توافق ارتقا روابط مشارکتی راهبردی در دیدار روسای جمهور چین و گینه بیسائو

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در تالار بزرگ خلق در پکن با اومارو سیسوکو امبالو، رئیس جمهور گینه بیسائو که برای یک دیدار رسمی در چین به سر می‌برد، دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش رایو بین‌المللی چین؛ سران دو کشور بر این به توافق رسیدند که دو کشور روابط مشارکتی راهبردی را ارتقا ... توافق ارتقا روابط مشارکتی راهبردی در دیدار روسای جمهور چین و گینه بیسائو

ادامه

اقتصادی, تایوان, جهان, سیاسی, شرق آسیا, غرب آفریقا, گزارش, گینه بیسائو, مشارکت راهبردی

آمریکایی‌ها در ساحل عاج پایگاه نظامی احداث می‌کنند

ارتش آمریکا پس از خارج کردن نیروهای خود از پایگاهی در نیجر، قصد دارد در شمال غرب کشور ساحل عاج پایگاه نظامی احداث کند. به گزارش ایسنا، وب‌سایت «موندافریک» اعلام کرد که مقامات کشور ساحل عاج به آمریکا اجازه دادند در «اودیینی» واقع در شمال غرب این کشور یک پایگاه نظامی احداث کند اما هنوز ... آمریکایی‌ها در ساحل عاج پایگاه نظامی احداث می‌کنند

ادامه

آمریکا, جنگ سرد, چین, خبر, روسیه, ساحل عاج, غرب آفریقا, نیجریه

مخالفت رهبران نیجر، مالی و بورکینافاسو با بازگشت به اکوواس/ منابع ما برای خود ما و مردم ما باقی خواهند ماند

رهبران نظامی حاکم بر کشورهای نیجر، مالی و بورکینافاسو با بازگشت کشورهای خود به سازمان موسوم به «اکوواس» مخالفت کردند.

به گزارش ایسنا، رهبران شوراهای نظامی حاکم بر کشورهای مالی، نیجر و بورکینافاسو اولین نشست مشترک خود را در شهر نیامی، پایتخت نیجر از زمانی که در ماه ژانویه از سازمان موسوم به «اکوواس» (جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا) خارج شدند برگزار کردند.

آنها در حالی در ضمن این نشست با بازگشت خود به اکوواس مخالفت کردند که این سازمان را متهم به کوتاهی کردن در اجرای ماموریت خود متهم کرده و متعهد به تحکیم ائتلاف بین خود تحت عنوان «ائتلاف کشورهای ساحل» شدند؛‌ ائتلافی که سال گذشته میلادی به دنبال وخامت روابط آنها با همسایگانشان ایجاد شد.

ژنرال «عبدالرحمان شیانی»، رهبر شورای نظامی حاکم بر نیجر گفت: «سازمان حدودا ۵۰ ساله اکوواس تبدیل به یک تهدید علیه کشورهای ما شده است.»

او خاطرنشان کرد: «ما به دنبال ایجاد یک ائتلاف کشورهای ساحل هستیم که مبتنی بر مردم باشد نه اکوواس که دستورات و سفارشات دیکته شده به آن توسط قدرت‌های بیگانه با آفریقا را دریافت می‌کند.»

نشست این سه کشور که با یکدیگر هم‌مرز هستند یک روز قبل از برگزاری اجلاس سازمان اکوواس در نیجریه برگزار شد.

تحلیلگران می‌گویند برگزاری این ۲ نشست شکاف عمیق میان کشورهای حوزه غرب آفریقا را برجسته می‌سازد؛ سازمان اکوواس قبل از آنکه سه کشور مذکور تصمیم به لغو عضویتشان در آن بگیرند منطقه غرب آفریقا را با ۱۵ کشور عضو نمایندگی می‌کرد.

«کریم مانوئل»، یک تحلیلگر حوزه آفریقا و غرب آسیا در موسسه «اکونومیست اینتلیجنس یونیت» گفت: «هر چند اکوواس تلاش زیادی برای حفظ اتحاد در داخل خود کرد اما با تداوم روند افزایش تنش‌ها پیش‌بینی می‌شود که ائتلاف بین این سه کشوری که توسط شوراهای نظامی حاصل از کودتاها رهبری می‌شوند به احتمال زیاد از اکوواس مجزا باقی خواهد ماند.»

مانوئل خاطرنشان کرد: «با این وجود تلاش‌هایی برای میانجگری بین آنها وجود داشته که احتمالا ادامه خواهند یافت. تلاش‌هایی که به طور خاص توسط سنگال رهبری می‌شوند هر چند قرار نیست به همین زودی‌ها ثمر بدهند.»

ائتلاف کشورهای ساحل ماه سپتامبر گذشته تشکیل شد. شوراهای نظامی متعلق به اعضای این ائتلاف از آن به عنوان ابزاری برای جستجوی شراکت‌های جدید با کشورهایی همچون روسیه و تقویت استقلال خود از فرانسه، حاکم استعمارگر سابق آفریقا و کشوری که متهم به مداخله در اکوواس شده، یاد می‌کنند.

«ابراهیم ترائوره»، رهبر بورکینافاسو در جریان نشست نیامی بر این نگرانی‌ها تاکید و کشورهای خارجی را متهم به استثمار آفریقا کرد.

ترائوره بیان کرد: «غربی‌ها فکر می‌کنند ما به آنها تعلق داریم و ثروت ما هم به آنها تعلق دارد. آنها فکر می‌کنند مسئول این هستند که همیشه به ما بگویند چه چیزی برای کشورهای ما خوب است. این دوران دیگر برای همیشه تمام شده است؛ منابع ما برای خود ما و مردم ما باقی خواهند ماند.»

«آسیمی گویتا»، رهبر نظامی کشور مالی نیز در این نشست گفت: «حمله به یکی از ما به مثابه حمله به کل اعضای دیگر خواهد بود.»

در حالی که گویتا به عنوان رهبر جدید این ائتلاف انتخاب شد، سه کشور یک پیمان را امضا کرده و به موجب آن متعهد به ایجاد یک پارلمان منطقه‌ای و یک بانک مشابه با آنچه که در اکوواس وجود دارد شدند. آنها همچنین متعهد به استفاده از منابع نظامی خود برای مبارزه با ناامنی در کشورهایشان شدند.

«عمر عالیو تورای»، رئیس کمیسیون اکوواس در نشست وزیران اعضای این سازمان در روز پنجشنبه گفت هیچ «سیگنال درستی» درباره احتمال بازگشت این سه کشور به این سازمان دریافت نکرده است. این اتفاق به رغم این مساله است که اکوواس تحریم‌هایی را که علیه این سه کشور در ارتباط با کودتا در آن‌ها اعمال کرده بود، برداشته است.

خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از نیجر نهایی شد

در نهایت پس از چهار ماه دولت آمریکا اعلام کرد که همه نیروهای نظامی این کشور به‌زودی خاک نیجر را ترک می‌کنند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دولت آمریکا پس از اینکه بارها خروج نیروهای نظامی خود را از نیجر به تعویق انداخته بود اعلام کرد که به‌زودی تمام نیروهای نظامی خود ... خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از نیجر نهایی شد

ادامه

آمریکا, امنیتی, بیانیه, جهان, حضور نظامی, خبر, غرب آفریقا, منافع ملی

پایان حضور نظامی آلمان در نیجر

وزارت دفاع آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: به دنبال شکست مذاکرات برلین و نیامی در مورد تمدید توافقنامه استقرار نیروهای نظامی آلمان در پایگاه هوایی این کشور در نیجر، برلین به حضور نظامی خود در نیجر پایان خواهد داد. به گزارش بامداد یکشنبه ایرنا از تارنمای بارونز، در بیانیه وزارت دفاع آلمان آمده است: ارتش ... پایان حضور نظامی آلمان در نیجر

ادامه

آفریقا, آمریکا, خبر, غرب آفریقا, فرانسه

واشنگتن به دنبال شرکای نظامی جدید در آفریقا است

در ادامه تلاش‌های واشنگتن برای حفظ حضور نظامی در آفریقا پس از اخراج نیروهایش از نیجر و چاد، مقام‌های ارشد ارتش آمریکا برای شرکت در نشست روسای دفاع آفریقا به بوتسوانا سفر کردند. به گزارش ایسنا، ژنرال چارلز کیو براون، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، پیش از ورود به بوتسوانا به خبرنگاران گفت که قصد ... واشنگتن به دنبال شرکای نظامی جدید در آفریقا است

ادامه

آفریقا, آمریکا, آمریکای شمالی, استعمار, امنیتی, ایران, بوتسوانا, بورکینافاسو, روسیه, ساحل عاج, غرب آفریقا, غنا, فرانسه, گابن, گزارش, لیبی, مالی, نیجر, نیجریه

اعلام حمایت وزیر خارجه مالی از بریکس

وزیر امور خارجه مالی بر حمایت از بریکس و سیاست نظام چند قطبی آن تاکید کرد. عبدالله دیوپ، وزیر امور خارجه کشور ساحلی مالی گفت باماکو از بریکس و ایجاد نظامی چندقطبی حمایت می‌کند. به گفته این دیپلمات، مالی به ساختار بریکس پلاس علاقه‌مند است که شامل کشور‌هایی بیش از اعضای کامل انجمن اصلی هستند. ... اعلام حمایت وزیر خارجه مالی از بریکس

ادامه

اقتصادی, برزیل, بریکس, جهان, چین, خبر, روسیه, غرب آفریقا, گروه ۷, مالی, هندوستان