گاردین؛ «احساسات ضدچینی برای لاپوشانی شکست غرب درمقابل کرونا اوج گرفت»

روزنامه گاردین روز دوشنبه مقاله‌ای با عنوان «احساسات ضد چینی برای لاپوشانی شکست غرب در مقابل کرونا اوج گرفت» از ریچارد هرتون سردبیر مجله لنست منتشر کرد.

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, جهان غرب, چین, مقاله

وانگ یی: چین با ایجاد عمدی «جنگ سرد جدید» مخالف است

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین گفت که کشورش قاطعانه با ایجاد «جنگ سرد جدید» مخالف است زیرا این اقدام کاملا منافع اساسی مردم چین و آمریکا را نقض می کند و از مسیر توسعه و پیشرفت جهان منحرف می شود.

ادامه »

اتحاد شوروی, امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

تقابل چین با هژمونی آمریکا در جهان

خیزش چین به ویژه تبدیل این کشور به دومین اقتصاد جهان، هژمونی آمریکا بر نظام جهانی را به طور خودکار به چالش کشیده است از سوی دیگر پکن نیز تلاش کرده است تا سلطه واشنگتن را در حوزه های مختلف به چالش بکشد.

ادامه »

اروپا, اسیا, افریقا, اقتصادی, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, دانش, سیاسی, شرق آسیا, مقاله

عطوان: ۶ گام استراتژیک چین برای پایان‌دادن به سلطه دلار آمریکایی در جهان

یک تحلیلگر عرب در تحلیلی نوشت که چین به‌عنوان مهم‌ترین رقیب اقتصادی آمریکا برای فروپاشی ارزش دلار آمریکا ۶ روش‌ استراتژیک را اتخاذ کرده است.

 

به گزارش تسنیم٬ کاهش ارزهای ملی کشورهای سوریه، لبنان، ایران و ترکیه در برابر دلار آمریکا یک سلاح جامع اقتصادی برای فروپاشی کشورهای مخالف با واشنگتن از جانب آمریکا است. کاهش نرخ ارزهای داخلی ارتباط مستقیمی با تحریم‌های آمریکا دارد که آن را بر اعراب و مسلمانان تحمیل کرده است.

 

در زمان کنونی دلار به ابزاری برای آمریکا در راستای گرسنگی دادن به ملت‌ها و تحقیر دولت‌ها و همچنین فروپاشی اقتصاد کشورهای مخالف آمریکا تبدیل شده است و این امر منجر به واکنش‌هایی شد که فرسایش سیستم مالی جهانی را در بر داشت. آمریکا واحد پول خود را ستون فقرات کشورش قرار داده خواستار ایجاد یک سیستم مالی جهانی مبتنی بر ارزهایی از قبیل یورو، پوند، ین، یوان و روبل شد.

 

نکته قابل توجه این است که هیمنه دلار آمریکا ناشی از ۶۰ درصد از ذخایر جهانی و بیش از ۸۵ درصد از مبادله ارز است؛ همان‌طور که در گزارشی که توسط «دویچه وله » خبرگزاری آلمان منتشر شد که فرسایش قدرت ارز آمریکا تنها به کشورهای عضو بریکس و جهان سوم منحصر نمی‌شود؛ بلکه به قلب اروپا نیز کشیده شده است.

 

در همین راستا چین بزرگ‌ترین رقیب ایالات متحده در رهبری اقتصاد جهانی است که این کشور درصدد پایان دادن به تسلط دلار بر جهان و رهایی ارزهای جهانی از یک دیکتاتور است. در این گزارش چندین استراتژی یکپارچه چین برای فروپاشی دلار آمریکا آمده است:

 

۱ ــ تقویت پول چین «یوان» و تبدیل آن به یک ارز جهانی و صدور «پترو ــ یوان» به‌عنوان رقیب دلار آمریکا.

 

۲ ــ حداکثر خرید از معادن طلا در آمریکای جنوبی و قاره آفریقا که سهم چین از حجم تولید آن سالانه حدود ۵۰۰ تن است.

 

۳ ــ آماده‌سازی برای صدور ارزهای دیجیتال به‌عنوان جایگزینی برای ارزهای کاغذی که تجربه آن در چهار کشور آغاز شد و اولین نتایج آن دلگرم‌کننده بود.

 

۴ ــ ایجاد باشگاه تجارت جهانی با ارزهای محلی کشورهای عضو مانند روسیه، هند، ایران، ترکیه و برخی کشورهای عضو بریکس و ایجاد بورس اوراق بهادار در شانگهای برای تجارت قراردادهای نفتی در چین با پترویوان.

 

۵ ــ تأسیس بانک سرمایه‌گذاری آسیا با عضویت ۶۰ کشور و با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد دلار به‌منظور جایگزین شدن صندوق بین‌المللی پول طی ۱۰ سال و میان کشورهای عضو روسیه، مصر، عربستان سعودی، یونان و انگلیس.

 

۶ ــ جاده ابریشم که از آسیا از طریق آفریقا تا آمریکای جنوبی می‌گذرد.

 

شایان ذکر است که چین نمی‌خواهد دلار و نفوذ آن را به‌طور کامل از بین ببرد؛ چرا که این کشور دارای ذخایر عظیم و سرمایه‌گذاری با ارز آمریکایی به‌مبلغ سه تریلیون دلار است که بیشتر آن‌ها در اوراق قرضه ایالات متحده سرمایه‌گذاری شده‌اند. استراتژی چین در این مرحله محدود کردن ارزش دلار و کاهش قدرت و تسلط آن بر اقتصاد جهانی است و این امر یکی از دلایل اصلی تنش میان ایالات متحده و چین محسوب می‌شود که در این راستا بسیاری از ناظران احتمال آغاز جنگ سرد را پیش‌بینی کردند.

 

«استفان روچ » اقتصاددان ارشد سابق در مورگان استنلی، یکی از بزرگترین مؤسسات بانکی در ایالات متحده، احتمال فروپاشی دلار آمریکا را در پایان سال جاری یا در آغاز سال آینده دانست و خاطرنشان کرد: ممکن است دلار در برابر یک سبد ارز، کمتر از حداقل تعیین‌شده در سال ۲۰۲۱، ۳۵ درصد کاهش یابد.

 

روچ تأکید کرد که شدت احساسات سیاسی و تقسیمات محلی در جامعه آمریکا، از دهه شصت بی‌سابقه است و عدم مهار بیماری اپیدمی ویروس کرونا، اعتماد به نفس به ثبات اجتماعی و اقتصادی ایالات متحده دلار را تضعیف می‌کند.

 

متأسفانه بیشتر کشورهای عربی به‌ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس که ارزهای خود را به دلار آمریکا وابسته کرده‌اند و ذخایر خود را انباشته می‌کنند، متحمل خسارت‌های بیشتری می‌شوند و کشورهای اتحادیه مغرب (مراکش، الجزایر، تونس، موریتانی و لیبی) که دانش بیشتری در زمینه ذخیره ارزها داشتند و به‌واسطه نزدیکی با اروپا ارزهای خود را به چندین ارز یورو، ین و استرلینگ وابسته کردند، سود بیشتری را کسب کردند.

 

این اقدامات دولت چین و روسیه در چارچوب فروپاشی ارزش دلار آمریکا ــ که واشنگتن آن را به‌عنوان سلاحی برای گرسنگی دادن به ملت سوریه، لبنان، ایران، ترکیه و ونزوئلا و تخریب اقتصاد این کشورهایی که به سیاست‌های آمریکا در حمایت از رژیم اسرائیل پشت کرده‌اند، استفاده می‌کند ــ قابل قبول است.

 

اکنون سیطره جهانی آمریکا از نظر سیاسی، اقتصادی و نظامی برای جهانیان به‌سرعت در حال فرسایش و سیستم جدید مالی و امنیتی در حال افزایش است و این امر بسیاری از ملت‌های جهان را که از استکبار آمریکا رنج می‌برند ،خوشحال می‌کند.

چاینا دیلی: لفاظی‌های ترامپ و پامپئو تنها به متحد شدن مردم چین منتهی می‌شود

یک نشریه چینی با انتقاد از لفاظی‌های دولتمردان آمریکا نوشت که این کشور هرگز نگران خروج از توافق‌های بین‌المللی چون برجام و حمله پهپادی به مسلمانان نیست.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, تحریم, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, خبر

جنگ سرد آمریکا و چین

نمی‌توان بهبود رویکرد امریکا در قبال چین را پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آن کشور انتظار داشت، زیرا حتی با پیروزی بایدن، اهداف و تمایلات بنیادین امریکا در قبال چین چندان دچار تغییر نخواهد شد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, ایدئولوژیک, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, سیاسی, شرق آسیا, کمونیسم, مقاله

وانگ یی؛ چنانچه توطئه‌های امریکا مجال جولان پیدا کند، کل آینده بشریت در معرض خطر قرار می‌گیرد

وزیر امور خارجه و مشاور دولت چین گفت، از آنجا که آمریکا به شدت گستاخ و غیرمنطقی شده، پکن پاسخی قاطع و منطقی به اقدامات آمریکا خواهد داد.

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, سازمان بهداشت جهانی, سیاست جهانی, فرانسه

آمریکایی‌ها کانادا را درخصوص اتهام مدیر مالی هوآوی فریب داده‌اند

وکلای مدیر مالی هوآوی که به درخواست آمریکا در کانادا بازداشت شده است شواهدی جدید از فریب دادگاه کانادا از سوی دادستان‌های آمریکایی را ارائه کردند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, کانادا