اعتراض کارگران صنایع نفت، گاز، پولاد، و پتروشیمی

در فروردین‌ماه و اردیبهشت‌ماه تظاهرات و تجمع‌های مطالباتی کارگران، زحمتکشان، و بازنشستگان در صنایع بزرگ راهبردی از جمله در صنایع فولاد، نفت، گاز، و پتروشیمی ادامه یافت. ادامه این تجمع‌های اعتراضی برای خواست‌های صنفی از یک طرف و عجز حکومت ولی فقیه از جوابگو بودن در مورد حداقل خواست‌های صنفی کارگران از طرف دیگر، یقیناً ... اعتراض کارگران صنایع نفت، گاز، پولاد، و پتروشیمی

ادامه

آزادی‌های دموکراتیک, استبداد, استثمار, اقتصادی, امنیت شغلی, بازنشستگان, برابری اجتماعی, حقوق بشر, سیاسی, طبقه کارگر, فقر, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

واشنگتن: گروه ۷ نمی‌تواند درباره توقیف پول روسیه توافق کند

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور اقتصادی گفت، آمریکا می‌خواهد وجوه دولتی مسدود شده روسیه را مصادره کرده و به اوکراین تحویل دهد، اما برای برخی از کشورهای عضو گروه هفت این اقدام یک «خط قرمز» است. به گزارش ایسنا، دالیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور اقتصادی گفت: واشنگتن ... واشنگتن: گروه ۷ نمی‌تواند درباره توقیف پول روسیه توافق کند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اقتصادی, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, گروه ۷

پیشی گرفتن اتحادیه کشور‌های همسود از اتحادیه اروپا در رشد تولید ناخالص داخلی

نخست‌وزیر روسیه در نشست کشور‌های مستقل مشترک المنافع (CIS) در عشق‌آباد اعلام کرد که رشد تولید ناخالص داخلی این اتحادیه از اروپا پیشی گرفته است. به گزارش روز یکشنبه آسیاتودی، میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه در سخنرانی خود در این نشست تصریح کرد که تولید ناخالص داخلی کشور‌های مستقل مشترک المنافع (همسود) در پایان سال ... پیشی گرفتن اتحادیه کشور‌های همسود از اتحادیه اروپا در رشد تولید ناخالص داخلی

ادامه

آذربایجان, آسیای میانه, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اتحادیه کشورهای همسود, ارمنستان, ازبکستان, اقتصادی, بلاروس, تاجیکستان, جهان, خبر, روسیه, قرقیزستان, قزاقستان, مولداوی

چه باید کرد؟ دربارهٔ ضرورت بسیج طبقۀ کارگر و زحمتکشان برای تغییر توازن نیروها به زیان دیکتاتوری ولایی

نگاهی حتی گذرا به مجموعۀ تحولات عمدهٔ داخل کشور نشان می‌دهد که سیر قهقرایی و وخیم‌تر شدن اوضاع در همهٔ شئون اساسی تحولات سیاسی و اقتصادی-اجتماعی ادامه دارد و برگشت‌ناپذیر شده است. اتکای دیکتاتوری حاکم به سرکوب خشن و خفه کردن صدای اعتراض طیف گوناگون منتقدان و مخالفان وضع موجود – وضعی که حتی خود ... چه باید کرد؟ دربارهٔ ضرورت بسیج طبقۀ کارگر و زحمتکشان برای تغییر توازن نیروها به زیان دیکتاتوری ولایی

ادامه

استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, جمهوری ملی و دموکراتیک, سیاسی, طبقه کارگر, غارتگری, مقاله, نئولیبرالیسم

لاوروف: کشورهای آفریقایی در برابر القای روسیه هراسی مقاومت می‌کنند

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در جریان سخنرانی خود در مراسمی در وزارت خارجه این کشور به مناسبت روز آفریقا، گفت: کشورهای آفریقایی در برابر القای روسیه هراسی و تلاش غرب برای کشاندن آنها به بحران اوکراین مقاومت می‌کنند. به گزارش پنجشنبه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، لاوروف در جریان این مراسم با ... لاوروف: کشورهای آفریقایی در برابر القای روسیه هراسی مقاومت می‌کنند

ادامه

آفریفای مرکزی, آمریکا, اریتره, اقتصادی, اوکراین, بورکینافاسو, جنگ سرد, روسیه, زیمبابوه, سودان جنوبی, سومالی, سیرالئون, گینه بیسائو, مالی, نیجر

موج ورشکستگی‌ در کمین بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا

کارشناسان هشدار می‌دهند که تداوم تعطیلی‌های سراسری ناشی از همه‌گیری کرونا در آلمان، موجب به راه‌افتادن موج ورشکستگی فعالیت‌های اقتصادی خرد و کلان در این کشور به عنوان قدرت اول اقتصادی اروپا می‌شود.

 

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در حالی که بنگاه‌های اقتصادی از تعطیلات سراسری و دنباله‌دار در آلمان رنج می‌برند، کارشناسان از به راه افتادن موجی از ورشکستگی‌ها در بین آنها ابراز نگرانی می‌کنند.

