مسدود شدن راه ارتباطی۴۰ روستای سیستان و بلوچستان بر اثر سیل / جستجو برای پیدا کردن پنج مفقودی در کرمان

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: راه ارتباطی حدود ۴۰ روستای جنوب این استان براثر بارندگی‌ شدید و جاری شدن سیلاب در رودخانه‌های فصلی بسته است.

 

به گزارش ایسنا علیرضا شهرکی اظهار کرد: سیلاب همچنان در رودخانه کاجو حوزه قصرقند جاری است و این حجم آب تا زمانی که فروکش نکند راه‌های ارتباطی روستایی این شهرستان قطعا وصل نخواهد شد ولی هم‌اینک مسیر اصلی بسته شده در اثر بارندگی در جنوب سیستان و بلوچستان نداریم.

 

وی بیان کرد: باران‌ در جنوب سیستان و بلوچستان فصلی، لحظه‌ای و رگباری بوده و بین ۳۰ تا ۴۰ میلیمتر برآورد شده است.

 

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در کنار بارندگی تندباد هم در این استان داشتیم که باعث قطع ارتباطات بویژه در خطوط برق و خسارت در بخش کشاورزی جنوب این استان شد؛ افزود: همچنان تمام نیروها و دستگاه‌های دولتی آماده‌باش خود را حفظ کرده و حفاظت از جان انسان‌ها در اولویت و سپس تلاش در جهت کاهش خسارت‌ها است.

 

وی تصریح کرد:براساس پیش‌بینی هواشناسی امروز قدرت سامانه بارشی در سیستان و بلوچستان ضعیف خواهد شد و تا امشب یا فردا اثری از آن نخواهد بود.

 

شهرکی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در طی بارندگی‌های اخیر هیچ‌گونه فوتی تاکنون ثبت نشده و تنها یک خودرو و سرنشینان آن در سیلاب گرفتار شده بودند که با تلاش نیروهای امدادی نجات یافتند.

 

وی با بیان اینکه ۴۲ نفر نیز با وجود اخطارها به دریا رفته بودند که با تلاش نیروهای مختلف به سلامت نجات یافته و به ساحل برگشتند خاطرنشان کرد: امیدواریم این ساعات پایانی گذر سامانه بارشی از سیستان و بلوچستان بدون حادثه پشت سر گذاشته شود.

 

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان اظهارداشت: برق اکثر مناطق روستایی در این استان که بر اثر بارندگی‌ها قطع شده بود نیز با حضور نیروهای شرکت توزیع برق رفع شده و گزارش حادی از این موضوع هم تا این لحظه اعلام نشده است.

 

جستجو برای پیدا کردن پنج مفقودی در کرمان/ کشف یک جسد در بافت/ ۲۱ روستای سیل زده

 

کرمان مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان از عملیات امداد و نجات نیروهای امدادی در ۲۱ روستا در شهرستان های بافت، بردسیر، رابر، راور، سیرجان، زرند، راین و ماهان در طی ۴ ساعت در عصر روز گذشته خبر داد.

 

“رضا فلاح” امروز ۲۶ تیرماه اظهار کرد: در پی بارندگی های شدید، طغیان رودخانه ها و جاری شدن سیل بلافاصله نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر برای عملیات امدادونجات به مناطق سیل زده در شهرستان های بافت، بردسیر، رابر، راور، سیرجان، زرند، راین و ماهان اعزام شدند.

 

وی با اشاره به اعزام ۵۲ نیروی امدادی در قالب ۱۴ تیم به مناطق حادثه دیده افزود: روز گذشته ۲۵ تیرماه عملیات ارزیابی، رهاسازی خوردهای گرفتار در آب، تخلیه آب منازل و معابر در ۲۱ روستا به مدت ۴ ساعت انجام شده است.

 

فلاح با اشاره به بکارگیری ۱۳ خودروی کمک دار و آمبولانس در این عملیات ها تصریح کرد: عملیات امدادرسانی در روستاها و مناطق شهر درگیر سیل همچنان ادامه دارد.

 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با اشاره به اعزام ۷ تیم امدادونجات در شب گذشته به روستای کیسکان برای پیدا کردن پنج نفر مفقودی افزود: صبح امروز ۴ تیم امدادونجات و آنست از مرکز استان و شهرستان سیرجان به شهرستان بافت اعزام شدند.

 

وی اظهار کرد: در ادامه امدادرسانی های انجام شده عملیات جستجو برای پیدا کردن پنج مفقودی از سر گرفته شد و نیروهای هلال احمر صبح امروز اولین جسد را در حوالی سد بافت پیدا کردند.

 

فلاح تصریح کرد: همه نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر استان تا پایان فعالیت سامانه بارشی در استان در حال آماده باش هستند.

محمد درویش: ارتقای امنیت آبی چگونه ممکن است؟

یک فعال محیط زیست گفت: امنیت آبی واقعی در گرو تغییر چیدمان توسعه، مبتنی بر توانمندی‌های بوم‌شناختی، کاهش وابستگی معیشتی به منابع آب، تقویت تولید ثانویه، کاهش نگاه‌های امنیتی از روی فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد و تقویت حرکت‌های فرهنگی و آموزشی به‌منظور ارتقای دانش شهروندان است.

ادامه

اجتماعی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, محیط زیست

چه باید کرد؟ نقش جوانان و دانشجویان در جنبش فرارویِ میهن

در بیست‌ودومین سالگرد جنبش دانشجویی ۱۸ تیر، میهن‌مان دوران بسیار حساسی را می‌گذراند و نشانه‌هایی بسیار روشن از اعتلای جنبش های اجتماعی را شاهدیم.

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, دانشجویی, سیاسی, محیط زیست, مقاله

کارشناس محیط زیست: شرایط محیط‌ زیستی خوزستان محصول سوءمدیریت دستگاه‌ها است

یک کارشناس حوزه محیط زیست گفت: شرایط محیط زیستی استان خوزستان محصول بی‌برنامه‌گی و سوءمدیریت در دستگاه‌های مسئول است. در عمل برنامه‌ای برای حفظ محیط زیست خوزستان وجود ندارد.

ادامه

ایران, حقوق بشر, گزارش, محیط زیست