اعتراض کارگران صنایع نفت، گاز، پولاد، و پتروشیمی

در فروردین‌ماه و اردیبهشت‌ماه تظاهرات و تجمع‌های مطالباتی کارگران، زحمتکشان، و بازنشستگان در صنایع بزرگ راهبردی از جمله در صنایع فولاد، نفت، گاز، و پتروشیمی ادامه یافت. ادامه این تجمع‌های اعتراضی برای خواست‌های صنفی از یک طرف و عجز حکومت ولی فقیه از جوابگو بودن در مورد حداقل خواست‌های صنفی کارگران از طرف دیگر، یقیناً ... اعتراض کارگران صنایع نفت، گاز، پولاد، و پتروشیمی

ادامه

آزادی‌های دموکراتیک, استبداد, استثمار, اقتصادی, امنیت شغلی, بازنشستگان, برابری اجتماعی, حقوق بشر, سیاسی, طبقه کارگر, فقر, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

تعلیق فعالیت آشپزخانه جهانی در رفح/ یونیسف: جای امنی در غزه نمانده است

در پی جنایت‌های جدید ارتش اسرائیل در شهر رفح در جنوب نوار غزه، آشپزخانه مرکزی جهانی فعالیت خود در این شهر را به حالت تعلیق درآورد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از شبکه اسرائیلی «کان»، سازمان آشپزخانه مرکزی جهانی اعلام کرد که بعد از حملات اسرائیل به رفح فعالیت‌های خود در این منطقه ... تعلیق فعالیت آشپزخانه جهانی در رفح/ یونیسف: جای امنی در غزه نمانده است

ادامه

اسراییل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, زنان, سازمان بهداشت جهانی, فلسطین, کودکان, گزارش

افشاگری گاردین از تهدید دادستان دیوان کیفری بین‌المللی توسط رئیس موساد

منابع اسرائیلی فاش کردند رئیس سابق موساد دادستان پیشین دیوان کیفری بین‌المللی را با به خطر انداختن خانواده‌اش تهدید کرده بود. منابع اسرائیلی می‌گویند یوسی کوهن، رئیس پیشین سازمان جاسوسی اسرائیل موسوم به موساد شخصا در توطئه‌ای مخفیانه برای تحت فشار قرار دادن فاتو بنسودا (مسئول وقت دیوان کیفری بین‌المللی در رسیدگی به پرونده فلسطین) ... افشاگری گاردین از تهدید دادستان دیوان کیفری بین‌المللی توسط رئیس موساد

ادامه

اسراییل, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دیوان داوری لاهه, فلسطین

گاردین: غرب با ضدیت با بازداشت نتانیاهو به خودش ضربه می‌زند

تحلیلگر روزنامه انگلیسی به غرب هشدار داد با ضدیت با دیوان‌های بین‌المللی کیفری و دادگستری در شهر لاهه و احکامی که این دو دادگاه اخیرا علیه اسرائیل صادر کرده‌اند، به ویژه حکم بازداشت صادر شده برای بنیامین نتانیاهو، در حال تضعیف به اصطلاح نظم جهانی ادعایی خود است. به گزارش ایسنا، «نسرین مالک»، تحلیلگر روزنامه ... گاردین: غرب با ضدیت با بازداشت نتانیاهو به خودش ضربه می‌زند

ادامه

آفریقا, آمریکا, اسراییل, افغانستان, انگلیس, تروریسم, جهان, حقوق بشر, دیوان داوری لاهه, روسیه, عراق, فلسطین

گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

ستیزِ رژیم ولایی با استقلال “کانون وکلا”، سرکوب آزادی‌ها، و نقض حقوق فردی و اجتماعی است! در رویارویی با قوانین واپس‌گرا و قوه قضاییهٔ سرکوبگر رژیم، وکلای میهن‌مان همچنان در راستای حفظ و تضمین استقلال “کانون وکلا” و قوه قضاییه به مبارزه ادامه می‌دهند. چالش‌ها و ایجاد موانع که رژیم ولایت فقیه در برابر خواست ... گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

ادامه

آزادی, استبداد, استقلال, اسلام سیاسی, امنیتی, ایران, بازنشستگان, پرستاری, ترکیه, خصوصی‌سازی, دانشجویی, روزنامه نگاران, سرمایه‌داری, سیاسی, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, فرهنگیان, معلمان, معیشت, نئولیبرالیسم, همبستگی

علی مطهری: چون نظر مقام رهبری بر ادامه حصر است سایر مقامات به این موضوع وارد نمی‌شوند

علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در یک نشست خبری در نمایشگاه مطبوعات با تاکید بر اینکه ادامه حصر خانگی بدون حکم قضائی خلاف قانون اساسی است و قانونی نیست، درباره تلاش‌های نمایندگان در جهت رفع حصر گفت: ما گاهی نظر خودمان را درباره رفع حصر اعلام می‌کنیم اما اینکه در عمل چقدر تاثیر داشته باشد به تصمیم مقامات عالی بستگی دارد. البته این حرف‌ها در افکار عمومی بی‌تاثیر نیست. نکته مهم این است که چون نظر مقام رهبری بر ادامه حصر است سایر مقامات به این موضوع وارد نمی‌شوند.

 

مطهری همچنین در پاسخ به سوالی در این‌باره که روحانی با بلیط اصلاح‌طلبان توانست رئیس جمهور شود اما حتی از رفع حصر صحبت نمی‌کند، گفت: روحانی هم فعالیت‌هایی داشته است در زمینه رفع حصر، چند بار با رهبر انقلاب صحبت‌هایی کردند و یا حتی ممنوع‌التصویری. اگرچه بنده معتقدم از همان ابتدا باید قوی‌تر عمل می‌کرد. یک مقدار منفعل عمل کرد و این نقدی است که به ایشان وارد است.

 

او با انتقاد از اینکه خط قرمزهای مصنوعی ایجاد کرده‌ایم که کسی نباید وارد این خطوط قرمز شود مثل حصر خانگی و ممنوع‌التصویری، یادآور شد: ما شاهد این هستیم که انتقاد از قوه قضائیه کشور ما با برخورد مواجه می‌شود و کمتر رسانه ای جرات دارد از قوه قضائیه انتقاد کند.

 

خط قرمزهای مصنوعی مثل حصر خانگی و ممنوع‌التصویری ایجاد کرده‌ایم

 

علی مطهری در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در جلسه‌ای دانشجویان انتقادی درباره نوع رفتار قوه قضائیه و برخی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی با نشریات دانشجویی داشتند و گله می‌کردند که اگر جایی اسم خاتمی را جایی در نشریه آورده باشیم این موضع موجب آزار و اذیت ما می‌شود. ما را در خیابان بازداشت می‌کنند و وثیقه سنگین برای آزادی ما قرار می دهند. ما گفتیم اصل ممنوع التصویری و ممنوعیت نقل مطلب بدون حکم قضائی قانونی نیست لذا به راه خود ادامه دهید.

 

نائب رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه نیز گفت: آنجایی که احیانا دولت خواستار برخورد با برخی مطبوعات است جایی است که جرمی رخ می دهد و تهمت و دروغی گفته می شود یا اینکه توهین و هتاکی شدیدی صورت می گیرد که گاهی دولت درخواست برخورد دارد. اگرچه شخصا معتقدم دولت باید نسبت به منتقدان سعه صدر داشته باشد و به توهین و هتاکی ها توجه نکند. اما آنجایی که آزادی بیان دفاع می کردند و از ایجاد مسئولیت انتقاد داشتند مقصودشان روزنامه ها و رسانه هایی بود که گاهی به خاطر اظهار عقیده مورد توقیف یا لغو امتیاز قرار می گیرند.

