل از سایت شبکه المنار، سایمون هندرسون، مدیر برنامه‌های منطقه خلیج فارس و سیاست انرژی در موسسه سیاست خاور نزدیک “واشنگتن” در گزارشی که از سوی این موسسه منتشر شد، در ارزیابی عملکرد ارتش عربستان به عنوان یکی از مجهزترین ارتش‌های جهان آن را “ببری کاغذی” توصیف کرد و گفت: توان نیروی هوایی ارتش عربستان بسیار پایین بوده و عملکرد نیروی زمینی این کشور در حفاظت از مناطق مرزی جنوب غرب این کشور نیز بسیار ضعیف است.

 

هندرسون در ادامه این گزارش اظهار داشت: اعمال محدودیت‌ها در زمینه فروش اسلحه به عربستان نشان‌دهنده خشم و نارضایتی آمریکا به دلیل جنگ یمن است.

 

این کارشناس آمریکایی در ادامه با اشاره به اینکه ‌ریاض تهران را به دلیل حمایت از “شورشیان” در یمن سرزنش می‌کند، تاکید کرد: به نظر می‌رسد که ناکامی عربستان در تحقق هرگونه برتری نظامی در جنگ با یمن بیش از آنکه ناشی از دخالت تهران باشد، ناشی از ضعفش در میادین نبرد است.

 

وی ادامه داد: مسئولان آمریکایی در تاریخ ۱۳ دسامبر اعلام کردند که فروش ۱۶ هزار قطعه مهمات هدایت شونده به عربستان به دلیل نگرانی‌هایشان از عدم دقت ریاض در حملات هوایی‌اش که تاکنون موجب کشته شدن تعداد زیادی غیرنظامی در یمن شده است، ممنوع خواهد شد.

 

هندرسون افزود: این اقدام با توجه به تصمیم برای توقف ارسال بمب‌های خوشه‌ای برای عربستان که در سال جاری میلادی اتخاذ شد و نیز برخی هشدارها، قابل پیش‌بینی بود و به ریاض ابلاغ شد که کمک‌های آمریکا “چک سفید” نبوده و این کمک‌ها بی‌قید و شرط نیستند.

 

در ادامه این گزارش آمده است، این مهمات هدایت شونده به نحوی است به وسیله آنها می‌توان شلیک‌های دقیق‌تری انجام داد.

 

شکست دولت اوباما در پایان دادن به این درگیری‌های شدید به دلیل کم بودن اختیاراتش در رسانه‌ها منعکس شد از جمله انتقاداتی که در روزنامه “واشنگتن پست” منتشر شد مبنی بر اینکه “آمریکا علی رغم انتقاداتش علیه عربستان به دلیل کشتارهایی که در این کشور مرتکب شد،‌ تنها با اعمال تغییراتی جزئی به کمک‌های نظامی خود به عربستان ادامه می‌دهد”. همچنین روزنامه “نیویورک تایمز” نوشت، “آمریکا فروش تجهیزات نظامی و اسلحه به عربستان را به دلیل نگرانی‌هایش از جنگ یمن ممنوع کرد”.

 

هندرسون در ادامه فاش کرد، مسئولان آمریکایی در گفتگوهایی ویژه از عملکرد ارتش عربستان که مدیریت امور آن را محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور بر عهده دارد، انتقاد کردند.

 

وی افزود: بن سلمان در ابتدای جنگ علیه یمن احساس خرسندی می‌کرد که از او به عنوان طراح جنگ نام برده می‌شود اما اکنون خود را از هرگونه سرزنشی کنار می‌کشد.

ایسنا

عربستان سعودی سرمایه گذاری در آمریکا را متوقف می‌کند

عربستان سعودی با توجه به تغییرات در وضعیت سیاسی آمریکا، سیاست سرمایه‌گذاری خود در این کشور را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.   به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از وال‌استریت ژورنال، عربستان سعودی با توجه به تغییرات در وضعیت سیاسی آمریکا، سیاست سرمایه‌گذاری خود در این کشور را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. بازنگری عربستان ... عربستان سعودی سرمایه گذاری در آمریکا را متوقف می‌کند

ادامه

امریکا, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی