سیاستمدار فرانسوی: ناتو می‌خواهد «جنگ تمام عیار» علیه روسیه آغاز کند

«فلوریان فیلیپو» رهبر حزب میهن‌پرستان فرانسه امروز (دوشنبه) گفت: حمله روز گذشته ارتش اوکراین به سواستوپل، نشان‌دهنده تشدید درگیری و قصد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای آغاز یک «جنگ تمام عیار» با روسیه است. به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، فلوریان فیلیپو در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) نوشت: روسیه به طور مستقیم آمریکا ... سیاستمدار فرانسوی: ناتو می‌خواهد «جنگ تمام عیار» علیه روسیه آغاز کند

ادامه

آمریکا, اوکراین, تروریسم, جنگ نیابتی, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب, فرانسه, کودکان, ناتو

چپ فرانسه با تشکیل «جبهه مردمی نوین» ابتکار مبارزه با راست افراطی را بدست گرفت!

نتایج انتخابات “پارلمان اروپا” در روز یکشنبه ۹ ژوئن ۲۰۲۴ (۲۰ خرداد ۱۴۰۳) افزایش نگران کننده آرای حزب‌های “راست افراطی” را به‌طورمحسوس در برخی کشورها و از جمله فرانسه، آلمان، و ایتالیا به‌همراه داشت. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، پس از مشخص شدن نتیجهٔ آرا و شکست کوبندهٔ حزبش از سوی راست افراطی، در اقدامی که ... چپ فرانسه با تشکیل «جبهه مردمی نوین» ابتکار مبارزه با راست افراطی را بدست گرفت!

ادامه

آلمان, ایتالیا, بازنشستگان, جهان, دیدگاه, سوسیالیسم, غرب اروپا, فرانسه, کمونیسم, مقاله

فرانسه و چین ماهواره مشترک به فضا پرتاب کردند

یک ماهواره فرانسوی-چینی امروز (شنبه) برای جستجوی قوی‌ترین انفجارهای کیهانی به فضا پرتاب شد؛ اقدامی که نمونه‌ای قابل توجه از همکاری بین یک قدرت غربی و این غول آسیایی است. به گزارش روز شنبه ایرنا از فرانس ۲۴، ماهواره مشترک فرانسه و چین به نام «نظارت بر اجرام متغیر فضایی» (SVOM) که توسط مهندسان هر ... فرانسه و چین ماهواره مشترک به فضا پرتاب کردند

ادامه

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا, غرب, غرب اروپا, فرانسه

کارگران یونانی بندر پایرئوس مانع از انتقال وسایل تولید تسلیحات نظامی به کشتی اسرائیلی شدند

اقدام کارگران لنگرگاه بندر پایرئوس در یونان، مانع آن شد که کشتی متعلق به اسرائیل وسایل تولید تسلیحات و مهمات آماده را بارگیری کند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری «WFTU»، کارگران بندر پایرئوس یونان در لنگرگاه کشتی‌های باری و تجاری این بندر، مانع بار زدن تسلیحات به کشتی باربری ... کارگران یونانی بندر پایرئوس مانع از انتقال وسایل تولید تسلیحات نظامی به کشتی اسرائیلی شدند

ادامه

امپریالیسم, جنوب اروپا, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, طبقه کارگر, غرب اروپا, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, فلسطین, یونان

اعتراض به اختصاص بودجه جنگی به جای رفاه، کارگران ایتالیایی را به خیابان آورد

اتحادیه مرکزی کارگران ایتالیا «USB» در تظاهرات بزرگ علیه دولت ملونی (نخست وزیر) و اختصاص بودجه جنگی وی، به خیابان‌ها آمدند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU)، تشکل‌های کارگری ایتالیا روز جمعه در اعتراض به سیاست‌های اختصاص بودجه نظامی ایتالیا و کاهش بودجه بخش‌های رفاهی و بازنشستگی به ... اعتراض به اختصاص بودجه جنگی به جای رفاه، کارگران ایتالیایی را به خیابان آورد

ادامه

ایتالیا, بازنشستگان, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر, دانشجویی, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, مبارزه طبقاتی, معلمان, ناتو

معاون دولت اسپانیا اختیار دولت محلی کاتالونیا را به دست گرفت

بر اساس حکم پادشاهی توافق شده از سوی دولت اسپانیا و منتشر شده در روزنامه رسمی‌ این کشور، «ثریا سائنز ده سانتاماریا» معاون دولت اسپانیا اختیارات «کارلوس پوجدمونت» و «اوریول جونکراس» رئیس و معاون دولت کاتالونیا را به دست گرفت.