 

نائب رئیس مجلس ادامه داد: ما خط قرمزهای مصنوعی ایجاد کرده‌ایم که کسی نباید وارد این خطوط قرمز شود مثل حصر خانگی و ممنوع‌التصویری و مواردی شبیه آنچه که اروپایی‌ها راجع به هولوکاست داشتند و ما نسبت به آن انتقاد داریم. در واقع ما با این خط قرمزهای مصنوعی رسانه‌ها را تحت فشار گذاشته‌ایم. آنجایی که دولت خواستار برخورد است در موارد توهین و هتاکی، اما پاسخ رئیس قوه قضائیه پاسخ قابل قبولی نبود ایشان گفتند آزادی بیان در حد معقول و منطقی وجود دارد. در حالی که اینطور نیست و هر رسانه ای درباره خطوط قرمز مصنوعی صحبت کند با او برخورد می شود.

 

نظر مقام رهبری بر ادامه حصر است

 

مطهری یادآور شد: ما شاهد این هستیم که انتقاد از قوه قضائیه کشور ما با برخورد مواجه می‌شود و کمتر رسانه ای جرات دارد از قوه قضائیه انتقاد کند.

وی درباره تلاش های نمایندگان در جهت رفع حصر نیز گفت: ما گاهی نظر خودمان را درباره رفع حصر اعلام می کنیم اما اینکه در عمل چقدر تاثیر داشته باشد به تصمیم مقامات عالی بستگی دارد. البته این حرف ها در افکار عمومی بی تاثیر نیست. نکته مهم این است که چون نظر مقام رهبری بر ادامه حصر است سایر مقامات به این موضوع وارد نمی شوند.

 

بین جرم و مجازات نرگس محمدی تناسبی وجود ندارد

 

مطهری درباره پرونده نرگس محمدی یادآور شد: ما ۱۷ نفر از نمایندگان مجلس نامه‌ای به قوه قضائیه نوشتیم و خلاصه حرفمان این بود که بین جرم و مجازات ایشان تناسبی وجود ندارد و لازم است توضیحی در این رابطه داده شود.

 

این عضو کمیسیون فرهنگی کشور درباره برخورد با تجمع کنندگان در مقبره کورورش در پاسارگاد نیز اظهار کرد: از همان ابتدا ایجاد ممنوعیت برای حضور مردم در مراسم روز تولد کوروش در پاسارگاد و اینکه اعلام کردند تورهای مسافرتی به آنجا مسافر نبرند موضوعی تحریک کننده بود. نباید این کار را می کردند. بر فرض از ۸۰ میلیون جمعیت ایران ۵۰۰۰ نفر هم به پاسارگاد بروند و در آنجا شعار بدهند این مساله مهمی نیست و نباید خیلی به آن توجه کنیم.

 

نماینده مردم تهران در مجلس درباره بازداشت یاشار سلطانی و اتهامات وی نیز خاطر نشان کرد: اگر اسنادی که سلطانی منتشر کرده محرمانه بود انتشار آن جرم است اما تخلف این بوده که اعلام شد او بعد از بازجویی می تواند با گذاشتن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شود در حالی که وقتی وثیقه بردند او را آزاد نکردند.

 

ادامه حصر خانگی بدون حکم قضائی خلاف قانون اساسی است

 

مطهری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه موضوع فتنه مربوط به شورای عالی امنیت ملی است پاسخ داد: فتنه مربوط به شورای عالی امنیت ملی نیست. ممکن است که در دوره ای که کشور با آشوب مواجه است شورا برای مدت محدودی آشوب را آرام کند اما ادامه حصر خانگی بدون حکم قضائی خلاف قانون اساسی است و قانونی نیست و شورای عالی امنیت ملی نمی تواند جای قوه قضائیه را بگیرد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بعد از رأی اعتماد به سه وزیر پیشنهادی دولت گفته شد که مجلس کانون فتنه است،‌ اظهار کرد: این نوع اظهارات ناشی از یک نوع برداشت غلطی است که از فتنه دارند. نمی‌توان هر کسی را که اعتراضی داشت بگوییم فتنه‌گر است. این کار غلطی است، نمی‌توان نیروهای کارآمد را طرد کرد و در نهایت چند نفر آدم تندرو باقی بمانند. لذا مجلس در روز رأی اعتماد کار درستی کرد.

