کیشیدا نخست وزیر ژاپن؛ و یک رسوایی مالی دیگر

فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن درحالی از رهبری فراکسیون خود به علت رسوایی مالی استعفا می‌دهد که این سندروم از همان سال‌های ابتدایی پس از جنگ جهانی دوم هم از نظر سیاسی و هم مالی گریبانگیر این کشور بوده است. به گزارش ایرنا، کیشیدا اعلام کرده است که قصد دارد از ریاست حزب حاکم لیبرال ... کیشیدا نخست وزیر ژاپن؛ و یک رسوایی مالی دیگر

ادامه

آمریکا, ژاپن, سیاسی, شرق آسیا, فساد, گزارش

هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ارتش چین روز چهارشنبه از رصد یک هواپیمای گشت دریایی آمریکا بر فراز تنگه تایوان و هشدار به آن خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، ارتش چین روز چهارشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور به یک هواپیمای گشت نیروی دریایی آمریکا که بر فراز تنگه تایوان پرواز می‌کرد، هشدار دادند. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ... هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, چین, شرق آسیا, صلح, گزارش, هندو پاسیفیک

دیدار شی جین‌پینگ با روسای شورای اروپا و کمیسیون اتحادیه اروپا

«شی جین‌‌پینگ» رئیس جمهوری خلق چین روز پنج‌شنبه ۷ دسامبر/۱۶ آذر در هتل ملی «دیائو یوتای» با «شارل میشل» رئیس شورای اروپا و «اورزولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که برای حضور در بیست و چهارمین نشست رهبران چین و اتحادیه اروپا در چین به سر می‌‌برند، دیدار کرد. به گزارش رادیو بین‌المللی ... دیدار شی جین‌پینگ با روسای شورای اروپا و کمیسیون اتحادیه اروپا

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اوکراین, جهان, چین, خاورمیانه, سازمان ملل, شرق آسیا, صلح, گزارش

چین یک ماهواره با هدف آزمایش فناوری “اینترنت ماهواره‌ای” پرتاب کرد

چین یک ماهواره آزمایشی جدید از مرکز پرتاب ماهواره Xichang در استان سیچوان در جنوب غربی چین به فضا فرستاد. به گزارش رادیو بین‌المللی چین؛ ساعت سه و ۲۴ دقیقه بامداد روز چهارشنبه ششم دسامبر به وقت محلی، ماهواره آزمایشی فناوری اینترنت ماهواره‌ای چین با موشک حامل «جیه لونگ ۳» از مرکز پرتاب ماهواره «تای ... چین یک ماهواره با هدف آزمایش فناوری “اینترنت ماهواره‌ای” پرتاب کرد

ادامه

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا

ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

یک ماهواره سنجش از راه دور مصری از پایگاه فضایی جیو چوان در شمال غربی چین به فضا پرتاپ و با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، یک ماهواره سنجش از راه دور متعلق به دولت مصر با نام (MISRSAT-۲) امروز (دوشنبه ۱۳ آذر) به فضا پرتاب ... ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

ادامه

چین, خبر, شرق آسیا, کشاورزی, مصر

لغو محدودیت های کرونا در پکن

تدابیر قرنطینه و محدودیت‌های تردد و ورود و خروج به مناطق و مجتمع های مسکونی در شهر پکن پایتخت چین که با شدتی بیش از نواحی دیگر چین اجرا می‌شد، از امروز شنبه لغو شد.

 

به گزارش ایرنا از امروز شنبه وضعیت فوق‌العاده در شهر پکن در درجه ۳ قرار گرفت که پایین‌ترین سطح محدودیت‌ها را نشان می‌دهد شهرداری پکن اعلام کرده است با توجه به نبود هیچ موردی از ابتلا به کرونا در پایتخت در ۵۰ روز گذشته، دیگر نیازی به این اقدامات کنترلی نیست.

 

بر اساس پروتکل جدید دولت محلی شهر پکن، محدودیت‌ها برای مناطق مسکونی، فعالیت‌های ورزشی بیرون از سالن و خروج از پایتخت برداشته می‌شود.

 

با این حساب در سراسر چین اکنون فقط دو منطقه شامل منطقه خودمختار تبت و استان هوبی کانون شیوع کرونا است که محدودیت ها آن‌ها در رتبه ۲ قرار دارد و کنترل بیشتری روی فعالیت‌های عمومی صورت می‌گیرد.

 

همچنین از امروز دیگر تب سنجی برای ورود و خروج به مجتمع‌های مسکونی در پایتخت چین متوقف می‌شود و پستچی‌ها با داشتن کدهای بهداشتی الکترونیکی می‌توانند وارد این محوطه‌ها شوند.

 

از امروز هم مراکز تفریحی شهر پکن باز می‌شود فعالیت‌های ورزشی خارج از سالن آزاد می‌شود و بتدریج قرار است تورهای گردشگری داخلی از سرگرفته شود ولی تورهای گردشگری خارج از شهر کماکان ممنوع است و بیماران خارج از پکن می‌توانند برای درمان به بیمارستان‌های این شهر مراجعه کنند.

 

بر اساس این گزارش پارک‌ها، ورزشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، کتابخانه‌ها،  موزه‌ها و بسیاری از فعالیت‌های داخل سالن در پکن بتدریج شروع می‌شود ولی نام سینماها هنوز در این فهرست بازگشایی به چشم نمی‌خورد.

 

با این حال دولت محلی اعلام کرده است که هنوز خطر ورود کرونا توسط مسافران به داخل پکن وجود دارد و برای همین مسافران پروازهای بین‌المللی که قصد سفر به پکن دارند باید قبل از ورود به شهر تحت آزمایش کرونا قرار بگیرند و بعد از اینکه وارد شهر شدند نیز باید دوباره آزمایش بدهند.

 

برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که اگر تا ۳۰ روز دیگر موردی از ابتلای به کرونا در پایتخت گزارش نشود، احتمالا سینماها بازگشایی می‌شود و شهروندان دیگر نیازی به استفاده از ماسک در فضاهای سرپوشیده ندارند.

 

با لغو این محدودیت‌ها و بازگشایی مدارس و مهدکودک‌ها در شهر پکن پایتخت چین از روز دوشنبه، اوضاع اقتصادی در این شهر نیز بتدریج به حال عادی بازمی‌گردد.

کرونا چگونه حال و آینده جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

درحالی که غرب تلاش می‌کرد از طریق فرافکنی و بازی‌های رسانه‌ای چین را متهم و مسئول شیوع کرونا جلوه دهد٬ کارشناسان با ارائه مدارکی معتقد بودند که این ویروس ساخت آمریکاست.

ادامه

امریکا, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, مقاله

مخالفت سوریه با دخالت‌های خارجی در امور چین

یک مسؤول وزارت خارجه سوریه با اشاره به حمایت دمشق از تصمیم مجلس نمایندگان خلق چین برای تصویب قانونی جهت بهبود ساختار راهکارهای قانونی و اجرایی هنگ کنگ تاکید کرد، دمشق با دخالت‌های خارجی در امور چین به ویژه دخالت‌های آمریکا و دیگر کشورهای غربی مخالف است.

ادامه

امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا