سفره کارگران و زحمتکشان خالی تر از همیشه

همه مردم کشور باید از یک زندگی انسانی و مرفه برخوردار باشند و محاسبه حداقل دستمزدها باید بالاتر از خط فقر باشد تا بتواند تامین کننده هزینه های لازم زندگی آنها باشد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, بانک جهانی, حقوق بشر, سازمان ملل, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

فراخوانی اتحادیه‌های کارکنان فرانسه برای اعتصاب سراسری

اتحادیه‌های فرانسه در اعتراض به اصلاحات حقوق بازنشستگی و بحران هزینه‌های زندگی روز پنجشنبه اصناف و اقشار مختلف را به اعتصاب سراسری فراخواندند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق بشر, خبر, راننده, غرب اروپا, فرانسه, کارگری, معلمان

فراخوان کارگری برای اعتصاب؛ اتحادیه‌های کارگری هایتی خواهان کناره‌گیری نخست وزیر شدند

در پی عهدشکنی دولت پیرامون کاهش قیمت سوخت و اصرار به اجرای سیاست‌های شوک درمانی قیمتی در اقتصاد هایتی، اتحادیه‌های کارگری خواهان کناره‌گیری آریل هنری، نخست وزیر موقت توسط مجلس شدند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, هائیتی

طرح رتبه‌بندی باید با مشارکت تشکل‌های واقعی صنفی‌سندیکایی فرهنگیان تدوین شود

در حالی‌که اصلاح قانون کار چراغ‌خاموش پیش می‌رود، طرح رتبه‌بندی فرهنگیان که قرار بود ۱۳ سال پیش اجرا شود و آیین‌نامه طرح بعد از ۲۷ مرتبه تغییر در وزارت آموزش‌وپرورش و تغییرهایی گستردهٔ آن در هیئت دولت، با مخالفت فرهنگیان رو به‌رو گردیده درآستانهٔ به‌اصطلاح اجرا قرار گرفته ‌است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, معلمان, مقاله

ضرورت وجود سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری

تشکل‌های شورایی از ابتدای تشکیل خود، محل حضور نمایندگان نیروهای کار و کارفرما بوده‌اند و عملکرد و نقش مشارکت نیروی کار در مدیریت واحد اقتصادی را داشته‌اند. در ابتدای انقلاب یعنی چهل سال پیش، و جود این شوراها در کنار اتحادیه های کارگری و سندیکاها مفید به نظر می‌رسید.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

مرکز آمار ایران؛ تورم ثروتمندان ۷ درصد کمتر از فقرا

مرکز آمار می‌گوید: نرخ تورم و افزایش قیمت مواد غذایی و خوراکی و دخانی در ماه مرداد نسبت به ماه قبل از آن (تیرماه) ۶ درصد کاهش یافته است.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، طبق گزارش مرکز آمار ایران و بر اساس اعداد، تورم در میان دهک بالای ثروتمند به پایین‌ترین دهک درآمدی، در مردادماه امسال به ۷ واحد درصد رسیده است.

 

نرخ تورم ماهانه کل کشور در مرداد ماه ۱۴۰۱ برابر ۴۱.۵ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ۳۹.۵ درصد برای دهک دهم (ثروتمند) تا ۴۶.۴ درصد برای دهک اول (کم درآمدترین) نوسان دارد که یک فاصله تورمی بین تورم دهک ثروتمند با تورم دهک فقیر قابل توجه (بیش از ۷ درصد) را نشان می‌دهد. این آمار گویای این است که کم درآمدترین‌ها در ایران بیشترین نرخ تورم و ثروتمندان کمترین نرخ تورم را در شرایط تورمی موجود تجربه می‌کنند.

 

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین۵۶.۴ درصد برای دهک پنجم و ششم تا ۵۸.۷ درصد برای دهک اول است. همچنین آمار مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ۳۱.۹ درصد برای دهک پنجم و ششم تا ۳۵ درصد برای دهک دهم است.

 

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.۵ واحد درصد افزایش داشته است و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ۰.۱ واحد درصد کاهش داشته است.

خواست‌های پرستاران افزایش دستمزد، حذف شرکت‌های واسطه‌ای، و پایان دادن به تبعیض است!

روزی نیست که اعتراض‌ها و مبارزات بر حق کارگران، زحمتکشان، و بازنشستگان کشورمان در برابر سیاست‌های ضد ملی و ضد مردمی حکومت جمهوری اسلامی ازجمله سیاست‌های تعدیل ساختاری که با خشن‌ترین شیوه‌ها به‌پیش برده می‌شوند را شاهد نباشیم.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, پرستاری, حقوق بشر, سیاسی, عدالت اجتماعی, کارگری, معلمان, مقاله

جان مردم بیگناه قربانی بی‌کفایتی کارگزاران جمهوری اسلامی

سانحه‌ها و رخدادهای اجتماعی و طبیعی تلخ و دردناک در کشور، خواب و آسایش مردم را به کابوسی وحشتناک تبدیل کرده است.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, امنیتی, انگلستان, ایران, حضور نظامی, حوادث, عدالت اجتماعی, فقر, محیط زیست, مقاله

دست رژیم غارتگر ولایی از جیب کارگران و بازنشستگان کوتاه

علی دهقان کیا گفت: برای اشتغال و رونق صنعت پول‌پاشی و تزریق نقدینگی و رفع انواع بدهی‌های بیمه‌ای و مالیاتی تاکنون راهگشا نبوده و سیاست‌هایی از این قبیل بیشتر پوپولیستی و غیرکارشناسی است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری