با ادامه تظاهرات گسترده علیه نتانیاهو، وزرای کابینه اسرائیل به جان هم افتادند

منابع رسانه‌ای از تظاهرات صدها هزار اسرائیلی علیه کابینه تندرو صهیونیست‌ها و طرح جنجالی اصلاحات قضایی آن در مناطق مختلف اراضی اشغالی خبر دادند. به گزارش ایسنا، خبرگزاری فلسطینی سما شنبه شب اعلام کرد که صدها هزار اسرائیلی با حضور در خیابان‌ها در مناطق مختلف اراضی اشغالی برای دوازدهمین هفته متوالی علیه طرح اصلاحات قضایی ... با ادامه تظاهرات گسترده علیه نتانیاهو، وزرای کابینه اسرائیل به جان هم افتادند

ادامه

اسراییل, اعتراضات اجتماعی, جهان, خاورمیانه, خبر, صهیونیسم, فساد, فلسطین

از سرگیری تظاهرات در اسرائیل/ معترضان خیابان‌ها را مسدود کردند

معترضان اسرائیلی در مخالفت با نتانیاهو برای کاهش اختیارات قضایی، تجمعات اعتراضی را در تل آویو و سایر مناطق اشغالی آغاز کرده‌اند. باشگاه خبرنگاران، به نقل از الجزیره، معترضان به طور دسته جمعی در اعتراض به تغییرات پیشنهادی کابینه نتانیاهو در سیستم قضایی به خیابان‌ها ریخته‌، جاده‌ها را در سراسر اراضی اشغالی مسدود کرده و ... از سرگیری تظاهرات در اسرائیل/ معترضان خیابان‌ها را مسدود کردند

ادامه

اسراییل, اعتراضات اجتماعی, جهان, خاورمیانه, خبر, فساد, فلسطین

امارات کاهش سطح روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را بررسی می‌کند

رسانه‌های اسرائیلی خبر دادند که امارات کاهش سطح روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را پس از اظهارات «بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی اسرائیل بررسی می‌کند. روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، بامداد امروز (چهارشنبه)، گزارش داد که وزارت امور خارجه امارات از «محمد آل خاجه» سفیر خود در تل‌‌آویو خواسته که با هیچ مقام کابینه اسرائیل دیدار نکند. ... امارات کاهش سطح روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را بررسی می‌کند

ادامه

اسراییل, امارات, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین

تظاهرات ده‌ها هزاران نفری علیه نتانیاهو در یازدهمین شنبه+ فیلم

شهرک‌نشینان در سرزمین‌های اشغالی علیه نخست‌وزیر اسرائیل برای یازدهمین هفته دست به اعتراض زدند. شهرک‌نشینان در سرزمین‌های اشغالی برای یازدهمین هفته به خیابان‌ها آمدند تا علیه کودتای قضایی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل اعتراض کنند. شنبه هفته گذشته هم بیش از ۳۰۰ هزار اسرائیلی برای دهمین هفته در تل آویو و سایر شهر‌های فلسطین اشغالی علیه ... تظاهرات ده‌ها هزاران نفری علیه نتانیاهو در یازدهمین شنبه+ فیلم

ادامه

اسراییل, اعتراضات اجتماعی, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین

خبرگزاری فرانسه: موفقیت چین نقش‌آفرینی آمریکا را در خاورمیانه‌ به چالش کشید

خبرگزاری فرانسه امروز در تحلیلی با پرداختن به «موفقیت تکان دهنده» میانجیگری چین میان عربستان سعودی و ایران، نوشت که چنین ابتکار عملی «نقش دیرینه آمریکا را به عنوان دلال اصلی قدرت در خاورمیانه به چالش کشیده است». به گزارش روز شنبه ایرنا، در این تحلیل آمده است: پکن توانست با متقاعد کردن ریاض و ... خبرگزاری فرانسه: موفقیت چین نقش‌آفرینی آمریکا را در خاورمیانه‌ به چالش کشید

ادامه

آمریکا, اسراییل, اوکراین, ایران, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, صهیونیسم, عربستان سعودی, مقاله

محکومیت جهانی طرح شهرک‌سازی جدید اسرائیل در میان سکوت کاخ سفید

سازمان ملل، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و مصر تصمیم اسرائیل برای شهرک‌سازی‌های جدیدی در اراضی فلسطینی‌ها را محکوم کردند.

 

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت: آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل معتقد است که هیچ جایگزینی برای راهکار تشکیل دو کشور نیست در نتیجه هر اقدام یکجانبه‌ای می‌تواند مانعی بر سر این راهکار باشد و این مسئله‌ای است که دبیر کل را به شدت نگران می‌کند.

 

وی تأکید کرد: موضع سازمان ملل درباره احداث شهرک‌های جدید در کرانه باختری و قدس شرقی تغییر نکرده است. ما این اقدامات را جزو اقدامات یکجانبه به حساب می‌آوریم. دو طرف باید مذاکراتی را با حسن نیت برای تحقق هدف تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل برگزار کنند.

 

رژیم صهیونیستی اسرائیل روز سه‌شنبه از تصمیم خود برای احداث ۲۵۰۰ واحد مسکونی در کرانه باختری خبر داد. بعد از روی کارآمدن رسمی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، رژیم صهیونیستی اسرائیل با احداث ۵۶۶ واحد مسکونی در قدس شرقی موافقت و محدودیت‌های شهرک سازی در قدس را لغو کرد.

 

اتحادیه اروپا نیز ضمن محکوم کردن تحرکات اسرائیل در زمینه شهرک سازی‌، اعلام کرد که طرح اسرائیل برای افزایش شهرک‌سازی‌ها احتمال صلح با فلسطینی‌ها را از بین می‌برد.

 

مرکز سیاست خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد: طرح‌های اسرائیل اعتراضات بین المللی را به چالش می‌کشد. متأسفانه اسرائیل به رغم نگرانی جدی جامعه جهانی به این سیاست خود ادامه می‌دهد.

 

فرانسه نیز ضمن محکوم کردن ساخت صدها واحد مسکونی جدید برای شهرک نشینان یهودی در قدس شرقی، تاکید کرد که شهرک سازی خطری جدی برای راه حل تشکیل دو کشور خواهد بود.

 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اظهار داشت که ادامه شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطینی خطر و تهدیدی جدی برای راه حل تشکیل دو کشور است که شرکت کنندگان در اجلاس بین المللی صلح پاریس در ۱۵ ماه جاری بر پایبندی به آن تاکید کرده بود.

 

رومان نادال افزود که قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت که در ۲۳ دسامبر سال گذشته صادر شد و بر توقف فوری شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطینی تاکید کرد، هرگونه ساخت و ساز این رژیم در اراضی اشغالی را اقدامی نامشروع دانسته و خواستار توقف آن شد.

 

وزارت خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: ادامه روند شهرک سازی فرصت تشکیل دو کشور را از بین برده و تلاش‌ها برای ازسرگیری روند صلح و احیای مذاکرات میان دو طرف را ناکام می‌گذارد.

 

در این بیانیه آمده است: این اقدام اسرائیل حق مردم فلسطین در تشکیل کشور مستقل در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی را نادیده می‌گیرد.

 

وزارت خارجه مصر بر لزوم توقف اتخاذ اقدامات یکجانبه و افزایش تلاش جامعه جهانی برای تشویق فلسطین و اسرائیل به ازسرگیری مذاکرات تأکید کرد.

 

شورای امنیت در قطعنامه‌ای بی‌سابقه اخیرا شهرک سازی های اسرائیل را محکوم کرده است.

 

اتحادیه عرب نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: شورای امنیت باید به مسئولیت خود درباره مقابله با شهرک‌سازی‌های اسرائیل عمل کند.

 

نبیل ابوردینه، سخنگوی رسمی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین هم گفت: تصویب ساخت ۲۵۰۰ واحد مسکونی در کرانه باختری چالش و حقیر کردن جامعه جهانی و اقدامی محکوم شده است که عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت.

 

وی گفت: این اقدام هرگونه تلاشی برای بازگشت امنیت و ثبات را از بین برده و تندروی و تروریسم را تقویت می‌کند.

 

اردن نیز تمامی اقدامات اسرائیل را با هدف تداوم شهرک‌سازی نقض علنی قوانین بین‌المللی و نابودی برنامه ریزی شده روند صلح در منطقه خواند.

 

محمد مومنی، سخنگوی دولت اردن تاکید کرد: کشورهای بزرگ و ناظر بر روند صلح باید بر اسرائیل فشار وارد کنند تا دست از سیاست شهرک سازی بردارد و زمینه را برای احیای مذاکرات صلح و راه حل دو کشوری به عنوان تنها راه حل موجود باز کنند.

 

این درحالی است که کاخ سفید درباره شهرک‌سازی‌های جدید اسرائیل در اراضی فلسطینی‌ها سکوت اختیار کرده و توضیح نداده که آیا دونالد ترامپ موافق این شهرک سازی‌هاست یا خیر.

 

شون اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در جواب سؤالی درباره نظر ترامپ درخصوص شهرک‌سازی‌های اسرائیل گفت: اسرائیل همچنان هم‌پیمان بسیار مهمی برای آمریکاست.

 

وی گفت: ترامپ می‌خواهد به اسرائیل نزدیک‌تر شود تا دستیابی اسرائیل به احترام تمام و کمال در خاورمیانه تضمین شود. ما با نخست‌وزیر صحبت خواهیم کرد.

ایسنا

دستگیری ۱۳ فلسطینی توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل در کرانه غربی

امروز نیروهای اشغالگر اسرائیل به چند منطقه در کرانه غربی یورش بردند و ۱۳ فلسطینی را بازداشت کردند.   به گزارش خبرگزاری فلسطینی “وفا”، منابع فلسطینی گفتند که: نیروهای اشغالگر صهیونیستی به آردوگاه «جلزون» واقع در رام الله یورش بردند و ۴ فلسطینی را بازداشت کردند.   منابع افزودند: نیروهای اشغالگر نیز با یورش بردن ... دستگیری ۱۳ فلسطینی توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل در کرانه غربی

ادامه

اسراییل, جهان, خبر, فلسطین

تظاهرات اعراب اسرائیلی در اعتراض به تخریب منازل فلسطینیان

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تظاهرات در منطقه “وادی عاره” برگزار شد و شرکت کنندگان اقدام پلیس اسرائیل را در ویران سازی منازل فلسطینیان در روستای “ام الحیران” واقع در صحرای نقب محکوم کردند.   تظاهرکنندگان پلیس اسرائیل را به قتل یک صحرانشین در جریان عملیات ویران سازی مناطق متهم می‌کنند.   یعقوب ابوالقیعان ۵۰ ... تظاهرات اعراب اسرائیلی در اعتراض به تخریب منازل فلسطینیان

ادامه

اسراییل, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, ضد جنگ, فلسطین

گروه‌های فلسطینی برای تشکیل دولت وحدت ملی توافق کردند

گروه‌های فلسطینی در مسکو پس از نشست‌های سه روزه درباره آشتی ملی با نظارت روسیه اعلام کردند که به توافقی جهت تشکیل دولت وحدت ملی قبل از برگزاری انتخابات دست یافته‌اند.   به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، عزام الاحمد، از رهبران جنبش فتح در کنفرانسی خبری گفت: ما توافق کردیم که ظرف ۴۸ ساعت ... گروه‌های فلسطینی برای تشکیل دولت وحدت ملی توافق کردند

ادامه

جهان, خبر, روسیه, فلسطین

دبیرکل اتحادیه عرب: حل مساله فلسطین کلید ایجاد صلح واقعی در منطقه است

به نوشته روزنامه الیوم السابع مصر، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در سخنرانی که در کنفرانس صلح خاورمیانه در پاریس داشت، تاکید کرد: هدف مطلوب از این کنفرانس تشکیل کشور مستقل فلسطین براساس مرزهای سال ۱۹۶۷ میلادی در کنار “کشور یهود” است.   ابوالغیط گفت: تلاش ما برای پایان اشغالگری است که در سال ۱۹۶۷ ... دبیرکل اتحادیه عرب: حل مساله فلسطین کلید ایجاد صلح واقعی در منطقه است

ادامه

جهان, خبر, فلسطین