 

روحانی در زمینه رفع حصر، چند بار با رهبر انقلاب صحبت‌هایی کردند

 

نایب رئیس مجلس همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه روسای جمهور حرف از اجرای قانون اساسی زده‌اند اما در عمل چیز دیگری را شاهد بودیم،‌ گفت: حرف درست این بوده که روسای جمهور دنبال اجرای قانون اساسی بوده‌اند. در واقع مسئول اصلی اجرای قانون اساسی رئیس جمهور است.

 

وی افزود: البته احمدی نژاد برداشت نادرستی داشت که می‌گفت هر جا تشخیص دهم قانون را اجرا می‌کنم و این برداشت درستی نیست زیرا انطباق قانون با قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است.

 

مطهری در پاسخ به سوالی در این‌باره که روحانی با بلیط اصلاح‌طلبان توانست رئیس جمهور شود اما حتی از رفع حصر صحبت نمی‌کند، گفت: روحانی هم فعالیت‌هایی داشته است در زمینه رفع حصر، چند بار با رهبر انقلاب صحبت‌هایی کردند و یا حتی ممنوع‌التصویری. اگرچه بنده معتقدم از همان ابتدا باید قوی‌تر عمل می‌کرد. یک مقدار منفعل عمل کرد و این نقدی است که به ایشان وارد است.
کلمه

کلید حصر همچنان در دست رهبر!

علی مطهری، نایب رییس مجلس درباره ادامه حصرخانگی موسوی و کروبی گفت:«چون نظر مقام رهبری بر ادامه حصر است سایر مقام‌ها به این موضوع وارد نمی‌شوند.»   مطهری، در یک نشست خبری در نمایشگاه مطبوعات ضمن اشاره به تلاش‌های نمایندگان مجلس و حسن روحانی برای رفع حصر «غیرقانونی» رهبران جنبش سال ۸۸ گفت: «ما گاهی ... کلید حصر همچنان در دست رهبر!

ادامه

ایران, حقوق بشر, سیاسی, مقاله

اسماعیل عبدی را بی قید و شرط آزاد کنید !

پس از دستگیری آقای اسماعیل عبدی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران و انتقال وی به زندان اوین ٫اتحادیه آزادی کارگران در بیانیه ای این عمل را محکوم کرده و خواهان آزادی بی قید و شرط ایشان شد.   در این بیانیه چنین آمده است:اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، علی اکبر باغانی، جعفر عظیم ... اسماعیل عبدی را بی قید و شرط آزاد کنید !

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر

اسماعیل عبدی بازداشت شد

به دنبال تایید حکم قضایی اسماعیل عبدی، این فعال صنفی معلمان صبح امروز برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان منتقل شد.   به گزارش ایلنا، اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان، صبح امروز ( نوزدهم آبان)، در منزل شخصی اش در کرج بازداشت شد.   گفته می‌شود این بازداشت با تایید حکم قضایی ... اسماعیل عبدی بازداشت شد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر

بیانیه ده زندانی سیاسی: «نقض حقوق بشر» از دلایل اصلی اعتصاب غذاهای اخیر است

ده تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین، «نقض حقوق بشر در زندان‌های جمهوری اسلامی» را از دلایل اعصتاب غذای شماری از زندان بر شمردند و تأکید کردند «به منظور حمایت و همراهی مطالبات بر حق و قانونی اعتصاب کنندگان، فارغ از هر فکر و عقیده و گرایشی که دارند، به مسئولین نسبت به ... بیانیه ده زندانی سیاسی: «نقض حقوق بشر» از دلایل اصلی اعتصاب غذاهای اخیر است

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر