فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان: استفاده از دانه‌های مسموم برای صید پرندگان مهاجر

با آغاز فصل سرما، زمان مهاجرت پرندگان به سمت تالاب‌های جنوب کشور و به ویژه تالاب‌های خوزستان آغاز می‌شود؛ این در شرایطی است که صیادان در این ایام با روش‌هایی همچون تله‌گذاری در آب یا پخش دانه‌های مسموم اقدام به صید غیرمجاز این پرندگان می‌کنند.

حسن آقا‌شیرمحمدی در گفت‌وگو با ایلنا، در ارتباط با اقدامات یگان حفاظت محیط‌زیست خوزستان برای جلوگیری از صید پرندگان مهاجر در فصل مهاجرت به جنوب کشور گفت: از سال گذشته تلاش کردیم که از راه‌های مختلف با شکار بی‌رویه برخورد کنیم، اکنون به طور مرتب چند روز در هفته برای شناسایی به مناطق مختلف می‌رویم و پس از آن برای تخریب کوخه‌ها و دامگاه‌های پرندگان شکاری اقدام می‌کنیم.

وی ادامه داد: البته وسعت مناطق زیاد است و نیاز است که امکانات بیشتری برای تحت پوشش قرار دادن منطقه داشته باشیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه امسال نیز طرح بزرگی داریم که باید با مشارکت NGO‌ها تحقق می‌یابد؛ افزود: تلاش داریم که حفاظت از بخش‌های حفاظت شده هورالعظیم را تقویت کنیم وسپس پرندگان را با ایجاد شرایط تغذیه‌ای بهتر به این بخش‌های که قسمت‌های پر آب هورالعظیم هستند، بکشانیم، زیرا این مناطق امن‌تر است و باقی مناطق را نیز با استقرار نیرو‌های داوطلب سمن‌ها تحت نظارت قرار دهیم. البته این طرح بستگی به استقبال سمن‌ها دارد.

وی با بیان اینکه قول می‌دهیم که امسال با تمام نیرو وارد عمل شویم و نگذاریم؛ اتفاقات سال‌های گذشته تکرار شود، تصریح کرد: شکارچیان از اقشار مختلف هستند، برخی با اسلحه شکار می‌کنند اما آنهایی که ما بیشتر به دنبال‌شان هستیم، کسانی هستند که به وسیله تور در مکان‌های خاص به نام مخفیه بخشی از آب را تله گذاری می‌کنند و در آن مناطق برای پرندگان دانه می‌ریزند و به اصطلاح آن‌ها را با آن منطقه آدابته می‌کنند، سپس زمانی که تجمع‌شان زیاد شد با تور آن‌ها را صید می‌کنند، سرشان را می‌برند و به بازار عرضه می‌کنند.

آقاشیرمحمدی با اشاره به اینکه هیچ پرنده‌ای در هورالعظیم نیست که از دست این صیادان در امان باشد، گفت: یکی دیگر از روش‌های صید دانه‌های سمی است به این شکل که دانه‌ها را مسموم می‌کنند و زمانی که پرندگان دانه‌ها را خوردند و مسموم شدند آن‌ها را صید می‌کنند و برایشان مهم نیست که روش‌های صیدشان حلال است یا حرام.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان خوزستان با اشاره به اهمیت آموزش و فرهنگ‌سازی برای حل مشکل شکار غیرمجاز اظهار کرد: تلاش ما این است که توجه جوامع محلی را به سمت فعالیت‌های گردشگری بکشانیم تا با گسترش فعالیت‌های گردشگری که اکنون در دنیا رواج دارد مانند پرنده‌نگری در منطقه از این طریق مشارکت جوامع محلی برای حل این معضل جلب کنیم.

آقا شیرمحمدی در مورد برخورد با بازار‌های فروش پرندگان که سال گذشته رونق بسیاری در استان داشت، تصریح کرد: در این بازا‌ها معمولا از خانم‌ها مسن به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: اغلب در بازار‌ها خانم‌های مسن و میانسال فروشنده پرندگان هستند که برخورد با آن‌ها بسیار سخت است، زیرا وجه بدی دارد و بازتاب اجتماعی بدی برجای می‌گذارد به این شکل که گاهی اطرافیانشان در زمان برخورد ما با آن‌ها فیلم می‌گیرند و فیلم را پخش می‌کنند، اما سال گذشته توانستیم؛ چند نفر را در مسیر به بازار با همراهانشان دستگیر کنیم، امسال از همکاران خانم برای حل این مساله نیزکمک می‌گیریم.

وی تاکید کرد: اصل برنامه ‌ما این است که از مبدا جلو تخلف را بگیریم و اگر آنجا از دست ما در رفتند، در مسیر‌ها جلو آن‌ها را می‌گیریم و در ‌‌نهایت در بازار نیز نیروهایی داریم که به ما اطلاع دهند، اکنون به اکثر بازار‌ها و پرنده فروشی‌ها ورود کردیم و امسال بسیار فروش صید غیرمجاز کمتر شده است.