 

نشریه اشپیگل آلمان با اشاره به شرایط دشوار خرده فروشی‌ها در بحران کرونا می‌نویسد: سوال این نیست که آیا موجی از ورشکستگی شرکت‌ها ایجاد می‌شود یا خیر، بلکه سوال این است که این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد.

 

در این رابطه «اشتفان گنث» مدیر اجرایی انجمن تجارت آلمان (HDE) با بیان این که انتظار نمی‌رود تعطیلی مغازه‌ها به این زودی خاتمه یابد به خبرگزاری د.پ.آ. گفت: من نگرانم که مغازه‌ها در ۱۰ ژانویه نیز مجاز به بازگشایی نشوند. زیرا هدف گذاری برای کاهش میزان آلودگی هفت روزه در سطح کشور به زیر ۵۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر، احتمالاً تا آن زمان قابل دستیابی نخواهد بود.

 

به گفته گنث خرده فروشان احساس می کنند در بحران تنها مانده اند و شرایط آنها بسیار جدی است. هر چند «اولاف شولتز» وزیر دارایی آلمان از پرداخت کمک های میلیاردی به خرده فروشان خبر داده اما در بسیاری از موارد این کمک پرداخت نمی‌شود زیرا موانع بسیاری در مسیر آن وجوئد دارد. در نتیجه خرده فروشان دسترسی کافی به کمک های دولتی ندارند.

 

مدیر اجرایی انجمن تجارت آلمان هشدار داد که طی چند ماه آینده موجی از ورشکستگی‌های خرده فروشان به راه خواهد افتاد. بسیاری از شرکت‌های بازرگانی نیز که تحت تأثیر تعطیلی دو بار قرار گرفته‌اند ، ارزش سهام خود را تا حد زیادی از دست داده‌اند و اکنون به حمایت اقتصادی نیاز دارند، در غیر این صورت پایان تلخی در انتظار آنها خواهد بود.

 

به گفته رئیس DIW ، خطر موج ورشکستگی شرکت‌ها افزایش بیکاری را نیز به همراه دارد. با این وجود تمدید محدودیت‌ها اقدامی درست است. هر چند برداشته شدن محدودیت‌ها ممکن است در کوتاه مدت به نفع برخی باشد ، اما در دراز مدت به همه آسیب می‌رساند.

 

وی سیاستمداران را به عدم توانایی در مدیریت بحران متهم کرد و گفت آلمان برای موج دوم کرونا به اندازه کافی آماده نشده بود. بعلاوه سیاستمداران نسبت به موج دوم خیلی دیر واکنش نشان دادند: «اگر دولت‌های فدرال و ایالتی در اواسط ماه اکتبر به موج دوم واکنش نشان می‌دادند ، قطعاً می‌توانست جان انسان‌های بیشتری را نجات داده و خسارات اقتصادی را کمتر کند.

 

در همین حال «گابریل فلبرمایر» اقتصاددان آلمانی می‌گوید به دلیل همه‌گیری کرونا ، حدود ۶۰۰ هزار شغل در آلمان از بین خواهد رفت. رئیس موسسه اقتصاد جهانی شهر کیل گفت: بخش هایی که بیشترین آسیب را دیده‌اند آنهایی هستند که مانند صنایع هواپیمایی و گردشگری تحت تغییرات ساختاری قرار گرفته‌اند.

 

وی پیامدهای دائمی کرونا را در جهانگردی می بیند و می‌گوید: در آنجا نیز همه چیز درست نخواهد شد. در جهانگردی خصوصی، بازگشت هزینه کاملاً واضح خواهد بود: مردم می‌خواهند به سواحل و کوهستان بروند. با این وجود ، در جهانگردی تجاری، یک تغییر ساختاری مشخص به وجود می آید. پروازها کمتر و جهانگردی کمتر خواهد شد. این امر به ویژه بر هتل های شهرها تأثیر می گذارد. در عوض ، ارتباطات آنلاین اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

وزیر خارجه چین خطاب به امریکا؛ باعث پیشرفت خودتان شوید نه اینکه مانع پیشرفت دیگر کشورها

وزیر امور خارجه چین امروز (شنبه) تاکید کرد، روابط پکن با آمریکا به یک “تقاطع جدید” رسیده و ممکن است پس از یک دوره “دشواری بی‌سابقه” به مسیر درست بازگردد.

ادامه

اقتصادی, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

مخالفت آمریکا با بودجه سازمان ملل نتیجه نداد

دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سه هفته قبل از تحویل قدرت به جو بایدین رییس جمهوری منتخب این کشور، با دادن رای منفی به بودجه سازمان ملل بر سر اختلاف درباره اسرائیل و ایران، آخرین ضربه خود را به این سازمان وارد کرد اما این اقدام حمایت بین‌المللی را در پی نداشت.

ادامه

اسراییل, افریقای جنوبی, المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خبر, سازمان ملل, فرانسه