درخواست آفریقای جنوبی از کشورهای جهان برای شهادت علیه اسرائیل در لاهه

آفریقای جنوبی در ادامه تلاش‌هایش برای حمایت از ملت فلسطین و توقف جنگ در غزه، خواستار شهادت کشورهای مختلف جهان علیه اسرائیل در دادگاه لاهه شد. به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری «سما»، «وسیموزی مادونسلا» سفیر آفریقای جنوبی در هلند، از همه کشورها خواست در پرونده‌ای که کشورش در دیوان بین‌المللی دادگستری مطرح کرده ... درخواست آفریقای جنوبی از کشورهای جهان برای شهادت علیه اسرائیل در لاهه

ادامه

آپارتایت, آفریقای جنوبی, اسراییل, اشغالگری, جهان, حقوق بشر, خبر, دیوان داوری لاهه, فلسطین, قضایی, نسل کشی, هلند

واشنگتن پست: نگرش آمریکا به‌اوکراین و اسرائیل نشانه ریاکاری واستاندارد‌ دوگانه واشنگتن است

به باور ستون نویس واشنگتن پست، نگرش آمریکا نسبت به جنگ در اوکراین و اسرائیل نشان از ریاکاری و استاندارد‌های دوگانه واشنگتن دارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران: ایشان تارور، ستون نویس واشنگتن پست می‌نویسد، برای بسیاری از ناظران خارجی غیرغربی، حملات نظامی اسرائیل که پس از عملیات حماس در ۷ اکتبر انجام شد، یادآور استاندارد‌های ... واشنگتن پست: نگرش آمریکا به‌اوکراین و اسرائیل نشانه ریاکاری واستاندارد‌ دوگانه واشنگتن است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اسراییل, اوکراین, جنگ سرد, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, شرق اروپا, فلسطین, گزارش

واکنش تشکیلات خودگردان به سند نتانیاهو در خصوص بعد از «جنگ غزه»

وزارت خارجه فلسطینی با صدور بیانیه‌ای، انتشار سند موسوم به چشم‌انداز نتانیاهو در رسانه‌های اسرائیل را به شدت محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین با صدور بیانیه‌ای آنچه که رسانه‌های اسرائیلی از آن تحت عنوان «چشم‌انداز بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در خصوص روز بعد از جنگ ... واکنش تشکیلات خودگردان به سند نتانیاهو در خصوص بعد از «جنگ غزه»

ادامه

اسراییل, اشغالگری, امنیتی, جهان, خاورمیانه, خلع سلاح, فلسطین, گزارش, مصر

هشدار چین نسبت به توقف کمک‌های مالی سازمان ملل به فلسطین

سفیر چین در سازمان ملل در پی قطع کمک‌های مالی به آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی موسوم به انروا به دلیل اتهام زنی اسرائیل به ۱۲ تن از کارکنان این نهاد برای مشارکت در حملات هفتم اکتبر ۲۰۲۳ به تل آویو نسبت به قطع کمک‌های مالی سازمان ملل به فلسطین هشدار ... هشدار چین نسبت به توقف کمک‌های مالی سازمان ملل به فلسطین

ادامه

آمریکا, اسراییل, انگلیس, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, فرانسه, فلسطین, کودکان

نروژ: ناتوانی شورای امنیت درتصویب قطعنامه آتش‌بس غزه تاسف‌آور است

وزیر خارجه نروژ ناکامی شورای امنیت سازمان ملل در تصویب قطعنامه آتش‌بس در غزه را تاسف‌آور دانست. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه الجزیره، وزیر خارجه نروژ مانع تراشی آمریکا بر سر تصویب قطعنامه آتش‌بس در غزه را مورد انتقاد قرار داد. «اسپن بارت اید» وزیر خارجه نروژ روز چهارشنبه اعلام کرد که ... نروژ: ناتوانی شورای امنیت درتصویب قطعنامه آتش‌بس غزه تاسف‌آور است

ادامه

آزادی, آمریکا, اسراییل, انگلیس, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, شمال اروپا, فلسطین, کودکان, نروژ

محکومیت جهانی طرح شهرک‌سازی جدید اسرائیل در میان سکوت کاخ سفید

سازمان ملل، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و مصر تصمیم اسرائیل برای شهرک‌سازی‌های جدیدی در اراضی فلسطینی‌ها را محکوم کردند.

 

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت: آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل معتقد است که هیچ جایگزینی برای راهکار تشکیل دو کشور نیست در نتیجه هر اقدام یکجانبه‌ای می‌تواند مانعی بر سر این راهکار باشد و این مسئله‌ای است که دبیر کل را به شدت نگران می‌کند.

 

وی تأکید کرد: موضع سازمان ملل درباره احداث شهرک‌های جدید در کرانه باختری و قدس شرقی تغییر نکرده است. ما این اقدامات را جزو اقدامات یکجانبه به حساب می‌آوریم. دو طرف باید مذاکراتی را با حسن نیت برای تحقق هدف تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل برگزار کنند.

 

رژیم صهیونیستی اسرائیل روز سه‌شنبه از تصمیم خود برای احداث ۲۵۰۰ واحد مسکونی در کرانه باختری خبر داد. بعد از روی کارآمدن رسمی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، رژیم صهیونیستی اسرائیل با احداث ۵۶۶ واحد مسکونی در قدس شرقی موافقت و محدودیت‌های شهرک سازی در قدس را لغو کرد.

 

اتحادیه اروپا نیز ضمن محکوم کردن تحرکات اسرائیل در زمینه شهرک سازی‌، اعلام کرد که طرح اسرائیل برای افزایش شهرک‌سازی‌ها احتمال صلح با فلسطینی‌ها را از بین می‌برد.

 

مرکز سیاست خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد: طرح‌های اسرائیل اعتراضات بین المللی را به چالش می‌کشد. متأسفانه اسرائیل به رغم نگرانی جدی جامعه جهانی به این سیاست خود ادامه می‌دهد.

 

فرانسه نیز ضمن محکوم کردن ساخت صدها واحد مسکونی جدید برای شهرک نشینان یهودی در قدس شرقی، تاکید کرد که شهرک سازی خطری جدی برای راه حل تشکیل دو کشور خواهد بود.

 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اظهار داشت که ادامه شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطینی خطر و تهدیدی جدی برای راه حل تشکیل دو کشور است که شرکت کنندگان در اجلاس بین المللی صلح پاریس در ۱۵ ماه جاری بر پایبندی به آن تاکید کرده بود.

 

رومان نادال افزود که قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت که در ۲۳ دسامبر سال گذشته صادر شد و بر توقف فوری شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطینی تاکید کرد، هرگونه ساخت و ساز این رژیم در اراضی اشغالی را اقدامی نامشروع دانسته و خواستار توقف آن شد.

 

وزارت خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: ادامه روند شهرک سازی فرصت تشکیل دو کشور را از بین برده و تلاش‌ها برای ازسرگیری روند صلح و احیای مذاکرات میان دو طرف را ناکام می‌گذارد.

 

در این بیانیه آمده است: این اقدام اسرائیل حق مردم فلسطین در تشکیل کشور مستقل در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی را نادیده می‌گیرد.

 

وزارت خارجه مصر بر لزوم توقف اتخاذ اقدامات یکجانبه و افزایش تلاش جامعه جهانی برای تشویق فلسطین و اسرائیل به ازسرگیری مذاکرات تأکید کرد.

 

شورای امنیت در قطعنامه‌ای بی‌سابقه اخیرا شهرک سازی های اسرائیل را محکوم کرده است.

 

اتحادیه عرب نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: شورای امنیت باید به مسئولیت خود درباره مقابله با شهرک‌سازی‌های اسرائیل عمل کند.

 

نبیل ابوردینه، سخنگوی رسمی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین هم گفت: تصویب ساخت ۲۵۰۰ واحد مسکونی در کرانه باختری چالش و حقیر کردن جامعه جهانی و اقدامی محکوم شده است که عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت.

 

وی گفت: این اقدام هرگونه تلاشی برای بازگشت امنیت و ثبات را از بین برده و تندروی و تروریسم را تقویت می‌کند.

 

اردن نیز تمامی اقدامات اسرائیل را با هدف تداوم شهرک‌سازی نقض علنی قوانین بین‌المللی و نابودی برنامه ریزی شده روند صلح در منطقه خواند.

 

محمد مومنی، سخنگوی دولت اردن تاکید کرد: کشورهای بزرگ و ناظر بر روند صلح باید بر اسرائیل فشار وارد کنند تا دست از سیاست شهرک سازی بردارد و زمینه را برای احیای مذاکرات صلح و راه حل دو کشوری به عنوان تنها راه حل موجود باز کنند.

 

این درحالی است که کاخ سفید درباره شهرک‌سازی‌های جدید اسرائیل در اراضی فلسطینی‌ها سکوت اختیار کرده و توضیح نداده که آیا دونالد ترامپ موافق این شهرک سازی‌هاست یا خیر.

 

شون اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در جواب سؤالی درباره نظر ترامپ درخصوص شهرک‌سازی‌های اسرائیل گفت: اسرائیل همچنان هم‌پیمان بسیار مهمی برای آمریکاست.

 

وی گفت: ترامپ می‌خواهد به اسرائیل نزدیک‌تر شود تا دستیابی اسرائیل به احترام تمام و کمال در خاورمیانه تضمین شود. ما با نخست‌وزیر صحبت خواهیم کرد.

ایسنا

دستگیری ۱۳ فلسطینی توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل در کرانه غربی

امروز نیروهای اشغالگر اسرائیل به چند منطقه در کرانه غربی یورش بردند و ۱۳ فلسطینی را بازداشت کردند.   به گزارش خبرگزاری فلسطینی “وفا”، منابع فلسطینی گفتند که: نیروهای اشغالگر صهیونیستی به آردوگاه «جلزون» واقع در رام الله یورش بردند و ۴ فلسطینی را بازداشت کردند.   منابع افزودند: نیروهای اشغالگر نیز با یورش بردن ... دستگیری ۱۳ فلسطینی توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل در کرانه غربی

ادامه

اسراییل, جهان, خبر, فلسطین

تظاهرات اعراب اسرائیلی در اعتراض به تخریب منازل فلسطینیان

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تظاهرات در منطقه “وادی عاره” برگزار شد و شرکت کنندگان اقدام پلیس اسرائیل را در ویران سازی منازل فلسطینیان در روستای “ام الحیران” واقع در صحرای نقب محکوم کردند.   تظاهرکنندگان پلیس اسرائیل را به قتل یک صحرانشین در جریان عملیات ویران سازی مناطق متهم می‌کنند.   یعقوب ابوالقیعان ۵۰ ... تظاهرات اعراب اسرائیلی در اعتراض به تخریب منازل فلسطینیان

ادامه

اسراییل, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, ضد جنگ, فلسطین

گروه‌های فلسطینی برای تشکیل دولت وحدت ملی توافق کردند

گروه‌های فلسطینی در مسکو پس از نشست‌های سه روزه درباره آشتی ملی با نظارت روسیه اعلام کردند که به توافقی جهت تشکیل دولت وحدت ملی قبل از برگزاری انتخابات دست یافته‌اند.   به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، عزام الاحمد، از رهبران جنبش فتح در کنفرانسی خبری گفت: ما توافق کردیم که ظرف ۴۸ ساعت ... گروه‌های فلسطینی برای تشکیل دولت وحدت ملی توافق کردند

ادامه

جهان, خبر, روسیه, فلسطین

دبیرکل اتحادیه عرب: حل مساله فلسطین کلید ایجاد صلح واقعی در منطقه است

به نوشته روزنامه الیوم السابع مصر، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در سخنرانی که در کنفرانس صلح خاورمیانه در پاریس داشت، تاکید کرد: هدف مطلوب از این کنفرانس تشکیل کشور مستقل فلسطین براساس مرزهای سال ۱۹۶۷ میلادی در کنار “کشور یهود” است.   ابوالغیط گفت: تلاش ما برای پایان اشغالگری است که در سال ۱۹۶۷ ... دبیرکل اتحادیه عرب: حل مساله فلسطین کلید ایجاد صلح واقعی در منطقه است

ادامه

جهان, خبر, فلسطین