آلمان، فرانسه، ایتالیا و لهستان به دنبال طراحی موشک برای هدف قرار دادن مسکو

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه گزارش داد که آلمان، فرانسه، ایتالیا و لهستان توافق کرده‌اند که نیروهای خود را برای طراحی یک موشک کروز که قادر به هدف قرار دادن مسکو باشد به کار بگیرند. به گزارش ایسنا، این چهار کشور در حاشیه اجلاس ناتو در واشنگتن در بیانیه‌ی امضاء شده مبهم از قصد خود برای ساخت ... آلمان، فرانسه، ایتالیا و لهستان به دنبال طراحی موشک برای هدف قرار دادن مسکو

ادامه

آلمان, آمریکا, ایتالیا, جنگ سرد, خبر, روسیه, شرق اروپا, فرانسه, لهستان

لحظه انهدام ایستگاه «استارلینک» ارتش اوکراین با بمب‌های روسی

وزارت دفاع روسیه تصاویری از لحظه انهدام ایستگاه ماهواره‌ای استارلینکِ ارتش اورکراین در منطقه زاپروژیا را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه با انتشار تصاویری اعلام کرد که چتربازان ارتش روسیه در شبه‌جزیره کریمه، با پرتاب بمب یک سکوی رباتیک و یک ایستگاه ماهواره‌ای استارلینک نیروهای مسلح اوکراین ... لحظه انهدام ایستگاه «استارلینک» ارتش اوکراین با بمب‌های روسی

ادامه

اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب, فیلم

مدودف: روسیه باید به دنبال محو اوکراین و ناتو باشد

“دمیتری مدودف” معاون شورای امنیت ملی روسیه همزمان با برگزاری نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، در واشنگتن، اعلام کرد که مسکو باید به دنبال محو اوکراین و ناتو باشد. به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، مدودف امروز پنجشنبه وعده داده شده در نشست شب گذشته ناتو مبنی بر اعطای عضویت نهایی به اوکراین ... مدودف: روسیه باید به دنبال محو اوکراین و ناتو باشد

ادامه

اتحادیه اروپا, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جنگ نیابتی, روسیه, شرق اروپا, ناتو

مسکو: به استقرار موشک‌های آمریکا در آلمان پاسخ نظامی می‌دهیم

معاون وزیر خارجه روسیه هدف آمریکا برای استقرار موشک‌های دوربرد در آلمان را «تضعیف امنیت روسیه» ارزیابی کرد. به گزارش ایسنا، ایالات متحده اعلام کرده تا سال ۲۰۲۶ موشک‌های دوربرد «تاماهاک» را در خاک آلمان مستقر خواهد کرد و به گفته پنتاگون این سامانه تهاجمی دوربرد آمریکایی شامل موشک‌های اس‌ام-۶ تاماهاک و تسلیحات مافوق‌صوت در ... مسکو: به استقرار موشک‌های آمریکا در آلمان پاسخ نظامی می‌دهیم

ادامه

آلمان, آمریکا, اروپا, تنش‌زایی, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, غرب, ناتو

«وسخود» به تصرف نیروهای روسیه در آمد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ارتش این کشور شهرک «وسخود» در دونتسک را به تصرف خود درآورد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای از در اختیارگرفتن کنترل یک منطقه دیگر از سوی نیروهای روس در جریان نبرد میان اوکراین و روسیه خبر داد. وزارت دفاع روسیه در ... «وسخود» به تصرف نیروهای روسیه در آمد

ادامه

اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

لاوروف: غرب می‌خواهد بالکان به عرصه جدید مقابله با روسیه تبدیل شود

به گزارش خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه معتقد است غرب تلاش مصرانه‌ای از خود نشان می دهد تا منطقه بالکان را به یکی از عرصه‌های مقابله با روسیه تبدیل کند.

 

وی در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «تلگراف صربستان» گفت: «پس از پایان دوران جنگ سرد غرب از اقدامات مشترک در زمینه ایجاد ساختار امنیتی برابر و یکپارچه در منطقه یوروآتلانتیک که روسیه بر آن اصرار داشت، خودداری کرد. در عوض کشورهای غربی راه به بن‌بست رسیده‌ای را انتخاب کردند تا فضای ژئوپولیتیکی تحت کنترل آنها گسترش یافته و خطوط تقسیم جدیدی در قاره اروپا بوجود آید.»

 

وزیر خارجه روسیه افزود: «برای مثال در سال ۱۹۹۹حقوق بین الملل آشکارا نقض شده و در ظرف دو ماه و نیم کشور یوگسلاوی به شدت بمباران گردید و سپس تلاش شد تا این تجاوز نظامی منطقی به نظر برسد و در پایان نیز به صورت یکجانبه استقلال کوزوو به رسمیت شناخته شد.»

 

به گفته وی، یکی از نتایج این سیاست ضدروسی حمایت و همراهی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با کودتای دولتی رخ داده در کی‌یف در فوریه سال ۲۰۱۴بود. وی یادآور شد: «اکنون نیزاین احساس به وجود می آید که در غرب از فاجعه رخ داده در اوکراین درس عبرت نگرفته و امروزه باردیگر تلاش مصرانه‌ای در جریان است تا منطقه بالکان را به یکی از عرصه‌های مقابله با روسیه تبدیل کنند از کشورهای منطقه خواسته شده که بین این دو راه، یکی را انتخاب کنند: یا با مسکو باشند یا با واشنگتن و بروکسل. آنها راهی جز این ندارند.»

 

سرگئی لاوروف افزود: «مقامات مسکو به خوبی از اعمال فشارها بر دولت صربستان آگاه هستند تا آنها را از همکاری با روسیه بازدارند. در حالی که مقامات بلگراد همچنان با این اعمال فشارها مقابله کرده و سعی می کنند تا خط مشی سیاست خارجی مستقل و چند جانبه‌ای که معتقدند پاسخگویی منافع ملت صربستان است را پیش ببرند.»

 

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که این کشور در آینده نیز همچنان از مواضع مقامات بلگراد درباره حل و فصل مناقشه کوزوو در عرصه بین المللی حمایت می کند. به گفته وی، خط مشی روسیه در عرصه سازمان ملل، از جمله شورای امنیت و بسیاری ساختارهای دیگر از جمله یونسکو، اینترپل و سازمان تجارت جهانی بر این راستاست و در آینده نیز به این فصل ادامه خواهد داد.

 

وی تاکید کرد: «مواضع روسیه در قبال کوزوو بر همه آشکار است و مبتنی بر اصول حقوق بین المللی و قطعنامه شماره ۱۲۴۴شورای امنیت سازمان ملل است. ما دائماً به دوستان صربستانی خود در تلاش‌های آنها در جهت احقاق حقوق قانونی این کشور چه در مسائل دوجانبه و چه در عرصه سازمان‌های بین المللی کمک می‌کنیم.»

 

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه همچنین گفت که مسکو تنها در صورتی حاضر است خط لوله گاز «جریان ترکیه» در خاک اروپا ادامه یابد که تضمین قاطعی از سوی اتحادیه اروپا دریافت کند مبنی بر اینکه این خط لوله سرنوشت خط لوله «جریان جنوبی» را تجربه نخواهد کرد.

 

لاوروف یادآور شد: «در حال حاضر امکان ادامه خط لوله “جریان ترکیه” در ادامه مسیر خود در خاک اروپا از جمله در مسیر بلغارستان، صربستان و مجارستان در حال بررسی است. البته مسکو درس عبرت تلخ گرفته شده درباره خط لوله “جریان جنوبی” را فراموش نکرده و نمی‌خواهد این اوضاع بار دیگر تکرار شود.»

تسنیم

به‌رغم سیاست ضدروسی کی‌یف، سفر۴ میلیون اوکراینی در نیمه نخست سال جاری به‌روسیه

روزنامه «ایزوستیا»، نوشت: در نیمه نخست سال ۲۰۱۸، تقریبا چهارمیلیون شهروند اوکراینی به روسیه سفر کردند، از این میزان ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر سفرهای شخصی داشته، بیش از ۳۰۰ هزار نفر برای مسائل کاری این سفر را انجام داده و بیش از ۱۳هزار شهروند اوکراینی نیز به عنوان توریست به روسیه سفر کرده‌اند.

ادامه

اوکراین, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

رهگیری هواپیمای نظامی آمریکا توسط جنگنده روسیه بر فراز دریای سیاه

مقامات نیروی دریایی آمریکا اظهار کرده‌اند: یک هواپیمای گشت دریایی لاکهید ایپی ۳ که بر فراز حریم هوایی بین‌المللی در حال پرواز بود، توسط یک جنگنده سوخوی ۲۷ روسیه رهگیری شد.

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا

مسکو: عملیات نظامی اسراییل در سوریه عبور از خطوط قرمز روسیه است

روسیه با ارسال نامه ای به مقامات اسراییل به صراحت اعلام کرد که نیروی هوایی این رژیم همچنان حق پرواز در حریم آسمان سوریه را ندارد و روسیه انجام هرگونه عملیات نظامی توسط اسراییل را در سوریه به مثابه عبور از خطوط قرمز خود تلقی می کند.

ادامه

اسراییل, امریکا, جهان, روسیه, سوریه, شرق اروپا, شمال غرب آسیا