 

به گزارش روزنامه ال پاییس، پس از اینکه «ماریانو راخوی» نخست وزیر اسپانیا جمعه شب در واکنش به اعلام یکطرفه استقلال کاتالونیا؛ پوجدمونت، جونکراس و اعضای دولت محلی را برکنار کرد، سائنز ده سانتاماریا اکنون نقش کلیدی و تعیین کننده ای در هماهنگی مداخله دولت مرکزی در کاتالونیا خواهد داشت.

 

در این رابطه، راخوی اختیاراتی که بر اساس قانون به وی مربوط می‌ شوند را به معاون خود سپرده است. سائنز ده سانتاماریا همزمان کنترل مرکز ارتباطات و فناوری اطلاعات کاتالونیا را در دست خواهد گرفت تا از ایجاد یک اداره الکترونیکی موازی و مرکز اطلاعات و جاسوسی کاتالان جلوگیری کند.

 

از سوی دیگر، تمامی وزیران کابینه راخوی نیز اختیارات اداره های مرتبط با وزارتخانه های خود در کاتالونیا را به دست خواهند گرفت.

 

همانطور که راخوی در سخنان خود پس از برگزاری نشست فوق العاده دیروز جمعه با وزیران خود گفت، پس از برکناری روسای اداره های دولتی در کاتالونیا؛ وزیرانش مسئولیت ۱۱ اداره از جمله بهداشت، آموزش و پرورش، کشاورزی، دارایی، صنعت و غیره را بر عهده خواهند گرفت.

 

در مقابل این امکان که پوجدمونت و یا هرکدام از اعضای دولتش در ترک سمت خود مقاومت کنند، دولت اسپانیا هشدار داده که این امر یک جرم غصب توابع محسوب می‌ شود و بر اساس قانون کیفری، مجازات سنگینی‌ به همراه دارد.

 

با وجود اینکه منابع دولتی بر تمایل خود در انجام این کارها بر اساس احتیاط و تناسب تاکید دارند، اما نگرانی‌ کنونی دولت در مورد واکنش مردم کاتالونیا به اقدامات جدید است.

 

بر اساس حکم پادشاهی منتشر شده در روزنامه رسمی‌ دولت، راخوی اختیارات مربوط به بخش وظایف دبیرخانه کل ارتباطات دولت و رسانه ها را در دست خواهد داشت.

 

همچنین در بین اختیارات مهمی که در دست دولت مرکزی خواهد بود، باید به کنترل اداره کل سیاست مالی، بیمه و خزانه داری، مالیات و دارایی و بلیط بخت آزمایی اشاره کرد که تحت کنترل وزارت دارایی و مدیریت عمومی‌ قرار می‌ گیرد.

 

وزارت عمران و شهرسازی نیز کنترل زیرساخت های مهم کاتالونیا از جمله بنادر، فرودگاه ها و راه آهن را بر عهده می‌ گیرد.

 

همچنین وزارت کشور اسپانیا اداره پلیس های ایالتی‌ و سازماندهی فرایندهای انتخاباتی از جمله انتخابات ایالتی‌ که برای ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر ) تعیین شده است را بر عهده خواهد داشت.

 

کاتالونیا بخشی خودمختار با ۷ میلیون و ۵۲۳هزار نفر جمعیت در شمال شرق اسپانیا است که خواستار استقلال از دولت مرکزی است.

 

این بخش به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری، مهمترین بخش خودمختار اسپانیا به ‌شمار می‌رود و نزدیک به ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا در این منطقه بدست می آید.

 

جدایی‌خواهان کاتالونیا معتقدند جدایی این ایالت از دولت مرکزی به سود آن خواهد بود زیرا ۲۷ درصد صادرات اسپانیا از این منطقه است و ۲۵ درصد توریست‌های اسپانیا نیز مقصدشان کاتالونیا می باشد.

 

آنها معتقدند سهمی که کاتالونیا از دولت مرکزی می‌گیرد ۱۵ میلیارد یورو کمتر از سهمی است که کاتالونیا به خزانه مرکزی می‌پردازد.

 

ایالت کاتالونیا در روز یکم اکتبر (۹ مهر) یک همه پرسی‌ برگزار کرد که از سوی قانون اساسی اسپانیا غیرقانونی اعلام شده و دادگاه قانون اساسی اسپانیا در ۷ سپتامبر این همه پرسی را تعلیق کرد ولی حکومت کاتالونیا اعلام کرد حکم دادگاه برای کاتالونیا معتبر نیست.

 

در همه پرسی مذکور ۹۰ درصد رای دهندگان به استقلال این ایالت رای مثبت دادند.

ایرنا

یک روزنامه اتریشی: وحشت اروپا از بازگشت داعشی‌های شکست خورده در مناطق بحرانی

روزنامه اتریشی “استاندارد” در مطلبی از وحشت اروپا درباره بازگشت تروریست هایی که به مناطق بحرانی رفته اند بعد از شکست های داعش در این مناطق خبر داد.   در ادامه این مطلب آمده است که در فرانسه به این افراد “les revenants و در آلمان Rückkehrer”. گفته می شود. هیچ کس نمی داند تعداد ... یک روزنامه اتریشی: وحشت اروپا از بازگشت داعشی‌های شکست خورده در مناطق بحرانی

ادامه

اتریش, المان, انگلستان, جهان, خبر, فرانسه

سنای اسپانیا خودمختاری کاتالونیا را لغو کرد

مجلس سنای اسپانیا در واکنش به اعلام استقلال یک‌جانبه کاتالونیا، خودمختاری این منطقه را تعلیق کرد و به دولت مرکزی مادرید اجازه حکومت مستقیم بر منطقه کاتالونیا را اعطا کرد.   به گزارش اسکای نیوز، هواداران استقلال کاتالونیا اعلامیه جدایی این منطقه از اسپانیا را به مجلس محلی ارائه کرده‌ بودند که این مجلس امروز ... سنای اسپانیا خودمختاری کاتالونیا را لغو کرد

ادامه

اسپانیا, جهان, خبر

پارلمان کاتالونیا، استقلال این ایالت را از اسپانیا اعلام کرد

به گزارش یورونیوز، پارلمان کاتالونیا امروز جمعه پس از رأی گیری فرد به فرد نمایندگان پارلمان اعلام کرد که استقلال از اسپانیا مورد تصویب قرار گرفته است.   قطعنامه اعلام جدائی و استقلال کاتالونیا از دولت مرکزی اسپانیا با ۷۰ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع به تصویب رسید.   یورونیوز در ... پارلمان کاتالونیا، استقلال این ایالت را از اسپانیا اعلام کرد

ادامه

اسپانیا, جهان, خبر

اَندرو اسمیت؛ فالون از جنایت‌هایی‌که سعودی‌ها در یمن مرتکب می‌شوند پشتیبانی می‌کند

اَندرو اسمیت، سخنگوی پویش ضد تجارت تسلیحاتی در انگلیس، در واکنش به سخنان مایکل فالون، وزیر دفاع این کشور، مبنی بر اینکه انتقاد از عربستان سعودی به روابط دوجانبه لندن-ریاض آسیب می زند و سعودی ها را از خرید سلاح از انگلیس منصرف می کند، تاکید کرد چنین سخنی خفت بار و ننگین است.   ... اَندرو اسمیت؛ فالون از جنایت‌هایی‌که سعودی‌ها در یمن مرتکب می‌شوند پشتیبانی می‌کند

ادامه

انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن