فعالیت دومین فرودگاه خورشیدی جهان در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی با هدف کاهش خاموشی ها و کربن آزاد شده در محیط زیست، فرودگاه یکی از شهرهایش را به نیروگاه خورشیدی مجهز کرده است که انرژی لازم برای تمامی فعالیت های روزانه این فرودگاه را تامین می کند.

 

پایگاه اینترنتی روزنامه ایندیپندنت انگلیس امروز دوشنبه نوشت: فرودگاه جورج در جنوب آفریقای جنوبی با یک ژنراتور خورشیدی تغذیه می شود و اکنون می تواند با استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشید، همه فعالیت های خود را از جمله در برج های مراقبت و غلتک های بار، مطابق روال انجام دهد.

 

دو هزار صفحه خورشیدی این فرودگاه تا ۷۵۰ کیلووات برق تولید می کند که از رقم ۴۰۰ کیلووات برقی که برای اداره این فرودگاه نیاز است، بالاتر است. ۲۵۰ کیلووات انرژی مازاد این نیروگاه خورشیدی به مصرف ساکنان محلی می رسد.

 

فرودگاه مذکور پس از فرودگاه بین المللی کوچین هند، دومین تاسیسات از این نوع در جهان است که صرفا با تکیه به انرژی تولیدی صفحه های خورشیدی فعالیت می کند.

 

سالانه حدود ۷۰۰ هزار مسافر از فرودگاه جورج استفاده می کنند و این فرودگاه تولید گاز دی اکسید کربن خود را از زمان بهره برداری آزمایشی در سال میلادی گذشته تا ۱۲۲۹ تن کاهش داده است.

 

سامانه تامین برق فرودگاه جورج در روزهای بارانی و شب ها به شبکه برق ملی وصل می شود.
آفریقای جنوبی که طی سال های گذشته شاهد خاموشی های عمده بوده است، برای تنوع بخشیدن به گزینه های انرژی تلاش می کند.

 

شرکت فرودگاه های آفریقای جنوبی که شرکت اپراتور فرودگاه مذکور است، ابراز امیدواری کرده است که تا سال ۲۰۳۰ میزان کربن تولیدی خود را به صفر برساند.

 

بر اساس اعلام بانیان این پروژه، آب و هوای جورج که شهری با ۱۵۰ هزار نفر سکنه است، بسیار غیرقابل پیش بینی و متغییر است و همین امر این شهر را به گزینه خوبی برای آزمودن این طرح تبدیل کرده است.

 

مارسلن استالنبرگ مدیر تعمیر و نگهداری فرودگاه جورج به خبرگزاری فرانسه گفت: نظر ما این بود که اگر بتوان سامانه خورشیدی را در غیرقابل پیش بینی ترین آب و هوا راه اندازی کرد، قطعا در بخش های دیگر کشور این کار اثربخش تر خواهد بود.

 

فرودگاه های دو شهر کیمبرلی و آپینگتون نیز در حال مجهز شدن به فناوری خورشیدی هستند. سه فرودگاه محلی دیگر نیز در فهرست آینده این پروژه قرار دارند.

 

آفریقای جنوبی به طور کلی کشوری وابسته به زغال سنگ است و حدود ۹۰ درصد برق مصرفی این کشور با سوخت زغال سنگ تولید می شود.

 

فرودگاه جورج اکنون در نظر دارد با افزایش ظرفیت نیروگاه کوچک خود و نصب باتری های بیشتر، انرژی مصرفی در شب را نیز ذخیره کند.