هاآرتص: نتانیاهو احمق، ضعیف، دروغگو، ترسو و ناتوان است

رسانه عبری‌زبان از «شکست بزرگ» نخست‌ وزیر اسرائیل در سمت خود و نیز در تحقق اهداف جنگ علیه نوار غزه نوشت. به گزارش ایسنا، روزنامه عبری زبان «هاآرتص» امروز شنبه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم را «احمق» خواند و نوشت، این صفت علاوه بر دیگر صفات او به عنوان فردی ضعیف، دروغگو، ترسو، وحشت‌زده، ... هاآرتص: نتانیاهو احمق، ضعیف، دروغگو، ترسو و ناتوان است

ادامه

اسراییل, ایران, تحلیل, جهان, خاورمیانه, سوریه, صلح, صهیونیسم, عربستان سعودی, فلسطین, یمن

دستور دفتر نتانیاهو به وزارتخانه‌های اسرائیل: برای حمله احتمالی ایران آماده باشید

دفتر نخست وزیری اسرائیل از همه مدیران کل وزارتخانه‌ها خواست برای حمله احتمالی ایران به اراضی اشغالی آماده باشند. به گزارش ایسنا، «یوسی شلی» مدیرکل دفتر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل در یک جلسه توجیهی با پیش‌بینی احتمال حمله ایران و نیاز به آمادگی برای سناریوهای مختلف غیرنظامی به مدیران کل وزارتخانه‌های این رژیم گفت: ... دستور دفتر نتانیاهو به وزارتخانه‌های اسرائیل: برای حمله احتمالی ایران آماده باشید

ادامه

آمریکا, اسراییل, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین

چین از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل حمایت می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز پنجشنبه گفت که پکن از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل حمایت می‌کند. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، مائو نینگ سخنگوی وزارت امور خارجه جین این اظهارات را در نشستی خبری و در پاسخ به سوالی درباره موضع چین نسبت به عضویت فلسطین در سازمان ملل ... چین از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل حمایت می‌کند

ادامه

آمریکا, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, شرق آسیا, فلسطین

فلسطین بار دیگر به عضویت کامل سازمان ملل درنیامد

«ونسا فریزر» رئیس دوره‌ای شورای امنیت اعلام کرد که اعضای کمیته ویژه بررسی اعضای جدید در سازمان ملل قادر به اجماع بر سر عضویت کامل فلسطین در این نهاد بین‌المللی نشد. به گزارش خبرنگار ایرنا، خانم «ونسا فریزر» سفیر و نماینده مالت در سازمان ملل که در ماه جاری میلادی (آوریل) کشورش ریاست دوره ای ... فلسطین بار دیگر به عضویت کامل سازمان ملل درنیامد

ادامه

جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, فلسطین, مالت

عربستان سعودی اسرائیل را بدون راه حل دو دولت به رسمیت نمی‌شناسد

سفیر عربستان سعودی در واشنگتن در مصاحبه‌ای اعلام کرد که عربستان اسرائیل را بدون راه حل دو دولت به رسمیت نمی‌شناسد. سفیر عربستان سعودی در واشنگتن به نیویورک تایمز گفت که ریاض در موضع خود در قبال اسرائیل استوار است و تنها پس از اتخاذ یک مسیر برگشت ناپذیر به سوی راه حل دو دولتی، ... عربستان سعودی اسرائیل را بدون راه حل دو دولت به رسمیت نمی‌شناسد

ادامه

آمریکا, اسراییل, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی, فلسطین

قطع‌نامه‌ای «حقوقی» اما فاقد توان «اجرائی»

جمعه گذشته با تصویب طرح پیشنهادی «توقف شهرک‌سازی در مناطق اشغالی فلسطینی» برای سازمان ملل متحد و همچنین جایگاه «حقوق بین‌الملل» روزی تاریخی به حساب خواهد آمد. چالش‌های حول این قطع‌نامه که ابتدا در روز پنجشنبه از سوی جمهوری مصر به شورای امنیت ارائه شده بود و تنها چند ساعت قبل از رأی‌گیری با فشار رژیم اسرائیلی و رایزنی‌های سه‌جانبه «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر راست‌گرای تل‌آویو، «عبدالفتاح السیسی»، رئیس‌جمهوری مصر و «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، که از روز ٢٠ ژانویه ساکن کاخ سفید می‌شود، پس گرفته شد، به‌نوعی یک پیروزی برای بی‌بی و ترامپ تلقی شد.

 
اما بقیه کشورهای عضو شورای امنیت که این‌بار عزم دولت روبه‌پایان «باراک اوباما» را برای استفاده‌نکردن از «حق وتو» درباره قطع‌نامه می‌دانستند، بعد از مهلت ٢۴ساعته مصر، این‌بار از طریق چهار کشور ونزوئلا، مالزی، زلاندنو و سنگال که در تدوین پیش‌نویس قطع‌نامه مشارکت داشتند، طرح را به صحن شورا آوردند. رأی مثبت ١۴ کشور عضو شورا و یک رأی ممتنع آمریکا به‌نوعی یکی از مصوبات شورای امنیت را رقم زد که با اکثریت قاطع و اجماع عمومی همراه بود و این اجماع جهانی حاوی یک پیام قاطع به طرف اسرائیلی است. هر چند این قطع‌نامه تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد به تصویب رسیده و اجرای آن یا تعهد طرف اسرائیلی به رعایت آن «الزام‌آور» است، اما به دلیل نبود اراده واقعی در عرصه جهانی به نظر نمی‌رسد چندان قابلیت اجرائی داشته باشد. اسرائیل در طول چند دهه اخیر نشان داده است به همه قطع‌نامه‌های تصویبی شورای امنیت بعد از جنگ شش‌روزه ١٩۶٧ با اعراب، هیچ اعتنایی نداشته و همیشه با نادیده‌گرفتن این قطع‌نامه‌ها بر خلاف آن عمل کرده و هرگز هم با مجازات و تنبیه بین‌المللی روبه‌رو نشده است.

 
از طرف دیگر، تصویب قطع‌نامه در شورای امنیت تنها گام اول برای تعیین یک چارچوب حقوقی الزام‌آور تلقی می‌شود و به لحاظ حقوقی و طبق منشور همین سازمان در صورت رعایت‌نکردن آن هرگونه مجازات و تنبیه علیه کشور یا فرد خاطی مستلزم تصویب دوباره قطع‌نامه‌های جدید در همین شورا خواهد بود. از آنجا که بلافاصله بعد از تصویب این قطع‌نامه در شورای امنیت دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا در یک واکنش خشم‌آلود ضمن محکوم‌کردن آن و تهدید سازمان ملل متحد، در توییتی نوشت «پس از ۲۰ ژانویه، امور در سازمان ملل به گونه دیگری خواهد گذشت»، به نظر نمی‌رسد روند و مکانیسم حقوقی شورای امنیت برای ضمانت اجرائی قطع‌نامه به فعل درآید.

 
از طرف دیگر، برخورد بسیار خشم‌آلود نتانیاهو و دیگر مقامات اسرائیلی هم نشان می‌دهد آنان تحت هیچ شرایطی نه‌فقط خود را ملتزم به رعایت این قطع‌نامه نمی‌دانند که به احتمال زیاد در روزهای آینده در اقداماتی تلافی‌جویانه مجوزهای بیشتری برای ادامه شهرک‌سازی‌های تازه در مناطق اشغالی فلسطینی صادر خواهند کرد. واکنش بسیار منفی رهبران کنگره آمریکا، از جمله «پل رایان»، رئیس‌ جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در محکومیت این قطع‌نامه و حتی لجن‌مال‌کردن دولت اوباما به‌دلیل استفاده‌نکردن از حق وتوی خود، گویای عزم دولت ترامپ در تقابل با این قطع‌نامه و همراهی کامل با سیاست‌های دولت دست‌راستی نتانیاهو خواهد بود.

 
با اینکه تصویب قطع‌نامه محکومیت شهرک‌سازی در مناطق اشغالی (کرانه‌باختری و شرق بیت‌المقدس) هیچ‌گونه ضمانت اجرائی در وضعیت موجود ندارد، اما به لحاظ حقوق بین‌الملل یک سند معتبر بین‌المللی تلقی می‌شود که حتی از سوی دولت فلسطینی و نهادهای حقوق‌بشری می‌تواند در ارائه دادخواست برای اقامه دعوی علیه اسرائیل در دادگاه‌های بین‌المللی و حتی دادگاه‌های ملی در بعضی کشورها مورد استناد قرار گیرد.
از آنجا که مکانیسم‌های حقوقی در دادگاه‌های بین‌المللی و ملی در دیگر کشورهای تابع حق وتوی هیچ قدرتی نخواهد بود و به‌نوعی مکانیسم‌های حقوقی دموکراتیک‌تری را نمایندگی می‌کند، درواقع زنگ خطر اصلی است که در آینده می‌تواند رژیم اسرائیلی را تهدید کند. نتانیاهو و دولت او از همان ابتدای بحث طرح این قطع‌نامه و سپس بعد از تصویب آن به‌صراحت ضمن محکوم‌کردن آن، موضع شفاف خود را در بیانیه دفتر نخست‌وزیری مبنی بر اینکه «اسرائیل این قطع‌نامه ضداسرائیلی سازمان ملل متحد را رد می‌کند و خود را ملزم به رعایت مفاد آن نمی‌داند»، اعلان کرده‌اند. بنابراین به نظر نمی‌رسد تصویب قطع‌نامه جدید شورای امنیت تغییری در سیاست غیرقانونی گسترش شهرک‌سازی اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطینی به وجود بیاورد و این مصوبه برای طرف فلسطینی فقط یک دستاورد حقوقی و سمبولیک خواهد بود که در آینده در صورت تغییر در مناسبات قدرت جهانی بتوانند با استناد به آن به بخشی از حقوق پایمال‌شده خود دست یابند.

 
در روزهای آینده باید در انتظار یک جنگ دیپلماتیک گسترده بین رژیم اسرائیلی با دولت روبه‌پایان اوباما بود که در آخرین روزهای کاری خود گویا تصمیم گرفته بعضی از اقدامات و توهین‌های «بی‌بی» را تلافی کند. به‌همین‌دلیل هم‌اکنون بهترین فرصت برای حامیان فلسطینی‌ها در مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد است که تا قبل از ٢٠ ژانویه طرح یک قطع‌نامه برای به‌رسمیت‌شناختن دولت مستقل فلسطینی را به صحن شورای امنیت ببرند.
موضوع به‌رسمیت‌شناختن دولت مستقل فلسطینی در سال ٢٠١۶ در پارلمان بعضی از کشورهای اروپایی به تصویب رسیده است و این مجموعه در شورای امنیت نمی‌تواند مخالفتی با این موضوع داشته باشد. چین و روسیه نیز به عنوان دو عضو دائم دارای حق وتو نه‌فقط مخالف طرح به‌رسمیت‌شناختن دولت مستقل فلسطینی نیستند که معمولا همیشه به عنوان دوستان تاریخی فلسطینیان شناخته شده‌اند. از طرف دیگر، هم‌اکنون ترکیب اعضای غیردائم که حداقل پنج کشور آن در تدوین قطع‌نامه جدید شورای امنیت مشارکت عملی داشته‌اند، به نفع فلسطینی‌ها خواهد بود.
نقطه ابهام بازهم به موضع تعیین‌کننده آمریکا برمی‌گردد که تا حدودی به نظر می‌رسد باراک اوباما در آخرین روزهای کاری خود تصمیم گرفته است با چالش‌گری علیه بی‌بی، توهین‌های چند سال اخیر او را تلافی کند. چنانچه شورای امنیت به سطح این بازی بزرگ برای طرح و تصویب قطع‌نامه برای به‌رسمیت‌شناختن دولت مستقل فلسطینی برسد، قادر خواهد بود التزامات حقوقی همین قطع‌نامه را نیز برای آینده تضمین کند.
اردشیر زارعی‌قنواتی
شرق

شورای امنیّت سازمان ملل خواستار پایان دادن به شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین شد

به گزارش رادیو فرانسه، شورای امنیّت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای که با وتوی آمریکا مواجه نشد از اسرائیل خواست به شهرک سازی در سرزمین های اشغالی پایان دهد. این قطعنامه روز جمعه ۲۳ دسامبر با ۱۴ رای موافق به تصویب رسید.   قطعنامۀ شورای امنیّت از اسرائیل می خواهد «فوراً و بطور کامل ... شورای امنیّت سازمان ملل خواستار پایان دادن به شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین شد

ادامه

اسراییل, جهان, خبر, فلسطین

صائب عریقات: فلسطین کلید برقراری امنیت و ثبات در منطقه است!

عضو ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنانی تأکید کرد که فلسطین کلید برقراری امنیت و ثبات در منطقه است.   به گزارش مهر به نقل از پایگاه لبنانی النشره، «صائب عریقات» عضو ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین و مذاکره کننده ارشد این تشکیلات در مذاکرات سازش در جدیدترین اظهارات خود تأکید کرد که فلسطین کلید برقراری ... صائب عریقات: فلسطین کلید برقراری امنیت و ثبات در منطقه است!

ادامه

جهان, خبر, فلسطین

انتخاب اعضای کمیته مرکزی فتح: مروان برغوثی در جایگاه نخست قرار گرفت

کنگره سراسری هفتم جنبش فتح روز یکشنبه اعضای کمیته مرکزی و شورای انقلابی این جنبش را معرفی کرد که بر اساس آن، مروان برغوثی رهبر اسیر جنبش فتح در صدر لیست نامزدهای پیروز انتخابات کمیته مرکزی قرار گرفت و به همراه جبریل رجوب، محمد اشتیه و حسین الشیخ به عضویت کمیته مرکزی درآمد.   به ... انتخاب اعضای کمیته مرکزی فتح: مروان برغوثی در جایگاه نخست قرار گرفت

ادامه

جهان, خبر, فلسطین

دیپلمات پیشین آمریکایی: آمریکا به اسرائیل کمک می‌کند تا فلسطینی‌ها را بکشد!

یک سرهنگ زن بازنشسته ارتش آمریکا و دیپلمات سابق این کشور که در حال حاضر به عنوان فعال حامی غزه مطرح بوده و چندی پیش با گروهی از زنان فعال دیگر به منظور شکستن محاصره نوار غزه عازم این منطقه شد، گفت: بسته کمک ۳۸ میلیارد دلاری آمریکا به اسرائیل برای ۱۰ سال آینده “ظالمانه” ... دیپلمات پیشین آمریکایی: آمریکا به اسرائیل کمک می‌کند تا فلسطینی‌ها را بکشد!

ادامه

امریکا, جهان, خبر, فلسطین