لاوروف: روسیه و چین حافظ نظام چند قطبی هستند

وزیر خارجه روسیه می گوید مسکو-پکن به الگویی برای همکاری های بین دولتی قرن ۲۱ تبدیل شده اند و در حراست از نظام چند قطبی جهان نقشی مهم ایفا می‌کنند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به مناسبت ۲۰ سالگی امضای پیمان دوستی میان مسکو – پکن یادداشتی در روزنامه «روسیسکایا گازتا» منتشر کرد که در آن ارتقای روابط دو کشور به سطحی بی سابقه را مثالی از همکاری بر پایه اصل برابری و به رغم همه قید و بندهای ایدئولوژیکی عنوان کرد.

 

در این نوشتار، لاوروف از موفقیت همکاری‌های نظامی دو کشور سخن گفت که ماهیتی کاملاً دفاعی دارند. به گفته وی، پیمان دوستی که در ۱۶ جولای ۲۰۰۱ میان دو کشور بسته شد؛ در تبدیل شدن آنها به الگوی همکاری‌های بین دولتیِ قرن ۲۱ دخیل بوده است.

 

لاوروف این پیمان را به مثابه الگویی دانست که علاوه بر تأمین منافع اساسی ملی دو کشور و آرمان‌های مردم آنها، در حفظ نظم جهانی چند قطبی پایدار و تأمین امنیت و ثبات نقش مهمی دارد.

 

این یادداشت در حالی منتشر شد که آمریکا و اروپا به شدت از تشدید همکاری های روسیه-چین بیمناک هستند و این روند را چالشی برای برتری جویی خود در سطح بین‌الملل تلقی می‌کنند.

 

«نه» برلین به ارّابه ضد چین واشنگتن/ مرکل، میراث سیاسی خود را فدای آمریکا نمی‌کند

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان به دعوت «جو بایدن»، قرار است امروز پنج شنبه برابر با ۱۵ جولای/۲۴ تیرماه با رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار و گفتگو داشته باشد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, المان, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, فرانسه, مقاله

دخالت آمریکا در ترور رئیس جمهور هائیتی؛ مسکو خطاب به اروپا؛ تحریم‌ها و بیانیه‌هایتان کو؟

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به دست داشتن عوامل مرتبط با یک شرکت امنیتی آمریکایی در ترور رئیس جمهور هائیتی با طعنه به کشورهای غربی گفت، تحریم‌ها و بیانیه‌هایتان کجا هستند؟

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, امریکا, تحریم, تحلیل, تروریسم, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, هائیتی

داسیلوا: گناه نیمی از این قربانی‌ها به‌گردن رئیس‌جمهور است/ کاری که او کرده یک نسل‌کشی‌ست

ظهور و سقوط سیاسی لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، ملقب به «لولا» رئیس جمهوری پیشین برزیل، که باراک اوباما او را محبوب‌ترین سیاستمدار روی زمین نامیده به‌اندازهٔ ظهورش چشمگیر بود.

ادامه

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, امریکای شمالی, برزیل, تحلیل, جنوب آسیا, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, فاشیسم, فقر